Η αναβιωση των castle severn 2

Μηνύματα
352
Reaction score
207
Η αναγκαστικη αποχωρηση των proac d15 απο το κυριως συστημα (καθαρα για οικονομικους λογους και αναγκες ρευστοποιησης την δεδομενη χρονικη στιγμη) αφησε ενα κενο (το οποιο μεταξυ μας καλυπτε και καλυπτει επαξια το ζευγος των chario lynx)

Ωστοσο, καποιες φορες καποια απωθημενα μας κυνηγουν και η εμπειρια εχει δειξει οτι για λογους συναισθηματικης υγειας, αυτα πρεπει να ικανοποιουνται (παντα εφοσον ειναι εφικτο)

Ετσι, επεσα πανω στα castle severn 2, τα οποια με ενα πολυ συμβολικο αντιτιμο (για αυτα που προσφερουν) ηρθαν και καλυψαν το κενο των μεγαλων αδερφων (proac)...ακομη και τα ιδια κουσουρια εχουν με το ξεβαμα στο σημειο οπου τελειωνει το υφασμα του προστατευτικου της μπαφλας

Η γνωριμια με τον ηχο της castle, ηταν με τα knight 4, τα οποια απο αποψη καμπινας ηταν εξαιρετικα, με φινιρισμα πραγματικου ξυλου αλλα ο ηχος καπου επασχε, μη εχοντας καποια απο τα βασικα χαρακτηριστικα της

Εκτοτε, στην κατοχη μου ηρθε και ενα βασεως με μοναδες της castle αλλα σε diy καμπινα, η οποια με τα συνοδα μου και τον τοτε χωρο δεν μπορουσε να αξιοποιηθει σωστα...ωστοσο το μικροβιο μπηκε και πραγματικα το twitter και ο τροπος που παιζει ειναι εθιστικος, οντας αρκετα μουσικο και γλυκοηχο, εχοντας λεπτομερεια αλλα και χωρις να κουραζει ποτε.

Αντιστοιχη εμπειρια ειχα και απο ενα συμφορουμιτη σε μια συντομη ακροαση των δικων του castle

Τελος παντων, τα severn ηρθαν και θα μεινουν...για τα ακουσματα μου και το χωρο μου ειναι ιδανικα και ενω μπορει να μην ειναι η τελευταια λεξη στην πιστη αναπαραγωγη, ειναι πολυ μουσικα και κανουν επαξια αυτο που καλουνται...δλδ να γεμιζουν με μουσικη το χωρο μου

Εδω και ενα βιντεο, τα οποια παιζουν μαζι με το dac 5 της xindak και ενισχυτη τον 6200 της xindak ξανα


Σας ευχαριστω
Υ.γ. εαν ξεκινουσα ξανα απο το μηδεν και επρεπε να εχω ενα συστημα, αυτο θα ξεκινουσε σιγουρα απο ενα ζευγαρι ενεργα...χαχαχα
 

Μηνύματα
8.981
Reaction score
12.388
απο τα βασεως ..ποιο σου αρεσε ποιο πολυ? η ποιο ειναι καλο κατα τη γνωμη σου..:hi:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Πολύ ωραίος ο ήχος στο βιντεάκι! Μπράβο σου! Και συμφωνώ με το σχολιασμό σου. :drinks:
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
@ABSENTI
το βάσεως ήταν σε καμπίνα ιδιοκατασκευής , αλλά με μονάδες της castle....το twitter του έμοιαζε
αρκετά με αυτό του severn, καθώς έχει αυτό το διακριτικό σηματάκι πάνω της castle, ωστόσο δεν πρέπει
να ήταν σωστά κουρδισμένη και έβγαζε παραπάνω μπάσο (για τα γούστα μου ή και τον χώρο μου)
σε κάθε περίπτωση, έχουν περάσει αρκετά έτη απο τότε και δεν ήταν και ο ίδιος χώρος ή και τα συνοδά για
να μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα

το άλλο του συμφορουμίτη, ήταν κάτι ανάμεσα σε βάσεως και δαπέδου, περί τους 45 με 50 πόντους...δλδ σαν μια
κουρεμένη μικρή κολώνα και ο ήχος τους ήταν εξαιρετικός...θυμάμαι οτι τα έπαιζε με 2 μονομπλόκ τσακιρίδη
και στο χώρο του, περί τα 16 με 18 τ.μ. (όσο μπορώ να θυμάμαι), ήταν μαγεία!!!

μάλιστα του είχα πεί οτι τα ηχεία μην τολμήσει και τα δώσει ποτε, καθώς θα το μετανοιώσει...(ε και πήγε και
τα πούλησε....χαχαχα!!!) είναι μερικές φορές που η φαγούρα μας οδηγεί σε λανθασμένες επιλογές

ο ήχος της (σε όσα γνήσια Αγγλικά έχω ακούσει και όχι κινέζικα) είναι εθιστικός, εφόσον το ζητούμενο είναι χαλαρές, "μακροσκελείς" ακροάσεις...δεν τους λείπει η ανάλυση και η ατάκα, απλά είναι τόσο ευγενικά δοσμένη, που δεν κουράζουν ποτε!!!

στην Ελλάδα είναι λίγο δύσκολο να βρεθεί κάτι σε αγγελία καθώς δεν πρέπει να έχουν πουληθεί αρκετά, αλλά εάν βρεθεί και απο απόψεως μονάδων δεν έχει βανδαλιστεί, θεωρώ οτι αξίζουν και με το παραπάνω τα χρήματα που ζητούν (οι καμπίνες είναι απο πραγματικό ξύλο, οπότε και λογικά σε καλή έως πολύ καλή κατάσταση, αλλά πάσχουν απο το σύνδρομο του μαυρίσματος του ταξιτζή....χαχαχα, δλδ ανομοιόμορφης αλλαγής του τόνου του χρώματος, εάν εκτεθεί σε ήλιο)

εμένα μου ταίριαξαν στο χώρο και στα γούστα ΑΠΟΛΥΤΑ, οπότε θα προσπαθήσω να τα διατηρήσω όσο το δυνατόν
σε καλύτερη κατάσταση για τα έτη που θα ακολουθήσουν.

@dapost
ευχαριστώ για τα καλά λόγια...παραδόξως η ηχογράφηση πήγε καλά, αν και με ενα απλό και ταπεινό
samsung s5....ωστόσο, κατά την ακρόαση του με τα ακουστικά μου (akg k701), η αίσθηση και της σκηνής
ειδικότερα, είναι αρκετά κοντά σε αυτό που άκουγα όταν το ηχογραφούσα

το επόμενο που θέλω να κάνω και έχω κατά νού, είναι μιας μορφής ακουστική βελτίωση του χώρου, τουλάχιστον
στο χώρο πίσω απο τα ηχεία και ιδανικά αλλαγής του επίπλου με κάποιο πιο στιβαρό και αεριζόμενο, καθώς θεωρώ
οτι θα χάνει αρκετά απο αυτό (έχει αρκετά υαλικά και πιάτα και γυάλινες επιφάνειες, που επηρρεάζουν αρκετά τον ήχο)
το μόνο ωφέλιμο περιεχόμενο του επίπλου, ως προς την ακουστική, είναι κάτι αραγμένα malt, τα οποία συντροφεύουν
τον ακροατή, τις κρύες νύχτες του χειμώνα (ή και τις αυτές των απροσάρμοστων καλοκαιριών....χαχαχα)
 

Μηνύματα
8.981
Reaction score
12.388

Μηνύματα
352
Reaction score
207
Ω τοτε εισαι πολυ τυχερος απο αυτην την αποψη...θα μπορουσε να ειναι αυτα
Κατα καιρους υπαρχουν πολλες αξιολογες αγγελιες στην Αγγλια
Οποτε εαν καποια ειναι μεσα στο budget και μπορεις να τα δεις και ακουσεις απο κοντα, τοτε ναι κατα τη γνωμη μου εχεις πολλες πιθανοτητες να πετυχεις κατι πολυ καλο
Εαν επιτρεπεται σε τι χωρο τα θελεις...εννοω σε τι διαστασεις θα παιξουν?
 

Μηνύματα
8.981
Reaction score
12.388
Ω τοτε εισαι πολυ τυχερος απο αυτην την αποψη...θα μπορουσε να ειναι αυτα
Κατα καιρους υπαρχουν πολλες αξιολογες αγγελιες στην Αγγλια
Οποτε εαν καποια ειναι μεσα στο budget και μπορεις να τα δεις και ακουσεις απο κοντα, τοτε ναι κατα τη γνωμη μου εχεις πολλες πιθανοτητες να πετυχεις κατι πολυ καλο
Εαν επιτρεπεται σε τι χωρο τα θελεις...εννοω σε τι διαστασεις θα παιξουν?
απλα θελω να κανω ενα δευτερο { ρετρο } συστημα με ηχεια βασης..σε 25τμ ο χωρος..χαλβαδιαζω αυτον https://www.gumtree.com/p/amplifier...-fi-stereo-am-fm-receiver-120-watts-rms-..στο 300 με παζαρι ..και τα ηχεια οποτε βρεθουν
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
Δυστυχως για καποιον λογο οι συνδεσμοι δεν ανοιγουν...και αυτος και ο παραπανω που εβαλες με τα ηχεια
 

Μηνύματα
8.981
Reaction score
12.388
ναι οντως δεν ξερω το γιατι..ηχεια ειναι αυτα

    • και ο ενισχυτης αυτος...
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
Ο ενισχυτης διαβασα οτι εκτος απο good looks εχει και τα guts...υπαρχουν πολλες ενθουσιωδεις κριτικες και εμπειριες απο κατοχους
Αντιστοιχα σχολια υπαρχουν και για τα ηχεια, τα οποια ως ευμεγεθη βασεως λογικα θα σου κατσουν καλα στο χωρο...οχι οτι δεν θα σου κατσουν καλα και τυπου severn η τα avon κλπ
Καλου κακου ακουσε τα στο χωρο σου πριν προβεις σε καποια αγορα
Λογικα εκει γυρω στα ξενα θα πεφτεις συχνα πανω και σε αγγελιες των ruark...δεν εχω ακουσει καποιο αλλα κατι μου λεει οτι (και απο τα λιγα που εχω διαβασει) οτι προκειται για αξιολογα ηχεια
Οποτε keep and them in mind...
Σε καθε περιπτωση σου ευχομαι να βρεις τον vintage ηχο που θες...
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
Κάτι λιγότερο από ένα χρόνο μετά, τα ταπεινά "καστράκια", δεν αρνούνται να με ευχαριστήσουν κάθε φορά που θα το ζητήσω...με κόστος λίγο κάτω από τα 600 € όλα μαζί, τι άλλο να ζητήσει κανείς?

Μουσικές αναζητήσεις θερινής νυκτός και δικαιωματικά ο jj cale λαμβάνει θέση μάχης...boiling pot το άκουσμα.

Χρέη ενισχυτή, ο καθόλου ταπεινός marantz pm 80 mk2 και dac το 5αρι της xindak...
Καλή ακρόαση...(γιατί από θέαση άστα να πάνε...χαχαχα)

 


Μηνύματα
352
Reaction score
207
Δεν είναι τα severn αλλά δανείζομαι το παρόν thread για να ανεβάσω ένα βίντεο από το "μικρό" δευτερο σύστημα στημένο σε ένα χώρο οριακά 10 τ.μ.
Σε αυτόν τον μικρό χώρο, με κάποιο μαγικό τροπο, στριμώχτηκαν τα αγαπημένα chario lynx, τα οποία ξεζουμιζουν κυριολεκτικά τον υβριδικό 6200 της xindak.
Χρέη μετατροπεα το ώριμο πλέον misical fidelity m1 dac.
Απολαύστε τα στο εξαιρετικό τραγούδι του isao sizuki trio "Angel Eyes".

 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
Και ένα ακόμη για να υπάρχει και η "άτυπη" εσωτερική κόντρα με τα castle.
Ίδιο τραγουδι με το πρώτο του thread (βεβαια το υπόλοιπο μισό...), ίδιος ενισχυτης, άλλο dac και κυρίως άλλος ο χώρος.

 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Μου αρέσει ή άποψη που έχεις για το πως πρέπει να παίζεται αυτό το στυλ μουσικής...
Θα έλεγα ότι έχεις πετύχει πολλά με λίγα.

Όσο σκέφτομαι ότι αυτά τα "συστατικά " έχουν πουληθεί,ξαναπουληθει και ματαξαναπουληθει....
Δείχνει μια ανυπομονησία και έλλειψη κατανοησης της συνεργειας αυτό....
Μπράβο....

Το musical fidelity πρεπει να είναι ιδιαίτερο dac.
 
Last edited:



Μηνύματα
352
Reaction score
207
@editor
Τα συστατικά έχουν προκύψει "τυχαία", με την έννοια ότι "έτυχε" να είναι αυτά στην κατοχή μου αυτήν την περίοδο, όπου έχω ωριμάσει και που αναζητώ χαλαρές και όχι αγχωτικές ακροάσεις.

Είναι αλήθεια ότι έχουν περάσει και από εδώ πολύ ακριβότερα και πιο αξιόλογα μηχανήματα, αλλά ευτυχώς αντιληφθηκα ότι δεν χρειάζεται μια περιουσία για να ακούσει κάποιος σε ένα καλό επιπεδο.

Το m1 ως dac ναι υπό περιπτώσεις είναι εξαιρετικό με κάποιες όμως παραχωρήσεις...είναι πολύ καλό στα άνω και κάτω άκρα με μια μικρή υστέρηση στις μεσαιες...ευτυχώς έκατσε καλά στο υπάρχον σύστημα και όταν θέλω να αλλάξω ακούσματα τότε λαμβάνει ρόλο το xindac το οποίο είναι πιο γεμάτο στις μεσαίες.

Ευχαριστώ για το σχόλιο και εύχομαι ότι καλύτερο

Υ.γ. εάν έλεγα ότι δεν αναβιώνει ενίοτε το μικρόβιο της αναβάθμισης θα έλεγα ψεματα, αλλά ας οψεται η αφραγκια η οποία με επαναφέρει στην πραγματικοτητα... χαχαχα
[DOUBLEPOST=1531837860][/DOUBLEPOST]@Vakis2000
Τα chario είναι πολύ περίπτωση ηχείου και κατ' εμέ κλοπή σε σχέση με την απόδοση τους για τα λεφτά που ζητούσε. (Ειδικά την εποχή της προσφοράς)

Παίζουν πολύ μουσικά και γεμάτα, χωρίς να υστερούν σε ανάλυση, αλλά ευνοούν τις πολύωρες ακροάσεις.

Θέλουν προσοχή στην τοποθέτηση, ένα ρωμαλέο ενισχυτή και απλά αποζημιώνουν με ωραίο ήχο τον ιδιοκτήτη τους.

Τα ίδια σε πιο μεγάλο βαθμό έχουν και τα delphinus, τα οποία πωλούνται σε εξαιρετική τιμή σε αγγελία εδώ μέσα και που για 25 με 35 τ.μ. είναι κελεπουρια...αλλά το σταματώ εδώ γιατί αλλιώς θα κατηγορηθώ για προώθηση αγγελιας

Τώρα τα castle είναι άλλο κεφάλαιο...δυστυχως από ότι γνωρίζω δεν τα εμπορεύεται κάποιος πλέον καθως για αρκετά χρόνια είχαν σταματήσει την παραγωγη
Καποια stock μπορεί να έχει ο κ. Πουτους, αλλά και πάλι έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που είχα ρωτησει.
Βγαίνουν κάποια ελάχιστα σε αγγελίες σποραδικά και ειδικά στις τιμές που δίνονται είναι και αυτά πραγματική ευκαιρία.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Η Castle καποια στιγμη πέρασe στο IAG group και χωρίς να σταματήσει, άλλαξε την γκάμα της με νέες σειρές όπως την Knight που είχε πιο μονιτορέ ήχο απο το ζεστο στρογγυλό της μαμάς castle, κρατώντας και καποια ηχεία αναφοράς από το παρελθόν όπως το Richmond. Ιθύνων νους παραμένει ο Peter Comeau. Τελευταια αντιπροσώπευση της εταιρίας είχε η Audioevolution.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top