Η Παρουσιαση Του Panasonic Ae-700/συγκριτικο



Μηνύματα
78
Reaction score
0
Μου βγάζει "Your uploaded file is too large or corrupted".

Τις στέλνω με mail στον Cptbill να τις ανεβάσει σε δικό του χώρο, και θα γίνει η δουλειά. Θα ξαναδοκιμάσω και το άλμπουμ
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Καταρχην να ευχαριστησω την ΗΧΟΕΚΦΡΑΣΗ για τη φιλοξενια και το φαγοποτι, οπως και τον Ανδρεα και οσους εβαλαν το χερακι τους, το χρονο τους και την υπομονη τους :mrgreen: .

Συνοπτικα...αν και ποτε δε μου αρεσε η βαθμολογια με νουμερα (απο την εποχη του σχολειου...εξαιρειται η βαθμολογηση των γυναικων...)
Προ-πο --- 1 - 2 - Χ, goes to...

Sanyo Z2 vs. Hitachi 100 = 2
Panasonic 700 vs. Hitachi 100 = 1
Panasonic 700 vs. Infocus 4805 = X...?

Στο δευτερο ομιλο υπερισχυει ο Panasonic και στον τριτο ισοβαθμει με το outsider INFOCUS αλλα παλι βγαινει πρωτος (εστω και με αμφιλερομενο πεναλτι :lol: )

Δεν ειμαι DLP-ακιας λογω rainbow αλλα στον 4805 δεν ειδα τιποτα. Και ισως γι αυτο δεν αποφασιζω και να βαζω X μεταξυ τους.
Αλλα ισως να προτιμουσα τον Infocus... Ή τον Panasonic γιατι ηταν πιο ομαλος στην κινουμενη εικονα και ειχε μεγαλυτερη αναλυση και στα κινουμενα σχεδια στο τελος επαιζε τελεια .... Θα τα σκεφτω...αν ερθει η στιγμη να αλλαξω...αν και μεχρι τοτε ποιος ξερει τι θα δουν τα ματια μας...

Χαρηκα το οτι ο Panasonic (που ρυθμιστηκε απο το Β.Λ.) & ο Hitachi ειχαν πολλα επιπεδα ρυθμισεων σε σχεση με τον Z2 (ή μηπως δε χαρηκα και τοσο?). Βεβαια στο service menu του Ζ2 υπαρχουν ολες οι ρυθμισεις χρωματων, φωτεινοτητας, overscan, και και και, αλλα οπως λεει ο Β. Λαμπρου ''μη βάλετε χέρι χωρίς ρυθμιστικά μηχανήματα'' και εχει απολυτο δικιο...
Πραγματι αποδειχτηκε οτι ο Ζ2 ηταν ο πιο δυσκολο-ρυθμιστος απο ολους και παρα την επιμονη των ''ρυθμιστων'' δεν μπορεσε να φτασει το μεγιστο των δυνατοτητων του (θελω να πιστευω) οπως και κανενας αλλος της παρεας λογω του περιορισμενου χρονου που μπορουσε να διατεθει για τις ρυθμισεις.

Παρατηρησα επισης οτι παιζει σημαντικοτατο ρολο η πηγη (περισσοτερο απο οσο νομιζα) για την ποιοτητα της εικονας, αν κρινω απο το τι βλεπω εγω στον Ζ2 με το DVDp που εχω..(καλα θα παρω αλλο, το εχω πει).

Εμφανης και η διαφορα αναλογικου και ψηφιακου σηματος. Μολις συνδεθηκε ο Panasonic με HDMI τον ειδα με αλλο ματι και οφειλω να πω οτι αναθεωρησα τηα αποψη που ειχα για τα ψηφιακα σηματα εικονας. Γενικοτερα οποιος προτιμησει τον Panasonic να μην ξεχασει και ενα ψηφιακο καλωδιο, γιατι ειναι κριμα ενα τετοιο μηχανακι να χανει εστω λιγο απο τις δυνατοτητες του λογω...αναλογι-κ-ων
Το HD σημα με τελετη εναρξης και "5ο Στοιχειο" ηταν απαιχτο...και για αλλη μια φορα αγανακτησαμε με αυτο που βλεπουμε μεχρι τωρα ή τουλαχιστον με αυτο που δεν μπορουμε να δουμε ακομα, ενω υπαρχει.

Να συμφωνησω και με το Β.Λ. για τη σωστή κινηματογραφική αίσθηση αλλα και να πω οτι πιστευω πως ειναι καλυτερα να ειμαστε πιο χαλαροι γενικοτερα και να απολαμβανουμε την ταινια σαν περιεχομενο και να μην κολλαμε τοσο πολυ στο ποσο τελεια ειναι τα χρωματα ή στο ποσο μαυρο ειναι το μαυρο... για να μην χασουμε την ουσια...την ταινια δηλαδη. Λιγο ελειψε να αγχωθω... :)

Γενικοτερα ευχομαι να υπαρξουν και αλλες συναντησεις για να γνωριστουμε-συστηθουμε καλυτερα, επειδη παρατηρησα μια ''ντροπαλοτητα'' σε αρκετους (και εγω μεσα)...

Και επειδη δεν θυμαμαι προσωπα (ειδικα αν τα δω μια φορα και μεσα στο σκοταδι) αν συναντηθουμε πουθενα (πχ εκθεση) ελατα να μου μιλησετε γιατι εγω δεν θα το κανω...γιατι κατι μπορει να μου θυμιζετε αλλα...
 


Μηνύματα
160
Reaction score
0
Τυχεροί όσοι κατάφεραν νά είναι παρόντες.Αλλά καί οί παρουσιάσεις όλων ήταν σάν νά ήμουν εκεί.Όμως άλλο νά διαβάζεις καί άλλο νά βλέπεις.Υπάρχει ο ΡΤ-ΑΕ700Ε στημένος ακόμα;
 


Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Θα σου μιλήσουμε αρκεί να μην μας αποπάρεις...
Εγω ποτε...
Ακομα και να μη σας γνωρισω θα κανω οτι σας ξερω...
--Σκηνικο? Ειμαι με ενα φιλο και ξαφνικα ερχεται ενας: ''Γιωργο?Τι κανεις?Πως τα περνας?'' και τα σχετικα... ''Να εισαι καλα Γιωργο, χαρηκα που σε ειδα, να τα πουμε καμια φορα...'' ''Ναι,ναι'', λεω εγω...
Και με ρωταει ο φιλος μου: ''Ποιος ηταν?'' - ''Δεν ξερω. Δε θυμαμαι'', λεω. - ''Και γιατι του μιλας ή δεν τον ρωτησες απο που τον ξερεις?'' - ''Γιατι για να με θυμαται, απο καλο θα με θυμαται, για να μη φανω μλκς που δεν εχω ιδεα ποιος ειναι και αλλωστε γιατι να τον στεναχωρησω...?''

Σημ.: Αν ερθετε για καλησπερα ολα καλα. Για πληροφοριες 5Ε εκαστη.
 

Μηνύματα
71
Reaction score
0
Θα ξεκινήσω ευχαριστώντας τον Ανδρέα και όσους βοήθησαν για να πραγματοποιηθεί αυτή η παρουσίαση.

Η Α/Β σύγκριση που πραγματοποιήθηκε μεταξύ των προβολέων είναι πολύ πιο αποκαλυπτικη από την τεχνική που χρησιμοποιούσαμε έως τώρα (σε μια οθόνη διαδοχικά ο κάθε προβολέας). Μπορέσαμε λοιπόν να δούμε και μικρότερες διαφορές σε προβολείς που είναι κοντά σε φιλοσοφία σχεδίασης (hitachi - panasonic).

Ας περάσουμε λοιπόν στα συμπεράσματα:

Sanyo Z2 vs. Hitachi 100
χαλαρά και απλά ο hitachi τελείωσε τον Sanyo. Στα ίδια λεφτά, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Αν υπάρχει μεγάλη διαφορά υπέρ του Sanyo ο καθένας κρίνει...

Panasonic 700 vs. Hitachi 100
εδώ να πράγματα γίνονται πιο περίπλοκα. Ο Panasonic είναι μεν καλύτερος αλλά όχι με τόσο μεγάλη διαφορά. Πιστέυω ότι η σύγκριση Α/Β βοήθησε να δούμε τις μικρότερες διαφορές. Σε τεστ Α και μετά Β δεν θα μπορούσαμε να είμαστε απόλυτοι για τον νικητή. Στο σημείο που ο panasonic υπερτερεί σαφώς είναι ο αποπλέκτης του. O hitachi θέλει εξωτερική βοήθεια (progressive σήμα).

Panasonic 700 vs. Infocus 4805
δυστυχώς έπρεπε να φύγω και δεν πρόλαβα να δω τον μικρό της infocus απέναντι στον 700. θα μεταφέρω λοιπόν τις εντυπώσεις μου από την σύγκριση του 4805 με τον hitachi 100 (ελπίζω οι φίλοι του site να μην με παρεξηγήσουν, το κάνω μόνο για την πληρότητα της σύγκρισης).
για εμένα λοιπόν ο 4805 είναι πολύ καλύτερος από τον 100. το θέμα της ανάλυσης δεν είναι υπαρκτό για dvd και τηλεοπτικό σήμα. Ο 4805 υπερτερούσε ξεκάθαρα στο μαύρο (που ευθύνεται για την τρισδιάστατη και πιο λαμπρή αίσθηση της εικόνας), αλλά και σε ομοιογένια και κινηματογραφική υφή. Η επιλογή μου λοιπόν μέχρι να έρθει το HD συνεχίζει να είναι DLP και κατηγορία τιμής μέχρι 2000 (ενδεχομένως να μην είμαι ιδιαίτερα αντικειμενικός μια και έχω έναν X1 εδώ και αρκετό χρόνο και έχω συνηθίσει την εικόνα τους).
τώρα, την σύγκεριση του 700 με τον 4805 θα πρέπει να την κάνει όποιος ενδιαφέρεται για αγορά σε αυτή την κατηγορία τιμής, μια και μιλάμε για τους δύο καλύτερους (DLP:4805, LCD:700).

ΥΓ. τα σουβλάκια ήταν νοστιμότατα!



[/i]
 


Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Θα πρεπει να γραψεις και τιτλους απο ποιον προβολεα ειναι...
Αν αφαιρεσεις τις μαυρες μπαρες πανω και κατω θα μικρυνει το αρχειο.
Μολις μπορεσεις??? Σημερα...

Ευχαριστουμε για τις φωτο... μαλλον τη γλυτωσες γι αυτη τη φορα...
 

Μηνύματα
78
Reaction score
0
OK! Χτες ήταν πολύ αργά για να κάτσω να τα κάνω όλα αυτά, και σήμερα ήρθα δουλειά. Μόλις πάω σπίτι θα γίνει η καλή δουλειά.

Προσέξτε την πρώτη εικόνα απο το πέμπτο στοιχείο! Είναι όλα τα λεφτά σε ευκρίνεια.

Γενικά όλες οι φώτος είναι απο τον 700αρη, και όσες είναι διπλές (με 2 οθόνες μέσα) είναι απο την παράθεση 700/Hitachi.

Έχω κι άλλες με τα σουβλάκια κλπ. Όλα θα γίνουν :D
 


Μηνύματα
45
Reaction score
0
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ!!ΖΗΛΕΥΩ ΠΟΥ ΕΧΑΣΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!Κ.ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΜΕΛΗ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑΤΟΝ ΤΧ-100 ΑΠΟΤΟΝ Κ.ΛΑΜΠΡΟΥ Κ. ΛΟΓΩ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΟΣ!ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕ ΑΕ700 ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!! Υ.Γ.ΑΝΤΡΕΑ Ο ΤΧ100 ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!
 

Μηνύματα
202
Reaction score
45
ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΣΥΜΕΤΑΣΧΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ - ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ PROJECTOR PT AE 700E.

ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ Η ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ....
 

Μηνύματα
122
Reaction score
0
Με αρκετή καθυστέρηση (λόγω αναβάθμισης pc) θα γράψω για το συγκριτικό.
Εδώ και κάποιο διαστημα ΄προσπαθώ να μπώ στο κλίμα της προβολής περίπου 1 χρόνο με στοχο την αγορά και την είσοδο στον κόσμο της μεγάλης οθόνης,άρα
δεν είμαι ειδικός αλλά και όχι εντελώς άσχετος.
Πάνω κάτω αυτά που είδα συμφωνούν με τις περιγραφές των άλλων μελών αυτό που
ήθελα να επισημάνω είναι ότι εκτος απο τον PAN700 δεν είδαμε κάποιον αλλον με σύνδεση DVI η οποία είναι καταλυτική στην είκονα (ευκρίνεια-κίνηση-χρώματα)
και επιπλέον τον Ζ2 τον είδαμε χωρίς ρυθμίσεις.Επίσης θέλω να επισημάνω ότι στα δικά μου μάτια ''παιζει'' πολυ καλύτερα η υψηλή ανάλυση έτσι σε σύγκριση PAN700-4805 προτιμώ να βλέπω κ α θ α ρ ά και ας μην βλέπω και το καλύτερο μαύρο και
απο ότι έχω δεί εμένα με κουράζουν οι DLP (κάτι σαν πονοκέφαλο) οπότε πάμε για LCD.Πέρα απο όλα αυτα πιστεύω ότι όσοι ενδιαφέρονται μόνο για κάποια αγορά χωρίς να είναι χομπίστες και απλώς να απολαμβάνουν την θέαση της ταινίας δεν θα έχουν απολύτως κάνένα πρόβλημα με τα μηχανάκια που είδαμε στο τεστ και όσοι το σκέφτονται μπορούν να προβούν άμεσα στις επενδύσεις οικιακών συσκευών χωρίς φόβο.Οι υπόλοιποι είναι καταδικασμένοι να ψάχνονται και αυτο είναι πολύ ωραίο χόμπι αλλά όπως όλα τα χόμπι πληρώνονται ακριβά...
Ευχαριστω το site για την διοργάνωση του τεστ και την φιλοξενία.
 

Μηνύματα
40
Reaction score
0
Οι Εντυπώσεις Μου...

Σας παραθέτω και εγώ τις εντυπώσεις μου από το βράδυ της Παρασκευής. Λίγο καθυστερημένα αλλά οι δουλειές μας μας κατάπιαν..

Λοιπόν

Καταρχήν να ευχαριστήσω και εγώ τον Ανδρέα και τους συνεργάτες του στην Ηχοέκφραση για την φιλοξενία αλλά και την υπομονή τους να ανταποκριθούν σχεδόν σε κάθε απαίτησή μας , σε ότι αφορούσε το συγκριτικό. Η παρουσίαση των μοντέλων το ένα δίπλα στο άλλο συνέβαλε τα μέγιστα στην καλύτερη διαμόρφωση άποψης από όλους μας.

Η αρχή του συγκριτικού βρήκε αντιμέτωπους τον Sanyo Z2 με τον Hitachi PJ-TX100. Με την πρώτη ματιά έβλεπε κανείς την διαφορά υπέρ του Hitachi η οποία, στα δικά μου μάτια, είχε να κάνει με τα πολύ φυσικότερα χρώματα που είχε ο δεύτερος και τα λίγο πιό λεπτομερή σκοτεινά πλάνα. Ακολούθησε για αρκετή ώρα μια προσπάθεια να ισσοροπήσει λίγο η μεγάλη διαφορά μέσω καλύτερων ρυθμίσεων από τους τεχνικούς, με υποκειμενικές διαδικασίες καθότι ο Βαγγέλης Λάμπρου και τα όργανά του είχαν καθυστερήσει λόγω της νεροποντής, πράγμα το οποίο έφερε τον Sanyo σε λίγο καλύτερη μοίρα, όμως η διαφορά εξακολουθούσε να είναι εμφανής υπέρ του Hitachi. Ορατό και ενοχλητικό το κόψιμο εικόνας από τον Z2.

Στην συνέχεια αντικαταστάθηκε ο Z2 από τον Panasonic PT-AE700. Ο 700, out of the box όπως θα λέγαμε, έδωσε πολύ καλή εικόνα αμέσως, που ήταν ένα σκαλί πάνω από τον Hitachi χωρίς όμως να είναι χαώδης. Μην ξεχνάμε πως μιλάμε για δύο φρέσκα μηχανήματα με ίδια panel. Σε θέαση ταινίας δεν μπορούσε να διακρίνει κανείς τις γραμμές του panel ούτε υπήρχε πρόβλημα από το γνωστό vertical banding. Ειδικά το smooth screen του 700 σίγουρα τα κατάφερνε καλύτερα. Μάλλον τα δύο αυτά αδύνατα σημεία των LCD βρήκαν γιατρειά. Εκείνη τη στιγμή η διαφορά θα έλεγα πως ήταν της τάξης του 3-5% υπέρ του Panasonic.
Ομως το παιχνίδι μόλις είχε αρχίσει να παίζεται.. Μια επίσκεψη στα μενού του Panasonic και στις χιλιάδες ρυθμίσεις του, που του επιτρέπουν να έρθει στα μέτρα μας (στην υποκειμενικά ωραία εικόνα για τα δικά μας μάτια) άρχισε να ανοίγει την ψαλίδα υπέρ του. Η εικόνα διαρκώς βελτιωνόταν με αποκορύφωμα όταν έτυχε της περιποιήσεως των δύο "guru" της βραδιάς, του Δημήτρη Τσάλλα και του Βαγγέλη Λάμπρου, οι οποίοι μέσα σε 10 περίπου λεπτά και με στοιχειώδεις ρυθμίσεις τον μεταμόρφωσαν κυριολεκτικά!!! Φαντάζομαι τι θα έκαναν αν είχαν την άνεση του χρόνου!! Ο 700 πλέον βρισκόταν ένα μεγάλο σκαλί πάνω από τον Hitachi. Καλύτερα σκοτεινά, καλύτερα φωτεινά χωρίς καψίματα, καλύτερα χρώματα. Τα cd ελέγχου του Β. Λάμπρου αποκάλυψαν πόσο καλύτερος είναι ο scaler του Panasonic έναντι του Hitachi (μιλάμε για μεγάλη διαφορά) πράγμα σημαντικό αν σκοπεύουμε να δούμε από τον projector μας και άλλα σήματα π.χ. δορυφορικά ή τηλεοπτικά κανάλια. Επίσης, μέσω του Κου Λάμπρου και των οργάνων του, είδαμε την σχεδόν πλήρη απουσία του vertical banding αλλά και την κακή σύγκλιση του panel και στους δύο.
Στη συνέχεια ο Panasonic δέχτηκε ψηφιακό σήμα από το Denon 3910 και η εικόνα πέρασε ακόμα ένα σκαλί πιο πάνω και στο τέλος συνδέθηκε στο pc του Χρήστου Ακρατόπουλου όπου όλοι μείναμε άφωνοι βλέποντας την έναρξη των Ολυμπιακών με σήμα high definition και διαπιστώσαμε τις πραγματικές δυνατότητες του μηχανήματος αλλά και το μέλλον της εικόνας όπως θα το δούμε (ελπίζω) σύντομα!

Αφησα για το τέλος την σύγκριση με τον Infocus 4805, τον βασιλιά στην κατηγορία τιμής του, στην οποία επέμεινα πολύ εγώ προσωπικά αλλά και άλλοι φίλοι σίγουρα περίμεναν και ευχαριστώ τον Αντρέα που ανταποκρίθηκε. Εδώ η κατάσταση διαφοροποιήθηκε. Εβλεπες δύο πολύ όμορφες εικόνες αλλά και διαφορετικές στα σημεία. Η κάθε μία είχε τα υπέρ και τα κατά της. Λαμπερή και υπεραναλυτική εικόνα από τον Panasonic, φυσικότερη υφή χωρίς καψίματα και εντυπωσιακή λεπτομέρεια στα μαύρα από τον Infocus. Με το control ανά χείρας κάναμε pause σε πολλές σκηνές και είδαμε τις δυνατότητες των δύο μηχανημάτων. Οι πανοπλίες των μονομάχων στον 700 ήταν διακριτές πέρλα-πέρλα ενώ στον 4805 ήταν κάτι πιο θολό. Οι τρίχες στην γούνα της στολής το ίδιο ενώ στον Infocus κάτι πιό ασαφές. Ομως τα πρόσωπα πιο φυσικά στον Infocus και χωρίς καψίματα ενώ στον 700 κάποια λίγα καψίματα στα φωτεινά που όμως έδειχναν να ανταποκρίνονται στις όποιες επεμβάσεις και έδιναν υποσχετική μείωσης σε όποιον αφιέρωνε χρόνο στο σετάρισμά του. Στα σκοτεινά πλάνα υπήρχε σαφής υπεροχή του Infocus με εικόνες πλούσιες σε λεπτομέρεια και υφή και τον Panasonic να ακολουθεί με κάποια διαφορά, όχι όμως τόση όση θα περίμεναν κάποιοι (βάζω και τον εαυτό μου ανάμεσα σε αυτούς) και σίγουρα πολύ λιγότερη από παλαιότερες εποχές.

Συμπέρασμα
Οσον αφορά το συγκριτικό των LCD νομίζω ότι σχεδόν ομόφωνα όλοι οι παρευρισκόμενοι θα συμφώνησαν ότι ο Panasonic PT-AE700 πρέπει να είναι ο καλύτερος LCD (τουλάχιστον σε αυτή την κατηγορία τιμής σίγουρα!) και ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μας.
Σε σχέση με τον Infocus 4805 και την απέναντι τεχνολογία των DLP νομίζω ότι βρίσκονται πολύ κοντά, για την χαμηλή κατηγορία τιμής των 1600-2000 Euro, και η εικόνα που μου έδωσαν και οι δύο είναι μια εικόνα που μπορείς να "ζήσεις" άνετα μαζί της χωρίς σοβαρά μειονεκτήματα και με τα πλεονεκτήματα της κάθε σχολής που θα εξεταστούν από τον υποφήφιο αγοραστή και θα αξιολογηθούν πλέον υποκειμενικά (π.χ. έγώ θέλω ανάλυση στην εικόνα πάση θυσία ενώ κάποιος άλλος αναζητά το μαύρο και το contrast). Το σίγουρο είναι ότι όποιο μηχάνημα και να διαλέξει κανείς δεν θα έχει πέσει έξω!!

Τέλος αφήνω το θέμα της τιμής του. Στα 2100 Euro μάλλον θα τα πάει καλά στην αγορά αλλά δεν νομίζω να δελεάσει τους εμπειρότερους από εμάς που είναι εξοικειωμένοι στις Internetικές αγορές και έχουν σταμπάρει τουλάχιστον 10 site με τιμή κάτω από το ψυχολογικό όριο των 1600 Euro..

Είδωμεν...

Συγχαρητήρια και πάλι σε όλους όσους συνέβαλαν σε αυτήν την πολύ όμορφη βραδιά.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Τέλος αφήνω το θέμα της τιμής του. Στα 2100 Euro μάλλον θα τα πάει καλά στην αγορά αλλά δεν νομίζω να δελεάσει τους εμπειρότερους από εμάς που είναι εξοικειωμένοι στις Internetικές αγορές και έχουν σταμπάρει τουλάχιστον 10 site με τιμή κάτω από το ψυχολογικό όριο των 1600 Euro..
Σιμο. μπορει καποιος απο εσας τους "εμπειροτερους" να κανει μια εικονικη αγορα απο αυτα τα site και να μου πει το συνολικο κοστος που θα εφτανε ο προβολεας στην Ελλαδα?
Το λεω για να δουμε μηπως μπορουμε να κανουμε κατι σε power buy σε καλυτερη τιμη απο εδω. :wink:
 

Μηνύματα
465
Reaction score
54
Πρώτα από όλα thanks στον Ανδρέα και στην Ηχοέκφραση για τη φιλοξενία.
Η δικιά μου γνώμη με λίγα λόγια...
Σαν newbie στους βιντεοπροβολείς (οι μόνες μου θεάσεις είναι από DLP) δηλώνω εντυπωσιασμένος από τον panasonic αλλά και τον hitachi.
Αυτό που με παραξένεψε ήταν η όχι καθαρή εικόνα που διακρίναμε στην αρχή του Ζ2 δίπλα στον hitachi. Οι περισσότεροι νομίζαμε πως ο προβολέας ήταν out of focus..και όμως όχι, απλά έτσι έπαιζε. Θέλω να πιστεύω πως ήταν θέμα ρυθμίσεων γιατί το αποτέλεσμα ήταν άκρως απογοητευτικό δίπλα στον hitachi αφου έχανε πολύ σε ευκρίνεια.
Βάζοντας δίπλα δίπλα hitachi και Panasonic τώρα…ο ΑΕ700 κέρδιζε στις λεπτομέρειες (κίνηση πχ).
Το καλύτερο σημείο ήταν όταν ο panasonic συνδέθηκε με κάποιο htpc και είδε HD εικόνα από την τελετή έναρξης των ολυμπιακών αλλά και από το fifth element. Σε εκείνο ακριβώς το σημείο μάζευα το σαγόνι μου. Ο panasonic έδειχνε τι ακριβώς μπορεί να κάνει. Απίστευτη λεπτομέρεια για προβολέα της συγκεκριμένης κατηγορίας. Με το καλό να μας έρθει το hd-dvd ή blu ray γιατί το dvd με το mpeg2 έχει φάει τα ψωμιά του…
Όσο αφορά αυτό που ρώτησε ο Ανδρέας, η τιμή του κυμαίνεται στα 1674 απο συγκεκριμένο γερμανικό site (including shipping).
 

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Σιμο. μπορει καποιος απο εσας τους "εμπειροτερους" να κανει μια εικονικη αγορα απο αυτα τα site και να μου πει το συνολικο κοστος που θα εφτανε ο προβολεας στην Ελλαδα?
Το λεω για να δουμε μηπως μπορουμε να κανουμε κατι σε power buy σε καλυτερη τιμη απο εδω. :wink:
Τιμές από το διάσημο technikdirekt.de
Προβολέας, συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ: 1.654€
Σε περίπτωση τιμολογίου (αγορά από εταιρία) αφαιρείται ο γερμανικός ΦΠΑ 16% (~228€).

Έξοδα αποστολής για Ελλάδα: 20€.

Συνολικά, δηλαδή, ένας ιδιώτης τον φέρνει με 1654€+20€=1.674€, ενώ κάποιος που μπορεί να κόψει τιμολόγιο τον παίρνει στα χέρια του με 1.654€-228€+20€=1.446€ :shock:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.462
Members
37.925
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top