Θεωρια και εφαρμογη στην πραξη (στο δια ταυτα (των ενεργών)).

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Τελικά είναι θέμα ρυθμίστικων ?
Μήπως ακούμε λάθος ?
...
Στη συγκεκριμένη περίπτωση τουλάχιστον, ΟΧΙ.

...
Η τςλικα δεν μπορούν τα συγκεκριμένα ηχεία να παίξουν σε οικιακό περιβαλον μη φροντισμενο ?
Μια χαρά μπορούν.


...
Απλοποιημενη η ερώτηση του S είναι υπαρχει ένα γ@μημενο ενεργό σύστημα σε οικιακό χώρο φροντισμενο η ΜΗ ???
...
Απαντήθηκε ήδη:

Δεν τολμάτε να το αποδεχτείτε ε;

...
Τι στο διαλα τόσο ζαβος είναι αυτός που τα έστησε τα ηχεία στον ΜΗ και δεν τα κουρδισε ?
Δε στήθηκαν.
Απλά τοποθετήθηκαν κάπως μέσα στο χώρο του ΜΗ, δίχως να γίνει το σύστημά του πουτ@ν@.
Και δίχως να ρυθμιστούν.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.410
Reaction score
79.672
Και το σύστημα του gonis ειναι τελείως λαθος στημένο, οπότε δεν βγαίνουν συμπεράσματα.

Οταν στηθεί σωστα τα λέμε.

Και τοτε, να κριθεί παρακαλω για την κατηγορία τιμής του, δηλαδη 12000€ για dac-ενισχυτή- ηχεία-καλωδια. Όχι συγκρινόμενο με συστηματα 50000€+, που καταδυναστεύουν επιπλέον και το σαλόνι μιας οικογένειας.
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Ο Μ σε μένα έλεγε οτι πήρα τα καλύτερα ηχεία....της πόλης.
Στους άλλους....οτι έκανα μ@λακια.
Ότι τα περίμενε σαφώς καλύτερα ηχητικά όπως και όλοι του λένε οτι ( πχ εγω )ακόμα έχουν μέλλον και έχουν απόλυτο δίκιο
Ο S σε μένα και στους άλλους οτι.... έκανα μ@λ@κια.
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Ο Μ σε μένα έλεγε οτι πήρα τα καλύτερα ηχεία....της πόλης.
Στους άλλους....οτι έκανα μ@λακια.
Ο S σε μένα και στους άλλους οτι.... έκανα μ@λ@κια.
Παρόμοια περίπτωση με τα Neumann KH 310A θα είσαι κι εσύ.
Άλλο πριν, κι άλλο μετά.
Trust me.


Φταίω (για τα μετά της επιλογής).
Το ξέρω.
 


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Ο Μ σε μένα έλεγε οτι πήρα τα καλύτερα ηχεία....της πόλης.
Στους άλλους....οτι έκανα μ@λακια.
Ο S σε μένα και στους άλλους οτι.... έκανα μ@λ@κια.
Άλλωστε, αν όντως έχεις "ψηθεί" ότι έκανες μαλακία, έτοιμα είναι τα πελατάκια...

Και οι "ύαινες"...

[DOUBLEPOST=1482001939][/DOUBLEPOST]
Τα ΚΙΙΙ πουλάνε τον όχι ιδανικό χώρο για να παίξουν !
"Σε λογικά πλαίσια πάντα "
Άμα στηθούν και ρυθμιστούν σωστά.
Και στις σωστές αποστάσεις.

Τα ΄λεγε ο EAR...
Πάτε να με "φουντώσετε" πάλι με τους τιτανοτεράστιους ξυλέμπορες. >:(>:(>:(
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.410
Reaction score
79.672
Τα ΚΙΙΙ πουλάνε τον όχι ιδανικό χώρο για να παίξουν !
"Σε λογικά πλαίσια πάντα "
Ναι, αλλα να μπουν μεσα σε αυτόν τον χώρο οπως λέει ο κατασκευαστής, και να ρυθμιστούν οπως λέει ο κατασκευαστής. Όχι κουκουρουκου.
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Άλλωστε, αν όντως έχεις "ψηθεί" ότι έκανες μαλακία, έτοιμα είναι τα πελατάκια...

Και οι ύαινες...
Οι pdf player καραδοκουν ....
Αν έχουν τα @ρχιδι@ ας τα αγοράσουν brand new

Αλλά δεν τα έχουν ...
Σε ποιον χώρο θα τα ακούσουν ?
 


Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Ναι, αλλα να μπουν μεσα σε αυτόν τον χώρο οπως λέει ο κατασκευαστής, και να ρυθμιστούν οπως λέει ο κατασκευαστής. Όχι κουκουρουκου.
Δεν υπάρχει περίπτωση ο gonis να παίξει κουκουρουκου δεν μιλάμε για κανένα τυχαίο χομπιστα
όπως έχει πει και ίδιος έχει δουλειά ακόμη οπότε ναχαμεναλεγαμε...
[DOUBLEPOST=1482002629][/DOUBLEPOST]
Εγω είμαι λογοδοσμένος.
Έχω πολύ καλό δικηγόρο όταν έρθει η ώρα
Pm
 




Μηνύματα
9.261
Reaction score
12.769
Όσον αφορά δε στη δική του εμπειρία,ύστερα από την έκθεση σ'εκείνα φάνηκε να του έχουν φύγει για τα καλά οι φιλοσοφικές αναρωτήσεις επί των παραμέτρων της Υψηλής Πιστότητας και της σημασίας που χρήζουν.
Oτι το συστημα επαιξε..επαιξε ...οτι αλλο ενεργο ειχε το μαγαζι απλα δεν .και δεν το εκανα συγκριση με συστημα 54.000 ..με παθητικα...τετοια ακριβα συστηματα δεν εχω ακουσει ακομα...αυτα που ακουσα ποιο παλια στο μαγαζι δεν ...και αυτα ειναι απο το 18 το 20 και το 5...φυσικα γουστα ειναι αυτα:hi:
 
Last edited by a moderator:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Από την ειλικρινή μικρή μου εμπειρία δεν είμαι προκατειλημμενος
Η εσφαλμένη αναμονή έγκειται πρωτίστως σε υπερβολικές απαιτήσεις και προσδοκίες υπό δεδομένες συνθήκες ακρόασης.
Παραδείγματος χάριν:
Ο Μ σε μένα έλεγε οτι πήρα τα καλύτερα ηχεία....της πόλης.
Στους άλλους....οτι έκανα μ@λακια.
Ο S σε μένα και στους άλλους οτι.... έκανα μ@λ@κια.
Και όλα αυτά δίχως καν να εξεταστεί ότι πέρα από ακουστική διαρρύθμιση,υπάρχει σαφής εκκρεμότητα και στον τομέα του διαμεσολαβητή για το ψηφιακό σήμα...:sneaky:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.788
Πχ μας εφερε ο vet τα κλαιν μαιν. Τα στησαμε και βγηκαμε στο μπαλκονι. Τι λαθος καναμε ???
Είστε φίλοι μου όλοι σας, γι'αυτό θα σας το πω χωρίς "λεπτότητες":

Ήσασταν σα τους πιθήκους στην αρχή της ταινίας του Κιούμπρικ, που βρήκαν την μεταλλική πλάκα και χοροπηδούσαν γύρω της!:gotcha:

Δυστυχώς, τα μεταξωτά βρακιά θέλουν μεταξωτούς κώλους.:angel:

Όταν πας με τα pdf, πρέπει να πας all the way με τα pfd. Όχι μόνο στο ηχείο, κι άντε να κάτσουμε να ακούσουμε σα γνήσιοι χαλιεντάδες.:D

Όταν έχεις 2 κλειστά 8-ιντσα, πρέπει να το θυμάσαι και να ξέρεις πως να το διαχειριστείς. Χωρίς να ξέρω καν τα τετραγωνικά μέτρα του χώρου, ξέρω τι παίχτηκε.:beach:

Δεν είναι φτηνά ηχεία τα 310. Είναι πάμφθηνοι δορυφόροι αυτουνού. (Το οποίο δεν αγοράσατε να το ακούσετε στο χώρο σας, φτωχομπινέδες! ):drinks:

Που η σοφή μαμά εταιρεία, τα ρύθμισε έτσι αυτά τα δορυφοράκια, ώστε σε 1) nearfield ακρόαση σε 2) μικρό χώρο με 3) προσεγμένο RT και 4) πονηρή τοποθέτηση, να είναι πλήρους φάσματος.:drinks:
Το οποίο είναι άθλος.:drinks:

Εσάς σας έλλειπε το 1), το 2), το 3) και το 4). Μόνο το δορυφοράκι είχατε! :fuckyou:

Διότι, ένα τόσο μικρό κλειστό ηχείο (ακουστικής ανάρτησης), για να το καταφέρεις να έχει την απόκριση του 310, πρέπει να είσαι ταχυδακτυλουργός από τους λίγους.

Δυστυχώς, μόνο ο ζαπαντης θα μπορούσε να το στήσει σωστά στο χώρο σας, και μόνο με κάποιο σοβαρό σαμπ.:p
(Εγώ, επειδή δυστυχώς δεν έχω τις γνώσεις του ζαπαντη, μόνο με το δικό τους σαμπ είμαι βέβαιος ότι μπορώ να το στήσω..)

Σας αγαπάμε όμως, κι αυτό μετράει πιο πολύ από τις βλακείες τα κωλοστέρεα.:p

Πολλά φιλιά, και σύντομα θα σας καλέσω ομαδικώς να ακούσετε μαγκνεπαν, έτσι όπως δε τα έχετε ακούσει ποτέ στη ζωή σας. Ανόητο βέβαια, αλλά θα έχει άφθονες μπύρες, οπότε θα βρεθεί νόημα στην υπόθεση! :p


ΥΓ. Δεν αναφέρθηκα καθόλου σε ισοστάθμιση χώρου ούτε σε χρόνους αντήχησης, διότι αυτά είναι κοινά προαπαιτούμενα για οποιοδήποτε ηχοσύστημα-χώρο. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Και όλα αυτά δίχως καν να εξεταστεί ότι πέρα από ακουστική διαρρύθμιση,υπάρχει σαφής εκκρεμότητα και στον τομέα του διαμεσολαβητή για το ψηφιακό σήμα...:sneaky:
Σωστός
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.788
Το ενεργό "σαμπακι" τους πάντως, είναι άλλο ένα μηχανολογικό αριστούργημα! Καθε φορά που ασχολούμαι μαζί του, το θαυμάζω όπως την πρώτη φορά.. Με 2 γουφερ μόλις 10-ιντσα, συμμαζεμένο, με εκπληκτική απόκριση, τρομερές δυνατότητες κι ευκολίες, ιδανικό για πολυκάναλο σεταπ, και μόλις 4 χιλιαρικα.. πραγματικά τζάμπα για αυτά που προσφέρουν. Όπως και οι δορυφόροι βεβαίως. ;)

Τολμώ να πω ότι πακέτο με τους δορυφόρους, δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από το κορυφαίο και πανάκριβο ATC, το 300-αρι, και σε τρομερά χαμηλότερο κόστος. ;)

Επίσης τολμώ να πω ότι σε πολυκάναλο σεταπ, ο άνωθεν συνδυασμός, τα σπάει τα πάντα όλα, χωρίς ουδένα συμβιβασμό..

Ο αρτζι ο κακομοίρης το είχε βάλει μια εποχή στο σπίτι του, κι είπε το δεσπότη πατριώτη... :gotcha:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.410
Reaction score
79.672
Επειδη τελευταια μας τα εχετε κανει τσουρεκια με τα pdf υποδειξτε μας ενα ρεφερενς οικιακο συστημα να παμε να το ακουσουμε για να μαθουμε και εμεις πως εφαρμοζεται το pdf και τι λαθη εχουμε κανει. Το δικο μας reference ειναι του Μη.
Συμπέρασμα:
Τι πίνετε και δεν μας δίνετε;

IMG_0756.PNG

[DOUBLEPOST=1482013757][/DOUBLEPOST]
Επίσης τολμώ να πω ότι σε πολυκάναλο σεταπ, ο άνωθεν συνδυασμός, τα σπάει τα πάντα όλα, χωρίς ουδένα συμβιβασμό..
+1000
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.172
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top