Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Adobe is all about enabling designers and developers to create the most expressive content possible, regardless of platform or technology. For more than a decade, Flash has enabled the richest content to be created and deployed on the web by reaching beyond what browsers could do. It has repeatedly served as a blueprint for standardizing new technologies in HTML. Over the past two years, we’ve delivered Flash Player for mobile browsers and brought the full expressiveness of the web to many mobile devices.
However, HTML5 is now universally supported on major mobile devices, in some cases exclusively. This makes HTML5 the best solution for creating and deploying content in the browser across mobile platforms. We are excited about this, and will continue our work with key players in the HTML community, including Google, Apple, Microsoft and RIM, to drive HTML5 innovation they can use to advance their mobile browsers.
Our future work with Flash on mobile devices will be focused on enabling Flash developers to package native apps with Adobe AIR for all the major app stores. We will no longer continue to develop Flash Player in the browser to work with new mobile device configurations (chipset, browser, OS version, etc.) following the upcoming release of Flash Player 11.1 for Android and BlackBerry PlayBook. We will of course continue to provide critical bug fixes and security updates for existing device configurations. We will also allow our source code licensees to continue working on and release their own implementations.
http://blogs.adobe.com/conversations/2011/11/flash-focus.html
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Τι πάθανε καλέ οι αντι-apple της παρέας????

Ανησυχούν μήπως ο Jobs αναβαθμιστεί σε ...προφήτη?????
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Απάντηση: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Α ρε Steve, πόσα ηξερες!
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Καλά είναι απίθανο το πως παρουσιάζετε τα πράγματα. :114:

Αν το flash ήταν κακό πράγμα, τότε δεν θα το υποστήριζαν τα apple desktops & NBs.
Τα υπόλοιπα λειτουργικά (android και δεν συμμαζεύεται) υποστηρίζουν τόσο HTML5 όσο και flash. Εκεί που εσείς λοιπόν δεν μπορείτε να δείτε έναν σκασμό πράγματα που γίνονται με flash, οι άλλοι δουλεύουν μια χαρά. Tα αϊφόνια έχουν και θα έχουν σοβαρούς περιορισμούς στο browsing λόγω της μη ύπαρξης flash. Μην ξεχνάτε ότι δεν ανακοινώθηκε η κατάργηση του flash γενικώς. Ανακοινώθηκε το τέλος ανάπτυξης του flash για mobile συσκευές. Εν ολίγοις εσείς με τα αϊφόνια, πάλι το ζονκ θα βλέπετε σε όλα εκείνα τα sites που θα συνεχίσουν να χρησιμοποιούν flash. Μεταξύ μιας συσκευής που υποστηρίζει flash και μιας που δεν υποστηρίζει, ένας λογικός άνθρωπος ποιά θα επέλεγε ρε παίδες;

Τώρα πως είναι δυνατόν μια ακόμη αδυναμία των συσκευών αυτών να παρουσιάζεται ως καινοτομία και να εξυμνείτε το τοτέμ σας (Jobs) για μαντικές δυνατότητες, μόνο εσείς μπορείτε να το εξηγήσετε. :140:

...
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Εκεί που τα iphone-ipad θέλουν extra apps για να δουλεύουν σελίδες στο internet, με το ταπεινό μου N900 απλά κάνω οποια σελίδα θέλω add στον broswer μου!! Απλά και όμορφα!!!
Θα κάνω αύριο και ένα ωραίο (ήπιο) overclock στα 900MHz και θα πετάω!!
Με απλές εντολές μέσω Xterminal και απλές δωρεάν εφαρμογές!
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Μην τους γράφετε την αλήθεια, την έλλειψη του iflash δεν μπορούν να την καταλάβουν, εδώ κλείνουν τα μάτια σε άλλα χειρότερα.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Απάντηση: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Το flash έχει πεθάνει εδώ και καιρό, οι επαγγελματίες του χώρου (όπως η ταπεινοφροσύνη μου) το ξέρουν καλά.
Το ότι έλειπε από το iphone τόσο καιρό είναι αλήθεια. Από δω και πέρα όμως είναι απλά μια πεθαμένη τεχνολογία.

Αν βλέπεις αυτή τη στροφή από την ίδια την adobe, τί να λέμε εμείς δλδ;
Και συγγνώμη που ενοχλεί κάποιους, αλλά όντως ήταν προφήτης ο jobs, και σε αυτό όπως και τόσα άλλα.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Όπως το σκέφτομαι δίκιο έχετε ρε παιδιά.
Κάποια στιγμή, κάποτε, σε 5-10 χρόνια ας πούμε, θα καταργηθεί και το USB. Είναι σίγουρα προφήτης ο Jobs που το προέβλεψε και δεν βάζει USB στο άι-απάτη. Μήπως θα καταργηθεί και το bluetooth; :116:

Θα σας τα δώσει με το αζημίωτο βέβαια στο i-phone 19S. Τσάμπα θα σας βγει.

...
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Αν ο Jobs είναι προφήτης, τα υπόλοιπα πραγματικά ιερά τέρατα της πληροφορικής τι είναι;
Από την παρουσίαση των πρώτων iPhone o Jobs ήταν αντίθετος στην υιοθέτηση του flash, προσωπικά δεν έχω καταλάβει τους λόγους.
Λογικό είναι η πληροφορική να εξελίσσετε και μάλιστα με πολύ γρήγορους ρυθμούς, καμία τεχνολογία δεν είναι παντοτινή και οι επαγγελματίες θα αλλάξουν πολλές πλατφόρμες μέχρι να πάρουν σύνταξη.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Απάντηση: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Δεν πειράζει, ας θυμηθούν κάποιοι πως άκουγαν στο δρόμο μουσική πριν το ipod και πως surfαραν από το κινητό τους πριν το iphone, κι ας ξεχάσουν το (πάντα άχρηστο σε κινητό) flash.
Αλήθεια τα ξέχασαν κάποιοι τα τρισκατάρατα πενάκια που έκανες τάμα να πετύχεις τη scrollbar για να κατέβει πιο κάτω η σελίδα; Η τα κάθε λογής πτυσσόμενα πληκτρολόγια; Α χαχαχχαααχα
Και συζητάμε για flash;
 


Μηνύματα
640
Reaction score
535
Απάντηση: Re: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Ρε τι σου κάνει το marketing...
Κάνεις λάθος φίλε μου. Χρησιμοποιώ το κινητό σαν εργαλείο δουλειάς για χρόνια, χρειάζομαι πρόσβαση σε email και browser ενώ οδηγώ. Είχα ότι windows htc υπήρχε προ iphone, τα άλλαζα κάθε μήνα (σορρυ δεν ασχολήθηκα καν με symbian εκείνης της περιόδου). Δεν υπήρχε σύγκριση, τουλάχιστον τότε.
Φαντάζομαι τα πράγματα έχουν αλλάξει, αφού βλέπω παντού κακές αντιγραφές του iphone. Κάποιες μπορεί να είναι και καλές ή και καλύτερες. Αδιαφορώ να ασχοληθώ.

Καλώς ή κακώς το iphone έγινε fashion accessory, και ως τέτοιο εγείρει και μίση. Μαζί σου. Αλλά άλλαξε για πάντα τον τρόπο που χρησιμοποιεί ο κόσμος το κινητό του. Αυτό τουλάχιστον, ας το χρεώσουμε (και ας το αναγνωρίσουμε) του μακαρίτη.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Re: Απάντηση: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Από την παρουσίαση των πρώτων iPhone o Jobs ήταν αντίθετος στην υιοθέτηση του flash, προσωπικά δεν έχω καταλάβει τους λόγους.
Δεν ήταν το flash που τον ενοχλούσε, αλλά η Adobe. Μισούσε την εταιρεία που κέρδιζε τότε από το OS#. Πήρε και το flash η μπάλα...
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Απάντηση: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Ως επαγγελματίας προγραμματιστής μισώ το flash και ό,τι έφερε στο χώρο... Όπως μισώ και την Javascript και τον ΙΕ 6...
Ως χρήστης κινητού με ψιλοχαλάει που δεν έχει flash το iphone μου αλλά δεν θα χάσω και τον ύπνο μου.
Σχεδόν όλα τα site που χρησιμοποιώ δεν χρησιμοποιούν καθόλου flash, ενώ τα πιο πολλά το χρησιμοποιούν για banners και διαφημίσεις που δεν θέλω να βλέπω έτσι κι αλλιώς...
Full Flash sites είναι ελάχιστα και συνήθως με μέτριο έως κακό περιεχόμενο που δεν μπορεί να γίνει index από μηχανές αναζήτησης έτσι κι αλλιώς...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Re: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Κάνεις λάθος φίλε μου. Χρησιμοποιώ το κινητό σαν εργαλείο δουλειάς για χρόνια, χρειάζομαι πρόσβαση σε email και browser ενώ οδηγώ.
Δεν υπάρχει απαιτητικός χρήστης με bussines εφαρμογές που να μπορεί να χρησιμοποιήσει iphone. Η αποδοχή σοβαρών λειτουργικών προβλημάτων όπως ο συγχρονισμός επαφών, mail και ημερολογίου μόνο μέσω... Λαμίας, είναι θέματα που δεν θα λύσει ποτέ ο αποθανών γιατί δεν ήθελε να τα λύσει. Το flash είναι λεπτομέρεια μπροστά στα υπόλοιπα. Αν άλλωστε όλα ήταν καλά και λειτουργικά δεν θα τρέχατε να κάνετε jailbreak αμέσως μόλις αγοράσατε την συσκευή σας. Μην συγκρίνεις συσκευές προ 5ετίας με το iphone. Να το συγκρίνεις μια συσκευή σημερινή που κοστίζει όσο κοστίζει το iphone. Η διαφορά στις δυνατότητες και στις λειτουργικές ευκολίες είναι πλέον τεράστια, άσε που και σε επίπεδο h/w έχουν βγει πολύ πιο σοβαρά τηλέφωνα. Ζει στα σύννεφα όποιος πιστεύει ότι ένα μαγαζάκι που προσπαθεί να αναπτύξει h/w & s/w θα ανταγωνιστεί δεκάδες κατασκευαστές και πάνω από όλα... την google. Το ότι μια μερίδα καταναλωτών γουστάρετε να ζείτε με δεμένα τα χέρια και τα πόδια απλά και μόνο για να ακολουθείτε ένα trend, δεν σημαίνει ότι είναι σωστό. Εγώ δεν σου λέω ότι δεν κάνεις την δουλειά σου (η δουλεία του καθενός είναι σχετική), σου λέω ότι με έναν άλλον τρόπο θα την έκανες καλύτερα, πιο εύκολα, με λιγότερους περιορισμούς και θα είχες και πέντε - δέκα features παραπάνω. Σε αυτό δεν υπάρχει αντίλογος. Βάλτα κάτω και δες τα. Κάνε πχ μια σύγκριση ενός iphone κι ενός κορυφαίου samsung.

...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Πάντως τα πιο εντυπωσιακά προγράμματα που βρίσκει κανείς σε ένα iphone είναι τα gmail, google places, google earth, you tube κλπ. Ε ρε και να κόψει την κάνουλα καμιά μέρα ο γκούγλης. Θα μιλάνε μόνο μεταξύ τους. :114:

...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Ως επαγγελματίας προγραμματιστής μισώ το flash και ό,τι έφερε στο χώρο... Όπως μισώ και την Javascript και τον ΙΕ 6...
Ως χρήστης κινητού με ψιλοχαλάει που δεν έχει flash το iphone μου αλλά δεν θα χάσω και τον ύπνο μου.
Σχεδόν όλα τα site που χρησιμοποιώ δεν χρησιμοποιούν καθόλου flash, ενώ τα πιο πολλά το χρησιμοποιούν για banners και διαφημίσεις που δεν θέλω να βλέπω έτσι κι αλλιώς...
Full Flash sites είναι ελάχιστα και συνήθως με μέτριο έως κακό περιεχόμενο που δεν μπορεί να γίνει index από μηχανές αναζήτησης έτσι κι αλλιώς...
Καλό ή κακό το flash είναι εκεί και μας κοιτάει.
Η απαξίωση ενός feature ακόμη κι αν δεν το πολυχρησιμοποιούμε είναι απλά παράλογη, καθώς δεν μιλάμε για συσκευούλες αλλά για hi end μηχανάκια εκατοντάδων ευρώ. Δηλαδή τι θα πάθαινε ο Steve αν έδινε και flash; Θα λιποθυμούσαν τα τηλέφωνα;

...
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Re: Απάντηση: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Δηλαδή τι θα πάθαινε ο Steve αν έδινε και flash; Θα λιποθυμούσαν τα τηλέφωνα;

...
Αν δεν έκανε το κάτι παραπάνω στην ερεύνα τότε όντως θα λιποθυμούσαν απο ενδεχόμενα χακαρίσματα..ή σκαλώματα του Safari(μιλάμε πλεόν για έναν απο τους πίο σπαστικούς browser όταν υπάρχει flash σε μια ιστοσελίδα.Τον πέταξα και ησύχασα.Ούτε που θέλω να τον φανταστώ στην κινητή μορφή του).
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Απάντηση: Re: Απάντηση: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Καλό ή κακό το flash είναι εκεί και μας κοιτάει.
Η απαξίωση ενός feature ακόμη κι αν δεν το πολυχρησιμοποιούμε είναι απλά παράλογη, καθώς δεν μιλάμε για συσκευούλες αλλά για hi end μηχανάκια εκατοντάδων ευρώ. Δηλαδή τι θα πάθαινε ο Steve αν έδινε και flash; Θα λιποθυμούσαν τα τηλέφωνα;

...
Συμφωνώ απόλυτα. Το γραψα άλλωστε ότι με ψιλοχαλάει. απλά δεν θα χάσω και τον ύπνο μου.
Τα απαξιωτικά τα έγραψα σαν γενικότερο σχόλιο για την τεχνολογία flash ασχέτως iphone. Tα ίδια θά λεγα και και για το silverlight κλπ...
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Απάντηση: Re: Απάντηση: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Δεν ήταν το flash που τον ενοχλούσε, αλλά η Adobe. Μισούσε την εταιρεία που κέρδιζε τότε από το OS#. Πήρε και το flash η μπάλα...
R U Sure? Έχω την εντύπωση ότι εκείνη την εποχή, το flash ανήκε ακόμη στη Macromedia.

(Ωχ παναγιά μου, είπα macromedia και θυμήθηκε το ελεεινό Director, για όποιον το θυμάται. Μπρρρρρρρρρ...)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.268
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top