Η σημασία της Κλασικής Μουσικής στην εποχή μας.

Μηνύματα
7.022
Reaction score
6.052
Εγώ οφείλω στο Pollini τη γνωριμία μου με τους σύγχρονους συνθέτες χάρη σε έναν 5πλο δίσκο της DG που περιελάμβανε αυτό:
H πρωτότυπη και πρωτοποριακή αυτή σύνθεση του L. Nono μου έφερε στη μνήμη μια ρήση του Nietzsche για τις τότε συνθέσεις του Wagner και των επιγόνων του...
"Γι αυτήν την καινούργια μουσική χρειάζονται καινούργια αυτιά"...
Χρειάστηκα και εγώ αρκετό χρόνο για να..."αποκτήσω" εκείνα τα αυτιά που θα με έκαναν ικανό να απολαμβάνω και να εκτιμώ έργα σαν αυτό το μικρό δείγμα του Κοντσέρτου για κρουστά και Ορχήστρα της σπουδαίας Ρωσίδας συνθέτη...Sofia Gubaidulina...
 

Μηνύματα
28
Reaction score
39
Καλημέρα σας,
Μια γνώμη για την έκδοση της Erato στο έργο του Erik Satie με την Anne Queffelec., Gymnopedies and piano works .
Υπάρχει κάποια άλλη έκδοση που θεωρείτε πιο αξιόλογη ?
Ευχαριστω
 

Μηνύματα
303
Reaction score
306
Καλημέρα σας,
Μια γνώμη για την έκδοση της Erato στο έργο του Erik Satie με την Anne Queffelec., Gymnopedies and piano works .
Υπάρχει κάποια άλλη έκδοση που θεωρείτε πιο αξιόλογη ?
Ευχαριστω
Επειδή κάθε ερμηνεία έχει ενδιαφέρον, ίσως με τα σημερινά δεδομένα δεν τίθεται ζήτημα καλύτερου ή υποδεέστερου, πλέον εάν ακούσεις πολλές ερμηνείες μπορεί να διαμορφώσεις μια δική σου άποψη στο τι προτιμάς.

Παραθέτω δύο link, μια ιστορική με τον Ciccolini (EMI) και μια με σύγχρονη σχετικά ηχογράφηση της BIS με τον Roland Pöntinen.


 

Μηνύματα
7.022
Reaction score
6.052
Καλημέρα σας,
Μια γνώμη για την έκδοση της Erato στο έργο του Erik Satie με την Anne Queffelec., Gymnopedies and piano works .
Υπάρχει κάποια άλλη έκδοση που θεωρείτε πιο αξιόλογη ?
Ευχαριστω
Προσυπογράφω την πολύ συνετή και ορθή απάντηση του nikospl.
Επί της ουσίας, από την εμπειρία μου (αλλά και την αγάπη μου στον αιρετικά σοφό Satie) στο δισκογραφικό ρεπερτόριο του συνθέτη, η δισκογραφία της εξαίρετης ειδικά στους Γάλλους συνθέτες Anne Queffelec είναι πάντα σε πολύ ικανοποιητικό επίπεδο. Προσωπικά μου αρέσει το CD της Γαλλικής εταιρείας Mirare που τιτλοφορείται...Satie et Compagnie (παραγωγής του 2013), όπου συνδυάζει μερικά από τα πιο γνωστά και σημαντικά έργα του συνθέτη μαζί με έργα (Γάλλων) συνθετών της εποχής του.
Η ερμηνεία του σπουδαίου Αldo Ciccolini είναι...a classic one. Standard ερμηνεία μας πάει λίγο πίσω στο χρόνο.
Του Roland Pontinen είναι μία πιο σύγχρονη ερμηνεία από έναν χαρισματικό σολίστ.
Εάν σε ενδιαφέρει ο πλήρης κύκλος των έργων του Satie μια πολύ ενδιαφέρουσα σύγχρονη ερμηνεία και λίαν ικανοποιητική παραγωγή είναι η από το 2003 της Decca (επανακυκλοφόρησε το 2016) με τον flamboyant Γάλλο πιανίστα Jean-Yves Thibaudet.
Τέλος, προσωπικά προτιμώ την από το 2016 έκδοση της BIS (η μόνη σε audiophile SACD format) με την θαυμάσια Γιαπωνέζα πιανίστα Noriko Ogawa, η οποία ερμηνεύει τα έργα του συνθέτη σε ένα πιάνο Erard της εποχής του Satie. H συγκεκριμένη έκδοση κυκλοφόρησε σε χωριστά SACDs με όλο το έργο για σόλο Πιάνο του συνθέτη.
 

Μηνύματα
7.022
Reaction score
6.052
Μια και αναφερθήκαμε στην αιρετικά σοφή γραφή του Eric Satie, ιδού δύο δείγματα συνθέσεων του που είχαν ενίοτε...κατηγορηθεί ως..."αφελή" έργα και τα οποία υπερασπίστηκε ο Satie λέγοντας ότι..."η αλήθεια είναι μερικές φορές...αφελής"...
Όπως και να το κάνουμε είναι εξαιρετικά γοητευτικά έργα, ειδικά το βαλς..."Je te veux" (Σε θέλω), εξαίρετα ερμηνευμένο εδώ από δύο θαυμάσιους και λίαν γνωστούς σολίστ...
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.618
Μηνύματα
2.868.219
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top