Θα τα βροντήξω όλα κάτω και θα πάρω τα βουνά ή... θα πάρω ενεργά


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Συμφωνω με τους προλαλησαντες,στην προσπαθεια να κλισεις τρυπες με μεταφορες κρος ποιντ ξεχνας το βασικο το ιδανικο ευρος λειτουργιας των ηχειων(σαμπ,δορυφορους).
Εαν δε σου βγει με τοποθετηση μενεις εκει στο 80-90 μαξ...δεν ειναι τυχαιο το νουμερο.
Πληροφοριακα ,ακομη και εαν σου εκλεινε τρυπες δε θα ακουγοταν σωστα εαν π.χ. επελεγες κρος ποιντ τα 110...θα εχανε σε ταχυτητα και θα ακουγοταν ποιο βρωμικο...θα τα δεις αυτα οταν θα βαλεις και ρεαλ ταιμ σε αναπαραγωγη κομματια...
Να αφησουμε απεξω οτι σε αναγκαζει να το τοποθετησεις ακριβως κεντρο και οχι μονοπατα ως ενα τον αριθμο...
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις.
Έκοψα στους 80, θα ισοσταθμισω τις χαμηλές με την εφαρμογή του σαμπ και θα χώσω ένταση για να έχω μια κλίση κάτω από 160.
Η αλήθεια είναι ότι ακούγεται αρκετά πιο ξεκούραστα τώρα στους 80.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
χρησιμοποιησα το εκουαλαιζερ του σαμπ και κατοπιν εκανα μια μετρηση κατα τα γνωστα:p

η καμπυλη μου - average

παραπανω δεν παει:biggrin:

neo kalibrarisma.jpg
 




Μηνύματα
298
Reaction score
831
Ειμαι σιγουρος οτι σε λιγο καιρο θα τα καταφερεις να ακους τις μουσικαρες σου οπως πρεπει!
Νεοι ειμαστε αλλωστε, ...δε μας πηραν και τα χρονια! :)
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Ειμαι σιγουρος οτι σε λιγο καιρο θα τα καταφερεις να ακους τις μουσικαρες σου οπως πρεπει!
Νεοι ειμαστε αλλωστε, ...δε μας πηραν και τα χρονια! :)
Πού είναι τα δικά σου διαγράμματα κύριε, που κοροϊδεύεις;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Η ΚΑΜΠΥΛΑΡΑ ΜΟΥ.:biggrin: average
μπορω ακομη να παιξω με τα πριμα δινοντας μια κατηφορα και να αφαιρεσω λιγο μπασο
Ναι, να τα κάνεις.
Βαλε και καθε ηχείο χωριστά, όπως προβλέπεται.
Πού είναι τα δικά σου διαγράμματα κύριε, που κοροϊδεύεις;
Τι θες, να ζαλιστείς απο την τρικυμία;
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Πού είναι τα δικά σου διαγράμματα κύριε, που κοροϊδεύεις;
Ειμαι ακομα στο room treatment Πετρο.
Δυστυχως λογο των προσφατων εξελιξεων με τον κορονοιο μειναμε ανεργοι:(.
Μολις επανακαμψουμε θα γινουν ολα οπως πρεπει.
 

P

PMC

Guest
Η ΚΑΜΠΥΛΑΡΑ ΜΟΥ.:biggrin: average
μπορω ακομη να παιξω με τα πριμα δινοντας μια κατηφορα και να αφαιρεσω λιγο μπασο
View attachment 166195

Μπράβο για την καμπύλη σου !
Πολύ καλή !

Ποια είναι η απόσταση ακροασης?
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μπράβο για την καμπύλη σου !
Πολύ καλή !

Ποια είναι η απόσταση ακροασης?
αν κρίνω απ τα ηχεία που έχει, η απόσταση ακρόασης γι αυτή τη καμπύλη πρέπει να είναι από 25 εκ ως 75εκ.. :wink:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.145
Reaction score
26.718
αν κρίνω απ τα ηχεία που έχει, η απόσταση ακρόασης γι αυτή τη καμπύλη πρέπει να είναι από 25 εκ ως 75εκ.. :wink:
Αναλογικά εσύ θα πρέπει να ακούς στους 15 πόντους περίπου...
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Αναλογικά εσύ θα πρέπει να ακούς στους 15 πόντους περίπου...
φαίνεται πόσο σχετικός είσαι με τα proac!! :sneaky: :sneaky:


 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.145
Reaction score
26.718
φαίνεται πόσο σχετικός είσαι με τα proac!! :sneaky: :sneaky:


Έχεις δίκιο. 2 Χ 6,5'' είναι περίπου ισοδύναμα με 3 Χ 5''. Στην ίδια απόσταση ακούτε.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Έχεις δίκιο. 2 Χ 6,5'' είναι περίπου ισοδύναμα με 3 Χ 5''. Στην ίδια απόσταση ακούτε.
όντως είσαι άσχετος με τα proac, και προφανώς με την έννοια ηχείο γενικότερα, συγνώμη δε το είχα καταλάβει..:hi::hi:
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Έχεις δίκιο. 2 Χ 6,5'' είναι περίπου ισοδύναμα με 3 Χ 5''. Στην ίδια απόσταση ακούτε.
Ένας από τους δύο, έχει σαμπ.

Ο άλλος, που δεν έχει, δε θα έπρεπε να μιλάει για σχοινί στο σπίτι του κρεμασμένου...

Λίγη ντροπή..
μπορω ακομη να παιξω με τα πριμα δινοντας μια κατηφορα
Ναι, να δώσεις κι άλλη κατηφόρα.
Τα πρίμα θέλουν κατέβασμα, διότι δεν ακολουθούν την πτωτική πορεία που προβλέπεται, αλλά και διότι έχεις έλλειμμα στην πρώτη οκταβα, και όσο μεγαλύτερο το έλλειμμα εκεί, τόσο περισσότερο οφείλουν να μειωθούν τα πρίμα. Παν πακέτο αυτά, ώστε το τελικό αποτέλεσμα να προσλαμβάνεται από τον ακροατή ως "ισορροπημένο". Βασικές αρχές ψυχοακουστικής. ;)

Μπάσο δε χρειάζεται σίγουρα να αφαιρέσεις, διότι πρέπει να καλύψει κάπως την έλλειψη της πρώτης οκταβας. Ωστόσο αυτό έχει σχέση με τους χρόνους αντήχησης και τη γενική συμπεριφορά του χώρου στο μπάσο, οπότε αφού μειωθούν τα πρίμα, άκου, και βλέποντας και κάνοντας. Είναι και θέμα γούστου στο κάτω κάτω της γραφής. ;)
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.610
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top