Θέματα Προστασίας ανθρώπου & συσκευών


Μηνύματα
407
Reaction score
312
Να κανω μια ερώτηση μπας και βρεθεί λυση σε αυτό που εχω.
Λοιπον εγω εχω ενα συστημα ενισχυτής τελικος creek, πικάπ.
Εχω ενα θεμα με τα ρευματα να πω τον τελευταίο καιρο εβαλα ενσωματωμένο πλακέτα phono της creek στο ενισχυτή πριν είχα phono της project.
Λοιπον απο τον τοιχο φευγει καλωδιο ρευματος της kimba και παει στο πολυμπριζο της project και απο εκει φευγει pagea καλωδιο και παει στον ενισχυτή

Λοιπον γενικα στο σπίτι ο ηλεκτρολογος έχει κανει ταζαρνιες δηλαδη οταν ακουω βινυλια στο σαλόνι και περνει μπροστα το ψυγειο που ειναι στην κουζινα απο τι εχω καταλαβει ειναι ιδια γραμμή και το σκάει στα ηχεια μου ακούγεται αναλογος την ένταση ενα τσικ και φοβάμαι καμια μερα μην παρω κανενα συστημα στο χέρι προπαντον την πλακετα phono της creek που ειναι ευαίσθητη το κανει ποιο εντονα ενω της project το εκανε οταν εβαζε η γυναικα σίδερο στην ποιο διπλα μπριζα που στανταρ ειναι ιδια γραμμη.

Ξερω σας κούρασα σκεφτομουν αμα βαλω σταθεροποιητη τασεως στην μπριζα που φευγει το kimper και παει λέγοντας που ειπα ποιο πιανω λετε να λυθει το πρόβλημα.

Αυτο που καταλαβαινω γίνεται αυξομείωσης τάσεως.
Το σπιτι ειναι νοικιαρικο οποτε δεν μπορω να κανω πολλα οπως το καλύτερο να πέρναγα ξεχωριστη γραμμη ρεύματος μονο για τα συστήματα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.604
Λοιπον γενικα στο σπίτι ο ηλεκτρολογος έχει κανει ταζαρνιες δηλαδη οταν ακουω βινυλια στο σαλόνι και περνει μπροστα το ψυγειο που ειναι στην κουζινα απο τι εχω καταλαβει ειναι ιδια γραμμή και το σκάει στα ηχεια μου ακούγεται αναλογος την ένταση ενα τσικ και φοβάμαι καμια μερα μην παρω κανενα συστημα στο χέρι προπαντον την πλακετα phono της creek που ειναι ευαίσθητη το κανει ποιο εντονα ενω της project το εκανε οταν εβαζε η γυναικα σίδερο στην ποιο διπλα μπριζα που στανταρ ειναι ιδια γραμμη.
1. Ο ηλεκτρολόγος είναι μια χαρά.
2. Οι επαφές του θερμοστάτη του ψυγείου είναι παλιές.
3. Τα τροφοδοτικά του phono και του ενισχυτή είναι κακοσχεδιασμένα, ή και τσιγκουνεμένα, ή και φτηνοκατασκευές (αν υποθέσουμε πως η κεφαλή του πικάπ είναι σωστά γειωμένη).
4. Όσον αφορά την ξεχωριστή γραμμή από τον πίνακα,... τέλος πάντων, είναι και Παρασκευή σήμερα, thank god it's Friday, αλλά μας έχουν τελειώσει οι ντισκοτέκ... (omg, that was old fashioned)...
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Το
1. Ο ηλεκτρολόγος είναι μια χαρά.
2. Οι επαφές του θερμοστάτη του ψυγείου είναι παλιές.
3. Τα τροφοδοτικά του phono και του ενισχυτή είναι κακοσχεδιασμένα, ή και τσιγκουνεμένα, ή και φτηνοκατασκευές (αν υποθέσουμε πως η κεφαλή του πικάπ είναι σωστά γειωμένη).
4. Όσον αφορά την ξεχωριστή γραμμή από τον πίνακα,... τέλος πάντων, είναι και Παρασκευή σήμερα, thank god it's Friday, αλλά μας έχουν τελειώσει οι ντισκοτέκ... (omg, that was old fashioned)...
Ψυγειο ειναι καινουργιο 2 ετων
Το phono ειναι πλακέτα της creek που που μπαίνει μέσα στο ενισχυτή
Οταν δοκιμαζα διαφορα phono Vincent primare και διαφορα αλλα το ιδιο εκανε φιλε μου γιαυτο σου λεω οτι κατι γινεται με γραμμή.
Πιστεύω η κεφαλη του πικαπ ειναι σωστα γειωμενη στον ορφεα ειχε παςι να τοποθετηθει η κεφαλη αυτο πως μπορω να το ελέγξω;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.604
Εκτός του interconnect, από τον βραχίονα, τέλος πάντων, από κάπου από το πικάπ εξέχει και ένα καλώδιο μονό, που πρέπει να είναι συνδεδεμένο με τον ακροδέκτη γείωσης του phono στον Creek. Αν είναι όντως έτσι και η κεφαλή δεν βουίζει, είναι εντάξει. Το πρόβλημα των "τσικ" όταν ανάβουν και σβήνουν συσκευές δεν οφείλεται στην ηλεκτρολογική εγκατάσταση, αλλά στα ανεπαρκή τροφοδοτικά των συσκευών. Βέβαια, επειδή την εγκατάσταση δεν τη διαλέγουμε, αυτή είναι ο εύκολος φταίχτης.

Αν βάλεις σταθεροποιητή τάσης μπροστά από όλο το σύστημα, το πιθανότερον είναι πως θα λύσεις το πρόβλημα, αλλ' αυτό δεν σημαίνει πως οι συσκευές είναι σωστές. Απλώς, ο σταθεροποιητής θα κάνει μια δουλειά που κανονικά έπρεπε να κάνουν τα τροφοδοτικά των συσκευών.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Εκτός του interconnect, από τον βραχίονα, τέλος πάντων, από κάπου από το πικάπ εξέχει και ένα καλώδιο μονό, που πρέπει να είναι συνδεδεμένο με τον ακροδέκτη γείωσης του phono στον Creek. Αν είναι όντως έτσι και η κεφαλή δεν βουίζει, είναι εντάξει. Το πρόβλημα των "τσικ" όταν ανάβουν και σβήνουν συσκευές δεν οφείλεται στην ηλεκτρολογική εγκατάσταση, αλλά στα ανεπαρκή τροφοδοτικά των συσκευών. Βέβαια, επειδή την εγκατάσταση δεν τη διαλέγουμε, αυτή είναι ο εύκολος φταίχτης.

Αν βάλεις σταθεροποιητή τάσης μπροστά από όλο το σύστημα, το πιθανότερον είναι πως θα λύσεις το πρόβλημα, αλλ' αυτό δεν σημαίνει πως οι συσκευές είναι σωστές. Απλώς, ο σταθεροποιητής θα κάνει μια δουλειά που κανονικά έπρεπε να κάνουν τα τροφοδοτικά των συσκευών.
Μαλιστα καταλαβα ευχαριστώ θα κοιταξω την γειωση πικαπ, η αλήθεια ειναι ενα μικρό βουητό κάνει πριν βαλω δισκο αρα λες να φταιει αυτό ποιο πολυ; απο το πικαπ ειχα κανει στον ορφεα ανακαλωδιωση βραχίονα
Post automatically merged:

Εκτος αμα εχει τραυματιστεί το καλώδιο η γειωση που παει πικαπ και ενισχυτή το interconnect θα δοκιμασω παλι καλα εχω κρατήσει τα μαμα καλωδια του πικαπ
 
Last edited:

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Χμ μάλιστα το κουφό εντελώς κάτω από το πικαπ στο κάτω ράφι ειχα ένα dvd player που δεν το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια λεω κατσε να βγαλω το ράφι για να βάλω τα μαμα καλωδια του πικαπ να δοκιμάσω μπας και είναι τα clear audio καλωδια που ειχα παρει πουθενά τραυματισμενα.

Αφου βγαζω το ράφι πριν βγαλω τα καλωδια που φοραγα για να δοκιμάσω τα μαμα δεν δοκιμάζω μια πρώτα και ως δια μαγείας εξαφανίστηκε το τσικ καλα ειναι δυνατόν το dvd player που ηταν κάτω από το πικαπ να δημιουργήσει παρεμβολές;
Τεσπα το θέμα είναι ότι λύθηκε κοιτα να δεις αχχα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.573
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top