Η ONKYO πάει σε DIRAC

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Έχει μόνο μία έξοδο για sub...

Δηλαδή έχει 2, αλλά τις χειρίζεται ταυτόχρονα και όχι με ξεχωριστή επεξεργασία. :(
Χωρίς dirac με dlbc η Trinnov (το arc έχει θέματα, για audyssey η yppao δεν γίνεται καν λόγος) δεν έχει νόημα να μιλάμε για πολλαπλή διαχείριση sub και ο μοναδικός τρόπος να φέρεις τα σαμπ φασικα και χρονικά με τα κυρίως ηχεία σε μια συχνότητα γίνεται χειροκίνητα μέσω mini dsp η κάποιου άλλου dsp με χρονικά φίλτρα και parametric eq, το οποίο είναι καλύτερα πάντα να χρησιμοποιηθεί μόνο η μία έξοδος σαμπ προς το dsp. Οτιδήποτε άλλο δεν δουλεύει σωστά οπότε δεν έχει και νόημα συζήτησης.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Και ο Storm Audio λένε πως έχει εξαιρετικό Bass Management.

O Gene από Audioholics έχει τον 24κάναλο και είπε πως είναι ότι καλύτερο έχει δουλέψει.
Και εκτός του ότι έχει δουλέψει πολλά ξέρει και πολλά.
Είχε και Dirac. Εκτός από Trinnov.
 
Last edited:

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Καλημέρα.Όλα αυτά που λέτε στις τελευταίες δύο σελίδες σε επίπεδο software και hardware(και λέτε μπράβο στην Onkyo) τα έχει και ο RZ840 που έχω δύο χρόνια τώρα, εκτός του Dirac και HDMI 2.1. 1180€ τον είχα πάρει. Πόσο διαφορά θα πληρώσω δηλαδή, εάν υποθετικά ας πούμε ήθελα να έχω Dirac, από το laptop;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Καλημέρα.Όλα αυτά που λέτε στις τελευταίες δύο σελίδες σε επίπεδο software και hardware(και λέτε μπράβο στην Onkyo) τα έχει και ο RZ840 που έχω δύο χρόνια τώρα, εκτός του Dirac και HDMI 2.1. 1180€ τον είχα πάρει. Πόσο διαφορά θα πληρώσω δηλαδή, εάν υποθετικά ας πούμε ήθελα να έχω Dirac, από το laptop;
το λαπτοπ δεν σου προσφέρει dirac στο atmos
 




Μηνύματα
285
Reaction score
110
δεν το πιασα...τι εννοείς?
1. Ένας επαγγελματίας κάνει; Εννοώ, έχοντας ενισχυτή ικανό, και δίχως άγχος για το αν το Dirac το λειτουργήσω σωστά με υπολογιστή κλπ ο επαγγελματίας θα κάνει την καλύτερη δυνατή δουλειά, καλύτερη του «αυτόματου»Dirac και με ποια οικονομικά δεδομένα;
2. Εάν κάθε δύο χρόνια βγαίνει άλλος ενισχυτής με περισσότερα καλούδια, αλλά το σετάρισμα των ηχείων παραμένει το ίδιο και δεν έχει να προσφέρει κάτι ο καινούργιος ενισχυτής παραπάνω για το δικό μου set up, προτιμώ το καλιμπράρισμα από τον επαγγελματία, τα λέω καλά;
3. Συγνώμη για το off topic, ελέω Onkyo όμως…
Ή, όπως κάνουν και στο USA, βάζεις ένα mini dsp στα Atmos.

Υπάρχουν άλλοι που βάζουν mini dsp 10x10 HD σε Denon & Marantz.
Δεν ξεφέυγουν τα κόστη σιγά σιγά,Εάν είχες να πάρεις καινούργιο ενισχυτή και σκέφτεσαι και τα dsp;
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
1. Ένας επαγγελματίας κάνει; Εννοώ, έχοντας ενισχυτή ικανό, και δίχως άγχος για το αν το Dirac το λειτουργήσω σωστά με υπολογιστή κλπ ο επαγγελματίας θα κάνει την καλύτερη δυνατή δουλειά, καλύτερη του «αυτόματου»Dirac και με ποια οικονομικά δεδομένα;
2. Εάν κάθε δύο χρόνια βγαίνει άλλος ενισχυτής με περισσότερα καλούδια, αλλά το σετάρισμα των ηχείων παραμένει το ίδιο και δεν έχει να προσφέρει κάτι ο καινούργιος ενισχυτής παραπάνω για το δικό μου set up, προτιμώ το καλιμπράρισμα από τον επαγγελματία, τα λέω καλά;
3. Συγνώμη για το off topic, ελέω Onkyo όμως…

Δεν ξεφέυγουν τα κόστη σιγά σιγά,Εάν είχες να πάρεις καινούργιο ενισχυτή και σκέφτεσαι και τα dsp;
πάντα ο επαγγελματίας έχει να προσφέρει κάτι που διαφεύγει στο αυτόματο

από εκεί και μετά όπως ανέφερα και πριν....

συγκρίνεις διαφορετικές δυνατότητες...

ναι μεν έχεις dirac στον ενισχυτή σου....αλλά όχι στο ιμμερσιβ φορμά που προσφέρει ο νέος Onkyo με το dirac του

αυτό είναι το ουσιώδες που χάνεις....
όχι τόσο τα καλούδια....που συνήθως έχουν να κάνουν (πλέον) με δικτυακά έξτραζ..........και αμελητέες διαφορές σε ποιότητες ήχου κλπ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Χωρίς Ντιράκ σε αυτή την κατηγορία τιμής, θα είναι καταδικασμενο να παίζει υποδεέστερα.

Η ονκιο με αυτό το μηχάνημα μπήκε στην ελίτ της κατηγορίας τιμής του.

Οι έξτρα δυνατότητες για roon ready, spotify tidal Sonos κλπ, δείχνουν πόσο σπουδαίες δυνατότητες έχει, θα κάνει τη ζωή του χρήστη εύκολη.
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Αν δεν είναι "χαλασμένο" δεν μας ενδιαφέρει, είναι φιλολογική η συζήτηση ;)
αααααααααααα......μη μου γυρνάς την μπιφτέκα τώρα :roflmao:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
αααααααααααα......μη μου γυρνάς την μπιφτέκα τώρα :roflmao:
Καμία μπιφτέκα δεν γυρνάω.
Αν δεν βγάζει σοβαρά φάουλ στις μετρήσεις, όλα τα υπόλοιπα είναι άνευ σημασίας, αυτό γράφω εδώ και χρόνια.

Audyssey να μην έχει και όλα καλά
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Είναι THX Certified οπότε μια χαρά θα τα πάει. Έχει περάσει tests από την THX πριν το πάρει η Amir.

 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ή, όπως κάνουν και στο USA, βάζεις ένα mini dsp στα Atmos.

Υπάρχουν άλλοι που βάζουν mini dsp 10x10 HD σε Denon & Marantz.
τα παντα βαζουν παντου......
.....minidsp 2x4 και σε τρινοφ βαζουν...;)

ειναι σαν την Coca-Cola το minidsp :lolsign:
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689

Στα 1780€ βλέπω στην Ελλάδα.
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407

Στα 1780€ βλέπω στην Ελλάδα.
ναι...οτι θα το ελεγα... εχει πουλησει κανενα? εχουμε εντυπωσεις απο κανενα ιδιοκτήτη?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top