Ηχος σε πεζω 206

Μηνύματα
199
Reaction score
240
Ξέρεις πόσα αυτοκίνητα 2000 κυβικά πληρώνουν αυτή την στιγμή παράλογα ποσά για την αξία του αυτοκινήτου μόνο και μόνο επειδή 1. Δε πουλιούνται
2. Δε έχει χρήματα να πάρει άλλο. Αλλά του είναι απαραίτητο.
Όσο για το δικό μου είναι 1100. Και λόγω μικρού κυβισμού πιάνει 2-2.5 χιλιάδες. Στο καρ όλοι τόσο τα δίνουν.
Με 500 600 ευρώ μισθό που τον κατέβασαν δε φτάνει να ζήσουν οι νέοι όχι να κοιτάξουν και για αυτοκίνητο. Γι'αυτό τα μικρά μεταχειρισμένα πάντα θα έχουν ζήτηση.
Στο θέμα μας.
Σίγουρα θα βάλω ηχεία για αρχή και αν δεν μείνω ευχαριστημένος θα δω μετά για ενισχυτή και σαμπ. Όπως είπα κύριο μέσο μεταφοράς μου είναι η μηχανή. Οπότε δε θέλω να δώσω και πολλά για οπότε πάω καμία βόλτα με το αυτοκίνητο
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
ωραία , όπως τα λές θα σου βάλουν ένα περιβαλοντικό τέλος πες 200 ευρω (που είναι πολύ δεν παίζει)
άντε και το δίνεις , πές 500 ευρώ και τα επιπλέον τέλη για 5 χρόνια έναντι μτχ 5ετίας είναι όλα μαζί 1500 (που δεν είναι) και 500 η αξία του 2000.
Αντε και πες ότι το πιο καινούριο καίει και 2 λίτρα λιγότερο στα 100, σα να λέμε 400 ευρω το χρόνο ακόμα όλα μαζί χ5 άλλα 2000
σύνολο (τραβηγμένο απο τα μαλλιά όσο δεν πάει) 4000.
Τι θα αγοράσεις με 4000 5ετίας ;
μήπως θες τα διπλά;
να πάρεις πιο παλιό; ναι αλλά τότε το κέρδος σου δε θα είναι τόσο μεγάλο ούτε στους ρύπους ούτε στη κατανάλωση
φαύλος κύκλος ====> συμπέρασμα , το κρατάς αν σε εξυπηρετεί ακόμα. δεν υπάρχει αληθινό οικονομικό αντικίνητρο να το αντικαταστήσεις.
δεν θα διαφωνησω με τους υπολογισμους,αλλα ειναι στη μεση και αλλα,οπως πχ οι αεροσακκοι (με τους δυο μπροστα μονο ????),το esp ,θεματα ασφαλειας δηλαδη (ανεκτιμητο καποιες φορες). Μιλησα ομως για "εξαναγκασμο" απο το δημοσιο,προφανως θα βαλεις το χερι στην τσεπη και ναι θα πας στα 8000 για να παρεις αυτοκινητο αντιστοιχου μεγεθους αλλα πιο ασφαλες ,πιο οικονομικο και κυριως με πιο χαμηλα τελη. Και για να αντιστρεψω τον συλλογισμο σου......αν αυτο το κανεις τωρα,θα ειναι σα να το αγοραζεις 4000 αντι για 8000,γιατι κακα τα ψεμματα μετα απο 5 χρονια θα το πεταξει το 206 ετσι και αλλιως .Για αυτο προτεινω την πιο προσιτη αναβαθμιση,που ομως ετσι και αλλιως θα βελτιωσει σημαντικα τον ηχο του.
 

Μηνύματα
15.014
Reaction score
20.759
στο τελευταίο συμφωνούμε για διαφορετικούς λόγους.
έτσι και αλλιώς έχω ήδη όχημα αγορασμένο απο καινούριο που φέτος ξεκίνησε στην 2α γυμνασίου και πάει για λύκειο σφαίρα (και από γαμισιάτικα να φαν και οι κότες)
 


Μηνύματα
206
Reaction score
94
ωραία , όπως τα λές θα σου βάλουν ένα περιβαλοντικό τέλος πες 200 ευρω (που είναι πολύ δεν παίζει)
άντε και το δίνεις , πές 500 ευρώ και τα επιπλέον τέλη για 5 χρόνια έναντι μτχ 5ετίας είναι όλα μαζί 1500 (που δεν είναι) και 500 η αξία του 2000.
Αντε και πες ότι το πιο καινούριο καίει και 2 λίτρα λιγότερο στα 100, σα να λέμε 400 ευρω το χρόνο ακόμα όλα μαζί χ5 άλλα 2000
σύνολο (τραβηγμένο απο τα μαλλιά όσο δεν πάει) 4000.
Τι θα αγοράσεις με 4000 5ετίας ;
μήπως θες τα διπλά;
να πάρεις πιο παλιό; ναι αλλά τότε το κέρδος σου δε θα είναι τόσο μεγάλο ούτε στους ρύπους ούτε στη κατανάλωση
φαύλος κύκλος ====> συμπέρασμα , το κρατάς αν σε εξυπηρετεί ακόμα. δεν υπάρχει αληθινό οικονομικό αντικίνητρο να το αντικαταστήσεις.
Πραγματικά, κι εγώ είχα τον ίδιο προβληματισμό. Έχω ένα ΜAZDA 6 τέλους 2004 με 140.000 χλμ. σε άριστη κατάσταση. Ασφαλώς καίει περισσότερο από ένα πιο σύγχρονο αυτοκίνητο, όμως με πόσα χρήματα θα αγόραζα ένα αυτοκίνητο αυτής της κατηγορίας και προπάντων από που να τα εξοικονομήσω για να τα διαθέσω για μια αγορά που η αξία μεταπώλησης μειώνεται ραγδαία. Σκέφτηκα μήπως αγόραζα ένα μικρό για διαδρομές μέσα στην πόλη, όμως διαπίστωσα ότι δεν γίνεται απόσβεση. Συγγνώμη για την
εκτός θέματος παρέμβαση! Ίσως θα μπορούσε να ανοίξει ένα νέο σχετικό θέμα.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Όσο για το δικό μου είναι 1100. Και λόγω μικρού κυβισμού πιάνει 2-2.5 χιλιάδες. Στο καρ όλοι τόσο τα δίνουν.
Ma αυτο προσπαθω να εξηγησω αλλα.......πλεον δεν θα πληρωνεις τελη με τον κυβισμο στα παλια αυτοκινητα,αλλα με τους ρυπους.Οταν λοιπον το σχεδον 20ετιας 1100 θα πληρωνει περισσοτερα απο διλιτρο 8ετιας (λογω εξελιξης κινητηρων κλπ),η αξια του θα παει στο μηδεν και τοτε θα σε αναγκασουν να το πεταξεις. Επειδη ομως ξεφυγαμε απο το θεμα και βλεπω παρασυραμε και αλλους,ηχεια μεχρι 60 αντε 70 ευρω.Δεν εχει νοημα για παραπανω,θα εισαι μια χαρα.
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Ο ανθρωπος ρώτησε για ηχεία λίγο καλητέρα και του λέτε να το πετάξει σε λίγα χρόνια???????
Αν έχει λεφτά η όχι για νέο αμάξι η καρδούλα του το ξέρει μόνο και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν αν θα το κάνει 500 άλογα η' αν θα το βάλει φωτιά.


Αν δεν ξέρει κάποιος από ηχοσυστημα τα ας πάει σε άλλο θέμα να βγάλει τα εσώψυχα του και όχι να κάνει την καρδιά περιβολή του ανθρώπου που ρώτησε για καλητέρο ήχο.

Που είναι οι διαχειριστες να βάλουνε μια τάξη εδώ μέσα;;;;
 

gid

Μηνύματα
7.409
Reaction score
8.645
Στο skroutz μπορεί κανείς να βρει JBL & Focal 16.5εκ κάτω από τα 75Ε, που θα απογειώσουν την τωρινή απόδοση.

Απορώ γιατί συζητάμε για 200Ε και 300Ε.

Κι όταν το σκοτώσεις το αμάξι τα παίρνεις και τα βάζεις στο επόμενο.
 


Μηνύματα
15.014
Reaction score
20.759
Από τα 75 ευρώ στα 200 η διαφορά είναι χαώδης
Επίσης είναι ένα ποσό που τα μεγάφωνα μπορούν να παίξουν εξίσου καλά και με πηγή αλλά και να αξίζουν την επένδυση σε ενισχυτή αργότερα αν και εφόσον
Όχι μην το πουλήσεις
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Ο ανθρωπος ρώτησε για ηχεία λίγο καλητέρα και του λέτε να το πετάξει σε λίγα χρόνια???????
Αν έχει λεφτά η όχι για νέο αμάξι η καρδούλα του το ξέρει μόνο και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν αν θα το κάνει 500 άλογα η' αν θα το βάλει φωτιά.


Αν δεν ξέρει κάποιος από ηχοσυστημα τα ας πάει σε άλλο θέμα να βγάλει τα εσώψυχα του και όχι να κάνει την καρδιά περιβολή του ανθρώπου που ρώτησε για καλητέρο ήχο.

Που είναι οι διαχειριστες να βάλουνε μια τάξη εδώ μέσα;;;;
Δηλαδη αν καποιος θλει να βαλει χρυσα πομολα σε παραγκα να μην του πουμε οτι παει να κανει λαθος? Τι ειναι αυτα για εσωψυχα και ασχετοσυνες? Σαν παλιο μελος του σαιτ (απο το 2007 βλεπω),δεν περιμενα τοσο προσβλητικη σταση απεναντι σε αλλα μελη.Κριμα.
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Δηλαδη αν καποιος θλει να βαλει χρυσα πομολα σε παραγκα να μην του πουμε οτι παει να κανει λαθος? Τι ειναι αυτα για εσωψυχα και ασχετοσυνες? Σαν παλιο μελος του σαιτ (απο το 2007 βλεπω),δεν περιμενα τοσο προσβλητικη σταση απεναντι σε αλλα μελη.Κριμα.
Εγώ δεν διακρίνω καμία προσβολή σε άλλα μέλη.
Ο καθένας επενδύει τα λεφτά του όπου θέλει.
Ο άνθρωπος ρώτησε για ήχο στο αμάξι του και καλά κάνει και επενδύει, άσχετα απο κόστος αυτοκινήτου.
Μια χαρά είναι το αμαξι του .
Αν ήθελε κάτι άλλο θα ρώταγε άν αξίζει να κάνει επενδυση ήχητική σε ''παλιό '' αμάξι!!
Εμείς οφείλουμε να του πούμε τι ηχητικά να διαλέξει μιας και το εχουμε χρυσοπληρώσει το σπορ πολλές φορές!!
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Δηλαδη αν καποιος θλει να βαλει χρυσα πομολα σε παραγκα να μην του πουμε οτι παει να κανει λαθος? Τι ειναι αυτα για εσωψυχα και ασχετοσυνες? Σαν παλιο μελος του σαιτ (απο το 2007 βλεπω),δεν περιμενα τοσο προσβλητικη σταση απεναντι σε αλλα μελη.Κριμα.
Μαλον δεν κατάλαβες τι ρώτησε ο άνθρωπος. Τώρα αν θα κάψει τα λεφτά του εσένα δεν σου πέφτει λόγος όπως και εγώ δεν έχω το δικαίωμα να πω στον μπάρμπα μου να απαγορεύσει στην γυναίκα του να κάνει πλαστική στο πρόσωπο γιατί είναι 60 ετών και θα πάνε τζάμπα τα λεφτά μιας και σε λίγα χρόνια θα πάει στον Άγιο Πέτρο. Όσο για τις προσβολές..... Δεν νομίζεις ότι είναι πολύ χοντρό να λες σε κάποιον ότι το αμάξι του είναι για πέταμα σε λίγα χρόνια;
Έγραψες κάτι για αερόσακους και esp.... Πριν από 20 με 25 χρόνια δεν τα είχανε αυτά τα αξεσουάρ τα αμάξια. Δεν τα καβαλουσαμε τότε;
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Μαλον δεν κατάλαβες τι ρώτησε ο άνθρωπος. Τώρα αν θα κάψει τα λεφτά του εσένα δεν σου πέφτει λόγος όπως και εγώ δεν έχω το δικαίωμα να πω στον μπάρμπα μου να απαγορεύσει στην γυναίκα του να κάνει πλαστική στο πρόσωπο γιατί είναι 60 ετών και θα πάνε τζάμπα τα λεφτά μιας και σε λίγα χρόνια θα πάει στον Άγιο Πέτρο. Όσο για τις προσβολές..... Δεν νομίζεις ότι είναι πολύ χοντρό να λες σε κάποιον ότι το αμάξι του είναι για πέταμα σε λίγα χρόνια;
Έγραψες κάτι για αερόσακους και esp.... Πριν από 20 με 25 χρόνια δεν τα είχανε αυτά τα αξεσουάρ τα αμάξια. Δεν τα καβαλουσαμε τότε;
του προτεινα ξεκαθαρα τι ηχεια να βαλει (κατηγορις τιμης),εγραψα οτι εχω το ιδιο αυτοκινητο και τα ιδια ηχεια,προτεινα να μην δωσει πολλα χρηματα γιατι δυστυχως τα νεα δεδομενα στα τελη κυκλοφοριας,θα αναγκασουν πολλους σε αναλογη κατασταση να "πεταξουν" τα αυτοκινητα τους (ανηκω σε αυτους). Δικαιολογησα την αποψη μου,οσο πιο αναλυτικα μπορουσα και τελικα οπως φανηκε δεν γνωριζε τι ερχεται στα τελη κυκλοφοριας.Τωρα που γνωριζει (εστω στο περιπου),θα αποφασισει αν θα δωσει 60 ή 300 ή οσο θελει.
Η οποια διαφορετικη αποψη,αντιληψη κλπ ειναι αποδεκτη και σεβαστη (οσο διαφορετικη και να ειναι). Αποδεκτοι ομως δεν ειναι οι χαρακτηρισμοι περι εσωψυχων,ασχετοσυνης,απειλες για νοικοκυρεμα απο την διαχειρηση κλπ.Αυτα και καλοριζικα οτι και αν παρεις bandit.
 
Last edited:

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Ενα πράμα δεν έχω καταλάβει....πως γίνεται σε χρόνο ντε τε να γίνονται όλα... @&@€ταναριό....:idk:
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Τα 4x50 watt ειναι 4x22 rms. Υπεραρκετα για το χωρο ενος ι.χ.
στον υπνο τα ειδες τα 4χ22
Μαλον δεν κατάλαβες τι ρώτησε ο άνθρωπος. Τώρα αν θα κάψει τα λεφτά του εσένα δεν σου πέφτει λόγος όπως και εγώ δεν έχω το δικαίωμα να πω στον μπάρμπα μου να απαγορεύσει στην γυναίκα του να κάνει πλαστική στο πρόσωπο γιατί είναι 60 ετών και θα πάνε τζάμπα τα λεφτά μιας και σε λίγα χρόνια θα πάει στον Άγιο Πέτρο. Όσο για τις προσβολές..... Δεν νομίζεις ότι είναι πολύ χοντρό να λες σε κάποιον ότι το αμάξι του είναι για πέταμα σε λίγα χρόνια;
Έγραψες κάτι για αερόσακους και esp.... Πριν από 20 με 25 χρόνια δεν τα είχανε αυτά τα αξεσουάρ τα αμάξια. Δεν τα καβαλουσαμε τότε;
αφού δεν του είπαν να πάει να κρεμάστει πάλι καλά
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.453
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top