Η σημασία του προενισχυτή phono.

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το Σαββάτο το βράδυ βρέθηκα με μια καλή παρέα φίλων να συγκρίνουμε μερικούς προενισχυτές πικάπ.
Συγκεκριμένα τέσσερις προενισχυτές πήραν μέρος στη <<κόντρα>>.
Η κατηγορία τιμής που κινήθηκαν οι συσκευές ήταν από τα 1000 κάτι ευρώ, 1500, 2000 και μία ιδιοκατασκευή μου.
Το σύστημα αρκετά αναλυτικό ώστε να αναδείξει τις όποιες διαφορές προέκυπταν, όπως επίσης και το πικάπ του συστήματος.

Το συμπέρασμα που τουλάχιστον εγώ έβγαλα (για άλλη μια φορά) είναι πως...

Σε ένα καλοστημένο αναλογικό σύστημα, οι διαφορές που προκύπτουν λόγο του προενισχυτή κεφαλής, είναι πολύ μεγαλύτερες από τις διαφορές που θα προέκυπταν από ανάλογης διαφοράς ποιότητας, αλλά και τιμής, κεφαλές.

Υπάρχουν γνώμες ή ανάλογες εμπειρίες?
 

Μηνύματα
4.005
Reaction score
3.850
Απάντηση: Η σημασία του προενισχυτή phono.

Όπως λέει κ ένας φίλος απο 'δώ μέσα, το ωραίο με τα πικάπχια -αμάν πχιά..- είναι ότι αλλάζοντας κάτι στην αλυσσίδα επέρχεται ένα καινούργιο μαστεριν.

Αυτό από μόνο του αποτελεί κίνητρο να "ξανακούσεις" τις μουσικές σου και να γουστάρεις.

Είχα την ευκαιρία να "ζήσω" αυτό που αναφέρεις Πέτρο και όντως οι διαφορές ήταν μεγάλες απο φονο σε φονο.

Το αν είναι μεγαλύτερες σε τάξη μεγέθους σχετικά με αλλαγές κεφαλών δεν γνωρίζω.

Είναι μανιτζέβελο -εκτός αν έχεις 1200 μου κου 2...- να αλλάζεις κεφαλές και να συγκρίνεις με το ίδιο φονο, θέλει αρκετό χρόνο.
 

Μηνύματα
12.863
Reaction score
10.076
Αυτό υπονοεί πως υπάρχουν διαφορές στην ποιότητα των υλικών και στην ακρίβεια της RIAA ισοστάθμισης.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.666
Απάντηση: Η σημασία του προενισχυτή phono.

Δε μου λες αγαπητέ πίτερ-μένη, έτυχε ποτέ να δουλέψεις ψηφιακή ρία?

και αν όχι, αλήθεια, τι περιμένεις?
 

Μηνύματα
27.290
Reaction score
25.313
Απάντηση: Η σημασία του προενισχυτή phono.

Ρε άντε να αγοράσεις κανά κιλό αβάνς.:116:
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αυτό υπονοεί πως υπάρχουν διαφορές στην ποιότητα των υλικών και στην ακρίβεια της RIAA ισοστάθμισης.
Υπήρχε και διαφορετική φιλοσοφία κατασκευής μηχανημάτων και πολλά ακόμα με σπουδαιότερο πιστεύω τη τροφοδοσία αυτών.

Όσο καλή ακρίβεια και αν έχει μια ρία αν το χαμηλό είναι πλαδαρό λόγο ποιότητας προενισχυτή, κουκουρούκου θα ακούσεις.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Re: Απάντηση: Η σημασία του προενισχυτή phono.

Δε μου λες αγαπητέ πίτερ-μένη, έτυχε ποτέ να δουλέψεις ψηφιακή ρία?

και αν όχι, αλήθεια, τι περιμένεις?
Για να <<ακούσεις>> ψηφιακή ρία θα πρέπει να προηγηθεί μια σειρά μετατροπών, που ειλικρινά δεν με ενδιαφέρουν καθόλου όταν πρόκειται για αναλογικό μέσω.
Προτιμώ να ακούω το μέσω, με τα όσα συν και πλην του, από τους ψηφιοαναλογικούς μετατροπείς.
Άλλωστε είναι τόσο το παιχνίδι που μπορείς να κάνεις με τα αναλογικά, σε κάθε επίπεδο, που η ενασχόληση με τα ψηφιακά και το να πατάς κουμπάκια είναι τελικά πολύ βαρετή.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.666
Απάντηση: Re: Απάντηση: Η σημασία του προενισχυτή phono.

χαχαχα, κάτσε να δεις πως είναι η "άλλη άποψη":

Για να <<ακούσεις>> ψηφιακή ρία
μα δε σου είπα να <<ακούσεις>> την ψηφιακή ρία, σου είπα να δουλέψεις ψηφιακή ρία...

θα πρέπει να προηγηθεί μια σειρά μετατροπών, που ειλικρινά δεν με ενδιαφέρουν καθόλου όταν πρόκειται για αναλογικό μέσω.
στην πραγματικότητα, μέσω των μετατροπών, δεν αλλοιώνεται διόλου το αναλογικό μέσο.

Και για να σου δώσω να καταλάβεις ακριβώς το "στίγμα", συμφωνώ απολύτως πως δε πρέπει να σε ενδιαφέρουν καθόλου αυτές οι μετατροπές, απλά πρέπει να τις χρησιμοποιήσεις για να έχεις το καλύτερο δυνατό τελικό αποτέλεσμα, από το αναλογικό σου μέσο.
Προτιμώ να ακούω το μέσω, με τα όσα συν και πλην του, από τους ψηφιοαναλογικούς μετατροπείς.
Σχεδόν σωστά το έγραψες. Το απόλυτα ορθό θα ήταν να πεις πως προτιμάς να ακούς το αναλογικό μέσο διαμέσου των ψηφιοαναλογικών μετατροπέων, με τα όσα συν και πλην του. Παρ'όλα αυτά, αυτό που λες είναι λάθος, διότι ούτε το "μέσο" δεν ακούς, ούτε τους μετατροπείς δε τους ακούς. Το τι ακούς, είναι άλλο θέμα.

Άλλωστε είναι τόσο το παιχνίδι που μπορείς να κάνεις με τα αναλογικά, σε κάθε επίπεδο, που η ενασχόληση με τα ψηφιακά και το να πατάς κουμπάκια είναι τελικά πολύ βαρετή.
Ε, έτσι όπως δε τα λες είναι, δηλαδή ακριβώς το αντίθετο. Στην πραγματικότητα του 2012, το παιχνίδι που μπορείς να κάνεις στο digital domain είναι τόσο πλούσιο και άμεσο και χρηστικό, που οποιαδήποτε ενασχόληση με τα αναλογικά και να παίζεις με πυκνωτάκια, είναι τελικά πολύ βαρετή (και χρονοβόρα).

άντε, καλή συνέχεια.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Είμαι σίγουρος πως όλο και κάποια μέτρηση ηχείου θα έχεις δει...:105:
Η ακρίβεια της ψηφιακής RIAA στο 0,005 είναι ο χαμένος κρίκος?
Επιπλέον... Πριν το αναλογικοψηφιακό μεσολαβεί ένα αναλογικό στάδιο, καθότι ο μετατροπέας δεν δουλεύει με 0,5 mV.
Εεε και πάλι είμαι σίγουρος πως όλο και θα έχεις δει το εσωτερικό μιας κάρτας ήχου...
Κάνει εξαιρετική δουλειά αυτό το χάλι όταν έχει να διαχειριστεί τόσο χαμηλά σήματα? Επέτρεψε μου να αμφιβάλω πολύ...

Και στο φινάλε γιατί θα πρέπει όλες οι κουβέντες να αφορούν ψηφιακά ή το πως να γίνεται ψηφιακά?
Το θέμα αφορά τους καθαρά αναλογικούς προενισχυτές που πιστεύω αφορούν ακόμα αρκετούς.
 

Μηνύματα
27.290
Reaction score
25.313
Απάντηση: Η σημασία του προενισχυτή phono.

Aντε πάλι με τις ψηφιακές μαρίες ο ear. :116:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.666
Απάντηση: Re: Η σημασία του προενισχυτή phono.

Είμαι σίγουρος πως όλο και κάποια μέτρηση ηχείου θα έχεις δει...:105:
Η ακρίβεια της ψηφιακής RIAA στο 0,005 είναι ο χαμένος κρίκος?
Επιπλέον... Πριν το αναλογικοψηφιακό μεσολαβεί ένα αναλογικό στάδιο, καθότι ο μετατροπέας δεν δουλεύει με 0,5 mV.
Εεε και πάλι είμαι σίγουρος πως όλο και θα έχεις δει το εσωτερικό μιας κάρτας ήχου...
Κάνει εξαιρετική δουλειά αυτό το χάλι όταν έχει να διαχειριστεί τόσο χαμηλά σήματα? Επέτρεψε μου να αμφιβάλω πολύ...

Και στο φινάλε γιατί θα πρέπει όλες οι κουβέντες να αφορούν ψηφιακά ή το πως να γίνεται ψηφιακά?
Το θέμα αφορά τους καθαρά αναλογικούς προενισχυτές που πιστεύω αφορούν ακόμα αρκετούς.
Βρε PeterMeni, πιστεύεις πως έχω κανένα προσωπικό κέρδος να στα λέω αυτά?

απλά, στην προσπάθειά σου να πάρεις την πληροφορία από τον μαύρο δίσκο, θα πρέπει σε κάποια φάση να τεστάρεις και να ανακαλύψεις και συ τα θετικά της ψηφιακής ρία, εκτός κι αν ρε παιδί μου έχεις παρωπίδες και δε θες να ξέρεις τι συμβαίνει γύρω σου!

Ναι, έχεις δίκιο, χρειάζεται ένας προενισχυτής μικροφώνου πριν την A/D μετατροπή, αλλά αυτό λύνεται θαυμάσια (και χωρίς συμβιβασμούς) από μια πλειάδα επαγγελματικών λύσεων, όπως και μιας "κάρτας" με μικροφωνικές εισόδους, πχ της μέτρικ χάλο. Κι αυτή, "κάρτα" είναι, μη σκας. Και αν δεις τις μετρήσεις της, θα μείνεις παγωτό. Κι όπως σωστά φαντάστηκες, έχω δει το εσωτερικό αυτής της κάρτας ήχου, όπως και πολλών άλλων. Προσοχή λοιπόν στα "εύκολα", "γενικόλογα" και απαξιωτικά συμπεράσματα για τις "κάρτες ήχου"...

Και αμέσως μετά, αλλάζει όλο το σκηνικό. Ξέχνα τα ματσαρίσματα κεφαλών και φίλτρων ρία, ξέχνα ό,τι ήξερες. Ξέχνα τη μια μόνο έκδοση ρια ισοστάθμισης, όλες υπάρχουν άμεσα διαθέσιμες. Και ξέχνα το "βαδίζω στα τυφλά", καθώς υπάρχει δυνατότητα feedback και ελέγχου με επίπεδο αξιοπιστίας που ξεφεύγει από τα συνήθη, ενώ παρέχεται και η δυνατότητα "διόρθωσης" κάποιων εγγενών-κατασκευαστικών αδυναμιών απόκρισης των κεφαλών ανάγνωσης. Οι εφαρμογές που υφίστανται έχουν όριο μόνο τη φαντασία σου και το "παιχνίδι" δε τελειώνει στην επιλογή ιντερκονέκτ και στην προσθήκη πυκνωτών.

Και το πιο βασικό, δες ρε φίλε τα κοστολόγια! ακόμα και σε εξτριμ σετάπ, με 3 βραχίονες σε ένα πλατό, μια μέτρικ σου δίνει τη δυνατότητα να τα ρίξεις όλα ταυτόχρονα πάνω σε αυτήν και να παίρνεις όσες εξόδους θες, κι ακόμα και να καταγράφεις σε ψηφιακά αρχεία και να συγκρίνεις τα αποτελέσματα κάθε κεφαλής, όπως πχ αυτά που κάνει χρόνια τώρα ο Σταματάκος. Κι από φύσημα και παραμορφώσεις και βόμβους και ακρίβειες ρία και λοιπά ευτράπελα, έχεις ξεμπερδέψει δια παντός.

Δες λίγο και γύρω σου τι γίνεται, μην είσαι μονοδιάστατος. Δες κάπχια μεγάλα ονόματα στον αγαπημένο σου χώρο του "αναλογικού ήχου", τι δοκιμές έχουν κάνει και ποια είναι τα συμπεράσματά τους. Δες τι προσφέρει αυτό το ρημάδι το αμάρα, πέραν των γνωστών. Ψάξου λίγο. Δοκίμασε, δεν είναι κακό!

Να, αυτό σου προτείνω, απλά μια διαφορετική προσέγγιση του ίδιου θέματος.

Εγώ όπως ξέρεις, στα παλαιότερα των υποδημάτων μου, τον μαύρο δίσκο τον έχω αποχαιρετήσει δια παντός και η μόνη χρήση που έχω γι'αυτόν είναι ως διακοσμητικό ρολόι ή ως δίσκο σερβιρίσματος σε πάρτι!

Αν τώρα το θέμα αφορά λίγους ή πολλούς, είναι ένα άλλο αντικείμενο συζήτησης. Αν αξίζει κοστολογικά να ασχοληθούν απαξάπαντες με αυτό, είναι επίσης άλλο αντικείμενο συζήτησης. Τι προσφέρει ένα τυπικό φόνο των 100 και των 300 ευρώ, είναι άλλο αντικείμενο συζήτησης. Τέλος πάντων, το θέμα έχει πολλαπλές πλευρές, τις οποίες, για να σου πω και την αλήθεια, βαριέμαι να τις αναλύσω όλες για χάρη σας.

Μια "ιδέα" στα κλεφτά ρίχνω που και που, μπας και δείτε σεις οι "βινυλιόφιλοι" και μια άλλη προσέγγιση στο θέμα, η οποία έχει τεσταριστεί επαρκώς, με πληθώρα εργαλείων, και έχει πλέον αποδειχθεί ορθή στις μέρες μας, ενώ ταυτόχρονα έχει την τάση να είναι πολυχρηστική (καθώς δεν εκτελεί μόνο το ρόλο ενός "φόνο") και συνολικά πολύ οικονομική ως επιλογή, σε κάθε επίπεδο κοστολογίου.

Αυτά τα ολίγα, και λήξις από μένα, έχω κι άλλα πράγματα να ασχοληθώ, πιο ενδιαφέροντα για τις δικές μου χρήσεις... Σίγουρα δεν έχει για μένα κανένα απολύτως ενδιαφέρον τι τι συμπεράσματα βγάλατε από την ακρόαση 4 "φόνο", ούτε πιο "έπαιξε καλύτερα". Γνωρίζω τις πραγματικά τεράστιες διαφορές από φόνο σε φόνο, δεν είμαι ουρανοκατέβατος, και γω παιδεύτηκα με τα φόνο, έκαμα το χρέος μου, μη νομίζεις πως τη γλύτωσα. Επίσης, σίγουρα η αναφορά μου είναι "εντός θέματος" του παρόντος θρεντ, καθώς ο τίτλος του είναι "Η σημασία του προενισχυτή phono" και δε "μαγάρισα" κανένα άσχετο θέμα με την αναφορά αυτής της λύσης "φόνο", της ψηφιακής.
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Η σημασία του προενισχυτή phono.

Δε μου λες αγαπητέ πίτερ-μένη, έτυχε ποτέ να δουλέψεις ψηφιακή ρία?

και αν όχι, αλήθεια, τι περιμένεις?
μα την Παναγια σ[ε] λεω, εγω θα την δοκιμασω την κυρα-ψηφιακη , αλλα να ξερεις , θα χαρα-λαμπιζει λιγο!:136::605:
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Η σημασία του προενισχυτή phono.

Το Σαββάτο το βράδυ βρέθηκα με μια καλή παρέα φίλων να συγκρίνουμε μερικούς προενισχυτές πικάπ.
Συγκεκριμένα τέσσερις προενισχυτές πήραν μέρος στη <<κόντρα>>.
Η κατηγορία τιμής που κινήθηκαν οι συσκευές ήταν από τα 1000 κάτι ευρώ, 1500, 2000 και μία ιδιοκατασκευή μου.
Το σύστημα αρκετά αναλυτικό ώστε να αναδείξει τις όποιες διαφορές προέκυπταν, όπως επίσης και το πικάπ του συστήματος.

Το συμπέρασμα που τουλάχιστον εγώ έβγαλα (για άλλη μια φορά) είναι πως...

Σε ένα καλοστημένο αναλογικό σύστημα, οι διαφορές που προκύπτουν λόγο του προενισχυτή κεφαλής, είναι πολύ μεγαλύτερες από τις διαφορές που θα προέκυπταν από ανάλογης διαφοράς ποιότητας, αλλά και τιμής, κεφαλές.

Υπάρχουν γνώμες ή ανάλογες εμπειρίες?
Εάν δοκιμή περιλάμβανε μία κεφαλή και τέσσερις προενισχυτές θα πρέπει να ακούστηκε καλύτερα ο προενισχυτής που μάτσαρε και καλύτερα με τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά της κεφαλής (αντίσταση, χωρητικότητα) και είχε κέρδος για τάση εξόδου κοντά στα 300-350mV.
Η λογική τουλάχιστον αυτό λέει αφού η κατηγορία τιμής των προενισχυτών που έλαβαν μέρος στην κόντρα δεν είναι εισαγωγική. (ίσως μερικοί έκαναν παραμετροποίηση)
Πιστεύω ότι με μία άλλη κεφαλή διαφορετικών ηλεκτρικών χαρακτηριστικών μπορεί και να ακουγόταν καλύτερα ένας αλλός προενισχυτής της δοκιμής που μάτσαρε καλύτερα ή να είχε κλείσει την ψαλίδα.....

Γενικά θα έλεγα ότι οι διαφορές που προκύπτουν στα stages είναι περισσότερο λόγο ασυμβατότητας με την κεφαλή παρά της κατασκευής τους (που και εδώ υπάρχουν βέβαια αναλόγος με το τροφοδοτικό και υλικά κατασκευής)

Επίσης ότι οι διαφορές των προενισχυτών φαίνεται περισσότερο στις MC χαμηλοέξοδες κεφαλές που ο προενισχυτής καλείται να ενισχύσει έως και 80 φορές τις χαμηλές συχνότητες με τις λιγότερο δυνατόν παραμορφώσεις και S/R παρά με τις υψηλοέξοδες MC και ΜΜ.
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Η σημασία του προενισχυτή phono.

Για τον EAR..

Κωστα εισαι υπερβολικος!!!! ναι καλα διαβαζεις!!!! πολυ υπερβολικος!!!! ναι....ναι.. και κολλημενος!!!!

Ακου εκει δεν εισαι ουρανοκατεβατος!!!! Τι θα πει εκανες το χρεος σου με τα φονο!!! Απλα δεν εχεις υπομονη!!!! τα θελεις ολα ευκολα!!!! Για κοιτα λιγο παραδιπλα!!! Ζωντανο παραδειγμα ο Μαρκου!! εχει λιωσει δυο κεφαλες 304, αλλα σταθερος εκει!!!!!! που θα παει; δεν θα παιξει η παληοπ@@τανα΄;θα σας δειξω εγω μετα!!!!:116:
 


Μηνύματα
27.290
Reaction score
25.313
Απάντηση: Η σημασία του προενισχυτή phono.

Για τον EAR..

Κωστα εισαι υπερβολικος!!!! ναι καλα διαβαζεις!!!! πολυ υπερβολικος!!!! ναι....ναι.. και κολλημενος!!!!

Ακου εκει δεν εισαι ουρανοκατεβατος!!!! Τι θα πει εκανες το χρεος σου με τα φονο!!! Απλα δεν εχεις υπομονη!!!! τα θελεις ολα ευκολα!!!! Για κοιτα λιγο παραδιπλα!!! Ζωντανο παραδειγμα ο Μαρκου!! εχει λιωσει δυο κεφαλες 304, αλλα σταθερος εκει!!!!!! που θα παει; δεν θα παιξει η παληοπ@@τανα΄;θα σας δειξω εγω μετα!!!!:116:




Εσένα θα σου ξεριζώσω τ"αυτιά και θα στα βάλω εκεί που ξέρεις αισχρέ λαμπάτε.
Παίζει ρε η κεφαλή , παίζει το άκουσες και μόνος σου.
Αυτά γιατί δεν τα λες? παλιοαρκουδιάρη? εεε? γιατί ?
Δλδ τι θα έπρεπε να κάνω? να παω να πάρω benz?
Δεν γουστάρω ρε φίλε benz δεν γουστάρω.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εγω θέλω την γιαπωνέζα γκεισα . Ααααα!!!
Μια χαρά παίζει. Οποιου δεν του αρέσει να μην την πάρει.!!!!:114:
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Re: Απάντηση: Re: Η σημασία του προενισχυτή phono.

Δες λίγο και γύρω σου τι γίνεται, μην είσαι μονοδιάστατος. Δες κάπχια μεγάλα ονόματα στον αγαπημένο σου χώρο του "αναλογικού ήχου", τι δοκιμές έχουν κάνει και ποια είναι τα συμπεράσματά τους. Δες τι προσφέρει αυτό το ρημάδι το αμάρα, πέραν των γνωστών. Ψάξου λίγο. Δοκίμασε, δεν είναι κακό!


Αν τώρα το θέμα αφορά λίγους ή πολλούς, είναι ένα άλλο αντικείμενο συζήτησης. Αν αξίζει κοστολογικά να ασχοληθούν απαξάπαντες με αυτό, είναι επίσης άλλο αντικείμενο συζήτησης. Τι προσφέρει ένα τυπικό φόνο των 100 και των 300 ευρώ, είναι άλλο αντικείμενο συζήτησης. Τέλος πάντων, το θέμα έχει πολλαπλές πλευρές, τις οποίες, για να σου πω και την αλήθεια, βαριέμαι να τις αναλύσω όλες για χάρη σας.

Μια "ιδέα" στα κλεφτά ρίχνω που και που, μπας και δείτε σεις οι "βινυλιόφιλοι" και μια άλλη προσέγγιση στο θέμα, η οποία έχει τεσταριστεί επαρκώς, με πληθώρα εργαλείων, και έχει πλέον αποδειχθεί ορθή στις μέρες μας, ενώ ταυτόχρονα έχει την τάση να είναι πολυχρηστική (καθώς δεν εκτελεί μόνο το ρόλο ενός "φόνο")
Είμαι μονοδιάστατος επειδή κάνω αναφορά σε μια δοκιμή που έγινε, όταν εσύ κατ' επανάληψη πηδάς ένα θέμα, λόγο αυτών που έχεις στο μυαλό σου?
Θα πρέπει να σου πω ότι ο κόσμος του ήχου δεν περιστρέφεται γύρω από ψηφιακούς ενισχυτές και κάρτες ήχου μόνο...

Διαβάζοντας τα γραφόμενα σου κάποια είναι ποιο φανατικά και από διαφήμιση εταιριών.
Και μην είσαι τόσο ανοιχτόκαρδος... Άσε κάποιους στη στραβωμάρα τους δεν πειράζει κάποτε θα μάθουν.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.513
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top