ΚΑΛΩΔΙΟ HDMI

Μηνύματα
98
Reaction score
4
Επειδη παίρνω πρωτη φορα 4Κ για jvc dla n5b σε zidoo 9s τι καλώδιο hdni πρεπει να χρησιμοποιησω για την καλυτερη αναλυση 4κ;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
High Speed, θεωρητικά "18Gbps" αλλά για μικρές αποστάσεις θα παίξει κάθε αξιοπρεπές καλώδιο.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Η προδιαγραφή καλωδίων HDMI δεν έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια.


 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.491
Reaction score
5.646
Τότε καλύτερα να πάρεις κάποιο καλό καλώδιο, κατά προτίμηση fiber ή active από καλό κατασκευαστή γιατί τα απλά παίζει πολύ το σενάριο του να μην κλειδώνει σήμα καν.

Εγω σε 15μ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με το fiber της RuiPro.
 



Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.799
Reaction score
2.222
Εγγυημένα επίσης παίρνεις και κανονικό καλώδιο HDMI Wireworld Radius ή Sphere με εγγύηση κλειδώματος για 4Κ , 2.0, 18Gbps, HDR+ 11.4 κλπ....



 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713
Εγγυημένα επιλέγεις το ruipro. Το προτείνω.
Εξαιρετικό! :thumbsup:

Πολύ λεπτό και εύκαμπτο, λόγω οπτικής ίνας, στον Ν7 κλειδώνει άμεσα, χωρίς καμία διακοπή. Ιδανικό για μεγάλες αποστάσεις.
 


Μηνύματα
487
Reaction score
207
Με ενισχυτή Marantz 7010 και τηλεόραση 4Κ έχω αυτό το καλώδιο Hdmi https://www.kosmasaudiovideo.gr/Kal...d-4K-3D-Ultralink-Constractor-CS1HDMI-2meters θα χρειαστώ καινούργιο 2.0 στα 18Gbps ;
Επίσης στο Zidoo έχω ένα ¨απλό¨ 1.4, χρειάζεται και αυτό αλλαγή; Να αναφέρω πως με το Zidoo σε αναμονή, χάνω το ARC της τηλεόρασης και γενικά τον ήχο σε όλες τις πηγές που περνάνε μέσω του ενισχυτή. Μόνο όταν σβήνω το Zidoo από τον διακόπτη του, επανέρχονται όλα κανονικά.
 

Μηνύματα
7.233
Reaction score
4.613
Εννοείται ότι πρέπει να αλλάξεις !
Πάρε νέα
Εγώ πχ πήρα από καταστήμα Γερμανός διμετρο γύρω στα 9 ευρώ
Του μέτρου νομίζω είχε γύρω στα 5.
Μάλιστα μου είπε ότι εάν δεν μου φτάνει να του πάω πίσω να μου δώσει άλλο μήκος
Άψογος !!!
Κατάστημα Μαρούσι στον ηλεκτρικό απέναντι
Συστήνεται ανεπιφύλακτα.
Ενώ αυτόν στο φανάρι για μελίσσια στην κιφησιας μου έχει δώσει τρελές αφορμές να μην ξαναμπώ μέσα ...
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Γερμανός ε; Έχω κι έναν δίπλα μου στο κέντρο.
Αφού πρέπει, και σε αυτές τις τιμές θα αλλάξω αν είναι και τα υπόλοιπα, bd player-nova-ote-ps3.
Να υποθέσω πως από την στιγμή που κλειδώνουν και παίζουν σωστά, δεν υπάρχει λόγος να ψαχτει κανείς σε "ακριβότερα" ;
 

Μηνύματα
98
Reaction score
4
Με ενισχυτή Marantz 7010 και τηλεόραση 4Κ έχω αυτό το καλώδιο Hdmi https://www.kosmasaudiovideo.gr/Kal...d-4K-3D-Ultralink-Constractor-CS1HDMI-2meters θα χρειαστώ καινούργιο 2.0 στα 18Gbps ;
Επίσης στο Zidoo έχω ένα ¨απλό¨ 1.4, χρειάζεται και αυτό αλλαγή; Να αναφέρω πως με το Zidoo σε αναμονή, χάνω το ARC της τηλεόρασης και γενικά τον ήχο σε όλες τις πηγές που περνάνε μέσω του ενισχυτή. Μόνο όταν σβήνω το Zidoo από τον διακόπτη του, επανέρχονται όλα κανονικά.
[/QUOTεμενα φυριχει καθε φορα το zidooστο 1080 δε κλειδωνει στο 3980 ουτε επιλέγη αναλογα με την πηγη
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Να υποθέσω πως από την στιγμή που κλειδώνουν και παίζουν σωστά, δεν υπάρχει λόγος να ψαχτει κανείς σε "ακριβότερα" ;
Ναι.
 

Μηνύματα
98
Reaction score
4
Τότε καλύτερα να πάρεις κάποιο καλό καλώδιο, κατά προτίμηση fiber ή active από καλό κατασκευαστή γιατί τα απλά παίζει πολύ το σενάριο του να μην κλειδώνει σήμα καν.

Εγω σε 15μ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με το fiber της RuiPro.
ΦΊΛΕ ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ ήρθαν τα Ruppio 7m και έχω το εξης πρόβλημα μια φορα κλειδωνει και δειχνει κανονικά και 5 δεν κλειδωνει. Εχω Jvc N5 και zidooxs9, μήπως πρεπει να κανω καποια ρυθμιση στον προβολέα ή στο Zidoo
 
Last edited by a moderator:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.491
Reaction score
5.646
Δεν δουλεύω Zidoo οπότε δεν είμαι σίγουρος για τις επιλογές που έχει στο μενού του.

Πιθανόν αν έχεις κάποιο output resolution στο auto ή κάποιο processing option ?

όταν κλειδώνει που λες, δείχνει κανονικά εικόνα ή έχεις τίποτα κόκκους ή αναβοσβήνουν pixel ?

Περνάει και από AV receiver η αλυσίδα σου φαντάζομαι ? παρόμοιο θέμα θυμάμαι να είχε κάποιο παιδί παλιότερα με Marantz AVR και κάποιο Zidoo.
 

Μηνύματα
98
Reaction score
4
Δεν δουλεύω Zidoo οπότε δεν είμαι σίγουρος για τις επιλογές που έχει στο μενού του.

Πιθανόν αν έχεις κάποιο output resolution στο auto ή κάποιο processing option ?

όταν κλειδώνει που λες, δείχνει κανονικά εικόνα ή έχεις τίποτα κόκκους ή αναβοσβήνουν pixel ?

Περνάει και από AV receiver η αλυσίδα σου φαντάζομαι ? παρόμοιο θέμα θυμάμαι να είχε κάποιο παιδί παλιότερα με Marantz AVR και κάποιο Zidoo.
οχι απευθειας zidoo προβολεας και δειχνει κανονικα...οταν δειχνει
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.182
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top