Ηχοσύστημα σε Honda Civic


Μηνύματα
30
Reaction score
0
Έκανα ένα γρήγορο ψάξιμο αλλά δεν βρήκα κάτι σε helix.Μονο ενισχυτή με dsp βρήκα αλλά είναι πανάκριβο!!
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Helix dsp mini
Dsp
Dsp pro

Με χρηματική αξία.
Φέτος είναι σειρές mk2 και αναμένεται η 3 από Σεπτέμβρη .
Αν περιμενεις για την 3 μπορείς με έξτρα wifi μαραφετι να ελέγχεις τα πάντα από τηλέφωνο ταβλετ υπολογιστή κλπ συν του να στέλνεις μουσική. Δουλεύει και στην 2 αλλά με περιορισμούς.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
0
Χαιρετώ την παρέα.Επανερχομαι μετά από αρκετό καιρό για να προσπαθήσω να λύσω μια απορία που εχω.Εδω και κάμποσο καιρό έχω πλέον μια 2din πηγή pioneer avic f50bt.Η συγκεκριμένη πηγή έχει πολλές ρυθμίσεις ήχου και ανάμεσα σε αυτές,έχει και λειτουργία των πίσω ηχείων σαν subwoofer με τα ανάλογα φίλτρα,ρύθμιση φάσης κτλ.Προς το παρόν έχω επιλέξει αυτήν την ρύθμιση με τα μαμά ηχεία (σκέτα woofer) και το αποτέλεσμα είναι συμπαθητικό θα έλεγα.Στο manual της πηγής γράφει ότι στο 1 κανάλι του subwoofer επιτρέπει τη χρήση ηχείου αντίστασης 2Ω. Η ερώτηση είναι αν στα πίσω ηχεία (στην επιλογή λειτουργίας τους σαν subwoofer) μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποια με αντίσταση 2Ω. Λογικα θα τα βλέπει σαν ένα ηχείο γιατί στην επιλογή αυτή δεν βγάζει δυνατότητα ρύθμισης αριστερα-δεξια στα πίσω ηχεία.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Χαιρετώ την παρέα.Επανερχομαι μετά από αρκετό καιρό για να προσπαθήσω να λύσω μια απορία που εχω.Εδω και κάμποσο καιρό έχω πλέον μια 2din πηγή pioneer avic f50bt.Η συγκεκριμένη πηγή έχει πολλές ρυθμίσεις ήχου και ανάμεσα σε αυτές,έχει και λειτουργία των πίσω ηχείων σαν subwoofer με τα ανάλογα φίλτρα,ρύθμιση φάσης κτλ.Προς το παρόν έχω επιλέξει αυτήν την ρύθμιση με τα μαμά ηχεία (σκέτα woofer) και το αποτέλεσμα είναι συμπαθητικό θα έλεγα.Στο manual της πηγής γράφει ότι στο 1 κανάλι του subwoofer επιτρέπει τη χρήση ηχείου αντίστασης 2Ω. Η ερώτηση είναι αν στα πίσω ηχεία (στην επιλογή λειτουργίας τους σαν subwoofer) μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποια με αντίσταση 2Ω. Λογικα θα τα βλέπει σαν ένα ηχείο γιατί στην επιλογή αυτή δεν βγάζει δυνατότητα ρύθμισης αριστερα-δεξια στα πίσω ηχεία.
Ως sub παίζει σε mono γι'αυτό δεν έχει αριστερά δεξιά
 




Μηνύματα
271
Reaction score
127
Άρα λογικά μπορώ να χρησιμοποιήσω ηχεία 2Ω αφού στο manual γράφει "subwoofer 1 channel 2Ω allowable".
Ναι γίνεται αλλά μπορεί να ζεσταίνεται η πηγή σου και να προκληθεί βλάβη εδώ αρκετοί ενισχυτές δεν σηκώνουν τέτοια αντίσταση σε όλα τα κανάλια βέβαια αν θα ακούς σε χαμηλές εντάσεις νομίζω δεν θα υπάρχει θέμα
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Άρα λογικά μπορώ να χρησιμοποιήσω ηχεία 2Ω αφού στο manual γράφει "subwoofer 1 channel 2Ω allowable".
Τα μεγάφωνα αυτοκινήτου είναι συνήθως 4ωμα.
Δύο 4ωμα παράλληλα βγάζουν 2 ωμς.
Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.
Μεγάφωνα με πηνίο 2ωμς καθαρό είναι ελάχιστα.
Ομως 2 2ωμς μεγάφωνα παράλληλα φτάνουν το 1ωμ. Δλδ σχεδόν βραχυκύκλωμα.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Τα μεγάφωνα αυτοκινήτου είναι συνήθως 4ωμα.
Δύο 4ωμα παράλληλα βγάζουν 2 ωμς.
Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.
Μεγάφωνα με πηνίο 2ωμς καθαρό είναι ελάχιστα.
Ομως 2 2ωμς μεγάφωνα παράλληλα φτάνουν το 1ωμ. Δλδ σχεδόν βραχυκύκλωμα.
Σχεδόν βραχυκύκλωμα είναι και 0.25 ωμ υπάρχουν ενισχυτές που είναι stable από εργοστάσιο στο 0.5 ωμ και ξεκινάνε άνετα στο 0.25 ... Βέβαια είναι άλλου παπά ευαγγέλιο
 

Μηνύματα
30
Reaction score
0
Όχι ρε παιδιά δεν μιλάμε για τόσο χαμηλές αντιστάσεις.Απλα θέλω να δω τι ηχεία μπορώ να χρησιμοποιήσω με την ρύθμιση αυτή της πηγής.Με τη χρήση δηλαδή των πίσω ηχείων σαν subwoofer.Αλλιως αν δεν καταλήξω κάπου,αναγκαστικά θα πάω σε χρήση ενισχυτή για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο αλλά και πολύ καλύτερη απόδοση.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Όχι ρε παιδιά δεν μιλάμε για τόσο χαμηλές αντιστάσεις.Απλα θέλω να δω τι ηχεία μπορώ να χρησιμοποιήσω με την ρύθμιση αυτή της πηγής.Με τη χρήση δηλαδή των πίσω ηχείων σαν subwoofer.Αλλιως αν δεν καταλήξω κάπου,αναγκαστικά θα πάω σε χρήση ενισχυτή για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο αλλά και πολύ καλύτερη απόδοση.
βάλε ενισχυτή μην το ψάχνεις και πολύ δεν παίζει να παίξει αλλιώς το sub ή τα μεγάφωνα ως sub από κασετόφωνο κιόλας
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top