Η Olympus εγκαταλείπει την αγορά των φωτογραφικών μηχανών

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101

Μηνύματα
18.920
Reaction score
13.302
Κρίμα, έχω τρεις Olympus τα τελευταία 12 χρόνια... με διάφορους φακούς... :(
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Τέλος.

Είναι συλλεκτικά πλέον όσα έχουμε..
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Κρίμα!

Μία μεγάλη τέχνη σιγά - σιγά γίνεται παρελθόν, ιστορία!
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053


Με μια τέτοια ακριβώς, ΟΜ10 του πατέρα μου, με αυτόν ακριβώς τον 35-70 έμαθα να φωτογραφίζω. Μόνο προτεραιότητα διαφράγματος και manual είχε, και εστίαση φυσικά χειροκίνητη.
 

Μηνύματα
6.552
Reaction score
5.122
Τέλος.

Είναι συλλεκτικά πλέον όσα έχουμε..
Συλλεκτικά με την έννοια ότι θα πιάσουν περισσότερα λεφτά σε μερικά χρόνια;

Ή να ξεφορτωθούμε ό,τι έχουμε από Olympus όσο είναι καιρός;
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905

Μηνύματα
6.552
Reaction score
5.122
Εμένα πάλι τέτοια άρθρα που διακηρύσσουν δήθεν μεγάλες αλήθειες, ενώ στην ουσία αναμασούν αυτονόητα πράγματα, δεν με παρηγορούν στην περίπτωση που έχω επενδύσει σε σύστημα, το οποίο ο κατασκευαστής ξεπουλάει.

Η E-M1III/Χ είναι ήδη πίσω σε τεχνολογία αισθητήρα. Ότ(αν) βγουν μηχανές "JIPPY" περιμένει κανείς ότι θα είναι στην αιχμή της τεχνολογίας;
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα. Για μένα που δεν είμαι επαγγελματίας οι μηχανές μου αν δεν χαλάσουν θα με συντροφεύουν για πολλά χρόνια ακόμα. Χρησιμοποιώ ακομα την E410 ένα μοντέλο σχεδόν 12 χρόνων το ίδιο με την e-m10 mkii ένα μοντέλο 5 χρόνων και δεν έχω νιώσει ότι χρειάζομαι κάτι παραπάνω. Οσο παράγω ακομα υλικό δεν με νοιάζει αν οι νέες έχουν 1000mp. Αν ήμουν επαγγελματίας θα μιλούσα διαφορετικά. Είμαι και εγώ οπαδός της δήθεν και όχι του απλά να έχω τα τελευταία μοντέλα επειδή η τάδε εταιρεία έβγαλε αισθητήρα που τραβάει και σκέφτεται μόνος του. Παρεμπιπτόντως φωτογραφίζω από το 1990 με φιλμ και με digital.
 

Μηνύματα
6.552
Reaction score
5.122
Άλλος μπορεί να αρέσκεται να τραβάει με 5ετίας και 15ετίας μηχανές.
Δεν μου λέει απολύτως τίποτα αυτό.
Η είδηση παραμένει το ίδιο δυσάρεστη στα αυτιά μου.
Σε τέτοιο βαθμό δυσάρεστη, που με κάνει να πιστεύω πως δεν έκανα καλά που επένδυσα σε Olympus.

Και δεν νομίζω πως είμαι ο μόνος.
Θα πάρουν πολλοί αύριο τον νέο 150-400/4.5; Δεν θα επηρεαστούν αρνητικά από την όλη κατάσταση; Ή τον φακό πακέτο με την Ε-M1X;
Ή οι πωλήσεις της E-M1III θα είναι υψηλές;
 

Μηνύματα
349
Reaction score
235
Θα συμφωνήσω με τον doctor και εγώ ως κάτοχος μηχανών olympus. Επίσης θα σας παραθέσω ένα άρθρο με το οποίο συμφωνώ απόλυτα
+1

Παράθεση απο το άρθρο:

"Making pictures is easy but creating photographs and stories is still a craft only a few learn to master. "
 

Μηνύματα
6.552
Reaction score
5.122
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.

Όποιος είναι τόσο μεγάλος καλλιτέχνης, μπορεί να φτιάξει την τέχνη του και με μηχανή-ναυαρχίδα στην αιχμή της τεχνολογίας, δεν χρειάζεται να είναι κατηργημένη παλιατζούρα για να αυτοεπιβεβαιωθεί για την αξία του ως μεγάλος καλλιτέχνης.

Ότι κινδυνεύει να μείνει στάσιμη η εξέλιξη της Olympus είναι το θέμα μας.
Μήπως πρέπει να χαρούμε κι από πάνω;
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Αγαπητε flash σε βλέπω αγανακτισμένο για την απόφαση αυτή της Olympus και δεν σε κατηγορώ καθότι και μένα με πείραξε. Αλλά εγώ θα συνεχίσω να βλέπω την φωτογραφική ζωή μέσα απο το κλείστρο της αγαπημένης μου, κατηργημένης παλιατζούρας Olympus E-410 χωρίς anti-shake χωρίς 1 μυριο focal points και ΑΙ και χωρίς ασυρματες ευκολίες. Για την αναφορά και χωρίς να θέλω να σου αλλάξω γνώμη στο παρακάτω site περιέχει τις πιο influencing photos στην ιστορία τραβηγμένες απο διάφορες κατηργημένες παλιατζούρες. Το θέμα κάνει την φωτογραφία, ο εξοπλισμός την βοηθάει. Με λίγα λόγια φωτογραφός γίνεσαι όταν έχει μάτι και όχι τον καλύτερο εξοπλισμό.

http://100photos.time.com/

Φιλικά Κωνσταντίνος μετά απο 30 χρόνια ασχολίας με την φωτογραφία και με πολλές πολλές μηχανές φιλμάτες και ψηφιακές.
 

Μηνύματα
6.552
Reaction score
5.122
Μα δεν μιλάμε για την τέχνη της φωτογραφίας εδώ.

Τι με νοιάζει με πόσο παλιά μηχανή τραβάς και τι τραβάς;
Ούτε οι 1000 καλύτερες φωτογραφίες όλων των εποχών με νοιάζουν.

Η πορεία της Olympus είναι το θέμα μας και πόσο θα επηρεαστεί η αγορά από ενδεχόμενη στασιμότητα στην εξέλιξη.

Φτάνει πια με την πιπίλα/κήρυγμα ότι ο φωτογράφος κάνει τη φωτογραφία. Αυτονόητο είναι. Για εξοπλισμό όμως μιλάμε εδώ.

Και μουσική με ραδιάκι μπορεί κανείς να χαρεί. Εντάξει, το καταλάβαμε. Δεν είμαστε 10χρονα να υποκλιθούμε στη σοφία του γέροντα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top