Ιστορίες hi end για κλάματα: Director's Cut (Τα κομμένα)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.718
Reaction score
126.918
Δυστυχώς ή ευτυχώς, στα double blind τεστ, χαϊεντίλα δεν υπάρχει, οπότε όταν το μάτι δε σε παρασύρει, τα αποτελέσματα είναι ... γνωστά και αναμενόμενα. ;)

Σε τέτοια τέστ, οι μύθοι που ταΐζονται από το χάι εντ, περί "άποψης" ή "ακούω διαφορετικά" και τέτοια, καταρρίπτονται εν ριπή οφθαλμού. :)

Νομίζω ότι πρέπει σιγά σιγά να ωριμάσουμε όλοι σε αυτό το τόσο απλό θέμα, και να δεχόμαστε απριορι ως καλύτερο άκουσμα αυτό που μετράει καλύτερα, με ερμηνείες με βάση την επιστήμη και τα ρημαδια τα pdf, κι όχι τα βουντού.
Ταυτόχρονα, οφείλουμε να δεχόμαστε την αδιαμφισβήτητη υπεροχή σε θέματα αισθητικής ή μοναδικότητας της εμφάνισης, που δίνουν μηχανήματα χάι εντ, ουλτρα χάι εντ και τέτοια, καθώς και το κύρος απόκτησης εξωτικών τέτοιων συσκευών. Σε συνδυασμό με ένα "έλα μωρέ τώρα, κι αυτά μία χαρά παίζουν μουσική, σιγά το θέμα που είναι παθητικά τα ηχεία ή που ο λαμπατος μου έχει νταμπινκ φακτορ 2 και ισχύ 6 βατ, χεστηκα", όλα καλά, όλα ανθηρά.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Τωρα ειδα τον τιτλο του θεματος
Αν τον αφησετε ως εχει σβηστε τα δικα μου μηνύματα εντελως σας παρακαλω
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Αναμενουμε gonis να ποσταρει εδώ να γινει παλι της πουτ@ν@ς. :lol: Από το τι καλωδια φαγαμε σημερα :roflmao: μεχρι γιατι το καροτο είναι πιο πορτοκαλί από το πορτοκάλι :laugh: Εχω αρχισει να υποπτεύομαι, δεν ξερω πως, ότι μας ψεκαζει όταν ποσταρει :lolsign::roflmao::lol:
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Αναμενουμε gonis να ποσταρει εδώ να γινει παλι της πουτ@ν@ς. :lol: Από το τι καλωδια φαγαμε σημερα :roflmao: μεχρι γιατι το καροτο είναι πιο πορτοκαλί από το πορτοκάλι :laugh: Εχω αρχισει να υποπτεύομαι, δεν ξερω πως, ότι μας ψεκαζει όταν ποσταρει :lolsign::roflmao::lol:
Χαχαχ καλο!!!
Εγω παλι δεν καταλαβαινω το πλακωθειτε κτλ που στο διατανο αναφερεται?
Εγω πολυ κυριλε εως ξενερωτοντο εκρινα το θεμα
Anyway
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Η καθυστερηση στα αναλογικα κρος υλοποιειται με all pass filters τα οποια δεν ειναι καθολου ευκολο να δωσουν καθυστερηση πανω απο ενα κυκλο και, κυριως, σταθερη σε μεγαλο συχνοτικο ευρος. Το bery απο οτι ειδα δινει delay 2ms. Ακριβοτερα κρος οπως Bryston, passlabs, jlaudio κα δε δινουν καθολου.

Γενικοτερα, δε συγκρινονται οι δυνατοτητες ελεγχου χειρουργικης ακριβειας που δινουν τα ψηφιακα κρος με τα αυτες των αναλογικων. Και τα συγχρονα ψηφιακα δεν εχουν και τις ασθενειες των παλιοτερων.

Εδώ με παθητικά κροςς και μπορούν να ευθυγραμμίζουν χρονικά τις μονάδες, δεν μπορούν με ενεργά?

Εταιρείες όπως η Rane και η Behringer το έχουν πάντως καθώς και όλα τα αναλογικά κρος του Linkwitz ήταν χρονικά ευθυγραμμισμένα.

Στις περισσότερες περιπτώσεις χρειάζεσαι λιγότερο από 1 ms, οπότε δεν είναι πρόβλημα αυτό για τα ενεργά, εδώ το κάνουν με παθητικά κρος.


Υ.Γ τα ενεργά ΑΤC είναι χρονικά ευθυγραμμισμένα?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.718
Reaction score
126.918



























Όταν βλέπεις τόσο όμορφα μηχανήματα, κακά τα ψέματα, θες να τα αποκτήσεις, να τα βλέπεις να χαίρεσαι.

Δε μπλεκω στην κουβέντα ποιά από αυτά παίζουν καλά και ποιά όχι.

Λέω όμως, ότι όλα αυτά είναι άχρηστα, αφού ένα ενεργό ηχείο έχει μέσα του ότι ενισχυτικά χρειάζεται.

Τώρα πώς να ακούσεις τον κωσταυτιά και να πάρεις ενεργά, όταν τόση ομορφιά κυκλοφορεί;
Χαχαχα, δις ιζ χάι εντ γκαϊζ! ;)
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Τωρα ειδα τον τιτλο του θεματος
Αν τον αφησετε ως εχει σβηστε τα δικα μου μηνύματα εντελως σας παρακαλω
Δεν έχουμε σβήσει ποτέ μηνύματα Δημήτρη.
Απ την στιγμή που τέθηκαν σε δημόσια θέα, είσαι απλά ο συγγραφέας...
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Όταν βλέπεις τόσο όμορφα μηχανήματα, κακά τα ψέματα, θες να τα αποκτήσεις, να τα βλέπεις να χαίρεσαι.

Δε μπλεκω στην κουβέντα ποιά από αυτά παίζουν καλά και ποιά όχι.

Λέω όμως, ότι όλα αυτά είναι άχρηστα, αφού ένα ενεργό ηχείο έχει μέσα του ότι ενισχυτικά χρειάζεται.

Τώρα πώς να ακούσεις τον κωσταυτιά και να πάρεις ενεργά, όταν τόση ομορφιά κυκλοφορεί;
Χαχαχα, δις ιζ χάι εντ γκαϊζ! ;)


Για μερικά απο αυτά θα σε έγραφα εκεί που δε πιάνει ήλιος... δε μιζερυ οφ γκραφικ ντισαϊνερ!

:lolsign:
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.534
Reaction score
80.282



























Όταν βλέπεις τόσο όμορφα μηχανήματα, κακά τα ψέματα, θες να τα αποκτήσεις, να τα βλέπεις να χαίρεσαι.

Δε μπλεκω στην κουβέντα ποιά από αυτά παίζουν καλά και ποιά όχι.

Λέω όμως, ότι όλα αυτά είναι άχρηστα, αφού ένα ενεργό ηχείο έχει μέσα του ότι ενισχυτικά χρειάζεται.

Τώρα πώς να ακούσεις τον κωσταυτιά και να πάρεις ενεργά, όταν τόση ομορφιά κυκλοφορεί;
Χαχαχα, δις ιζ χάι εντ γκαϊζ! ;)
Συγκρίνονται αυτα τα έργα τέχνης με τούτη δω την ασχημόφατσα;

IMG_0727.JPG
 





Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.534
Reaction score
80.282
Πας στο σπίτι του ενός, εχει αυτα τα θεϊκά του
http://www.avsite.gr/forum/threads/Πλακωθείτε-αβίαστα-Τα-άσχετα-των-hi-end-ιστοριών.153512/page-19#post-2105792
Και κατι καλωδιουμπες, και κατι χαλίκια μαγικά, και ενα πικαπ τριορωφο 200 κιλά.

Και πας στον αλλο, και εχει τα αλλα τα κακασχημα, και παίζει απο το computer. Άσε που μπορει να εχει και αηδίες μπασοπαγιδες, διαχυτές και άλλες ασχήμιες.

Και μετα μου λέτε εσείς πιο ακούγεται καλυτερα, βρε άντε απο δω ρε, δεν έχετε εμπειρίες....
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
ναι ,αλλα ετσι οπως τα λετε εσεις βρε παιδια (ολα σ'ενα κουτι κι ενα πι-σι), πως θα μπορουμε - στο μελλον - να απολαμβανουμε (original) στιγμιοτυπα σαν κι :D
 

Attachments


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.454
Reaction score
94.480
Οχι σε θεμα ομως "μαλλιοτραβηχτητε αφοβα"
Δεν θα ονόμαζα ποτέ thread "Μαλλιοτραβηχτείτε άφοβα". Μοιραία αποκλείει επιφανή στελέχη (Ear, Gonis, Abcd και λοιπούς) για...ευνόητους λόγους, χωρίς την παρουσία των οποίων δεν θα γινόταν ο κακός χαμός. :D

Παρακαλώ προτείνετε τίτλο άφοβα, αβίαστα, αβάδιστα. :)

Υπάρχει και το ενδεχόμενο της διεξαγωγής poll. :wink::)
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.869
Μηνύματα
2.879.611
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top