Η προσπάθεια μου ...

Μηνύματα
43
Reaction score
48
εδω επισης μπορειτε να δειτε τις διαφορες των ηχειων....το πανω γραφημα μπορει να παιξει πιο ανετα με λιγοτερες παραμορφωσεις σε ιδιες σταθμες.

η δυσκολη περιοχη στο κρος ως 200hz ειναι πιο γεματη στο πανω γραφημα, εκοψε πιο πολλα db και ετσι εχει το περιθωριο να παιξει πιο ανετα-απαραμορφωτα σε σχεση με το κατω γραφημα.
Στις μετρήσεις μου έχω κροσαρισμενα τα ηχεία από την πλάτη τους στους 80 και το volume τους στην μεση .λογικά θα παίζει ρόλο...
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δεν μπορεί να μην δίνει εναλλακτική, αυτή η τύπου X-curve καμπύλη
αυτήν βγάζει σαν default με μόνη επιλογή διαφορετικό roll off ψηλά.

Βέβαια μπορείς να τη διαμορφώσεις 20 - 20 +- 12db

ή να εφαρμώσεις eq ανα ζεύγος ηχείων μέχρι τη συχνότητα που σε βολευει.
Στις μετρήσεις μου έχω κροσαρισμενα τα ηχεία από την πλάτη τους στους 80 και το volume τους στην μεση .λογικά θα παίζει ρόλο...
φυσικά και παίζει ρόλο αλλά όχι στο σημείο που νομίζεις

άστο ελεύθερο και παίξε με το cross από av.

μη ξεχνάς ότι έχεις και το 0.1 το οποίο πρέπει να παίζει μέχρι 120 φλατ
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Στις μετρήσεις μου έχω κροσαρισμενα τα ηχεία από την πλάτη τους στους 80 και το volume τους στην μεση .λογικά θα παίζει ρόλο...
και βεβαια παιζει και καλα το εχεις...δεν θα κερδιζες τιποτα, απλα θα στα εκοβε.

Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι κάθε τεχνολογία εξελίσετε, ίσως το παλιό audyssey να ήταν χάλια. Μπορεί σε 2 χρόνια το ypao να είναι το καλύτερο.

Στο τώρα έχουμε ένα dirac που είναι υπό εξέλιξη και τα μηχανήματα που το έχουν δεν μπορείς να τα εμπιστευτείς

Το audyssey το οπόιο βρίσκεται σε πολύ αξιόπιστα μηχανήματα και για μένα προσφέρει μια άνω του μετρίου λύση ιδικά με το app

Το arc το οποίο εξελίχθηκε και περιμένουμε εντυπώσεις

Το ypao το οποίο υπάρχει απλά για να υπάρχει αλλά βρίσκεται πάνω σε πολύ αξιόπιστο μηχάνημα.

Trinnov και δε ξέρω τι άλλο σε αυτή τη κατηγορία είναι άνεφ κρητικής.....
και το παλιο audyssey το ιδιο ειναι(ελαφρος βελτιωμενο το νεο)
.....αλλα ηθελε 1000e για να κανεις αυτα που κανεις σημερα και δεν το επαιρνε ο κοσμος, ειτε γιατι δεν ηξερε ειτε δεν ειχε λ7 να το παρει.

το dirac δεν μπορεις να το εμπιστευτεις ακομα και θελει τα φραγκα του και αυτο.

το arc δεν αλλαξε κατι τα ιδια πραγματα ειναι....

το ypao οπως ειναι...ενα arc manual

ο trinnov ωραιος αλλα με τα λεφτα που εχει φτιαχνεις ενα συστημα 11.2 κομπλε και με room treatment...και εισαι σουπερ απολες τις μεριες....δεν χρειαζεσαι δλδ τις λεπτομερειες.
Οποιος μπορει να τον παρει χωρις επιβαρυνση καπου αλλου να τον παρει, αλλα να μην το παιζει...:biggrin:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αυτήν βγάζει σαν default με μόνη επιλογή διαφορετικό roll off ψηλά.

Βέβαια μπορείς να τη διαμορφώσεις 20 - 20 +- 12db

ή να εφαρμώσεις eq ανα ζεύγος ηχείων μέχρι τη συχνότητα που σε βολευει.
+9 με -20 δουλευει το app τα φιλτρα για καμπυλη της αρεσκειας σου.
.....και αν χρησιμοποιησεις το pc κανεις ανα ηχειο οτι θελεις..
 






Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top