Η ορθή σύνδεση στο ηλεκτρικό δίκτυο

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Εχω ακούσει ότι η σύνδεση των μηχανημάτων στην ορθή φάση του δικτίου είναι σημαντική για το τελικό ακουστικό αποτέλεσμα. Θα παρακαλούσα έαν κάποιος από εσάς γνωρίζει με πιο τρόπο την βρίσκουμε να γράψει κάτι.

Πιό παλιά που είχα ρωτήσει σε ένα γνωστό περιοδικό μου είχαν απαντήσει ότι την βρίσκουμε με την αφή και εάν αισθανόμαστε στατικό ηλεκτρισμό ακουμπώντας το σασί του μηχανήματος είναι ανάποδα και αντιστρέφουμε την μπρίζα. (Αυτό δούλευε να πω την αλήθεια)

Αλλοι λένε ότι οι ηλεκτρολόγοι στέλνουν πάντα την φάση σε μία συγκεκριμένη οπή της μπρίζας (πράγμα που δεν συμβαίνει στο σπίτι μου) και εάν είναι έτσι τότε τα μηχανήματα συνδέονται σωστά.
Μια χαρά το βλέπω αυτό, αλλά τι γίνεται με τα καλώδια ρεύματος? Δεν λένε που θα συνδεθεί η φάση.

Επίσης από τότε που έβαλα ένα isolator η φάση είναι και στα 2 καλώδια του ρεύματος (δεν το λέω καλά... εννοώ ότι το λαμπάκι του δοκιμαστικού κατσαβιδιού ανάβει και στους 2 ακροδέκτες) και έχω χάσει το μπούσουλα επειδή δε μπορώ να βρω την φάση αλλά ούτε και στατικό ηλεκτρισμό αισθάνομαι βάζοντας και έτσι και αλλιώς την μπρίζα.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Η ορθή σύνδεση στο ηλεκτρικό δίκτιο

Κοίτα.Άν θές να βρείς την φάση στην πρίζα τότε πάρε ένα κατσαβίδι ηλεκτρολόγου.Βάλτο πρώτα στη μία οπή(πώς να το πώ?) και αν ανάψει εκεί τότε βρήκες τη φάση.Αν δέν ανάψει τότε βρήκες τον ουδέτερο.Δέν γίνεται να ανάβουν και τα δύο.
Αν με κάποιο τρόπο ανάβουν και τα δύο έχεις χοντρό πρόβλημα.
Τώρα αν έχεις βάλει κανεναν σταθεροποιητή που δουλεύει με αντιστροφέα τότε ίσως να δημιουργεί αυτόματα τη φάση(φαντάζομαι) ανάλογα με το πού βάλεις το κατσαβίδι.Αλλα μάλλον της φαντασίας μου είναι αυτό..
 

Μηνύματα
166
Reaction score
1
Re: Η ορθή σύνδεση στο ηλεκτρικό δίκτιο

Αν δέν ανάψει τότε βρήκες τον ουδέτερο.Δέν γίνεται να ανάβουν και τα δύο.
..
Γίνεται να ανάβουν κ' τα δύο άμα χρησιμοποιείς εκείνα τα 'βλαμμένα' επαγωγικά κινέζικα μπλέ δοκιμαστικά κατσαβίδια!!!
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Re: Η ορθή σύνδεση στο ηλεκτρικό δίκτιο

Το θέμα είναι τι ακριβώς εννοούμε με την ερώτηση, ποια είναι η ορθή φάση σύνδεσης με το δίκτυο. Ποιος είναι ο κατάλληλος ακροδέκτης φάσης για την τροφοδοσία του συστήματος.

Ορισμένες φορές, για λόγους ασφαλείας προτιμάται εκείνη η πολικότητα σύνδεσης της τροφοδοσίας, η οποία παρέχει το χαμηλότερο ac δυναμικό στο εξωτερικό περίβλημα (σασί) της συσκευής, ως προς τη γείωση της πρίζας (ώστε να έχουμε τη μικρότερη δυνατή διαρροή ρεύματος από το σασί της συσκευής προς τη γείωση της πρίζας). Οι λόγοι είναι ευνόητοι (ασφάλεια).

Όμως, πολλές φορές και ανεξαρτήτως των ανωτέρω, μπορεί να ακούγεται κάποιος ενοχλητικός παρασιτικός θόρυβος – βόμβος , προερχόμενος, πχ από τους μετασχηματιστές τροφοδοσίας του τελικού ενισχυτή. Ο θόρυβος αυτός, ενδέχεται να μπορεί να εξαλειφθεί με μία απλή αντιστροφή πολικότητας των ακροδεκτών τροφοδοσίας του ενισχυτή. Συνήθως, το φαινόμενο αυτό συμβαίνει μόνο σε ασύμμετρες υλοποιήσεις και όταν δημιουργείται μη-γραμμική επαγωγική σύζευξη μεταξύ των τυλιγμάτων των μετασχηματιστών.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Η ορθή σύνδεση στο ηλεκτρικό δίκτιο

Το ερώτημα μου είναι εάν έχει σημασία η πολικότητα των συσκευών κατά την συνδεσή τους στο δίκτιο ή όχι για καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα και εαν η απάντηση είναι ναι τότε πως βρίσκουμε την πολικότητα?

PS με το ίδιο δοκιμαστικό κατσαβίδι, μου ανάβει μόνο στην μία τρύπα της μπρίζας. Οταν βάζω το isolator (xaitas) ανάβουν στην εξοδό του και οι 2
 

Μηνύματα
900
Reaction score
1
Απάντηση: Η ορθή σύνδεση στο ηλεκτρικό δίκτιο

Kαι αφού μιλάμε για πολικότητα στην πρίζα, ποια είναι η ορθή πολικότητα στο φις της συσκευής? Ποιος ακροδέκτης κρατώντας το με κατεύθυνση προς τη πρίζα που θα τοποθετηθεί?
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Η ορθή σύνδεση στο ηλεκτρικό δίκτιο

Kαι αφού μιλάμε για πολικότητα στην πρίζα, ποια είναι η ορθή πολικότητα στο φις της συσκευής? Ποιος ακροδέκτης κρατώντας το με κατεύθυνση προς τη πρίζα που θα τοποθετηθεί?
Αααα γέια σου φίλε μου. Αυτό λέω :105:
πια? πια?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.116
Reaction score
20.626
Απάντηση: Η ορθή σύνδεση στο ηλεκτρικό δίκτιο

Κοίταξε να δεις, η πλέον τίμια απάντηση που θα μπορούσα να σου δώσω, είναι πως εξαρτάται από το τί ζητάς. Αν ψάχνεις τη "σωστή" φάση επειδή αυτό έχει πλάκα, αξίζει να την ψάξεις. Αν ψάχνεις τον τρόπο να παίζει σωστά το σύστημα, χάνεις το χρόνο σου.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Η ορθή σύνδεση στο ηλεκτρικό δίκτιο

Κοίταξε να δεις, η πλέον τίμια απάντηση που θα μπορούσα να σου δώσω, είναι πως εξαρτάται από το τί ζητάς. Αν ψάχνεις τη "σωστή" φάση επειδή αυτό έχει πλάκα, αξίζει να την ψάξεις. Αν ψάχνεις τον τρόπο να παίζει σωστά το σύστημα, χάνεις το χρόνο σου.
Με κάλυψες απόλυτα. Μύθος δηλαδή :116:

Ευχαριστώ
 


Μηνύματα
25
Reaction score
0
Απάντηση: Η ορθή σύνδεση στο ηλεκτρικό δίκτιο

Το ερώτημα μου είναι εάν έχει σημασία η πολικότητα των συσκευών κατά την συνδεσή τους στο δίκτιο ή όχι για καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα και εαν η απάντηση είναι ναι τότε πως βρίσκουμε την πολικότητα?

PS με το ίδιο δοκιμαστικό κατσαβίδι, μου ανάβει μόνο στην μία τρύπα της μπρίζας. Οταν βάζω το isolator (xaitas) ανάβουν στην εξοδό του και οι 2
Απο την στιγμη που εχεις βαλει isolator δεν εχει καμμια σημασια η πολικοτητα...
το isolator εχει μετασχηματιστη κ απομονωνει το δικτυο της δεη ..οποτε το κατσαβιδακι αναβει σωστα κ στους 2 πολους ..ο λογος ειναι οτι η δεη γειωνει τον ουδετερο οποτε το λαμπιονι δεν αναβει γιατι απλα πατας πανω στον πολο που εχεις το κατσαβιδι.
Το isolator ξαναφτιαχνει το ρευμα του δικτυου κ ειναι ηλεκτρικα απομονωμενο απο αυτο... οποτε το δοκιμαστικο καλα κανει κ αναβει..
 


Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Η ορθή σύνδεση στο ηλεκτρικό δίκτιο

Απο την στιγμη που εχεις βαλει isolator δεν εχει καμμια σημασια η πολικοτητα...
το isolator εχει μετασχηματιστη κ απομονωνει το δικτυο της δεη ..οποτε το κατσαβιδακι αναβει σωστα κ στους 2 πολους ..ο λογος ειναι οτι η δεη γειωνει τον ουδετερο οποτε το λαμπιονι δεν αναβει γιατι απλα πατας πανω στον πολο που εχεις το κατσαβιδι.
Το isolator ξαναφτιαχνει το ρευμα του δικτυου κ ειναι ηλεκτρικα απομονωμενο απο αυτο... οποτε το δοκιμαστικο καλα κανει κ αναβει..
Πολύ σωστά! Περίμενα κάποιος να δώσει την σωστή απάντηση.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Η ορθή σύνδεση στο ηλεκτρικό δίκτυο

Και εγώ αγόρασα καινούριο δοκιμαστικό κατσαβίδι....... :143:
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Η ορθή σύνδεση στο ηλεκτρικό δίκτυο

Κάπου είχα γράψει ποιά είναι η διαδικασία για να βρούμε την σωστή φάση αλλά τώρα δεν βρίσκω το post. Όταν έχω καιρό θα το ξαναγράψω εδώ.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Η ορθή σύνδεση στο ηλεκτρικό δίκτιο

Απο την στιγμη που εχεις βαλει isolator δεν εχει καμμια σημασια η πολικοτητα...
το isolator εχει μετασχηματιστη κ απομονωνει το δικτυο της δεη ..οποτε το κατσαβιδακι αναβει σωστα κ στους 2 πολους ..ο λογος ειναι οτι η δεη γειωνει τον ουδετερο οποτε το λαμπιονι δεν αναβει γιατι απλα πατας πανω στον πολο που εχεις το κατσαβιδι.
Το isolator ξαναφτιαχνει το ρευμα του δικτυου κ ειναι ηλεκτρικα απομονωμενο απο αυτο... οποτε το δοκιμαστικο καλα κανει κ αναβει..
Αν κατάλαβα καλά φίλε μου με το isolator δεν γειώνεται κανένας πόλος αφόυ ανάβει και στα 2.
Επειδή έχω και μικρά παιδιά..... αυτό είναι επικύνδινο? Μην μου ξημερώσει τίποτα και τραβώ τα μαλλία μου.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Η ορθή σύνδεση στο ηλεκτρικό δίκτυο

Εννοώ θα πέσει ο αυτόματος του πίνακα ή όχι σε περίπτωση βραχυκυκλόματος?
 

m_v

Μηνύματα
249
Reaction score
24
Σωστά αναφέρουν οι προηγούμενοι ότι μετά το isolator του Μπάμπη, δεν παίζει κανένα ρόλο η πολικότητα.
Περιλαμβάνει μετασχηματιστή με προτεύον 230V και δευτερεύον 2*115V , η "γη" λαμβάνεται από την μεσαία λήψη του μετασχηματιστή, οπότε και οι αλλοι 2 αγωγοί είναι ενεργοί (γι'αυτό ανάβει και στα 2 το δοκιμαστικό) ενώ η νέα "γη" είναι απομονωμένη από το ηλεκτρικό δίκτυο.
Για την περίπτωση που δεν έχουμε το isolator, για να βρούμε την καλύτερη σύνδεση είναι αυτή η οποία αντιστοιχεί στη δημιουργία μικρότερης τάσης στη "γη".

Πιό αναλυτικά από τον Van Den Hul:
http://www.vandenhul.com/userfiles/docs/Polarity_Checker_English_Manual.pdf
Η συσκευή Polarity Checker τιμάται 28,5€
http://www.vandenhul.com/Default.aspx?page=p&id=27#80

Πριν από λίγα χρόνια πήρα από το praktiker μία όμοια συσκευή (το μόνο που έλειπε ήταν το λογότυπο Van Den Hul) με 1 ή 2€!
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Η ορθή σύνδεση στο ηλεκτρικό δίκτυο

Εγώ πάλι θα ξαναρωτήσω...... Είναι επικίνδυνο? Θα πέσει ο αυτόματος σε περίπτωση βραχυκυκλόματος? Εάν ναι να το βγάλω.

Οταν λέτε δημιουργεί "γη" εννοείτε ότι δεν είναι γειωμένο στην γείωση του σπιτιού μου?
 

m_v

Μηνύματα
249
Reaction score
24
Re: Απάντηση: Η ορθή σύνδεση στο ηλεκτρικό δίκτυο

Εγώ πάλι θα ξαναρωτήσω...... Είναι επικίνδυνο? Θα πέσει ο αυτόματος σε περίπτωση βραχυκυκλόματος? Εάν ναι να το βγάλω.

Οταν λέτε δημιουργεί "γη" εννοείτε ότι δεν είναι γειωμένο στην γείωση του σπιτιού μου?
Καλή ερώτηση.
Υποθέτω ότι ο κατασκευαστής θα έχει προβλέψει την τήρηση των κανόνων ασφαλείας.
Κοίταξε και τις οδηγίες χρήσεως της συσκευής, μήπως γίνεται κάποια αναφορά.
Ο πιό αρμόδιος για να απαντήσει σ' αυτό το ερώτημα είναι ο κατασκευαστής.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.664
Μηνύματα
2.869.253
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top