Θέμα - Φόρμα/Τεχνική - Περιεχόμενο...

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Νομίζω ότι θα έπρεπε να τραβηχτεί κάθετο και όχι οριζόντιο πλάνο. Αυτό θα έλυνε αρκετά θέματα. Έχεις κάποια στοιχεία να μας δώσεις, (ταχύτητα κλείστρου, διάφραγμα, iso)?

...
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Τεχνικά έχει προβλήματα τα οποία ειπώθηκαν. Ένα συν που βλέπω είναι η χρήση (κατά λάθος :138:) σχετικά αργής ταχύτητας, οπότε φαίνεται το πόδι να έχει μια κάποια κίνηση. Ακόμα πιο αργή ταχύτητα θα βοηθούσε.
Κατά τα άλλα: Κομμένο πόδι, λάθος καδράρισμα με μεγάλα κενά άνευ σημασίας στο κάδρο, λάθος γωνία λήψης: Καλό είναι να κατεβαίνουμε στο (οπτικό) επίπεδο τον παιδιών. Οι "πλονζέ" λήψεις όπως αυτή υποβιβάζουν το θέμα στα μάτια του θεατή και δεν το κολακεύουν καθόλου. Το ότι θα φαινόντουσαν πίσ καμία 100στη πιτσιρίκια, δεν μου λέει κάτι και δεν πρέπει να λέει σε κανέναν: Απλά μερικές φορές δεν γίνεται να βγει καλύτερη φωτογραφία υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες της λήψης. Οπότε ή το σκηνοθεούμε λίγο ή βγάζουμε τη γυμνάσητρια με το σορτσάκι την ώρα που κάνει επικύψεις, να χαρεί και ο Μελέτης. :138:
Επίσης δεν πρέπει να παρασυρρόμαστε από τη σχέση μας με το θέμα: Αν είναι το λατρεμένο μας παιδί, μια παλιά μας γκόμενα ή κάποιος που χάσαμε, δεν σημαίνει ότι επειδή μας συγκινεί εμάς η φωτογραφία λόγω του θέματος ότι έχει κα κάποια άλλη αξία για κάποιον τρίτο.
Αυτά.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Τεχνικά έχει προβλήματα τα οποία ειπώθηκαν. Ένα συν που βλέπω είναι η χρήση (κατά λάθος :138:) σχετικά αργής ταχύτητας, οπότε φαίνεται το πόδι να έχει μια κάποια κίνηση. Ακόμα πιο αργή ταχύτητα θα βοηθούσε.
Για explain ρε άρχοντα. Αν η ταχύτητα γίνει πιο αργή δεν θα είχε χειρότερα αποτελέσματα (θα φαινόταν περισσότερη κίνηση)?

...
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Υπάρχει μια λεπτή ισορροπία...
Πρέπει να βρεις μία ταχύτητα τόσο αργή ώστε να φλουτάρουν, λόγω της κίνησης, τα χέρια ή τα πόδια στην περίπτωσή μας, οι τροχοί ή η μπάλα σε άλλες, χωρίς να φλουτάρει όλο το κυρίως θέμα, πχ εδώ το κοριτσάκι έχει χέρια και πόδα που κινούνται γρήγορα και κορμό και κεφάλι που κινούνται πιο αργά. Με την κατάλληλη ταχύτητα θα μπορούσε να ακινητοποιηθεί το προσωπο, ενώ το υπόλοιπο σώμα να δίνει την αίσθηση της κίνησης.
Βιεβαια μπορούμε να κάνουμε πολλά παιχνίδια με αυτή τη λογική, όπως πχ να βγάλουμε εντελώς φλουταρισμένο έναν άλτη και "παγωμένο" έναν άλλον που τον κοιτάζει. ή να κάνουμε "παν", δηλαδή με τη μηχανή να ακολουθούμε το αντικείμενο, ώστε να βγει φλου λόγω κίνησης το φόντο.
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Θέμα - Φόρμα/Τεχνική - Περιεχόμενο...

Έχω φάει τρελές ήττες προσπαθώντας να κάνω παν σε αυτοκίνητα και αυτά την περίοδο του φιλμ.:613:
Να περιμένεις να δεις τέχνη και το μόνο που να λαμβάνεις είναι το τηλεφώνημα του φίλου σου από το φωτογραφείο να σου ρωτάει εάν πραγματικά θες να τυπώσει αυτές τις μ@λ@κιες.:142:
Να πω την αλήθεια, αν και προσπαθώ εδώ και καιρό να παίξω με τις ταχύτητες, ποτέ δεν έχω καταφέρει να αποτυπώσω κίνηση ικανοποιητικά. Προσπαθώ όμως.:137:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Υπάρχει μια λεπτή ισορροπία...
Πρέπει να βρεις μία ταχύτητα τόσο αργή ώστε να φλουτάρουν, λόγω της κίνησης, τα χέρια ή τα πόδια στην περίπτωσή μας, οι τροχοί ή η μπάλα σε άλλες, χωρίς να φλουτάρει όλο το κυρίως θέμα, πχ εδώ το κοριτσάκι έχει χέρια και πόδα που κινούνται γρήγορα και κορμό και κεφάλι που κινούνται πιο αργά. Με την κατάλληλη ταχύτητα θα μπορούσε να ακινητοποιηθεί το προσωπο, ενώ το υπόλοιπο σώμα να δίνει την αίσθηση της κίνησης.
Βιεβαια μπορούμε να κάνουμε πολλά παιχνίδια με αυτή τη λογική, όπως πχ να βγάλουμε εντελώς φλουταρισμένο έναν άλτη και "παγωμένο" έναν άλλον που τον κοιτάζει. ή να κάνουμε "παν", δηλαδή με τη μηχανή να ακολουθούμε το αντικείμενο, ώστε να βγει φλου λόγω κίνησης το φόντο.
Καταπληκτικό!
Μιας και φαίνεται να έχει αρκετό φως, εγώ θα δοκίμαζα με υψηλή τιμή διαφράγματος και χαμηλότερο iso, προσπαθώντας τεχνητά να εστιάσω όσο το δυνατόν σε μικρότερο σημείο του κάδρου, ήτοι στο πρόσωπο. Αυτό μάλλον θα είχε ως αποτέλεσμα μεγαλύτερο φλουτάρισμα σε όλη την υπόλοιπη φωτογραφία αλλά μιας και το background δεν λέει και πολλά, θα τόνιζε το κυρίως θέμα, που είναι η όμορφη μπουμπού. Αν βάλουμε υψηλή ταχύτητα κλείστρου, με την εστίαση που βλέπουμε δεν θα πάγωναν όλα?

...
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Μην τα μπερδεύεις: άλλο το φλουτάρισμα λόγω της κίνησης, πχ:

(πρόσεξε τα πόδια και το περιβάλλον) και άλλο το φλουτάρισμα λόγω ρηχού βάθους πεδίου:

Για το πρώτο είπαμε.
Για το δεύτερο, το βάθος πεδίου είναι μικρότερο (δηλαδή το εστιασμένο μέρος της φωτογραφίας είναι μικρότετρο ή το φόντο περισσότερο φλουταρισμένο) όσο:
-Πιο ανοιχτό διάφραγμα χρησιμοποιούμε (=μικρότερο νούμερο διαφράγματος πχ 2.8) και κατά συνέπεια πιο μεγάλη ταχύτητα.
-Πιο μεγάλη εστιακή απόσταση έχει ο φακός. Πιο πολύ φλουτάρει ένας τηλεφακός, ενώ ένας ευρυγώνιος σχεδόν καθόλου.
-Πιο κοντά είμαστε στο θέμα (πχ σε macro είναι δύσκολο να έχεις εστιασμένη ακόμα και μια ολόκληρη μύγα)
-Πιο μεγάλος είναι ο αισθητήρας της φωτογραφικής μηχανής. Πχ οι compact δύσκολα δίνουν μικρό βάθος πεδίου, ενώ οι DSLR τόσο εύκολα που στην αρχή νομίζεις ότι εστιάζει λάθος
 



Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Θέμα - Φόρμα/Τεχνική - Περιεχόμενο...

Φλουτάρισμα λόγω της κίνησης ή Motion Blur, δες εδώ και εδώ και ψάξε και για άλλα.
 



Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Θα σε φτιάξω μάνα μου. :136:

...

Πριν μας φτιάξεις :136: σταμάτα να ασχολείσαι με το ISO γιατι θα μπερδευτείς τελειώς.

Βάλε ένα σταθερό...''φιλμ''...ας πούμε 400άρι (400iso) και άρχισε να παίζεις με τα διαφράγματα και τις ταχύτητες του κλείστρου για να συνειδητοποιήσεις τις σχέσεις αλλά και το βάθος πεδίου (DOF) που προκύπτει από αυτές.
Το τελευταίο βέβαια δεν εξαρτάται μόνο από αυτές....αλλά πάιξε λίγο και θα τα πούμε στην συνέχεια.
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Θέμα - Φόρμα/Τεχνική - Περιεχόμενο...

400άρι δεν είναι κάπως ευαίσθητο;
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Re: Απάντηση: Θέμα - Φόρμα/Τεχνική - Περιεχόμενο...

400άρι δεν είναι κάπως ευαίσθητο;
Ναι, είναι ευαίσθητο. Και άμα δει τι τραβάει ο Τσαρουχίτο , θα δακρύσει! :142:
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Re: Απάντηση: Θέμα - Φόρμα/Τεχνική - Περιεχόμενο...

400άρι δεν είναι κάπως ευαίσθητο;

Για τον ''σκατοφακό'' που έχει αγοράσει ...μάλλον είναι μια χαρά.

Ελπίζω να του ''κόψει'' να μην τραβάει φάτσα-ντάλα ήλιο με 400...
 

Μηνύματα
919
Reaction score
1
Τεχνικά έχει προβλήματα τα οποία ειπώθηκαν. Ένα συν που βλέπω είναι η χρήση (κατά λάθος :138:) σχετικά αργής ταχύτητας, οπότε φαίνεται το πόδι να έχει μια κάποια κίνηση. Ακόμα πιο αργή ταχύτητα θα βοηθούσε.
Κατά τα άλλα: Κομμένο πόδι, λάθος καδράρισμα με μεγάλα κενά άνευ σημασίας στο κάδρο, λάθος γωνία λήψης: Καλό είναι να κατεβαίνουμε στο (οπτικό) επίπεδο τον παιδιών. Οι "πλονζέ" λήψεις όπως αυτή υποβιβάζουν το θέμα στα μάτια του θεατή και δεν το κολακεύουν καθόλου. Το ότι θα φαινόντουσαν πίσ καμία 100στη πιτσιρίκια, δεν μου λέει κάτι και δεν πρέπει να λέει σε κανέναν: Απλά μερικές φορές δεν γίνεται να βγει καλύτερη φωτογραφία υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες της λήψης. Οπότε ή το σκηνοθεούμε λίγο ή βγάζουμε τη γυμνάσητρια με το σορτσάκι την ώρα που κάνει επικύψεις, να χαρεί και ο Μελέτης. :138:
Επίσης δεν πρέπει να παρασυρρόμαστε από τη σχέση μας με το θέμα: Αν είναι το λατρεμένο μας παιδί, μια παλιά μας γκόμενα ή κάποιος που χάσαμε, δεν σημαίνει ότι επειδή μας συγκινεί εμάς η φωτογραφία λόγω του θέματος ότι έχει κα κάποια άλλη αξία για κάποιον τρίτο.
Αυτά.
Τουλαχιστον συγκινητικα:137: τα σχολια θα μπορουσα να πω. :cool_4:
Αυτο που με συγκινησε περισσοτερο θα ελεγα, ηταν η γωνια ληψης, οπως προειπωθηκε και απο τον BJ.
Ευχαριστω για τα σχολια(να). :137::cool_4:

Α, και θα προτεινα αν ειναι δυνατον (θεμιτο) :136: οι πιο εμπειροι να εβαζαν μια αντιστοιχη δικη τους με την σχολιαζομενη φωτο. Ισως να βοηθουσε περισσοτερο στην κατανοηση σε λεπτοτερα θεματα.
:123:
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Ρε είστε καθίκια....:137:

Ο άνθρωπας ζητάει έναν οδηγό με 5-10 βασικά πράγματα και δε του λέτε τίποτα. Δε λέω να διαρθώνεις τα λάθη με βάση τις φωτογραφίες είναι πολύ καλό, αλλά δεν πρέπει να ξέρεις κάποια πράγματα πρωτού ξεκινήσεις???


Θεωρώντας τον εαυτό μου πραγματικά άσχετο και πολύ καινούριο στον χώρο της φωτογραφίας (βγάζω εδώ και αρκετά χρόνια φωτογραφίες αλλά από το καλοκαίρι που πήρα SLR και μετά θεωρώ οτί βγάζω φωτογραφίες, πριν από αυτό....) δε νομίζω ότι είμαι σε θέση να γράψω κάποιον οδηγό της προκοπής αλλά ίσως επειδή είμαι καινούριος και άσχετος μπορεί και να είναι καλύτερο για κάποιον στην ίδια θέση με μένα να δεί τη μεθοδολογία ενός άσχετου :116:.


Σήμερα το βράδυ λοιπόν ή άυριο μόλις βρω χρόνο θα γράψω τη μέθοδολογία του άσχετου :138:
και μετά οι σχετικοί βαράτε :142::142::142:
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Κάτι άλλο που μου ήρθε τώρα μιας και έχω στα χέρια μου το καινούριο τεύχος που τσίμπησα σήμερα, όσοι έχετε κάποια σχετική άνεση με τα Αγγλικά (χωρίς να είναι και απαραίτητο μιας και οι φωτογραφίες και μόνο που έχει μέσα είναι εκπληκτικές) σχετικοί και άσχετοι :142: Ψάχτε σε πρακτορεία ξένου τύπου κάθε μήνα το περιοδικό Digital SLR Photography, εγώ το βρίσκω €10,30 στην περιοχή μου.

Το περιοδικό είναι έπος!!! Οι γνώσεις που παίρνεις από την ανάγνωση κάθε τεύχους είναι εντυπωσιακές. Το περιοδικό είναι πολύ ποιοτικό και έχει καταπληκτική ύλη κάθε φορά με αφιερώματα που πραγματικά μαθαίνεις!!! Αυτό το τεύχος συμπτωματικά λοιπόν (Jo :137:) έχει αφιέρωμα στις ταχύτητες!

Για ψάχτε το και πιστεύω θα γίνεται fan :107:
Σημειώστε ότι σε γενικές γραμμές κατά καιρούς έχω τσεκάρει τα περισσότερα (αν όχι όλα) σχετικά περιοδικά που εισάγονται στη χώρα μας και αυτό είναι κατά την άποψη μου μακράν το καλύτερο.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.399
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top