Θέμα με Blaupunkt CD Player

Μηνύματα
45
Reaction score
11
Καλησπέρα για ακόμη μια φορά στο forum!

Κατοχος ενός Blaupunkt Bremen MP74, από τα καλύτερα cd player στην αγορά γύρω στο 2005, εδώ και σχεδόν 17 χρόνια είναι επάνω σε ένα Volkswagen Golf MKV και μέχρι πριν κάνα δυο χρόνια ενώ λειτουργούσε απροβληματιστα σε συνδυασμό με ένα pearless subwoofer, έναν cadence 4ch, και 2 focal ηχεία, πάω να βγάλω το cd που είχα μέσα για να βάλω κάποιο άλλο (έχει μηχανισμό για το cd, δεν είναι όπως τα κλασικά cd player αυτοκινήτου) και ενώ υπήρχε μέσα cd, δεν έβγαινε έξω. Λοιπόν παρατηρώ μετα απο λίγο καιρό ότι το cd έβγαινε μόνο όταν ήταν βράδυ, προφανώς λόγο θερμοκρασίας. Πλέον δεν βγαίνει το cd από μέσα νύχτα-μέρα. Επιπλέον όταν το βάζω σε λειτουργία κάνει έναν περίεργο μηχανικό ήχο σαν να προσπαθεί να κινηθεί κάποιο μοτέρακι και να μην μπορεί.


Καμία ιδέα;
Ευχαριστώ πολύ!
 

ika

News
Μηνύματα
14.080
Reaction score
13.022
Ίσως καποιος ιμάντας έχει κοπεί ή παραλασκάρει με τα χρόνια.
Ίσως να έχουν στεγνώσει γράσα του μχανισμού.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
11
Ίσως καποιος ιμάντας έχει κοπεί ή παραλασκάρει με τα χρόνια
Το ελπίζω γιατί κάλεσα στο κατάστημα που έγινε η αγορά αλλά και στην αντιπροσωπία της blaupunkt και μου απάντησαν με ειρωνικό ύφος πως "δεν αξίζει να φτιάχτει το συγκεκριμένο αφού είναι τόσων ετών" ξεχνώντας τα 1000€ που κόστιζε τότε, το πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχουν τα λεφτά που υπήρχαν τότε για ραδιό/cd τέτοιας κατηγορίας...
 

ika

News
Μηνύματα
14.080
Reaction score
13.022
Ψάχνοντας θα πας για την βλάβη.
Αν είναι κάτι από τα δύο που λέω, είναι πολύ εύκολο και φτηνό λογικά να επισκευαστεί.
 

Μηνύματα
15.059
Reaction score
20.843
Σίγουρα φτιάχνεται, δεν ξέρω ποιος θα το αναλάβει αλλά ακούγεται επισκευάσιμο.
Αυτό το "δεν αξίζει να επισκευαστεί" έχω βαρεθεί να το ακούω.
Τις περισσότερες φορές αυτοί που το λένε δεν είναι σε θέση να εκτιμήσουν την αξία του προς επισκευή αντικειμένου.
 


Μηνύματα
45
Reaction score
11
Πάρε ένα άλλο, και κράτα το παλιό για ανταλλακτικά. Και λέει ότι είναι καλοδιατηρημένο, και έχει εξτρά και cd changer.
Και εγώ προς κάτι τέτοιο τείνω αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι ίδια εσωτερικά τα Seattle και τα Los Angeles με τα bremen. Γιατί να είναι διαφορετικά τα manual τους...
Σίγουρα φτιάχνεται, δεν ξέρω ποιος θα το αναλάβει αλλά ακούγεται επισκευάσιμο.
Αυτό το "δεν αξίζει να επισκευαστεί" έχω βαρεθεί να το ακούω.
Τις περισσότερες φορές αυτοί που το λένε δεν είναι σε θέση να εκτιμήσουν την αξία του προς επισκευή αντικειμένου.
Είναι πολύ εκνευριστικό ειδικά όταν μιλάμε για κάτι τόσο μεγάλης αξίας... Ας έδιναν εκείνοι τα 1000€ τότε να δούμε αν θα έλεγαν τα ίδια και αν θα έτρεχαν για τα δικά τους Μηχανήματα. Πολύ απλά χωρίς καμία συναίσθηση για τον συνάνθρωπο, ψάχνουν ευκαιρία να σπρώξουν την κάθε κινέζια σε αντίθεση με ένα ΜΗΧΆΝΗΜΑ γερμανικής παραγωγής στα καλά χρόνια της blaupunkt...
Πρώτη κίνηση που θα γίνει είναι άνοιγμα μήπως πρόκειται για κάποιον ιμάντα....
 

ika

News
Μηνύματα
14.080
Reaction score
13.022
...
Πρώτη κίνηση που θα γίνει είναι άνοιγμα μήπως πρόκειται για κάποιον ιμάντα....
αφού θα το ανοίξεις, τσέκαρε και τα γράσα του μηχανισμού του δίσκου.
 


Μηνύματα
2.768
Reaction score
1.191

Τσέκαρε τον Δημήτρη. Ξέρει πολύ καλά τα αυτοκινήτου.

Και εγώ έχω 2-3 Bremen αλλά... πιο παλιά !
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Μάλλον ήρθε η ώρα να μπει μια σοβαρή πηγή στο ήχοσυστήματα σου
 

Μηνύματα
45
Reaction score
11
Μάλλον ήρθε η ώρα να μπει μια σοβαρή πηγή στο ήχοσυστήματα σου
Ελπιζω να είσαι ειρωνική η απάντηση σας, οπως και να έχει, σεβαστή η γνώμη σας...

Πρόκειται για μια από τις καλύτερες πηγές εκείνης της εποχής! Τιμή: 1000€
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Ελπιζω να είσαι ειρωνική η απάντηση σας, οπως και να έχει, σεβαστή η γνώμη σας...

Πρόκειται για μια από τις καλύτερες πηγές εκείνης της εποχής! Τιμή: 1000€
Κάνε ένα κόπο να το δει ένας μάστορας. Αξίζει.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
11
Κάνε ένα κόπο να το δει ένας μάστορας. Αξίζει.
Θα το κοιτάξω πρώτα μόνος μην είναι απλά ένας ιμάντας ή θέλει τίποτα γρασο και έπειτα άμα δεν έχει αποτέλεσμα, θα το πάω σε τεχνικό...
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Μην βάλεις γράσο. Πάρε αυτή που λέει ο Κόγιας και θα έχεις τον χρόνο να επισκευάσεις την άλλη.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Ελπιζω να είσαι ειρωνική η απάντηση σας, οπως και να έχει, σεβαστή η γνώμη σας...

Πρόκειται για μια από τις καλύτερες πηγές εκείνης της εποχής! Τιμή: 1000€
Αν ήταν η 76 ίσως να άξιζε η συγκεκριμένη όχι ούτε κόστιζε 1000€
 
Last edited:

Μηνύματα
15.059
Reaction score
20.843
Το είναι καλό για τον καθένα και το αν αξίζει μια επισκευή ή όχι είναι μια καθαρά προσωπική υπόθεση.
Εγώ προφανώς δεν συμμερίζομαι την άποψη για το πόσο καλό ήταν το bremen (την ίδια εποχή κυκλοφορούσε alpine 7998, pioneer 9400, για να μην πάμε σε σειρές. F1 και p9/90 κλπ) ούτε επίσης θεωρώ ότι το 2023 θα κουβαλάω δισκάκια στο ιχ όταν μπορώ να έχω ανώτερη ποιότητα από tidal μέσω android auto και dsp δεκαετίες ανώτερο , ωστόσο πρώτον τα γούστα είναι γούστα , δεύτερον αν το μέσο πρέπει ντε και καλά να είναι δισκακι καλή συνέχεια με το να βρεις αξιοπρεπές deck την εποχή που σχεδόν όλα κυκλοφορούν χωρίς μηχανισμό, τρίτον μια single din συσκευή έχει κάποιες αρετές που μια οθόνη δεν έχει για κάποιους χρήστες.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
11
Αν ήταν η 76 ίσως να άξιζε η συγκεκριμένη όχι ούτε κόστιζε 1000€
Μα οι διαφορές μεταξύ MP74 και Mp76 είναι η υποστήριξη κάρτας sd απο το mp76...
Το είναι καλό για τον καθένα και το αν αξίζει μια επισκευή ή όχι είναι μια καθαρά προσωπική υπόθεση.
Εγώ προφανώς δεν συμμερίζομαι την άποψη για το πόσο καλό ήταν το bremen (την ίδια εποχή κυκλοφορούσε alpine 7998, pioneer 9400, για να μην πάμε σε σειρές. F1 και p9/90 κλπ) ούτε επίσης θεωρώ ότι το 2023 θα κουβαλάω δισκάκια στο ιχ όταν μπορώ να έχω ανώτερη ποιότητα από tidal μέσω android auto και dsp δεκαετίες ανώτερο , ωστόσο πρώτον τα γούστα είναι γούστα , δεύτερον αν το μέσο πρέπει ντε και καλά να είναι δισκακι καλή συνέχεια με το να βρεις αξιοπρεπές deck την εποχή που σχεδόν όλα κυκλοφορούν χωρίς μηχανισμό, τρίτον μια single din συσκευή έχει κάποιες αρετές που μια οθόνη δεν έχει για κάποιους χρήστες.
Επειδή υπάρχει μεγάλη συλλογή για cd προτιμώ το bremen... Επιπλέον μπορώ να αναβαθμίσω βάζοντας aux cable και να έχω μουσική από κινητό κλπ, θέλω single din διότι το αμάξι παρκαρεται σε δρόμο και όχι σε πάρκινγκ και η πηγή καλό είναι να λείπει από το εμφανές σημείο για ευνόητους λόγους. Όποτε το "χειριστηριο" του είναι μέσα στο ντουλαπάκι στα πόδια του συνοδηγού. Πράγμα που οι 2din οθόνες μάλλον δεν έχουν...

Ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited:

Μηνύματα
45
Reaction score
11
Θεωρειτε καλή ιδέα να φύγει το bremen και στη θέση του να μπει ένα παλιότερο Alpine 7525r μαζί με την σιντριερα του;
 

Μηνύματα
15.059
Reaction score
20.843
κοίτα, αν διώξεις το cd πας σε κάτι που μπορεί να παίξει tidal αλλιώς κάτσε εκεί που είσαι.
η διαφορά είναι χαώδης. Αν δεν έχεις ήδη dsp ρυθμισμένο σωστά επίσης δεν έχει νόημα η συζήτηση.
σιντιέρες είχαν σταματήσει να πωλούνται ήδη πριν πάρεις το Bremen.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.665
Μηνύματα
2.869.382
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top