Η αλεπού και ο ασβός και ο παπαγάλος και τα ελάφια και...

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.408
Reaction score
74.715
Έχει το κτήμα με τα ζα απέναντι απο εμένα στην κοιλάδα. Στην οδό Ρέρρα, λίγο πιό πάνω απο τα μικρά ανάκτορα των κατοίκων. :D
Τον βρίσκουμε όποτε θέλουμε. ;)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.864
Reaction score
77.466
Τον πλησιάσα και μου μίλησε, πολύ ευγενής.

1. Ο αγελαδοβοσκός λέγεται κι αυτός βοσκός;
2. Τα αμολάει το πρωί, μετά πηγαίνει με το πίκ-απ, τα φωνάζει κι ακολουθούν!
3. Και το γαϊδουράκι τα ίδια.
1. εσύ φώναξε τον καουμπόι την επόμενη φορά να δεις αν θα γυρίσει :roflmao:
2.μόλις τα βρεις με την κάμερα... ακολούθα το και συ να τραβήξεις πλάνα :cry:
3.από μπροστά του να σαι όταν θα τραβάς..μην αγριέψει και σου ρίξει καμιά στα παΐδια :roflmao:
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.548
Reaction score
30.794
Μερικές απλές παρατηρήσεις:

- Το χόμπυ της φωτογραφίας είναι ασύμβατο με το άγχος. Οκ, αυτό ισχύει περίπου για κάθε χόμπυ ή "τρέλλα", αλλά έχει ιδιαίτερη σημασία για τη φωτογραφία, η οποία είναι δημιουργία. Απλά δεν λειτουργείς με το άγχος τι θα βγάλεις.
- Δεν μπορείς να ανταποκριθείς σε κάθε φωτογραφική πρόκληση. Είτε λόγω εξοπλισμού, που ο καλός ζυγίζει και κοστίζει πολύ (και εάν έχετε την αντίθετη άποψη, κάντε έναν κόπο να παρατηρήσετε τους φωτογράφους που παρατάσσονται δίπλα στα τερραίν και τα παρκέ με τα άσπρα μπουριά τους), είτε -και αυτό ίσως είναι το βασικό- λόγω ελλιπούς τεχνικής ή/και διάθεσης να αφιερώσεις πραγματικά χρόνο και να "λερωθείς". Το βγάζω την ουάου φωτογραφία φύσης από τα 500 μέτρα με τη σουπερζούμ μου, καθήμενος ταυτόχρονα σταυροπόδι, απλά δεν υπάρχει -εκτός σπανιότατων περιπτώσεων που μας πέφτει το λαχείο.
- Πριν φωτογραφίσεις πρέπει να μάθεις να "βλέπεις" τα κάδρα σου.

- Προσωπικώς βρίσκω σέξι την εικόνα μιας γυναίκας που κρατάει μια απλή slr με έναν απλό τελε-ζουμ (συνολάκι που ούτε ιδιαίτερο κόστος έχει ούτε ιδιαίτερο βάρος-κάτω του κιλού- καίτοι προφανώς δεν χωράει σε μια τσέπη), σε σχέση με κάποια που θα κρατάει μια τράβελ κόμπακτ με εκτεινόμενο μπουρί το οποίο θυμίζει τους μετρητές υγρών που έχουμε στην κουζίνα και κάνει την κάτοχό της να μοιάζει όχι με σεφ αλλά με Κινέζα.


Το "καλύτερη μηχανή είναι αυτή που έχω μαζί μου" έχει και δεύτερη ανάγνωση, εκείνη της αποδέσμευσης από τον εξοπλισμό. Τη φωτογραφία την κάνει ο φωτογράφος. Αυτός είναι ο εξοπλισμός μου, ό,τι βγάλω. Όταν αποδεχθείς τους παραπάνω περιορισμούς τότε αρχίζεις να φωτογραφίζεις.
 
Last edited:






daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.864
Reaction score
77.466
Μία παλιότερη συνάντηση που είχα με βίσονες στο Εθνικό Πάρκο του Yellowstone. Ήμουν συνοδηγός στο αυτοκίνητο και ανέλαβα το video. :D


:cry::cry::cry:
τι μλκια με χει πιάσει σήμερα...
φαντάζομαι τον ζίσικ χαλαρό με το μηχανάκι να το κόβει ζιγκζαγκ ανάμεσα από τους δεινόσαυρους,στο ένα χέρι γκάζι,στο άλλο το κινητό να προσπαθεί με το γάντι να βάλει ζουμ χ2 ,συνοδηγό τη Leeloo να έχει βγάλει σταλακτίτες στη μουσούδα, και να ρωτάει τον μπάτσο προς τα που πέφτει ο βοσκός :lol::lol:
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.753
Reaction score
83.575
Ψάχνοντας λίγο τις φωτογραφίες μου, βρέθηκα από τους βίσονες στους ...κροκόδειλους. :o

Everglades, Florida.

Βαρκάδα με airboat προς αναζήτηση ερπετών. Ένα από τα πολλά.

Miami 085.JPG


Ένας μεγάλος αμερικάνικος κροκόδειλος στη στεριά. :help:

Miami 104.JPG


Η σύζυγος παίζει με ένα μωράκι, ευτυχώς με δεμένο στόμα. :D

Miami 106.JPG
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.753
Reaction score
83.575
Το μωράκι μάλλον είναι alligator; :)
Ναι. Το Εθνικό Πάρκο Everglades είναι το μόνο μέρος στον κόσμο που συνυπάρχουν κροκόδειλοι και αλιγάτορες.
 

Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.300
ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΑ ΖΑ ΟΙ ΒΙΣΟΝΕΣ....







[DOUBLEPOST=1542222743][/DOUBLEPOST]
Ψάχνοντας λίγο τις φωτογραφίες μου, βρέθηκα από τους βίσονες στους ...κροκόδειλους. :o

Everglades, Florida.

Βαρκάδα με airboat προς αναζήτηση ερπετών. Ένα από τα πολλά.

View attachment 109982

Ένας μεγάλος αμερικάνικος κροκόδειλος στη στεριά. :help:

View attachment 109983

Η σύζυγος παίζει με ένα μωράκι, ευτυχώς με δεμένο στόμα. :D

View attachment 109984

ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΣ ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ ΤΣΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΤΕΣ?:D:D:D
 




melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
οι κροκόδειλοι κάνουν ωραία σούπα, λένε.
Α να χαθείτε, μου ανοίξατε την όρεξη όλη μέρα σήμερα με τις φωτογραφίες σας :laugh::laugh::laugh:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.946
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top