Θόρυβος στις USB



Μηνύματα
44
Reaction score
8

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Δαπανηρές διότι η αλλαγή τροφοδοτικού ή motherboard ή αγορά άλλης κάρτας ήχου ή usb φίλτρου φτάνουν στις τιμές των streamer π.χ https://www.skroutz.gr/s/11057292/Pioneer-N-30AE-Streamer-Black.html?from=listing
και ξεμπερδεύουμε στα σίγουρα!!!
1ον...δεν φτάσαμε αυτά τα λεφτά με ΤΙΠΟΤΑ
2ον. εγγυάσαι προσωπικά ότι αν δώσει 500 ευρώ να πάρει το συγκεκριμένο μαραφέτι θα σταματήσει το πρόβλημα?
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
το EQ γιατι το "ανακατάψατε" δεν έχω καταλάβει...
Για να κρατήσω την οπτική σύνδεση, φέρνοντας την σε ικανοποιητικό σημείο. Που όσο και να προσπάθησα δεν.

Έχει γεμίσει ο τόπος DAC, ένα με ανεξάρτητη τροφοδοσία χάθηκε να βγάλουν;

Αυτό έλπιζα να το έχει δοκιμάσει κάποιος https://www.skroutz.gr/s/23587989/iFi-Audio-Idefender-Plus-USB-A-to-USB-A-DAC-Red.html
από την περιγραφή: Αντιμετωπίζει προβλήματα ground loop και προβλήματα θορύβου λόγω τροφοδοσίας USB
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
το EQ γιατι το "ανακατάψατε" δεν έχω καταλάβει...
Είπε πως όταν χρησιμοποιεί σαν έξοδο την οπτική ο θόρυβος εξαφανίζεται. Αλλά το πρόβλημά του είναι πως ακούγεται πολύ φλατ και όχι "τσαχπίνικο" όπως η αναλογική έξοδος.

Γι'αυτό πρότεινα το EQ, γιατί η οπτική είναι η μόνη εγγυημένα noise free λύση μέχρι στιγμής. Οπότε αν λύνει το πρόβλημα και το μόνο θέμα είναι πως ο ήχος δεν ταιριάζει στο γούστο του, ίσως μπορεί να το φέρει με EQ.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
8
daharis666
To συγκεκριμένο δεν το έχω ακούσει αλλά από ότι έχω διαβάσει δεν μεταφέρουν θόρυβο από την usb που έχουν ενσωματωμένη.
Αυτό που μπορώ να εγγυηθώ και που είχα σε λειτουργία για 2 χρόνια είναι το raspberry με volumio.Mε κόστος 40 ευρώ ξεμπερδεύεις από το pc(με τα άνωθεν μειονεκτήματα που ανέφερα).
Πάντως ας μας πούνε και τα υπόλοιπα μέλη πως αναπαράγουν τα ψηφιακά τους μουσικά αρχεία και πως έλυσαν το άνωθεν πρόβλημα που αντιμετωπίζουν σχεδόν όλοι.
Καλό βράδυ.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Για να κρατήσω την οπτική σύνδεση, φέρνοντας την σε ικανοποιητικό σημείο. Που όσο και να προσπάθησα δεν.

Έχει γεμίσει ο τόπος DAC, ένα με ανεξάρτητη τροφοδοσία χάθηκε να βγάλουν;

Αυτό έλπιζα να το έχει δοκιμάσει κάποιος https://www.skroutz.gr/s/23587989/iFi-Audio-Idefender-Plus-USB-A-to-USB-A-DAC-Red.html
από την περιγραφή: Αντιμετωπίζει προβλήματα ground loop και προβλήματα θορύβου λόγω τροφοδοσίας USB
Είχα το smsl m500 με αυτόνομη τροφοδοσία και είχα το ίδιο πρόβλημα. Το πιο πιθανό είναι να έχεις πρόβλημα με βρόγχο γείωσης. Δοκίμασε αυτά που σου είπε ο Daharis666 γιατί όλα τα συστατικά που σου προτείνει να βγάλεις εκτός, χρησιμοποιούν τη γείωση του μηχανήματος, άρα μπορούν να οδηγήσουν σε βρόγχους γείωσης.
Στο δικό μου σύστημα, άκουγα κι εγώ "τις σκέψεις" του επεξεργαστή, ακόμα και όταν κούναγα το ποντίκι. Αφού ξεμπέρδεψα με τον βρόγχο, κόλλαγα το αυτί στο ηχείο και δεν άκουγα κιχ.
daharis666
To συγκεκριμένο δεν το έχω ακούσει αλλά από ότι έχω διαβάσει δεν μεταφέρουν θόρυβο από την usb που έχουν ενσωματωμένη.
Αυτό που μπορώ να εγγυηθώ και που είχα σε λειτουργία για 2 χρόνια είναι το raspberry με volumio.Mε κόστος 40 ευρώ ξεμπερδεύεις από το pc(με τα άνωθεν μειονεκτήματα που ανέφερα).
Πάντως ας μας πούνε και τα υπόλοιπα μέλη πως αναπαράγουν τα ψηφιακά τους μουσικά αρχεία και πως έλυσαν το άνωθεν πρόβλημα που αντιμετωπίζουν σχεδόν όλοι.
Καλό βράδυ.
Eντάξει. Με αυτό το σκεπτικό, να προτείνω με τη σειρά μου το intel nuc σε fanless κουτί που είναι κανονικός υπολογιστής, δεν έχει γείωση στο τροφοδοτικό του και δεν υπάρχουν και ανεμιστηράκια να ακούγονται.
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Μάλιστα. Κάποια στιγμή θα τα ξηλώσω όλα να δοκιμάσω και εκτός πύργου.

Έκανα κάτι ακόμα. Κάλυψα με μονωτική την γείωση της σούκο του PSU. Ο θόρυβος στη USB εξαφανίστηκε και όλα παίζουν ιδανικά (ξέρω, δεν πρέπει να το αφήσω έτσι). Αυτό επιβεβαιώνει κάτι; Ότι πχ δεν έχω ground-loop μέσα στον πύργο αλλά το πρόβλημα έρχεται από την παροχή;
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Ο αδερφός μου είχε αυτό το πρόβλημα και του έκοψα* τη γείωση από το σούκο των ενεργών ηχείων.

*μόνωσα
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μάλιστα. Κάποια στιγμή θα τα ξηλώσω όλα να δοκιμάσω και εκτός πύργου.

Έκανα κάτι ακόμα. Κάλυψα με μονωτική την γείωση της σούκο του PSU. Ο θόρυβος στη USB εξαφανίστηκε και όλα παίζουν ιδανικά (ξέρω, δεν πρέπει να το αφήσω έτσι). Αυτό επιβεβαιώνει κάτι; Ότι πχ δεν έχω ground-loop μέσα στον πύργο αλλά το πρόβλημα έρχεται από την παροχή;
Αυτό είχα κατά νου να σου προτείνω, αλλά επειδή είναι επικίνδυνο και σε περίπτωση ηλεκτροπληξίας μπορεί και να είχα νομικές συνέπειες, δεν στο ανέφερα ( υποθέτω ότι το εντόπισες σε κάποιο άλλο site, όπως το εντόπισα κι εγώ τότε που αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα στον Nuc μου ).
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
@daharis666 Τα ίδια μου έκανε και το nuc 4ης γενιάς που σου έστειλα, αλλά με άλλο τροφοδοτικό χωρίς σούκο βύσμα ( το "τουβλάκι" απο το nuc νεότερης γενιάς που πήρα ) ήταν όλα καλά, πλήρως αθόρυβο.
Για δώσε παραπάνω info αν θες, ένα NUC 11ης γενιάς με τι τροφοδοτικό έρχεται; Γιατί κάποια unboxing που είδα στο youtube έχουν σούκο με γείωση
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Για δώσε παραπάνω info αν θες, ένα NUC 11ης γενιάς με τι τροφοδοτικό έρχεται; Γιατί κάποια unboxing που είδα στο youtube έχουν σούκο με γείωση
Το 4ης γενιάς ήρθε με σούκο. Είχα το τροφοδοτικό απο ένα 5ης γενιάς, το οποίο είναι το ίδιο με το 7ης γενιάς, το τουβλάκι με τους ενσωματωμένους δύο ακροδέκτες ( διπολικό δηλαδή ). Δοκιμάζοντας λοιπόν αρχικά χωρίς γείωση ( σε πειραματικό στάδιο και προσεκτικά ) και στη συνέχεια με το τροφοδοτικό του 5ης, το πρόβλημα λύθηκε αμέσως, δεν ακουγόταν κιχ.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top