Θα τα βροντήξω όλα κάτω και θα πάρω τα βουνά ή... θα πάρω ενεργά

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Ηταν η εποχη που καποιοι ειχαν ξεθαρεψει απο αυτα που διαβαζαν, και ποσταραν μνμ. του στυλ, "Εχει πλακα να παω το κλας ντι ενισχυτικο μου,(50 ευρω), και να παιξει καλυτερα απο τα δικα του!(Δικα μου. 12000 ευρω).
Ποτε δεν ηρθε να το τσεκαρουμε.....το προτεινα.
Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλα λόγια μη λες. 8-)

Προφανώς με 50€ δε παίρνεις ούτε φωτογραφία ενισχυτή, αλλά με 500;
Έστω, με 1.000€;

Διότι από τα 1000 έως τα 12.000€, έχουμε μια μεγάλη διαφορά, δε νομίζεις;

Όταν ο Μπομπ Κατζ (όπως είδαμε όλοι σε παραδίπλα θρεντ) ακούει "τον καλύτερο ήχο στο γνωστό σύμπαν" όπως λέει ο ίδιος, με τα πανάκριβα τέρατα της νταϊναόντιο και με τα σαμπ της Τζέι Ελ, γνωρίζεις ότι χρησιμοποιεί ένα χυπεξ ενκορ 500-αρη, των 500€;

Μη μου πεις ότι έχεις καλύτερο αφτί από τον Μπομπ Κατζ, θα πηδηχτώ απ'το παράθυρο...

Τώρα όσον αφορά την σύγκριση, αν σου φέρω ένα τέτοιο ενισχυτή να "ακούσεις", ποιος σου εγγυάται πως αυτό που θα ακούσεις μπορείς να το καταλάβεις; Ξέρεις πόσες φορές μου έτυχε κάποιος φίλος να λέει ότι παίζει χάλια ο κλας ντε σε σχέση με το δικό του; Άπειρες. Πραγματικά άπειρες.

Θέλει εκπαίδευση ο ακροατής για να καταλάβει τι ακούει. Δεν είναι έτσι όπως φαίνεται με την πρώτη ακρόαση, θέλει πολλά πράγματα να γίνουν ώστε να γίνει κατανοητό και αντιληπτό ποιο μηχάνημα παίζει όντως καλύτερα.

Ένα βιαστικό και αυθαίρετο "εμένα μου αρέσει η λάμπα, τι θες τώρα;" δε λέει τίποτα απολύτως. Βασικά ούτε καν σημαίνει ότι ξέρεις τι σου αρέσει, το οποίο είναι ένα θέμα..
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Ταυτόχρονα, ένα σεταπ πολύ ακριβότερο, που δεν έχει τακτοποιηθεί κατ'αυτον τον τρόπο, είναι καταδικασμένο να παίζει στο γάμο του Καραγκιόζη, άρα ναι, να παίζει όντως πολύ υποδεέστερα από ένα πολύ πιο φτηνό αλλά προσεγμένο σεταπ.
Αν και τα δυο παιξουν στον ιδιο φροντισμενο χωρο?
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
Με κλασματικές παραστάσεις δεν τρώγεται ομελέτα,πρέπει και κάποια...αυγά να σπάσουν. :sneaky:
στο κα-τσοφλι του ηχου ..δηλαδη οι απανταχου χαλιενταδες ? 🐒
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Αν και τα δυο παιξουν στον ιδιο φροντισμενο χωρο?
Αν και στα δύο εφαρμοστούν οι αναγκαίες ρυθμίσεις, τότε θα παίξει καλύτερα αυτό που έχει υψηλότερο σιναντ.

Δηλαδή το μέγιστο δυναμικό εύρος στη θέση ακρόασης με τους χαμηλότερους θορύβους (είτε τροφοδοσίας είτε αρμονικών παραμορφώσεων).

Είναι ακριβό το σιναντ στη θέση ακρόασης, είπαμε, το δυναμικό εύρος είναι όλα τα λεφτά.

Τυπικά, τα καλύτερα ηχεία παίζουν καλύτερα και είναι ακριβότερα.

Οποιαδήποτε μάρκα σοβαρών ηχείων και να διαλέξεις, ας πούμε τη φοκαλ, έχει ωραιότατα ηχεία στα 2-5.000€ και επίσης ωραιότατα στα 200-500.000€. Ε, τα ακριβότερα, δίνουν υψηλότερο σιναντ στη θέση ακρόασης, δυναμικό εύρος και χαμηλές αρμονικές παραμορφώσεις, ασυμπιεστα δυναμικά, ανάλυση.

Το πιο ακριβό ηχείο παίζει καλύτερα. Φακτς οφ λάιφ.
 


Μηνύματα
298
Reaction score
831
Ενα,.... πως τα λετε, ....μοντουλ(?), ειχε ο ανθρωπος, και προφανως δεν ειχατε για καποιο λογο αποσαφηνισει στους φιλους οτι θελει πολλα φραγκα το πολυκαναλο, και ντεντικειντιτ χωρους για να αποδωσει τα μαλα
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...

Το πιο ακριβό ηχείο παίζει καλύτερα. Φακτς οφ λάιφ.
Αλλά μπορεί να μην...αρέσουν περισσότερο σε δεδομένο ακροατή.Life sucks ...
Ενα,.... πως τα λετε, ....μοντουλ(?), ειχε ο ανθρωπος, και προφανως δεν ειχατε για καποιο λογο αποσαφηνισει στους φιλους οτι θελει πολλα φραγκα το πολυκαναλο, και ντεντικειντιτ χωρους για να αποδωσει τα μαλα
Γι αυτό και τους έχω εξηγήσει ότι όποιος αισθάνεται ήδη ωραία χωρίς την παραμικρή τύψη ή στέρηση με το δικαναλικό του,μπορεί άνετα να...κάτσει στα αυγά του - και ας έμεναν άβαφα.;)
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αν και στα δύο εφαρμοστούν οι αναγκαίες ρυθμίσεις, τότε θα παίξει καλύτερα αυτό που έχει υψηλότερο σιναντ.

Δηλαδή το μέγιστο δυναμικό εύρος στη θέση ακρόασης με τους χαμηλότερους θορύβους (είτε τροφοδοσίας είτε αρμονικών παραμορφώσεων).

Είναι ακριβό το σιναντ στη θέση ακρόασης, είπαμε, το δυναμικό εύρος είναι όλα τα λεφτά.

Τυπικά, τα καλύτερα ηχεία παίζουν καλύτερα και είναι ακριβότερα.

Οποιαδήποτε μάρκα σοβαρών ηχείων και να διαλέξεις, ας πούμε τη φοκαλ, έχει ωραιότατα ηχεία στα 2-5.000€ και επίσης ωραιότατα στα 200-500.000€. Ε, τα ακριβότερα, δίνουν υψηλότερο σιναντ στη θέση ακρόασης, δυναμικό εύρος και χαμηλές αρμονικές παραμορφώσεις, ασυμπιεστα δυναμικά, ανάλυση.

Το πιο ακριβό ηχείο παίζει καλύτερα. Φακτς οφ λάιφ.
Το sinad ειναι απο τις πιο ευκολες μετρησεις να βγει σωστα.Δεν μου λεει και πολλα οπως μια αποκριση συχνοτητας ενος ηχειου.Ευκολακι.

Γιατι κανεις δεν μιλαει για αναπαραγωγη τετραγωνικου παλμου και απορριψη θορυβου των 50hz ας πουμε;;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
..προφανως δεν ειχατε για καποιο λογο αποσαφηνισει στους φιλους οτι θελει πολλα φραγκα το πολυκαναλο, και ντεντικειντ χωρους για να αποδωσει τα μαλα
Αυτό είναι άλλος ένας μεγάλος καημός.

Απορώ γιατί συνεχίζετε την ίδια καραμέλα.

Στο πολυκάναλο σεταπ, ισχύει ότι ισχύει στο δικάναλο, καμία διαφορά.

Αν σου αρκεί ηχείο και ενισχυτής (το ένα) στα 2.000€, τότε σου αρκεί για δικάναλο να δώσεις 4.000€ και για πεντακαναλο 10.000€ και για άτμος 22.000€.

Έχω κατ'επαναληψιν πει, πως το απολύτως φτηνότερο σεταπ άτμος που θα πρότεινα, είναι σε κόστος ηχείων στα 12-13.000€.

Πιο φτηνό, δε μπορώ να το βγάλω, και μιλαμε μόνο για ηχεία.

Θες άλλα 5 χιλιάρικα για προσεσορα, κι άλλα 5 για οθόνη και προβολεα και μια πηγή, κι αυτά είναι τα μίνιμουμ.

Δηλαδή, ξεκινάει από τα 25.000€ για το απολύτως βασικό πακέτο, χωρίς να ζητάει δάφνες ποιότητας..

Και μιλάμε για πακέτο που εμένα προσωπικά, δε μου αρκεί. Θέλω υψηλότερων προδιαγραφών, δηλαδή ακριβότερο.

Τώρα τι μπορείς να κάνεις με 2.000€ ή με 5.000€, προσωπικά δε ξέρω. Πάρε ηχομπαρα.

Κλιψ και μπιενταμπλεγιου. Αισχος...
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Αυτό είναι άλλος ένας μεγάλος καημός.

Απορώ γιατί συνεχίζετε την ίδια καραμέλα.

Στο πολυκάναλο σεταπ, ισχύει ότι ισχύει στο δικάναλο, καμία διαφορά.

Αν σου αρκεί ηχείο και ενισχυτής (το ένα) στα 2.000€, τότε σου αρκεί για δικάναλο να δώσεις 4.000€ και για πεντακαναλο 10.000€ και για άτμος 22.000€.

Έχω κατ'επαναληψιν πει, πως το απολύτως φτηνότερο σεταπ άτμος που θα πρότεινα, είναι σε κόστος ηχείων στα 12-13.000€.

Πιο φτηνό, δε μπορώ να το βγάλω, και μιλαμε μόνο για ηχεία.

Θες άλλα 5 χιλιάρικα για προσεσορα, κι άλλα 5 για οθόνη και προβολεα και μια πηγή, κι αυτά είναι τα μίνιμουμ.

Δηλαδή, ξεκινάει από τα 25.000€ για το απολύτως βασικό πακέτο, χωρίς να ζητάει δάφνες ποιότητας..

Και μιλάμε για πακέτο που εμένα προσωπικά, δε μου αρκεί. Θέλω υψηλότερων προδιαγραφών, δηλαδή ακριβότερο.

Τώρα τι μπορείς να κάνεις με 2.000€ ή με 5.000€, προσωπικά δε ξέρω. Πάρε ηχομπαρα.
Now you're talking!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Now you're talking!!
Εκατοντάδες φορές τα έχω πει έτσι ακριβώς...

Είπαμε, ακριβό το χόμπι του ήχου.

Τουλάχιστον για μένα, που κυνηγάω υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής και δε συμβιβάζομαι καθόλου εύκολα, έτσι είναι τα πράγματα εδώ και από πάντα...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
Ολα παιζουν το ρολο τους.
Χαιρομαι που διαβαζω και απο τις δυο πλευρες οτι με πορδες δεν βαφεις αυγα!
Παλαιοτερα θυμαμαι διαβαζα οτι ενα ενεργο συστημα των 1000 ευρω "παταγε" κατω ενα χαιενταδικο συστημα των 30000.
ακομα γραφεται το "καλωδιο απογειωσε..." και μαλλον θα συνεχισει να γραφεται.. :smoke:
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
Θα πρεπει να υπαρχει κατι που εχει πτητικες ικανοτητες για να απογειωθει!
...ισως υπαρχει καποια λογοτεχνικη αληθεια σε αυτο, αλλα το βρισκω αντιδεοντολογικο.
ελπιζω να μην το δει ο 666, γιατι μαντευω τι θα γραψει. 🐒
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
...ισως υπαρχει καποια λογοτεχνικη αληθεια σε αυτο, αλλα το βρισκω αντιδεοντολογικο.
ελπιζω να μην το δει ο 666, γιατι μαντευω τι θα γραψει. 🐒
λογοτεχνικη αληθεια το οτι για να πεταξει κατι πρεπει να εχει πτητικες ικανοτητες?!?
Δηλαδη τι?
Πεταει ο γαιδαρος???
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
λογοτεχνικη αληθεια το οτι για να πεταξει κατι πρεπει να εχει πτητικες ικανοτητες?!?
Δηλαδη τι?
Πεταει ο γαιδαρος???
... αν ειναι ιπταμενος και τζετλεμον, που ξες ? (επι του φαρσοτεχνικου) 🐒
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Decembered λυσε μου μια off topic απορια, γιατι βαριεμαι να ψαχνω.
Εσυ εισαι που ζεις - αραζεις στα εξαρχεια?
Οχι για κανεναν αλλο λογο, θελω να δω ποσο εχουν αλλαξει τα πραγματα απο το '83 που "ζουσα" εγω εκει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Για ταργκετ κερβ, δείτε τις διαθέσιμες επιλογές, το ανέβασε ο ντιμιφουτ πρόσφατα:

284476_80b41aeba67a613db922762556bcd1e6.jpeg


Βλέπετε καμιά ευθεία πουθενά;
(Μόνο το πρώτο, το 1 ντεσιμπέλ ανά οκταβα, που αποτελεί το κατά Τουλ διορθωμένο μπρουελ κερβ)

Συζητήθηκε και εδώ:

 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
@ihavenoname ... εγω δεν υπαρχω περα το διαδικτιακο ... το σχετικο νημα εδω. 🐒
τιποτα δεν εχει μεινει απο τοτε ιδιο...ολα φθαρμενα..οπως και παντου αλλωστε..
τελευταια αξιοπρεπης εποχη ηταν (με το ζορρι) μεχρι το 2008-9..
οποια λογια και να ειχα, εχουν ληξει εκεινη την εποχη..
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.393
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top