Η αλεπού και ο ασβός και ο παπαγάλος και τα ελάφια και...

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.469
Πέτυχες με τον δήμο. :rolleyes:
με άλλους στην γειτονιά δεν έχετε τις ίδιες ανησυχίες?


επειδή το πατρικό μου συνορεύει με ρέμα (η πίσω αυλή) και έχω ζήσει κάποιες καταστάσεις...
θυμάμαι όταν έχτισε ο καράγυφτος ο θείος μου στο παραδίπλα οικόπεδο πριν 5 χρόνια για να μην πληρώσει κάδο για τα μπάζα:headbang: (+έκλεβε και ρεύμα για να χτίσει... για τόσο γύφτο μιλάμε..ενώ έχει λεφτά) ότι τελευταίο σκουπίδι και μπάζο υπήρχε το έριχνε εκεί...
μέχρι που τον τράβηξε καταγγελία μία γειτόνισσα που τον είδε και τον γ@μησε ο δήμος(ή κάποια υπηρεσία δεν είμαι σίγουρος...αλλά στον δήμο έκανε την καταγγελία) το ταμτιριρί
με αυτό θα πεθάνει:p:D
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Ξέρω καλή γειτονιά με περιβαλλοντικά ευαίσθητους και αλληλέγγυους κατοίκους.
Δεν θα σε χρεώσω μεσιτικά. :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Μα δεν ντρέπονται; Μεσημέρι, καλοκαίρι να πετάς τα σκουπίδια σου 100 μέτρα απ' το σπίτι σου; >:(>:(>:(>:(>:(

Πήραμε μια μέρα με το Ντολμαδάκι το παλιό μου Honda HR-V*, και πήγαμε να καθάρισουμε όσο μπορούσαμε απο το ρέμα. Βγήκαν 8 μεγάλες σακούλες κήπου σκουπίδια απο 40-50 μέτρα μήκος. Γουρούνια. >:(>:(>:(>:(.
Ελληναράδες. Πατριώτες. Σίγουρα.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
με όλους έχεις μαλώσει...?:p:lol::lolsign:
Μόνο μ' αυτόν σε δέκα χρόνια. Και δεν μάλωσα, τον ντρόπιασα (ξεφτίλισα μάλλον) ενώ προσπαθούσε να ψελλίσει κάτι δικαιολογίες με το κεφαλάκι σκυμμένο.

Εκτός απο δυο παλιές φίλες, μια cat-dog lady, τον αποκάτω μου που χαιρετιόμαστε και έναν ακόμη που μένει πιο μακριά με τον οποίο έχουμε κοινό πιεστικατζή/γεωτρησά/ηλεκτρολόγο/υδραυλικό κήπου/αυτοματοποτισά*, δεν γνωρίζω προσωπικά κανέναν.

Ούτε χαιρετούν στο δρόμο. Ούτε χαμογελούν ποτέ. Είναι περίεργο μέρος. :)
Απο την άλλη πλευρά, βλέπω πού και πού αυτοκίνητα γεμάτα σκυλόφαγα να γυρνούν την περιοχή ταΐζοντας αδέσποτα. Είναι ιδιώτες και τα πληρώνουν οι ίδιοι.

Ελληναράδες. Πατριώτες. Σίγουρα.
Απ' όσα λίγα κουτσομπολιά ακούω απ' την cat-dog lady (2-3 φορές το χρόνο), είναι αρκετοί οι (νυν και πρώην) Συριζαίοι πρώην "άλλου" κόμματος (κι ένας παράγων) 'δώ γύρω, αν και δεν νομίζω να έχει σχέση το πολιτικό.
Το πιθανότερο είναι πως συμβαίνει εν μέρει λόγω μεγάλης σχετικά ηλικίας των περισσοτέρων γειτόνων, ή απλώς λόγω του οτι συνήθισαν στην Αθήνα που μεγάλωσαν όλοι και δεν τους ενοχλεί ένα άδειο πλαστικό ποτήρι ή μια σακούλα με αποφάγια πεταμένη απο αυτοκίνητο μπροστά στην πόρτα τους (την είδα πριν 3 μέρες και χθες δεν είχε μαζευτεί). :rolleyes:
Μεγάλο μερίδιο στο πέταμα σκουπιδιών απο αυτοκίνητα έχουν οι ξένοι εργάτες και οικοδόμοι, με τη διαφορετική "κουλτούρα" ή την έλλειψη αυτής. Όπως κάναμε οι περισσότεροι πριν 20-30 χρόνια, κι ακόμα κάνουν αρκετοί.

Δεν υπάρχει φυσικά υπηρεσία καθαριότητας στην εξοχή, και τα σκουπίδια τα πηγαίνουμε ενάμισι χιλιόμετρο μακριά που υπάρχουν κάδοι. Τέσσερα σημεία σε κοιλάδα με καμιά εκατοστή+ πολύ αραιά σπίτια.





*ο θεός ο Τάκης απο την Κηφισιά, που ήταν μηχανικός στα υποβρύχια όπου με λίγο σύρμα, στουπί, κατσαβίδι και πένσα το φτιάχνεις για να μη σκυλοπνιγείς. :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Συριζαίοι πρώην "άλλου" κόμματος (κι ένας παράγων) 'δώ γύρω, αν και δεν νομίζω να έχει σχέση το πολιτικό.
Δεν μίλησα για κομματικά και παραταξιακά θέματα. Μίλησα για την κουλτούρα του σταρχιδισμού και του ξερειςποιοςειμαιγωρεϊσμού, τυπικά χαρακτηριστικά της φυλής.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Μόνο αδιαφορία.
Δεν φαίνεται μόνο στους δρόμους, φαίνεται και στα σπίτια τους ή στα διπλανά τους οικόπεδα.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Όπως το εξέφρασες, δείχνει τσαμπουκάδες μάγκες που τσακώνονται για το ιερό τους δικαίωμα να πετούν σκουπίδια. :D:D
Δεν είναι αυτή η περίπτωση, μάλλον παραίτηση ή έλλειψη παρατηρητικότητας διακρίνω.

Πρέπει να βγούμε στους δρόμους με το Ντολμαδάκι τα Χριστούγεννα. :)
 




Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Παρακάτω είναι το παρεκκλήσ' του Άγιου Περιπάτιου του Περιπατημένου, όπου πάλι γονάτισα και προσευχήθηκα να με βοηθήσει να καλύπτω καθημερινά 6 χιλιόμετρα σε λιγότερο απο ώρα, αντί των ταπεινών 45-50 λεπτών που κάνω μέχρι τώρα.
Δε βοήθησε ο Άγιος Περιπάτιος. 53 λεπτά, 5 και κάτι χιλιόμετρα. :)




Σήμερα πήγαμε με όλα τα σκλιά να προσευχηθούμε στην Αγία Φωτεινή την Προβολούσα. Ανέβηκα με τους αγκώνες τα σκαλιά και προσευχήθηκα να παραλάβει σύντομα ο loggeo προβόλι για να κάνω Χριστούγεννα με το παλιό του σαπάκι.

Όπως καταλαβαίνετε, όταν πας να φωτογραφήσεις την Προβολούσα δε βγαίνει η φωτό, καίγεται. Ελπίζω να μην έπαθε τίποτα το sensor.



Φωτό μόνο απ' τη διαδρομή. Πεντέλη στο βάθος.

IMG_20181208_154601.jpg



IMG_20181208_155657.jpg




Υπάρχουν πολλά αντιαισθητικά ημιτελή στη διαδρομή, και μου χαλούν τα πλάνα... >:(

IMG_20181208_162136.jpg
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Οι εραστές έρχονται καθημερινά αυτή την εποχή χωρίς να γνωρίζουν οτι η Μίνα είναι δις στειρωμένη. :biggrin: Τον έναν που έρχεται συχνά τον ταϊζω γιατί θέλω να μάσω όλα τα σκλιά, να τα βλέπω να κοιμούνται στο γκαζόν όπως στα πάρκα.
Οι άλλοι είναι φοβισμένοι απ' τους ανθρώπους. :frown: Σιγά-σιγά.


Πολύ παιχνίδι, τρέχουν όλα γύρω-γύρω στον κήπο! :D

IMG_20200201_165933_1.jpg


IMG_20200201_165944_1.jpg
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.469
Οι άλλοι είναι φοβισμένοι απ' τους ανθρώπους. :frown: Σιγά-σιγά.
ευκολάκι......
όρμα με καμιά προβιά και συ στα 4.... και ξεκίνα τα παιχνίδια στο γκαζόν.....
βγάζε και καμιά ζωίσια ιαχή αούυυ αούυυυυ που και που
και θα ρθουν και τα υπόλοιπα για ζευγάρωμα :cry: :lol:
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top