Καλώδια και θύματα


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Γραφω απο το 2007. φιλος και καποια στιγμη μοντ.
το avsite τσουζει. πολυ!
ο εαρ ο bhutias ο zap ο δαποστ ο αρβανικ κλπ ηταν ειναι και θα ειναι εδω και θα βαζουν παντα στην θεση τους τους τυχαρπαστους που πιστευουν οτι hi fi ειναι να ακους την ορχηστρα στο σαλονι σου και δεν εχουν καταλαβει γρι για το μεσο και την αναπαραγωγη του.
οι εμπορακοι και τα τσιρακια τους κανουν καμια βολτα και τα παρατανε. ειχα ανεβασει και νημα με τον "θανατο του ε μπορακου."
η ιστορια επαναλαμβανεται. Εαν δεκα ΜΑΣ βριζουν, η εξελιξη τιου avsite στηριζεται σε αυτους που καθησαν διαβασαν εμαθαν. και οπως φαινεται ειναι πολλοι παραπανω απο δεκα... μα παρα πολυ ποιο πολλοιιιιι...
τσουζει, ε? που ελεγε και μια ψυχη....
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Πριν μερικές σελίδες πέρασε στα γρήγορα μια αναφορά του @Akis_G σε ένα άλλο νήμα. το οποίο ανακάλυψα στη συνέχεια ότι ξεκίνησε με ένα άρθρο-κόσμημα για το φόρουμ και γενικότερα το χώρο του audio:

Άρθρο αναφοράς περί καλωδίων

Θα αρέσει πολύ σε όσους θέλουν να προσεγγίσουν το audio με βάση τις κατακτήσεις της επιστήμης και της τεχνολογίας, θα βοηθήσει όμως πολύ και τους υπόλοιπους.

Ξοδέψτε λίγα λεπτά να διαβάσετε τα δύο πρώτα post του @stefanos604, αξίζουν περισσότερο από εκατοντάδες σελίδες αντιπαράθεσης. . .
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Η πλευρά από την οποία επιλέγει να βλέπει καθένας μας τη ζωή εξαρτάται από τις γνώσεις και τις εμπειρίες του.
Τα δε επιστημονικά δεδομένα προσφέρουν καθοριστική αρωγή για την ορθή επιλογή πλευράς ειδικώς σε τεχνικά θέματα.
Κάποιοι βέβαια επικαλούνται ανάλογα...αστρολογίας ως μέσο επίλυσης τεχνικών ζητημάτων.

Σε τόπο δημόσιου διαλόγου δεν υπολογίζεται τόσο η πλευρά που επιλέγει καθένας για δικό του λογαριασμό,αλλά το πόσα σωστή θα ήταν δεδομένη τοποθέτηση για τους υπολοίπους.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αν το πάρεις demo στην καλύτερη τιμή παγκοσμίως όμως; :biggrin:
Ε αυτα δεν ειναι για ολους. Μονο για τους εκλεκτους.
Ας αφήσουμε τις πρόκες και ας ευχαριστηθούμε για λίγο με την ικανοποίηση όσων τα απέκτησαν.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αυτός είναι φροντισμένος χώρος;:gotcha:
Με το γυάλινο τραπεζάκι; :headbang:
Την κουρτίνα δεξιά και τον τοίχο αριστερά;:lolsign:

Ωραία πρότυπα έχετε :roflmao:
Δεν έχεις δίκιο..Άκου πόσο απαιτητικό είναι το μουσικό πρόγραμμα στο βίντεο!
Δες και αυτά που κρέμονται δίπλα στο αριστερό ηχείο..μοιάζουν με τις κουβερτούλες του Γιάνννη!
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Ας αφήσουμε τις πρόκες και ας ευχαριστηθούμε για λίγο με την ικανοποίηση όσων τα απέκτησαν.
Εννοειται.
Καλοριζικα και συντομα και σ´ανωτερα.
 




Μηνύματα
298
Reaction score
831
Ας αφήσουμε τις πρόκες και ας ευχαριστηθούμε για λίγο με την ικανοποίηση όσων τα απέκτησαν
Και τον πονο οσων αναγκαστηκαν να τα αποχωριστουν!:(😞

Αφιερωμενο στον κιορατα τον Ολλανδο που τα χαιρεται. (ειχε και το θρασος να μου στειλει δυο μην για το ποσο καλα ακουγεται το συστημα του με αυτα)!

"Κλέφτρα ξενιτιά, τα κόντο μας τα κλεβεις,
μάγισσα κακιά, με τα λεφτά τα παιρνεις,
πάντα μ' απονιά, χωρίζεις κόντο - χαιέντα!
Κάνε Παναγιά, η ξενιτιά να πάψει,
κι άλλος χαιεντάς για χωρισμό μην κλάψει,
και τα κόντο πια στο σπίτι τους να 'ρθουν ξανά."

100.00 βατ!!....Εεεεεε..... δισκοι!!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.882
Reaction score
34.277
Παντως τωρα που ειδα το βιντεο με τα Kondo, παρατηρησα πολυ υψηλες εντασεις και πολυ δυσκολες μουσικες...


πολλα ζορια ενα πραμα!


Πιστευω πως και 10 βατ θ αρκουσαν γι αυτο που βλεπουμε , και πολλα βαζω κιολας.

αςμας γελασουν εεεεεε. ... ας μας πουν κι αυτοι που γνωριζουν απο 801 η αυτοι που εχουν πχ @wizzy τι εχουν να πουΝ για τις 50 βαταρες της ενισχυσης;
Για να μη πω ποσο κλαιω εεεε γελαω με τα λαμπατα που ειχα και πως επαιζαν σε σχεση με τωρα, οχι μονο εγω φυσικα αλλα κι οσοι τ ακουσαν.
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Παντως τωρα που ειδα το βιντεο με τα Kondo, παρατηρησα πολυ υψηλες εντασεις και πολυ δυσκολες μουσικες...


πολλα ζορια ενα πραμα!


Πιστευω πως και 10 βατ θ αρκουσαν γι αυτο που βλεπουμε , και πολλα βαζω κιολας.

αςμας γελασουν εεεεεε. ... ας μας πουν κι αυτοι που γνωριζουν απο 801 η αυτοι που εχουν πχ @wizzy τι εχουν να πουΝ για τις 50 βαταρες της ενισχυσης;
Για να μη πω ποσο κλαιω εεεε γελαω με τα λαμπατα που ειχα και πως επαιζαν σε σχεση με τωρα, οχι μονο εγω φυσικα αλλα κι οσοι τ ακουσαν.
Γιαννη εχω ακουσει τα καλυτερα για σενα, εχουμε πολλους κοινους γνωστους, θα ηθελα πολυ να αποκτησω καποια στιγμη τα otl που ειχες, καθως πιστευω οτι ειναι η καλυτερη τοπολογια οσον αφορα λυχνιακες υλοποιησεις. Καλυτερη κι απο single ended.
Χαιρομαι που εισαι τοσο ευχαριστημενος με τα καινουργια σου αποκτηματα.
Καλες ακροασεις να εχουμε, και οι μεν και οι δε.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Η άγνοια κάνει μπαμ.
Η άγνοια κάνει μπαμ! η άγνοια κάνει μπαμ!
Άντε να ζωντανέψουμε ν' αρχίσουνε τα ban!
Με πιάνει κώτσο θεε μου ο Ιάπων το γατόνι
δυο μέτρα κοτετσόσυρμα με κάλτσα το φασκιώνει!

Η άγνοια κάνει μπαμ!

Παράτα τα ενεργά ,παράτα τα ενεργά
και πάμε να ακούσουμε πρίμα μεταξωτά!
Απόψε στου Λεάνδρου ,πω πω τι έχει να γίνει!
Και αν παίξουμε με Kondo σαγώνι δε θα μείνει!

Η άγνοια κάνει μπαμ!

Τι λάμπα είσαι εσύ! τι λάμπα είσαι εσύ!
Για χάρη σου εστάθηκε και ο Floyd Toole προσοχή!
Γουστάρουμε distortion και ο Ίαρ το βουλώνει
ο ευτυχής ο κάτοχος φουσκώνει σαν παγώνι!

Η άγνοια κάνει μπαμ!

Απόψε στου Λεάνδρου ,πω πω τι έχει να γίνει!
Και αν παίξουμε με Kondo σαγώνι δε θα μείνει!

Η άγνοια κάνει μπαμ!

 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.882
Reaction score
34.277
Γιαννη εχω ακουσει τα καλυτερα για σενα, εχουμε πολους κοινους γνωστους, θα ηθελα πολυ να αποκτησω καποια στιγμη τα otl που ειχες, καθως πιστευω οτι ειναι η καλυτερη τοπολογια οσον αφορα λυχνιακες υλοποιησεις. Καλυτερη κι απο single ended.
Χαιρομαι που εισαι τοσο ευχαριστημενος με τα καινουργια σου αποκτηματα.
Καλες ακροασεις να εχουμε, και οι μεν και οι δε.

Σ ευχαριστω πολυ για τα ομορφα σου λογια, το εκτιμω να εισαι καλα, αν σε βγαλει ο δρομος σε περιμενω.


Η αληθεια ειναι πως μαλλον απ το νικνειμ σου δε μπορω να σε καταλαβω εκτος κι αν οντως δε γνωριζομαστε.


οι ενισχυτες μου ηταν πολυ καλοι, κατα τη γνωμη μου απ τους καλυτερους λαμπατους που ειχα ακουσει.

αλλα μετα τα 2α η 3α ψηφιακα ενισχυτικα αλλα και γενικα σετ απ που ακουσα και στησαμε με τον @costas EAR για αρχη και οσο παντα μεβοηθουσε κλπ, καταλαβα τελικα μετα απο τοσα χρονια και παρα τις εντονες αποψεις μου και πεποιθησεις μου για τις λαμπες και τους μαυρους δισκους, μερα το ψηφιακο τελικα δεν εχει γυρισμο.

Απλα δεν...

Πραγματικα δεν εχει καμια μα καμια επαφη το ενα με το αλλο.

πιστευω οσοι τ ακουσαν θα ελεγα πως το επιβεβαιωνουν, και διασπαρτοι ακροατες αλλα και στα δυο meeting του ACA αλλα πολλων φιλων του AvSite ταυτοχρονα.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
Παντως τωρα που ειδα το βιντεο με τα Kondo, παρατηρησα πολυ υψηλες εντασεις και πολυ δυσκολες μουσικες...


πολλα ζορια ενα πραμα!


Πιστευω πως και 10 βατ θ αρκουσαν γι αυτο που βλεπουμε , και πολλα βαζω κιολας.

αςμας γελασουν εεεεεε. ... ας μας πουν κι αυτοι που γνωριζουν απο 801 η αυτοι που εχουν πχ @wizzy τι εχουν να πουΝ για τις 50 βαταρες της ενισχυσης;
Για να μη πω ποσο κλαιω εεεε γελαω με τα λαμπατα που ειχα και πως επαιζαν σε σχεση με τωρα, οχι μονο εγω φυσικα αλλα κι οσοι τ ακουσαν.
εγώ πιστεύω ότι έδωσαν και κάποια db boostάρισμα στο μικρόφωνο του βίντεο... :laugh:

όπως και να χει...
σήμερα ανακαλύψαμε ότι ακόμα και τα specs των ενισχυτών δεν απασχολούν τους χαιενδάδες....
(απορώ φυσικά πως ασχολήθηκαν κάποιοι με τα specs ενός dac)
και άντε την επιστήμη την έχουν χιλιοβιάσει...
μια μονάδα μέτρησης όμως όφειλαν να την κατανοούν

όταν σου πετάει στα μούτρα ένα 5% και δεν συγκινείσαι καθόλου.....λογικό να τρίβουν χεράκια κάποιες εταιρίες
όλοι δουλεύουν με κάποιο κοινό.....

και ο Βελόπουλος από χειρόγραφα του Ιησού και κηραλοιφές για τον covid έβγαλε φράγκα....

not bad
Δεν εχουμε γνωριστει, εγω ημουν με τους "αποστατες", λογω Σκαλουμπακα, Audiophile Club Of Greece.
τον ζηλεύατε γιατί σας πατούσε στα αυτιά...
ήταν πολύ χάι χάι χάι right end για να τον πιάσετε :lolsign:
 
Last edited:

Μηνύματα
298
Reaction score
831
εγώ πιστεύω ότι έδωσαν και κάποια db boostάρισμα στο μικρόφωνο του βίντεο... :laugh:

όπως και να χει...
σήμερα ανακαλύψαμε ότι ακόμα και τα specs των ενισχυτών δεν απασχολούν τους χαιενδάδες....
(απορώ φυσικά πως ασχολήθηκαν κάποιοι με τα specs ενός dac)
και άντε την επιστήμη την έχουν χιλιοβιάσει...
μια μονάδα μέτρησης όμως όφειλαν να την κατανοούν

όταν σου πετάει στα μούτρα ένα 5% και δεν συγκινείσαι καθόλου.....λογικό να τρίβουν χεράκια κάποιες εταιρίες
όλοι δουλεύουν με κάποιο κοινό.....

και ο Βελόπουλος από χειρόγραφα του Ιησού και κηραλοιφές για τον covid έβγαλε φράγκα....

not bad


τον ζηλεύατε γιατί σας πατούσε στα αυτιά...
ήταν πολύ χάι χάι χάι right end για να τον πιάσετε :lolsign:
Welcome my son, welcome to the machine
Where have you been?
It's alright, we know where you've been
You've been in the pipeline filling in time
Provided with toys and 'Scouting for Boys'
You brought a guitar to punish your ma
And you didn't like school
And you know you're nobody's fool
So welcome to the machine
Welcome my son, welcome to the machine
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.609
Μηνύματα
2.867.827
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top