Θέμα με subwoofer Cerwin Vega XLS-12S

Μηνύματα
20
Reaction score
4
Καλημέρα,

Πήρα το subwoower της Cerwin-Vega το XLS-12S. Το τρέχω μέσω του Yamaha ΑΧ-496 και πλαισιώνει ένα σετ Klipsch-SF1.

Δίνοντας σήμα στο high level in παίζει ανεπαίσθητα. Δίνω σήμα από το REC out και παίζει ΟΚ.

Όμως, θέλει ρύθμιση η ένταση πάνω στο sub ανάλογα με την ένταση που θα ρυθμίσω στον ενισχυτή.

Και επίσης θέλει ρύθμιση το crossover και η ένταση του sub ανάλογα την πηγή και το είδος μουσικής.

Κοινώς κάνω τζοκινγκ στο σαλόνι. Αν έπαιζε με σήμα στο high level input τουλάχιστον θα ανέβαζε ένταση παράλληλα με τον ενισχυτή.

Κάνω κάτι λάθος?

Έχετε κάποια πρόταση? Αν δεν διορθώνει κάπως η κατάσταση υπάρχει module τηλεχειρισμού να κάνω πατέντα στο sub?

Κάθε γνώμη καλοδεχούμενη.


Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Λογικό αυτό που γίνεται με το rec out, έχει σταθερή έξοδο.

Αυτό που λες με το high level input βεβαια, δεν θα έπρεπε να γινεται.... Αν και δεν έχω κάνει ποτέ τέτοιου είδους σύνδεση, θα έπρεπε να παίζει πιο δυνατά....

Έδωσες δλδ απο ενισχυτή σε σαμπ (high level) kai apo sub σε ηχεία (παλι high level) και το σαμπ παίζει χαμηλά ενώ τα ηχεία παίζουν κανονικά;
 

Μηνύματα
20
Reaction score
4
Όχι, μπορώ να συνδέσω 4 ηχεία στον ενισχυτή.

Οπότε συνδέω τα klipsch και 2 κανάλια (R+L) πάνε στο sub.
Σχεδιάζω από κινητό με συγχωρείτε για την όψη.. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός τουλάχιστον.
 

Attachments



Μηνύματα
20
Reaction score
4
Φυσικά, μπορώ να το δοκιμάσω αλλά αφού μου έδινε δυνατότητα για 4 ηχεία σκέφτηκα ότι όπως τα έβαλα θα ετρεχε πιο αζοριστος ο ενισχυτής.
 


Μηνύματα
20
Reaction score
4
Πήρα καλώδιο 2.5mm και θα το επιχειρήσω αργότερα.

Έχω το manual αλλά δε λέει και πολλά πράγματα..
 

Μηνύματα
20
Reaction score
4
Παίδες τα ίδια δυστυχώς. Γλυκαίνει απειροελάχιστα τον ήχο.

Συνδέω high level in και δίνω στα ηχεία διαμέσου του sub.

Τα ηχεία κομπλέ, το sub ασυγκίνητο. Και με κλειστό το sub τα ηχεία παίζουν, δεν ξέρω αν αυτή η λεπτομέρεια λέει κάτι.

Άμα βάλω πάνω rec out παίζει αλλά πρέπει να τρέχω να ρυθμίζω.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Παίδες τα ίδια δυστυχώς. Γλυκαίνει απειροελάχιστα τον ήχο.

Συνδέω high level in και δίνω στα ηχεία διαμέσου του sub.

Τα ηχεία κομπλέ, το sub ασυγκίνητο. Και με κλειστό το sub τα ηχεία παίζουν, δεν ξέρω αν αυτή η λεπτομέρεια λέει κάτι.

Άμα βάλω πάνω rec out παίζει αλλά πρέπει να τρέχω να ρυθμίζω.
για αρχή να ξέρεις ότι η συνδεσμολογία του @ThanasisR είναι η προβλεπόμενη για το high level input
από εκεί και μετά

το volume του sub το έχεις τέρμα?
το κρος του sub που το έχεις ?
η φάση στο sub είναι στο 0?
 

Μηνύματα
20
Reaction score
4
Το volume τερμα, η φάση στο 0 αλλά δοκίμασα και με 180. Το cross οταν το εχω μηδεν θα δώσει λιγότερο από όταν θα το έχω στο τέρμα. Φαντάζομαι ότι όταν το sub ενισχύει πιο πολλές συχνότητες είναι λογικό να έχει να συνεισφέρει στον ήχο περισσότερα.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Φίλε Στέλιο τη συνδεσμολογία που σου έστειλα στην αναφέρει και το manual του σαμπ σου....
και είναι η καλύτερη σύνδεση αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις με τα καλώδια ηχείων.

1619204690465.png


αναφέρει όμως και το παρακάτω δοκίμασε το ...

1619205000449.png
 

Μηνύματα
20
Reaction score
4
Σε ευχαριστώ! Πειραματίζομαι, μάλλον ο ενισχυτής μου κόβει μπάσα. Αν από το υποτυπώδες equalizer που έχει του δώσω +3 με +4 πάει καλύτερα το σύστημα. Επίσης με τη φάση στα 180 βλέπω καλύτερα αποτελέσματα.

Συνεχίζω όμως να κάνω το Dj για να φέρω τον ήχο εκεί που θέλω ανά πηγή και ανά είδος μουσικής.

Τι μπορώ να κάνω? Θα μπορούσα να έχω κάποιον ξεχωριστό ενισχυτή που θα οδηγεί το sub?

Υπάρχουν module τηλεχειρισμου? Δεν θα εγχείριζα το sub αλλά κάποιο σεμνό add on θα του το φοραγα ευχαρίστως.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
1619205000449.png


Καλό είναι αυτό. Τώρα, θα πρέπει να βάλεις για πηγή τον υπολογιστή ή το κινητό σου και να δώσεις τόνους συχνοτήτων και με ένα άλλο κινητό με εφαρμογή ντεσιμπελόμετρου να κάνεις μετρήσεις για να πάρουμε μια ιδέα της κατάστασης, για να βγάλουμε άκρη.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
4
Καλημέρα, μπορώ να δώσω ήχο από το λάπτοπ. Υπάρχουν κάπου οδηγίες για την διαδικασία?
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Κατέβασε αυτό:


Βάλε ένταση στο -20 και τον ενισχυτή σου χαμηλά. Συχνότητα βάλε 1000 Hz και πάτα το POWER για να παίξει. Δυνάμωσε σιγά σιγά τον ενισχυτή σου μέχρι να ακούς σε κανονική ένταση ακρόασης, όχι πολύ χαμηλά αλλά όχι και δυνατά.
Μετά χαμήλωσε τη μπάρα των συχνοτήτων αριστερά μέχρι να κατέβεις στα 100 περίπου. Εκεί θα παίζουν τα ηχεί σου αλλά και το sub σε ίσες εντάσεις.
Μετά κατέβασε τη συχνότητα κι άλλο, 80-60-40-30 για να ακούσεις μόνο την ένταση του sub.
Σε όλη τη διαδικασία, καλό είναι να έχεις ένα κινητό τηλέφωνο με εφαρμογή ντεσιμπελόμετρου στη θέση ακρόασης και να βλέπεις την ένταση του ήχου.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
4
Πριν κάνω τον έλεγχο με το ντεσιμπελόμετρο ψάχτηκα λίγο και βρήκα ότι υπάρχει Speaker level to line out converter. Αν δεν έχεις έξοδο για να δώσεις σήμα σε έτερο ενισχυτή τότε αυτό από speaker out σου δίνει line out.


Απλή κατασκευή οπότε είπα να δοκιμάσω να δω αν θα κάψω τίποτα..

Βρήκα μια καλή βάση.



Και έστησα το δικό μου με μόνη διαφορά ότι αντί για 430Ohm έβαλα 470 γιατί δεν βρήκα κάτι κοντινότερο.

20210424_225248.png
20210424_225302.png
20210424_230144.png


Τα συμπεράσματα είναι ότι δεν έκαψα τίποτα (ακόμα), πλέον ανεβάζοντας την ένταση στον ενισχυτή ανεβαίνει και το sub οπότε έχω να κάνω μια ρύθμιση ανάλογα το τι παίζει (ταινία, είδος μουσικής). Παραμορφώσεις δεν ακούω και η ένταση ανεβοκατεβαίνει σφαιρικά. Μάλλον καλά πάμε.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Θα κάνω μια χαζή ερώτηση. Τα καλώδια από τον ενισχυτή, σε ποιές μπόρνες στο sub τα έβαζες;
 

Μηνύματα
20
Reaction score
4
Θα κάνω μια χαζή ερώτηση. Τα καλώδια από τον ενισχυτή, σε ποιές μπόρνες στο sub τα έβαζες;
Στην προσέγγιση με τον converter ή πριν?

Πρώτα από το speaker out του ενισχυτή έδινα σήμα στο speaker in του sub. Στο sub συνέδεα και τα ηχεία στο speaker out που έχει. Δεν απέδιδε ικανοποιητικά το sub ετσι.

Τώρα από το speaker out του ενισχυτή παίρνει το converter. To converter ρίχνει το σήμα σε επίπεδο line και το στέλνω στο line in του sub. Τα ηχεία μου παίρνουν σήμα από τον ενισχυτή από το 2ο σετ speaker out που διαθέτει.

Αν δεν είμαι σαφής εδώ είμαστε.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Όχι, εντάξει. Σωστά τα είπες, σωστά τα είχες και το κατάλαβα. Είναι σίγουρο ότι το sub δεν έχει πρόβλημα από τις hi-level εισόδους;
 

Μηνύματα
20
Reaction score
4
Είναι πιθανό να υπάρχει κάποιο θέμα στις hi-level εισόδους αλλά πως να το ψάξω περαιτέρω?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.446
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top