Η ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΜΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (περιγραφή)

Μηνύματα
1.220
Reaction score
3
Γεια σας κι από μένα
1) Wave frontier με 4 lnb
2) 65m καλώδιο master cable
3) Humax HDCI 2000
4) T-REX & Irdeto
5) CAS 3
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Η ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΜΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (περιγραφή)

Δεν θυμάμαι αν είχα βάλει το δικό μου setup οπότε ας το πάρει το ποτάμι:

Κινούμενο Πιάτο 1,20 με Lnb της Lemon και μοτέρ MOTECK SG-2100A
Humax HDCI 2000
T-REX / CAS 3
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Η ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΜΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (περιγραφή)

Θα πω και εγώ για το δικό μου που έχω από το 98, κινητό κάτοπτρο Gibertini 140 με Actuator, δέκτης STRONG 4375 ψηφιοαναλογικός με ενσωματωμένο positioner, ο οποίος αλλάχτηκε προσφάτως με τον δέκτη TECVIEW 2050 FAE.
 


Μηνύματα
727
Reaction score
1
Απάντηση: Η ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΜΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (περιγραφή)

kalo mesimeri se olous tous filous

na po kai ego ta dika mou asxoloume me ta doriforika apo to '04 exoume lipon kai leme

1,2,4 Aris kinito invacom mauro 0,3
2,Gibertini 1,40 me 2 invacom maura 0,3 13-19,2
3,Gibertini 140 kinito invacom mauro 0,3 42e-30w
4,Gibertini 140 2 invacom maura 2 noname 13-16-19,2-28,2

By djgeo_gr1

apo dektes exoume
1.Dreambox 7020si
2.Dreambox 500s
3.Katrein 910si
 

Μηνύματα
723
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Η ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΜΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (περιγραφή)

βρε ΖΩΗ που το χώρεσες αυτό το θηρίο.... το invacom μέσα στο 5μετρο φάινεται υπερβολικά μικρό!!!

DH σε 2 κομμάτια που το βρήκες βρε ατιμε?? και πόσο αν θές να μας πείς??
μόλις σήμερα πλέον μέχρι να πουληθεί έχω και έναν 3.70m cashegrait!!!
από το πρωί μέχρι πριν λίγο ήμουνα ταράτσα πάλι !!! την παντόφλα σιγά μην την γλίτωσα !!
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Η ταράτσα του Ζώη είναι στην ουσία...πάρκο κεραιών! Ετσι τούστειλαν και την 3.70 όσο περιμένει να πουληθεί, για να έχει παρέα!
 

Μηνύματα
723
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Η ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΜΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (περιγραφή)

Η ταράτσα του Ζώη είναι στην ουσία...πάρκο κεραιών! Ετσι τούστειλαν και την 3.70 όσο περιμένει να πουληθεί, για να έχει παρέα!
εσύ Φίλιππα το είδες το καλοκαίρι το 3.70 αν θυμάσαι. ο άνθρωπος δεν το αγόρασε και έτσι μπήκε στην κατοχή μου προσωρινά !! είχε μονο LNB φτωχό για μένα και κατευθείαν το άλλαξε σε τετραπλό !!
θα το αφήσω μόνιμα thor, κάποιο πρόβλημα είχε με τον dream σήμερα και δεν κατάφερα πολλά !! αύριο όμως θα τον φτιάξω !!!
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Μου το ανέφερες το 3.70, αλλά δεν το είδα...απο κοντά!
Λες να έβγαζα και BBC HD με δαύτο εδώ πάνω;
Αμα "μπει στην κατοχή σου" και κανένα ορφανό 2.70 DH που μπαίνει στην ίδια βάση που έχω και το χωράει η βεράντα μου...σύστησέ το μου!
 


Μηνύματα
101
Reaction score
1
Ζωη, με το 3.70μ Cassegrain βγαζεις πληρης Thor 2 ?
Και μια ακομη ερωτηση εχω: Με 23.5Ε ασχολειται κανεις στην Κρητη ?
 

Μηνύματα
723
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Η ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΜΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (περιγραφή)

Ζωη, με το 3.70μ Cassegrain βγαζεις πληρης Thor 2 ?
Και μια ακομη ερωτηση εχω: Με 23.5Ε ασχολειται κανεις στην Κρητη ?
Χριστό αύριο θα σου απαντήσω για τον thor2, για τον 23.5 ποιος να ασχοληθεί βρε αφού δεν κατεβαίνει ούτε με 10m πιάτο !!
Γιάννη μου έχει γίνει πονοκέφαλος , προσπαθώ να φτιάξω κατάσταση μέσο dissec για να έχω μόνιμα κάποιους δορυφόρους και αλλάζω όλα τα ματια σε τετραπλά με dissec 8.1 !!!
 

Μηνύματα
723
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Η ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΜΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (περιγραφή)

Μου το ανέφερες το 3.70, αλλά δεν το είδα...απο κοντά!
Λες να έβγαζα και BBC HD με δαύτο εδώ πάνω;
Αμα "μπει στην κατοχή σου" και κανένα ορφανό 2.70 DH που μπαίνει στην ίδια βάση που έχω και το χωράει η βεράντα μου...σύστησέ το μου!
αυτό το πιάτο θα ήτανε ότι καλύτερο για σένα φίλιππα αλλα έχει κάποιο πρόβλημα για σένα, το LNB είναι από κάτω σε μια χοάνη,δεν νομίζω πως εκεί μπορείς να βάλεις την δίκια σου πατέντα για c-band και κυ-band μαζί, δεν χωρια κιόλας !!
κάτι άκουσα από έναν φίλο για ένα hotel που έχουνε δυο πιάτα μεγάλα όχι 3.7m ,μικρότερα. αν γίνει κάτι θα σε πάρο τηλ !!
εννοείτε τσάμπα μονο μεταφορικά αλλα κάτσε να δούμε αν καταφέρουμε και τα πάρουμε !!
 

Μηνύματα
101
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Re: Η ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΜΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (περιγραφή)

Χριστό αύριο θα σου απαντήσω για τον thor2, για τον 23.5 ποιος να ασχοληθεί βρε αφού δεν κατεβαίνει ούτε με 10m πιάτο !!
Γιάννη μου έχει γίνει πονοκέφαλος , προσπαθώ να φτιάξω κατάσταση μέσο dissec για να έχω μόνιμα κάποιους δορυφόρους και αλλάζω όλα τα ματια σε τετραπλά με dissec 8.1 !!!
Ενταξει ρε Ζωη, μη βαρας :)
Ρωτησα επειδη στην Αθηνα υπηρχε ληψη 3 συχνοτητων του 1Ε (οχι φυσικα του 3Α) στην Αθηνα με μονο 1.60μ. Η αναφορα ηταν του dimitris_p τις 27.11.2007: http://www.sdtv.gr/smf/index.php?topic=5784
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Re: Απάντηση: Re: Η ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΜΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (περιγραφή)

αυτό το πιάτο θα ήτανε ότι καλύτερο για σένα φίλιππα αλλα έχει κάποιο πρόβλημα για σένα, το LNB είναι από κάτω σε μια χοάνη,δεν νομίζω πως εκεί μπορείς να βάλεις την δίκια σου πατέντα για c-band και κυ-band μαζί, δεν χωρια κιόλας !!
κάτι άκουσα από έναν φίλο για ένα hotel που έχουνε δυο πιάτα μεγάλα όχι 3.7m ,μικρότερα. αν γίνει κάτι θα σε πάρο τηλ !!
εννοείτε τσάμπα μονο μεταφορικά αλλα κάτσε να δούμε αν καταφέρουμε και τα πάρουμε !!
Ζωη ξερω το πρόβλημα με τα cassegrain πιατα, προφανώς δεν μου κάνουν...
Επίσης εγω δεν έχω ταράτσα αλλα βεράντα και δεν χωράει πιο μεγάλο απο 2.7μ. Στα κεραμίδια δεν μπαίνουν εύκολα τετοια τερατάκια χώρια που θέλω και να έχω άμεση πρόσβαση στο πιάτο (και αν δεν ήταν η εφεδρική βεράντα αυτή που φιλοξενεί το πιάτο ...θα με είχαν πετάξει απο την βεράντα!)
 

Μηνύματα
723
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Η ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΜΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (περιγραφή)

Ενταξει ρε Ζωη, μη βαρας :)
Ρωτησα επειδη στην Αθηνα υπηρχε ληψη 3 συχνοτητων του 1Ε (οχι φυσικα του 3Α) στην Αθηνα με μονο 1.60μ. Η αναφορα ηταν του dimitris_p τις 27.11.2007: http://www.sdtv.gr/smf/index.php?topic=5784
το πιάτο 3.70m τον έστησα 5E για να δω αν κατεβάζει τα viasat, όλο τον sirous τον κατέβασε άνετα !!
σιγά μην κρατηθώ και δεν τον παο thor !!!
μερικά φωτό από τα σήματα !!


 


Μηνύματα
723
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Η ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΜΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (περιγραφή)

Ζωη μηπως εχουμε κανενα νεο περι Thor 5 με το 3.70μ Cassegrain ?
Χριστό με 1.80m πιάτο έχω sime 83%(dreambox) στον thor5 όλο το 24ορο βρε , τι να το γυρίσω το 3.70m !!!
μονο τα HD κανάλια σε V δεν μου κατεβαίνουνε !!
 

Μηνύματα
101
Reaction score
1
Μισο λεπτο. Για Thor 5 μιλαμε, οχι για τον ευκολοτερο Sirius 4.

Οι οριζοντιες του Thor 5 στην Μακεδονια με 2.3μ δεν βγαινουν ολες ολο το 24ωρο. Μη μου πεις πως τις βγαζεις ολες στο Ηρακλειο με μονο 1.80μ. Αν ισχυει αυτο, τοτε εχουμε παλι ανεπισημα sidelobes.
 

Μηνύματα
723
Reaction score
0
Απάντηση: Η ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΜΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (περιγραφή)

Αυτά τα κανάλια είναι από thor με 1.80m
 

Attachments



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.958
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top