Η Nova θέλει να «χτυπήσει» τον ΟΤΕ στις υποδομές τηλεπικοινωνιών

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.551
Δεν θέλουν τώρα φάπες;
Όσο χρεώνουν την 300αρα πληρώνω +2€ την 50αρα που είναι το πολύ 42.

🤬🤬🤬🤬
Σύντομα θα πέσουν οι τιμές των κατώτερων πακέτων. Μέχρι πού; Δεν ξέρει κανείς, αλλά σίγουρα θα κατέβουν πιο κάτω.
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.126
Η ενεργοποίηση είναι δράμα.
Συνήθως αφού περαστούν οι ίνες, μένει ένα 6μηνο τουλάχιστον (ιστορικά έχει τραβήξει και χρόνο ολόκληρο) όπου μπαίνει ο παθητικός εξοπλισμός και μετά μπαίνει διαθεσιμότητα στο site...
Υπομονή!
Όταν δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι, η καθυστέρηση έχει να κάνει με την ολοκλήρωση των έργων σε όλη την περιοχή του Ταχυδρομικού Κώδικα που ανήκει η κάθε γειτονιά. Στην περιοχή μου είδα ότι τα έργα είχαν χωριστεί σε 3 φάσεις/υποπεριοχές. Τώρα δουλεύουν στην τρίτη και τελευταία. Υπομονή... :biggrin:
Πού βλέπουμε διαθεσιμότητα;
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Σε μένα πριν έλεγε ότι για 24 και 50 είναι διαθέσιμο, και για 100 και 200 ότι δεν είναι.

Πλέον διαθέσιμο είναι μόνο το 24, και όλα τα άλλα που τα έχει πάει σε fiber (ακόμα και τα 50), μου λέει πως θέλει διερεύνηση.

Επίσης η ταχύτητα μου από 40-42 δεν παει πάνω από 22, ενώ το ookla την βγάζει 34. Μετά και από restart.

🤬🤬🤬🤬

Θα πέσει πολύ ^¥$¶∆√£ αύριο.
 
Last edited:


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.126
Σε μένα πριν έλεγε ότι για 24 και 50 είναι διαθέσιμο, και για 100 και 200 ότι δεν είναι.

Πλέον διαθέσιμο είναι μόνο το 24, και όλα τα άλλα που τα έχει πάει σε fiber (ακόμα και τα 50), μου λέει πως θέλει διερεύνηση.

Επίσης η ταχύτητα μου από 40-42 δεν παει πάνω από 22, ενώ το ookla την βγάζει 34. Μετά και από restart.
Στις πιο αραιοκατοικημένες περιοχές τα πράγματα είναι δύσκολα γιατί δεν δικαιολογούνται οικονομικά οι τεχνικές αλλαγές. Δίνουν π.χ. 50, καλή ώρα, κι όσο πιάσει. Αν τα παράπονα είναι έντονα προτείνουν υποβάθμιση.

Ακόμα όμως και στις πόλεις, αν έχουν εξαντληθεί οι γραμμές VDSL δεν βάζουν νέες, γιατί έχουν ρίξει το βάρος στο FTTH.
 

D

Deleted member 50795

Guest
Στα 700 μ. απόσταση από το κέντρο διανομής, με 50 άρα γραμμή.

95099BC0-EE65-4918-BAE7-AC80FD00D665.jpeg


Πληρώνω για 50αρα, παίρνω 20αρα και με τα ίδια λεφτά , άλλοι έχουν 300 άρες..ftth.:roflmao:
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.551
Όταν δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι, η καθυστέρηση έχει να κάνει με την ολοκλήρωση των έργων σε όλη την περιοχή του Ταχυδρομικού Κώδικα που ανήκει η κάθε γειτονιά. Στην περιοχή μου είδα ότι τα έργα είχαν χωριστεί σε 3 φάσεις/υποπεριοχές. Τώρα δουλεύουν στην τρίτη και τελευταία. Υπομονή... :biggrin:


Δεν είναι απαραίτητο, δίνουν και μεμονωμένα. Άνοιξη πχ στην Μυτιλήνης είναι ένα κομμάτι πάνω από χρόνο ήδη ενεργοποιημένο. Στην Ροδόπολη δίνουν σε 6 οδούς ήδη, το υπόλοιπο χωριό τώρα άρχισε να σκάβεται σιγά σιγά. Δεν υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία δυστυχώς. Ότι κάτσει όπως πάντα στην χώρα αυτή 😆
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.126
Δεν είναι απαραίτητο, δίνουν και μεμονωμένα. Άνοιξη πχ στην Μυτιλήνης είναι ένα κομμάτι πάνω από χρόνο ήδη ενεργοποιημένο. Στην Ροδόπολη δίνουν σε 6 οδούς ήδη, το υπόλοιπο χωριό τώρα άρχισε να σκάβεται σιγά σιγά. Δεν υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία δυστυχώς. Ότι κάτσει όπως πάντα στην χώρα αυτή 😆
Ααα καλά, είναι γνωστό ότι επικρατεί ανοργανωσιά στα ...οργανωτικά θέματα. Απλά ελπίζουμε ότι σ' εμάς θα κάτσει η εξαίρεση. :biggrin:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Στις πιο αραιοκατοικημένες περιοχές τα πράγματα είναι δύσκολα γιατί δεν δικαιολογούνται οικονομικά οι τεχνικές αλλαγές. Δίνουν π.χ. 50, καλή ώρα, κι όσο πιάσει. Αν τα παράπονα είναι έντονα προτείνουν υποβάθμιση.

Ακόμα όμως και στις πόλεις, αν έχουν εξαντληθεί οι γραμμές VDSL δεν βάζουν νέες, γιατί έχουν ρίξει το βάρος στο FTTH.
Για την ώρα καλά ήμαστε. Επανήλθε εκεί που ήταν. Αυτό είναι τώρα.
Screenshot_20220916-071656_COSMOTE.jpg


Γενικά αυτά που δίνει είναι τα παρακάτω.
Screenshot_20220916-071813_Free Adblocker Browser.jpg


Πριν είχα κόκκινο στην 100αρα και 200αρα. Τώρα βλέπω πως το "συζητάνε"; 😅 Θα κάνω επικοινωνία έτσι να δω τι θα μου πουν. Αν και υποψιάζομαι πως θα μου πουν για 5G που όντως έχω. Η κεραία τους είναι στην απέναντι κορυφή του βουνού.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
@alexis

5g δεν δίνουν.
Το κάνεις μόνος σου όμως αν θες.

Το έχουν κάνει αρκετοί.
Δικός σου εξοπλισμός φυσικά από την τσέπη σου.

Κεραία, router/modem 5g με Sim (500€ τα φθηνά)
Συμβόλαιο κινητής με data unlimited με ~30€.
 



Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Να ψάχνετε ΠΑΝΤΑ με το τηλέφωνο σας.
Ο έλεγχος διαθεσιμότητας μεσω διεύθυνσης έχει θέματα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Να ψάχνετε ΠΑΝΤΑ με το τηλέφωνο σας.
Ο έλεγχος διαθεσιμότητας μεσω διεύθυνσης έχει θέματα.
Πάντα με το νούμερο ψάχνω. Δεν έχω βάλει ποτέ διεύθυνση. Το νούμερο είναι ευκολότερο. 🙂
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Αισίως έχουν αρχίσει να αναβαθμίζονται οι πρώτοι συνδρομητές ΟΤΕ σε 300Mbps και πάνω, αν και ο μεγάλύτερος όγκος θα τρέξει από την ερχόμενη εβδομάδα, γιατί έπιασαν απροετοίμαστη την εξυπηρέτηση και κάποιοι έμειναν χωρίς δίκτυο :). Ευχάριστη η είδηση ότι δίνουν ρούτερ AVM 5530 στα μεγάλα πακέτα, με ενσωματωμένη υποδοχή για οπτική ίνα.
Όποιος δεν έχει ήδη FTTH, καλό είναι να περιμένει το επόμενο διάστημα και τις ανακοινώσεις της Nova/Wind, που αναμένονται ελαφρώς πιο οικονομικές. Επίσης προσοχή σε όσους αξιοποιούν ήδη κουπόνι από SFBB, γιατί με αλλαγή πρόγράμματος ανανεώνεται η ημερομηνία λήξης του, αλλά όχι και η διάρκεια του κουπονιού.

Κατά τα άλλα, για την συζήτηση περί κάλυψης απομακρυσμένων περιοχών που έγινε νωρίτερα, η Nova έχει κάνει ήδη νύξεις για fixed wireless, και η Vodafone μέσω της μητρικής της πειραματίζεται με 5G από δορυφόρο.
 

Μηνύματα
74
Reaction score
79
To WiMAX που αναφερθηκε παντως το εχει χρησιμοποιησει ο ΟΤΕ για κατι λιγες απομακρυσμενες τοποθεσιες... Για να δωσει internet σε καποια καμπινα χωριου κτλ δηλαδη. Αν και αυτη τη στιγμη δεν πρεπει να δουλευουν και πολλα στον ΟΤΕ, μετα την αλλαγη συστηματος που βλεπει τη βαση δεδομενων στο τεχνικο κομματι δεν παιζει τιποτα, μπορει γι'αυτο να δειτε να μην εχει πορτες στη διευθυνση σας και μετα να εχει, και μετα παλι να μην εχει... μπορει να ειναι γεματες οι πορτες και μετα ξαφνικα να βγαλει 20 κενες, χωρις να ισχυει αυτο....
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.126
Κάθε βδομάδα τσεκάρω μήπως και ενεργοποιήθηκε το FTTH στην περιοχή μου. Είχα γράψει ότι έχουν περάσει οπτικές ίνες πριν μερικούς μήνες και είμαστε στην αναμονή ενεργοποίησης. Έχω 100άρα VDSL που δουλεύει άψογα (κλειδώνει πάνω από 100) υπάρχει δυνατότητα 200άρας αλλά θέλω να περάσω σε FTTH μία και καλή.

Μπαίνω λοιπόν σήμερα και βλέπω τις εξής διαθέσιμες επιλογές: :lol:

Screenshot 2022-10-06 105839.png
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.606
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top