Θέλω να καθαρίσω την καμινάδα του τζακιού!!!

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Το τζάκι μου έχει καμινάδα ύψους περίπου δύο ορόφων.Το θέμα είναι ότι στον κάθε όροφο υπάρχει διαφορετική γεωμετρική κατασκευή της καμινάδας με αποτέλεσμα να κάνει δύσκολο τον καθαρισμό της.
Θέλω να μου προτείνετε κάποια τεχνική καθαρισμού.
Να ρωτήσω επίσης αν κάποιος έχει δοκιμάσει αυτά τα κούτσουρα που διαφημίζονται ότι καθαρίζουν την καμινάδα με την καύση?
Εννοείται ότι προσπαθώ να αποφύγω τα 80-100€ που μου ζητάει το συνεργείο.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.269
Απάντηση: Θέλω να καθαρίσω την καμινάδα του τζακιού!!!

Δεν θα τα αποφύγεις. Τα κούτσουρα αυτά κάνουν υποτίθεται δουλειά σε καμινάδες που δεν έχει γίνει τσιμέντο μέσα η τέφρα. Φώναξε ενα συνεργείο να την καθαρίσει οσο είναι ακόμα καιρός, γιατί αμα πιάσουν τα κρύα θα σε γδάρουν κανονικά.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
πηρα τελικά βούρτσα στη διάμετρο της καμινάδας και δίμετρες προεκτάσεις που βιδώνουν η μια στην άλλη.
Κόστος 28€. Το καθάρισα σήμερα και είναι οκ
 

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Απάντηση: Re: Θέλω να καθαρίσω την καμινάδα του τζακιού!!!

Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ να πάρω βούρτσα για την καμινάδα, από τι είδους μαγαζί το πήρες;;;;;
 


Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.269
Απάντηση: Θέλω να καθαρίσω την καμινάδα του τζακιού!!!

Προφανώς δεν τράβαγε καλά και μπορεί να είχε και λίγο κάπνα ΄κατα την διάρκεια λειτουργίας.
Τι άλλο?
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Θέλω να καθαρίσω την καμινάδα του τζακιού!!!

Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ να πάρω βούρτσα για την καμινάδα, από τι είδους μαγαζί το πήρες;;;;;
απο καταστήματα που πουλάνε σιδηρικά(κατσαβίδια, πένσες κα).
Μετρας πρώτα τη διατομή της καμινάδας και υπολογίζεις το ύψος της διότι πάνω στη βούρτσα θα προσαρμόσεις προεκτάσεις του 1 ή 2 μέτρων για να φτάσεις απο πάνω έως κάτω.
Συμβουλή: πριν βάλεις τη βούρτσα μέσα και συνδέσεις την πρώτη προέκταση δέσε την με ένα σπάγκο, 'ετσι ώστε σε περιπτωση ατυχήματος(σπάσιμο προέκτασης) να μπορείς να την τραβήξεις πάνω.Επίσης το πρώτο πράγμα που θα κάνεις ε'ιναι να κλείσεις αεροστεγώς την είσοδο του τζακιού για να μην γίναι χαμός στο σαλόνι σου.
Δες και το ανάλογο βίντεο:
http://www.youtube.com/watch?v=fz8UBjesjUU
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Δηλαδή πριν το καθαρίσεις, τί πρόβλημα είχε; Τί συμπτώματα;
Συμπτώματα μην περιμένεις να δεις διότι τότε θα είναι αργά. Πάρε ένα καλό φακό led, βάλε το κεφάλι μέσα στο τζάκι ανάποδα και δες την καμινάδα σου απο μέσα. Αν δεις να έχει μέσα πολλές καπνιές (ατελής καύση)κυκλικά και να έχει μειωθει η διατομή της θέλει οπωςδήποτε καθάρισμα. Υπάρχει κίνδυνος να αρπάξουν φωτιά και να νομίσεις ότι γίνεται σεισμός στο σπίτι. Δημιουργούνται θερμοκρασίες που μπορούν να φτάσουν τους 1000 C. Εχω δει σπίτι να παίρνει φωτιά η κεραμοσκεπή του. Καλό είναι μια φορά τ σε 1-2 χρόνια(αναλόγως της χρήσης) να καθαρίζεται.
 

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Θέλω να καθαρίσω την καμινάδα του τζακιού!!!

απο καταστήματα που πουλάνε σιδηρικά(κατσαβίδια, πένσες κα).
Μετρας πρώτα τη διατομή της καμινάδας και υπολογίζεις το ύψος της διότι πάνω στη βούρτσα θα προσαρμόσεις προεκτάσεις του 1 ή 2 μέτρων για να φτάσεις απο πάνω έως κάτω.
Συμβουλή: πριν βάλεις τη βούρτσα μέσα και συνδέσεις την πρώτη προέκταση δέσε την με ένα σπάγκο, 'ετσι ώστε σε περιπτωση ατυχήματος(σπάσιμο προέκτασης) να μπορείς να την τραβήξεις πάνω.Επίσης το πρώτο πράγμα που θα κάνεις ε'ιναι να κλείσεις αεροστεγώς την είσοδο του τζακιού για να μην γίναι χαμός στο σαλόνι σου.
Δες και το ανάλογο βίντεο:
http://www.youtube.com/watch?v=fz8UBjesjUU
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου…. θέλω να κάνω κάποιες άλλες μικρές ερωτήσεις,
Έχω τζάκι ενεργειακό με διατομή καμινάδας Φ250. όμως κάνει ένα ελαφρύ “S’ λογω εσοχής με το πάνω όροφο… δεν έχω κανένα πρόβλημα με το ελκυσμό όμως πως θα κάνω τον καθαρισμό;;;;; θα πρέπει να δέσω την βούτα με συρματόσκοινο από τις δυο μεριές πάνω και κάτω και με άλλο άτομο από κάτω να τραβάμε εναλλάξ το συρματόσκοινο με την βούρτσα;;;;;; το ταπερ όμως επειδή είναι αυτόματο όταν κλείνω το τσάμι (πόρτα τζακιού) κλείνει και αυτό…… τι πρέπει να κάνω;;;;;;;;;
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Θέλω να καθαρίσω την καμινάδα του τζακιού!!!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου…. θέλω να κάνω κάποιες άλλες μικρές ερωτήσεις,
Έχω τζάκι ενεργειακό με διατομή καμινάδας Φ250. όμως κάνει ένα ελαφρύ “S’ λογω εσοχής με το πάνω όροφο… δεν έχω κανένα πρόβλημα με το ελκυσμό όμως πως θα κάνω τον καθαρισμό;;;;; θα πρέπει να δέσω την βούτα με συρματόσκοινο από τις δυο μεριές πάνω και κάτω και με άλλο άτομο από κάτω να τραβάμε εναλλάξ το συρματόσκοινο με την βούρτσα;;;;;; το ταπερ όμως επειδή είναι αυτόματο όταν κλείνω το τσάμι (πόρτα τζακιού) κλείνει και αυτό…… τι πρέπει να κάνω;;;;;;;;;
κράτα την πόρτα του τζακιού ανοιχτή και κάλυψε την είσοδο με πλαστικό και χαρτοταινία.
Εφόσον το Φ250 δεν μεταβάλεται απο την κορυφή εως την εστία κάτω, θα πάρεις βούρτσα ανάλογη και προεκτάσεις οσο είναι το ύψος της καμινάδας του τζακιού. Ανεβαίνεις πάνω, βγάζεις το καπέλο, βάζεις την βούρτσα μέσα με την πρώτη προέκταση και οσο κατεβαίνεις προσθέτεις προεκτάσεις. Συγχρόνως δουλεύεις την βούρτσα πάνω-κάτω και λογικά δεν θα μείνει τίποτα μέσα, θα πεσουν όλα κάτω στην εστία. Αν χρειαστεί δουλευεις τη βουρτσα και απο κάτω για να καθαρίσεις χαμηλά που πιθανον δε θα φτάσει απο πάνω. Απλώς όταν δουλεύεις απο κάτω ειναι ανοιχτή η εστία και γεμίζει καπνιά μέσα το σπίτι.Ελπίζω να βοήθησα.
 

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Θέλω να καθαρίσω την καμινάδα του τζακιού!!

κράτα την πόρτα του τζακιού ανοιχτή και κάλυψε την είσοδο με πλαστικό και χαρτοταινία.
Εφόσον το Φ250 δεν μεταβάλεται απο την κορυφή εως την εστία κάτω, θα πάρεις βούρτσα ανάλογη και προεκτάσεις οσο είναι το ύψος της καμινάδας του τζακιού. Ανεβαίνεις πάνω, βγάζεις το καπέλο, βάζεις την βούρτσα μέσα με την πρώτη προέκταση και οσο κατεβαίνεις προσθέτεις προεκτάσεις. Συγχρόνως δουλεύεις την βούρτσα πάνω-κάτω και λογικά δεν θα μείνει τίποτα μέσα, θα πεσουν όλα κάτω στην εστία. Αν χρειαστεί δουλευεις τη βουρτσα και απο κάτω για να καθαρίσεις χαμηλά που πιθανον δε θα φτάσει απο πάνω. Απλώς όταν δουλεύεις απο κάτω ειναι ανοιχτή η εστία και γεμίζει καπνιά μέσα το σπίτι.Ελπίζω να βοήθησα.
ΕΥΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΎ!!!!! θα το κάνω οπως μου είπες...... Και πάλι σε ευχαριστώ!!!!
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Θέλω να καθαρίσω την καμινάδα του τζακιού!!

Παιδιά φαντάζομαι ότι μιλάτε για τζάκια με έξοδο καμινάδας σε ταράτσα, σωστά; Γιατί αν είναι σε κεραμοσκεπή, δεν πιστεύω να διανοηθεί κανείς να βγει στα κεραμίδια σαν το γάτο (ο γάτος είναι τετράποδος...) χωρίς τον απαραίτητο εξοπλισμό ασφάλισης από πτώση! Το αναφέρω γιατί δεν βλέπω πουθενά να λέει κανείς ότι τον έχει ή τον αγόρασε ή θα τον αγοράσει...
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Θέλω να καθαρίσω την καμινάδα του τζακι

Παιδιά φαντάζομαι ότι μιλάτε για τζάκια με έξοδο καμινάδας σε ταράτσα, σωστά; Γιατί αν είναι σε κεραμοσκεπή, δεν πιστεύω να διανοηθεί κανείς να βγει στα κεραμίδια σαν το γάτο (ο γάτος είναι τετράποδος...) χωρίς τον απαραίτητο εξοπλισμό ασφάλισης από πτώση! Το αναφέρω γιατί δεν βλέπω πουθενά να λέει κανείς ότι τον έχει ή τον αγόρασε ή θα τον αγοράσει...
Σε αυτή την περίπτωση(και με δεδομένο ότι ήσουν καλός-καλή όλο το χρόνο) περιμένεις σε κανένα τρίμηνο το χοντρό κύριο με τα κόκκινα να κατέβει απο πάνω και να την καθαρίσει με το πέρασμα του...:107:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.409
Reaction score
74.715
Σιγά ρε παιδιά, έχω ανέβει πάμπολλες φορές στα κεραμίδια. Ακόμη και η αλεπού ανεβαίνει κάθε βράδυ.
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Απάντηση: Re: Θέλω να καθαρίσω την καμινάδα του τζακιού!!!

Μην το γελάτε καθόλου παιδιά, κανονικά για οποιαδήποτε εργασία σε ύψος και επικλινή επιφάνεια χρειάζεται μποντριέ και σωστό δέσιμο με ασφάλειες και ειδικούς κόμπους-φρένα που σταματούν την πτώση. Μπορείτε να πείτε σ' έναν πυροσβέστη ή ορειβάτη να σας δείξει πώς γίνεται. Ειδάλλως βάλτε την αλεπού να το κάνει. Ο Άγιος Βασίλης είναι αλλιώς, έρχεται από πάνω :116:
 

Μηνύματα
798
Reaction score
172
Απάντηση: Θέλω να καθαρίσω την καμινάδα του τζακιού!!!

Προσοχή στις κεραμοσκεπές.
Το δέσιμο για τους ατζαμήδες... επιβάλλεται σίγουρα.
Επίσης ποτέ δεν πατάμε σε βρεγμένα κεραμμύδια. Ποτέ!
Στα ολλανδικού τύπου (κεραμμύδια με μεγάλη καμπύλη) πατάμε στη μέση του κεραμμυδιού.
Στα άλλα στην άκρη.
Ειδάλλως και θα σπάσουμε πολλά... και κινδυνέυουμε να φουντάρουμε...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.409
Reaction score
74.715
Re: Απάντηση: Θέλω να καθαρίσω την καμινάδα του τζακιού!!!

Επίσης ποτέ δεν πατάμε σε βρεγμένα κεραμμύδια. Ποτέ!
Στα άλλα στην άκρη.
Στα βυζαντινά και τα ρωμαϊκά, καλό είναι να πατάμε σε δύο παράλληλα συγχρόνως.

Έτσι, αν είναι σχετικά καινούργια (μέχρι 20 ετών), δεν θα σπάσουν ακόμη και βρεγμένα στη μεγάλη ανάγκη.

Μου έχει τύχει αρκετές φορές να πρέπει να ανέβω χειμώνα στη σκεπή παλιού σπιτιού, και έσπαγαν σαν από γυαλί.
Το καλοκαίρι, τέλεια.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.887
Απάντηση: Θέλω να καθαρίσω την καμινάδα του τζακιού!!!

Κεραμιδόγατος ο Ζιζικούλης....:116:
 

Μηνύματα
798
Reaction score
172
Απάντηση: Re: Απάντηση: Θέλω να καθαρίσω την καμινάδα του τζακιού!!!

Στα βρεγμένα δεν σπας, γλυστράς...:107:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.409
Reaction score
74.715
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Θέλω να καθαρίσω την καμινάδα του τζακιού!!!

Κεραμιδόγατος ο Ζιζικούλης....:116:
Κεραίες δορυφορικής και TV, 2 A/C, σειρήνες συναγερμών, ηλιακοί, η αλεπού, ωραία θέα!

Στα βρεγμένα δεν σπας, γλυστράς...:107:
Έχει μεγάλη κλίση η δική σου σκεπή? Είναι ο πιό σημαντικός παράγοντας.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.992
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top