Θόρυβος στο πικαπ από τροφοδοτικό

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Θα παρακαλούσα για την άποψή σας στο εξής θέμα. Όποτε ο επιλογέας του ενισχυτή είναι στη θέση phono και με το πικάπ σε ηρεμία, από το tweeter των ηχείων ακούγεται ένας συνεχής θόρυβος σαν τζιτζίκισμα, διαφορετικός από το κλασικό hiss. Παρατήρησα πως όταν ακουμπάω με το δάκτυλο την κεφαλή, ο ήχος αυτός γίνεται εντονότερος. Το μυαλό μου πήγε σε θέμα γείωσης. Αφού δοκίμασα διάφορα και δεν άλλαξε κάτι, μου ήρθε φλασιά και αφαίρεσα ένα τροφοδοτικό ifi ipower 5V που έχω στο ίδιο πολύπριζο και ως εκ θαύματος ο θόρυβος εξαφανίστηκε. Μόλις τοποθετήσω το ifi στο πολύπριζο ξανά τα ίδια. Υπάρχει περίπτωση να είναι ελλατωματικό; Που μπορεί να οφείλεται αυτό το φαινόμενο; Να σημειώσω ότι το πικάπ συνδέεται απευθείας στην είσοδο phono του ενισχυτή και δεν έχει αλλαχτεί κάτι πάνω του. Επίσης να αναφέρω ότι το ifi τροφοδοτεί ένα rpi με onboard dac. Ευχαριστώ.
 


Μηνύματα
228
Reaction score
162
switching είναι το τροφοδοτικό;
Δε νομίζω, αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος. Ξέρω όμως ότι προτείνεται και ως αναβάθμιση του εργοστασιακού τροφοδοτικού του ifi zen phono. Είναι αυτό.
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Δε νομίζω, αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος. Ξέρω όμως ότι προτείνεται και ως αναβάθμιση του εργοστασιακού τροφοδοτικού του ifi zen phono. Είναι αυτό.
Συγγνώμη να διορθώσω, ναι switching είναι.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Χαμηλής ποιότητας τροφοδοτικό. Βάζεις ένα καλό γραμμικό και καθάρισες.
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Δηλαδή το τροφοδοτικό των 60€ είναι χειρότερο από ένα απλό τροφοδοτικό των 5-10€; Γιατί δοκίμασα ένα τροφοδοτικό από usb hub για το rpi και δεν έβγαζε κανένα θόρυβο στο πικάπ. Και είναι δυνατόν να το προτείνει η ίδια η εταιρεία για αναβάθμιση του phono της;
Πώς εξηγείται το φαινόμενο; Είναι θέμα ηλεκτρομαγνητικής παρεμβολής; Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα ελλατωματικού προϊόντος;
 



Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Το θέμα με τα τροφοδοτικά πονάει, μου έχει τύχει τροφοδοτικό phono να "βάζει" θόρυβο και με μια απλή αντικατάσταση των ηλεκτρολυτικών στο φίλτρο του να λύνεται το πρόβλημα.
 


Μηνύματα
228
Reaction score
162
Το θέμα είναι ότι ντουέτο με το raspberry δεν έβγαζε ποτέ θόρυβο. Απλά τα μετακίνησα στο ίδιο πολύπριζο με του πικαπ και άρχισε να ακούγεται αυτός ο συνεχής θόρυβος από την κεφαλή.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.598
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top