Θεραπεία με laser για μυωπία. Που; Προτείνετε...

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Κατ' αρχήν, δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί ένα τέτοιο θέμα και παλαιότερα.
Ωστόσο, επειδή πολλά αλλάζουν (εργαστήρια ανοίγουν-κλείνουν, τιμές ανεβοκατεβαίνουν...), ούτως ή άλλως, ανοίγω ένα νέο, "σύγχρονο" θέμα.

Το λΕπόν...τα ζητούμενα:
1. Να κάνουν "σωστή δουλειά". Όχι αμφιβόλου ποιότητας...
2. Να μην είναι ακριβοί. Έχω ακούσει τιμές (για δύο μάτια) από 700-800 ευρώ. Το απολύτως ανώτατο όριό μου είναι τα 1500 ευρώ.
3. Κατά προτίμηση, να υπάρχει προσωπική εμπειρία από εσάς, ή από κάποιον άνθρωπο που γνωρίζετε καλά.
4. Αν είναι και στη Θεσσαλονίκη, ακόμα καλύτερα, αλλά...και μία βόλτα εις τας Αθήνας είναι πάντα δελεαστική...

'φχρστώ!
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Απάντηση: Θεραπεία με laser για μυωπία. Που; Προτείνετε...

Πριν περίπου 3 -4 χρόνια ένας φίλος που ρώτησε του είπαν για τα δυο μάτια 3000 ευρώ.
Του είπαν επίσης ότι για λίγο καιρό θα υποφέρει από πόνους στα μάτια.
Και ότι το αποτέλεσμα είναι προσωρινό, δεν κρατάει για πάντα.
Δεν του διευκρίνησαν χρονικά κανένα από τα παραπάνω.
Τελικά δεν πήγε και πήρε γυαλάκια με 70 ευρώ.
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Θεραπεία με laser για μυωπία. Που; Προτείνετε...

Θα σου απαντήσω φίλε μου, μιας και είμαι διοπτροφόρος κι εγώ, με την απάντηση που μου έδωσε ο καθηγητής οφθαλμίατρος κος Νίκας της ΚΟΦΚΑ στο Κρατικό Αθηνών, σε ανάλογη ερώτηση που του έκανα...

Ασε τα μάτια σου όπως είναι...
 


Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
παιδες οτι λεπτομερειες θελετε εδω ο καλο μυωπας!!! ενα πραγμα μπορω να πω προσωπικα παντα speakingg... αν ηταν να το ξανακανω θα το ξανακανα με χιλια. :111: βρηκα την υγεια μου κ την ησυχια μου πανω απ ολα.

τωρα βεβαια το αν κρινω κ απο τους γνωστους κ φιλους οταν βλεπουν τη 50αρα τη πλασμα κ οταν τους λεω θελω 120 ιντσες κ για να βλεπω μου λενε οτι κατι δε πηγε καλα με την επεμβαση χαχαχαχαχαααααα :142::142::142:
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970
Απάντηση: Θεραπεία με laser για μυωπία. Που; Προτείνετε...

Ασε τα μάτια σου όπως είναι...

δεν συμφωνω.
αφου η επιστημη προχωραει γιατι να μην το
εκμεταλευτεις
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Θεραπεία με laser για μυωπία. Που; Προτείνετε...

παιδες οτι λεπτομερειες θελετε εδω ο καλο μυωπας!!! ενα πραγμα μπορω να πω προσωπικα παντα speakingg... αν ηταν να το ξανακανω θα το ξανακανα με χιλια. :111: βρηκα την υγεια μου κ την ησυχια μου πανω απ ολα.

τωρα βεβαια το αν κρινω κ απο τους γνωστους κ φιλους οταν βλεπουν τη 50αρα τη πλασμα κ οταν τους λεω θελω 120 ιντσες κ για να βλεπω μου λενε οτι κατι δε πηγε καλα με την επεμβαση χαχαχαχαχαααααα




Τώρα εξηγείται !!!!!!!!!!!!! κάπου ξέφυγε το lazer και σου 'καψε και κανα δυό λοβούς...βλεμμένε :142::142::142:








ΜΠΟΥΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.400
Reaction score
93.992
Απάντηση: Θεραπεία με laser για μυωπία. Που; Προτείνετε...

Να γιατί στην ηχοέκφραση μίλαγες σε μένα και κοίταγες τον Μάρκου! :405:
 

Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
τα ξερα τα ξερα θα τα κουγα αλλα αμα ειναι να βοηθησεις βρισκεις κ το μπελα σου χαχαχαχααααααα

Ξερετε ρε τι φταει??? Η κ@λοακτινα λειζερ ηταν πρασινη. Και της ειπα της χ@μουρ@ς θελωωω κοκκινη γμτ μυου!!!:136::136::136:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Απάντηση: Θεραπεία με laser για μυωπία. Που; Προτείνετε...

πλέον είναι ασφαλές και γίνεται με σωστό τρόπο, αρκεί να μη πέσεις σε "κακοποιό"...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Απάντηση: Θεραπεία με laser για μυωπία. Που; Προτείνετε...

Σταύρο θα ρωτήσω και θα σου πώ.
Υπάρχει εμπειρία απο φίλη, σχετικά πρόσφατα, στη Σαλλονίκη.
 

Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
καταρχαν γνωριζουμε τη μεθοδο που χρησιμοποιειτε? απλα ρωταω γιατι αυτα που ειναι με τα 700 κ τα δυο ειναι της πρωτης / δευτερης γεννιας...... μια συναδελφος ειχε κανει γιατι ηταν ολιγον τσιγκουνα κ τα εκλαιγε απο αποψη πονου. 4 βραδυα εκανε να κοιμηθει κ τα επερνε τα παυσιπονα με τη χουφτα. :111:
 

Μηνύματα
578
Reaction score
6
Απάντηση: Θεραπεία με laser για μυωπία. Που; Προτείνετε...

Ξάδερφός μου από την Γερμανία, ήρθε και το έκανε στην Θεσσαλονίκη (λόγω κόστους), πριν από 4 χρόνια. Τιμή αν θυμάμαι καλά 1000€/μάτι. Δεν παραπονέθηκε για πόνο. Απλά είχε πρόβλημα με την όραση για καμιά βδομαδούλα, αναμενόμενο όπως του είπαν.
Ομως, υπάρχουν (ή τουλάχιστον) υπήρχαν δύο μέθοδοι. Η μία η κλασική, απλά επεμβαίνουν με laser απευθείας στο μάτι, ενώ η άλλη, κόβουν/ξεκολλάνε τον κερατοειδή που εφάπτεται του φακού και μετά επεμβαίνουν με laser. Απ'ότι θυμάμαι, η δεύτερη μέθοδος έχει μάλλον μόνιμα και καλύτερα αποτελέσματα.
Επίσης, όταν προτοεφαρμόστηκε η μέθοδος laser για τα μάτια, το 1993 είχα μια μαθήτρια η οποία είχε μεγάλο βαθμό μυωπίας (ετών 20). Εκανε την επέμβαση αλλά μετά από ένα χρόνο επανήλθε η μυωπία, όχι όμως στον βαθμό που είχε πριν την επέμβαση. Ομως εδώ μπαίνει ο παράγοντας ηλικία. Οσο πιο μικρός, τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες επανεμφάνισης της μυωπίας.
 

Μηνύματα
994
Reaction score
80
Απάντηση: Θεραπεία με laser για μυωπία. Που; Προτείνετε...

Πριν ενα χρονο εκανα την επεμβαση στο Οφθαλμιατρειο Αθηνων.

Θα πρεπει να προηγηθει ενα ραντεβου για να εξεταστουν τα ματια σου (υπαρχουν κερατοειδεις που δεν εχουν επαρκες παχος και δεν αντεχουν το laser).
Στο ραντεβου θα πρεπει να πας με συνοδο διοτι καποια απο τα κολλυρια που χρησιμοποιουν θα σου δημιουργησουν αρκετες διαθλασεις για καποια ωρα

Η επεμβαση κραταει ελαχιστα λεπτα και βλεπεις αμεσα αλλα για 2 εβδομαδες δεν θα αντεχεις το φως.

Για περισσοτερες πληροφοριες στο Τηλέφωνο : 210 - 3603697 - 8 και θα ζητησεις το τμημα Διόρθωσης διαθλαστικών ανωμαλιών (μυωπίας, υπερμετρωπίας κλπ)
(LASIK - PRK)
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.858
Απάντηση: Θεραπεία με laser για μυωπία. Που; Προτείνετε...

Πριν περίπου 3 -4 χρόνια ένας φίλος που ρώτησε του είπαν για τα δυο μάτια 3000 ευρώ.
Του είπαν επίσης ότι για λίγο καιρό θα υποφέρει από πόνους στα μάτια.
Και ότι το αποτέλεσμα είναι προσωρινό, δεν κρατάει για πάντα.
Δεν του διευκρίνησαν χρονικά κανένα από τα παραπάνω.
Τελικά δεν πήγε και πήρε γυαλάκια με 70 ευρώ.
Πρόσφατα έκανε φίλος στο υιό του με 2000 (και τα δύο μάτια) και μάλιστα με την ακριβότερη μέθοδο ...που μπορείς να ξανακάνεις αν χρειαστει. Του ειπαν ότι δεν πρόκειται να επανεμφανιστεί (γι αυτό και πρεπει να έχει ήδη σταθεροποιηθεί) και ειχε για 5 μερες σκουρα γυαλιά ενω θα βαζει για 6 μηνες ειδικό κολύριο
Την επέμβαση την έκανε στην Καρδίτσα ή τα Τρίκαλα (νομίζω Καρδίτσα)
Προσωπικά δεν θα έκανα ούτε αν στοίχιζε 100 ευρώ και ήταν 1000% σίγουρη! Τωρα μαλιστα ....που μεγαλωσα, μόνο για οδήγημα και για τηλεόραση φοράω τα γυαλιά μου, αφού η διόρθωση της πρεσβυωπίας είναι να βγάζω τα γυαλιά της μυωπίας και έτσι τα φοράω πλέον πολύ λίγο...
Ο μυωπικός που θα κάνει πάντως, δεν θα γλυτώσει τα γυαλιά πρεσβυωπίας αργότερα...
 

Μηνύματα
578
Reaction score
6
Απάντηση: Θεραπεία με laser για μυωπία. Που; Προτείνετε...

Ο μυωπικός που θα κάνει πάντως, δεν θα γλυτώσει τα γυαλιά πρεσβυωπίας αργότερα...
Λογικό αφού συνήθως η μυωπία είναι βλάβη του φακού και η πρεσβυωπία είναι βλάβη του σχήματος του λοβού του ματιού. Ο αμφιβληστροειδής "απομακρύνεται" από το φακό.
Αν κάνω λάθος, διορθώστε με.
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970
Απάντηση: Θεραπεία με laser για μυωπία. Που; Προτείνετε...

Ομως, υπάρχουν (ή τουλάχιστον) υπήρχαν δύο μέθοδοι. Η μία η κλασική, απλά επεμβαίνουν με laser απευθείας στο μάτι, ενώ η άλλη, κόβουν/ξεκολλάνε τον κερατοειδή που εφάπτεται του φακού και μετά επεμβαίνουν με laser. Απ'ότι θυμάμαι, η δεύτερη μέθοδος έχει μάλλον μόνιμα και καλύτερα αποτελέσματα.

δεν επιλεγεις εσυ.ογιατρος κρινει αναλογα με το ποσο κυρτος ειναι ο κερατοειδης
το αποτελεσμα ειναι το ιδιο

Επίσης, όταν προτοεφαρμόστηκε η μέθοδος laser για τα μάτια, το 1993 είχα μια μαθήτρια η οποία είχε μεγάλο βαθμό μυωπίας (ετών 20). Εκανε την επέμβαση αλλά μετά από ένα χρόνο επανήλθε η μυωπία, όχι όμως στον βαθμό που είχε πριν την επέμβαση. Ομως εδώ μπαίνει ο παράγοντας ηλικία.
σωστα.σκεψου ενας χωρις προβλημα στα 40+ (περιπου ισως χρειαστει ενα ζευγαρι γυαλια.ποσο μαλλον ενας με ιστορικο
QUOTE]
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Απάντηση: Θεραπεία με laser για μυωπία. Που; Προτείνετε...

Για την πρεσβυωπία άραγε είναι καλή η μέθοδος με τα Laser ??
Για εμάς που κάηκε η κοντινή σκάλα θα ήταν πολύ βολικό.
Αλλά ακούω ότι για την πρεσβυωπία είναι σε πολύ αρχικό στάδιο εξέλιξης.

Φοβάμαι και λίγο. :402:
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Θεραπεία με laser για μυωπία. Που; Προτείνετε...

Εγώ είχα κάνει το 2006 στο Hypervision και είχε κοστίσει 3000 ευρώ.Δεν είχα μεγάλη μυωπια βέβαια, 3.25 σε κάθε μάτι.Επιτυχία 100%,μηδένισε εντελώς τη μυωπία μου.Από τότε βρήκα την υγειά μου,απαλλάχτηκα από τους φακούς επαφής και το πρόβλημα δεν έχει ξαναπαρουσιαστεί.
Αν μπορείς κάντο και θα με θυμηθείς!Θα αλλάξει η ζωή σου!

HYPERVISION: Λ. KΗΦΙΣΙΑΣ 50 – ΜΑΡΟΥΣΙ
ΚΤΙΡΙΟ Ε, ΙΑΤΡΙΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ
ΑΘΗΝΩΝ, ΕΝΑΝΤΙ ΜΕΓΑΡΟΥ ΟΤΕ
3Ος ΟΡΟΦΟΣ
 

Μηνύματα
252
Reaction score
6
Απάντηση: Θεραπεία με laser για μυωπία. Που; Προτείνετε...

Ειχα ακουσει στη Θεσσλονικη για ενα στρατιωτικο γιατρο ,στον οποιο εκανε επεμβαση μια φιλη ,οτι ειναι απο τους τοπ.Μπορει ο Κωσταςear να ξερει κατι.
Και γω το σκεφτομαι κατα καιρους καθοτι μυωπς 2,5 σε καθε ματι.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top