Θόρυβος - rf?

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
πάλμοτροφοδοτικό?
Αν ναι δεν δοκιμάζεις και με κανένα κλασσικό?

Έχεις τίποτα υπ'όψιν? Γιατί, σκεφτόμουν να έβαζα στο δικό μου nuc, αλλά μόλις είδα τις τιμές ( πάλι στην audiophonics ) αναθεώρησα.
 

ika

News
Μηνύματα
14.020
Reaction score
12.992
Πριν πας στο ακριβό, δες αν από εκείνο είναι το τσίριγμα.

Πόσα αμπέρ βγάζει του NUC και τι βύσμα έχει?

Αν αφήσεις συνδεδεμένο το NUC με το DAC και απλά βγάλεις τη τροφοδοσία του NUC, τσιρίζει?
 
Last edited:

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
19V 3.42A είναι το δικό μου, λογικά τόσο πρέπει να είναι και του lakiss51
Post automatically merged:

Ίσως κάτι τέτοιο;

 
Last edited:

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
@lakiss51 Άσχετο, αλλά έχεις δοκιμάσει το daphile στο nuc...? Καμία σχέση με το πρόβλημά σου, αλλά επειδή το χρησιμοποιώ τον τελευταίο καιρό ( bootάρει το nuc απο usb stick στο οποίο έχω εγκατεστημένο το daphile ) και έχω εντυπωσιαστεί απο τις επιδόσεις του, είπα να στο προτείνω.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Επανέρχομαι στο θέμα.
Και εγώ έχω πρόβλημα στον χώρο μου. Αναγκαστικά λοιπόν ενώ έχω την δυνατότητα να χρησιμοποιώ τον av μου σαν pro, αυτό δεν γίνεται διότι παρουσιάζεται ο γνωστός θόρυβος των γειώσεων στα ηχεία.( Έτσι στον χώρο μου υπάρχουν δύο ξεχωριστά σετ κύριων ηχείων).
Έκανα τα πάντα, από σχετικά με το θέμα μηχανήματα, από εξτρά γειώσεις των μηχανημάτων. Τίποτα.
Ο θόρυβος επιμένει και μάλιστα αλώβητος. Ακόμη και από την θέση ακρόασης εντοπίζεται!

Η μόνη λύση είναι να μην έχει γείωση ο Τελικός.

Είναι σωστή η λύση της κατάργησης της γείωσης από τον τελικό?
Και αν όχι, γιατί ο AV μου δεν έχει γείωση (Marantz sr 7009). Γιατί ο pro μου, δεν έχει?
Sos Βοήθεια.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Τελικά, μετά από ενδελεχή έλεγχο όλων των καλωδίων (ρευμάτων κ rca), δηλ. άνοιγμα ακροδεκτων για εξέταση τυχόν "συγκρούσεων", και χωρίς να επέμβω ουσιαστικά σε κανένα (εκτός από μερικά ανεπαίσθητα σφιξηματα επαφων), ο θορυβος ...σιωπησε εντελως
Μα εντελώς! Τώρα το τι έφταιγε και "κελαηδουσε" ως δραπανο αρχικά και μετά ως ...τζιτζικας, άγνωστο. Ίσως τα "σφιξηματα" να βοηθησαν, δεν ξέρω...
Άντε και στα δικά σας:)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.328
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top