Η Starlink στην Ελλάδα.

Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Φαντάζομαι βραδινές ώρες έχεις χρόνο για "πειράματα" σωστά ?

Άνοιξε ένα thread με το ποιά μηχανήματα έχεις ( modem, το SpeedPort Entry 2i ? SpeedPort Plus ? το παλιότερο SpeedPort 724V ? άλλο ? και τι έχεις για 3G/4G data ) και θα το λύσουμε (αναμενόμενα σχετικά εύκολα :D )
Ευχαριστώ!
 


Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Ειρήσθω εν παρόδω μόλις με ενημέρωσε η cosmote ότι θα επιληφθούν το συντομότερο δυνατόν με το πρόβλημα μου... μετά από 36 ώρες...
Τώρα ηρέμησα... :fuckyou:

Αυτό που θα συμπληρώσω, είναι ότι εδώ δεν μπορούν να στηρίξουν και να υποστηρίξουν ξενοδοχειακές επενδύσεις πολλών εκατομμυρίων που υπάρχουν, αλλά και που πραγματοποιούνται εδώ (με πελάτες οι οποίοι απαιτούν να επικοινωνούν με όλες τους τις δουλειές τους σε όλα τα μέρη του κόσμου) με εμάς την μαρίδα θα ασχοληθούν με τις 24αρες και τις 50αρες γραμμές...
Αστείο...:gotcha:
 


Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Δυστυχώς το μονοπώλιο ειδικά από πολυεθνικές είναι θέμα. Και εμείς εδώ μόλις 30 χλμ από την Ομόνοια "παρακαλάμε" και πληρώνουμε πολλά για τα αυτονόητα την ίδια εταιρία!!
Τα είπες όλα!!!
 

Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Ήγγικεν η ώρα, ω Έλληνες, της ελευθερώσεως της πατρίδος μας! Το τέλος των τυράννων είναι αδελφοί μου πασίδηλον...

 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.506
Reaction score
5.680
Δυστυχώς το μονοπώλιο ειδικά από πολυεθνικές είναι θέμα. Και εμείς εδώ μόλις 30 χλμ από την Ομόνοια "παρακαλάμε" και πληρώνουμε πολλά για τα αυτονόητα την ίδια εταιρία!!
Μεγάλο μέρος του προβλήματος είναι και οι ξεφτίλες ( δήμαρχοι και οι παρατρεχάμενοι τους που τους έδωσε παραπάνω εξουσία το κράτος ).
Αξιώνουν τρελλά ποσά για να δώσουν άδεια για να σκάψουν οι πάροχοι για πέρασμα οπτικών ινών, και τους κάνουν και κόνξες για την τοποθέτηση καμπίνων.

Ενίοτε αργεί και η ΔΕΗ για την ηλεκτροδότηση αυτών :D
 




abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.626
Reaction score
94.564

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.506
Reaction score
5.680


Πληρώθηκε ο τύπος στην Ναυτεμπορική για αυτό το... άρθρο ? :D
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Στα 740€ η αγορά του εξοπλισμού μαζί με τα μεταφορικά, διαβάζω. Ταχύτητες 50-250 με latency 20ms. Συνδρομή 85€.

Καλά θα πάει και αυτό.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.639
Καλά, στους ελληνες providers τα κακακια τρέχουν στα ποδαράκια. 10mbps στον ακριτικό Πειραιά, όχι πριν 10 χρόνια, σήμερα...

Τραγικες καταστάσεις, θα επρέπε να κλείσουν όλοι λόγω ... ντροπής !

Η starlink τα επόμενα λίγα χρόνια, προγραμματιζει γύρω στους 20 διπλασιασμους δορυφόρων. Οσονουπω Gigabit θα έχει και η κουτσή Μαρία.

Μέχρι τότε, μόνο inalan παιδια , gigabit στο 100αρικο ή 200mbps λιγότερο από 30 ευρώ.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.506
Reaction score
5.680
Καλά, στους ελληνες providers τα κακακια τρέχουν στα ποδαράκια. 10mbps στον ακριτικό Πειραιά, όχι πριν 10 χρόνια, σήμερα...

Τραγικες καταστάσεις, θα επρέπε να κλείσουν όλοι λόγω ... ντροπής !

Η starlink τα επόμενα λίγα χρόνια, προγραμματιζει γύρω στους 20 διπλασιασμους δορυφόρων. Οσονουπω Gigabit θα έχει και η κουτσή Μαρία.

Μέχρι τότε, μόνο inalan παιδια , gigabit στο 100αρικο ή 200mbps λιγότερο από 30 ευρώ.
Μάλλον έχεις χάσει λίγο επαφή...

Ο OTE και σύντομα και η Nova θα διαθέτει και αυτή, μέσω FTTH 300/30, 500/50, 1000/100 γραμμές.
Ο OTE τις διαθέτει ήδη, όποιος έχει ήδη FTTH ή υποστηρίζεται στην περιοχή του FTTH μπορεί να τις έχει άμεσα/σύντομα.
Η 1000αρα βγαίνει μόλις στα 70€ τον μήνα (πιο φθηνά από την 1000αρα της Inalan, αλλά με μικρότερο upload προφανώς) [ πως θα την παλέψει η Inalan αν βάλουνε 40-50 άτομα 1000αρα μένει να δούμε, έχουν πολύ μικρό σε χωρητικότητα backbone ].
Σε κανένα 6μηνο αναμένεται και νέο πρόγραμμα επιδότησης, όπου η 1000αρα στον ΟΤΕ θα βγαίνει στα 54€ τον μήνα για 2 χρόνια.

Πού είσαι στον Πειραιά; Σε αρκετά σημεία υπάρχει ήδη FTTH, και γίνονται έργα εξάπλωσης του δικτύου εκεί αλλά και σε τριγύρο περιοχές.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.639
Δεν ειμαι Πειραιά Βασίλη, ο αδελφός μου ειναι (κέντρο, Δημοτικό θέατρο).

Όπτικες ίνες από την nova περιμένω από προπερσι. Τουλάχιστον αυτο μου έλεγαν οι ανθρώποι που επικοινωνούσαν μαζί μου. Τους είχα δηλώσει από τότε, ότι το δευτερόλεπτο που θα ήταν διαθέσιμη η υπηρεσία, θα την αγορασω αδιαφορωντας για το κόστος. Ως σήμερα δεν έχω την παραμικρή ενόχληση.

Με ΟΤΕ μιλαω 5-6 φορές το χρόνο αλλά καμία εξέλιξη. Η inalan έχει περάσει απο τη γειτονιά μου (Νέα Ιωνία) εδώ και 2 χρόνια.

Inalan έχουμε πλέον αρκετοί, το bandwidth προς το παρόν επαρκεί, σίγουρα όμως δεν μπορούν να πέσουν άπειροι.
 

Μηνύματα
279
Reaction score
668
Η DIGI λανσάρει, για πρώτη φορά, το Fiberlink 10 Gbps, την υπηρεσία διαδικτύου με την υψηλότερη ταχύτητα στη Ρουμανία, αφιερωμένη σε νέους και υπάρχοντες πελάτες.
• Η τιμή της υπηρεσίας είναι 50 λέι/μήνα (με ΦΠΑ) για το πακέτο Fiberlink 10 G και 45 λέι/μήνα (με ΦΠΑ) για το πακέτο Fiberlink 2,5 G.
• Τον Δεκέμβριο του 2021 η υπηρεσία θα είναι διαθέσιμη στο Βουκουρέστι και το 2022 σε όλες τις κατοικίες της κομητείας.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.828
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top