Κάθετη γραμμή στην εικόνα με dune hd solo lite

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
μαλιστα.
Με το fury εάν καλιμπραρεις με έναν ειδικό του δίνεις την δυνατοτητα με σπασμένο το hdcp και το hdr από το fury να έχει περισσότερες δυνατότητες ρύθμισης στο εκάστοτε μέσο προβολής
Εάν έχεις μόνο την πηγή σου το πιο πιθανό είναι να μην μπορείς να πειράξεις πολλά εάν δεν έχει αυτή την δυνατότητα το μέσο αναπαραγωγης
Επίσης δίνεις την πιθανότητα στον καλιμπρατορα να επιλέξει χρωματικό τρίγωνο που μπορεί να υποστηρίξει καλυτερα το μέσο αναπαραγωγης σου είτε τηλεόραση είτε προβολέας
Το hdr κλειδώνει αποκλειστικά σε πρότυπο 2020 που δεν υποστηρίζει 100% κανένα μέσο
Συνηθως καλυπτουν χρωματικό τρίγωνο 709 100% η χρωματικο τρίγωνο p3 που είναι υποδυεστερο του rec 2020
οκ ευχαριστω για την απαντηση..
γνωριζουμε πιο ακριβως μοντελο fury χρειαζομαι που να κανει ομως ως αυτα που θελω,μην εχει παραπανω δυνατοτηες που δε χρειαζομαι και δωσω τσαμπα λεφτα.
ευχαριστω και παλι
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Παράκληση επειδή δε βγάζω άκρη κάποιος να με βοηθήσει για το πιο μοντέλο fury χρειαζομαι
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.615
Όλα σου κάνουν
Οι διαφορες ειναι έξοδο εαν θες ενα η δυο hdmi κατα κύριο λόγο διότι εαν θυμάμαι καλα όλα σπάνε hdcp και HDR
[DOUBLEPOST=1551157795][/DOUBLEPOST]Υπαρχουν νομιζω 2-3 σε αγγελιες
 


Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο και ίσως όχι μόνο εγώ θέλω να τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Ο φίλος έχει ένα DUNE solo το οποίο δεν παίζει HDR. Έχει όμως υλικό και προβολέα για να παίξει. Μέχρι εδώ νομίζω ότι έχω καταλάβει σωστά.

Θέλει να παίξει υλικό HDR που όμως δεν το υποστηρίζει ο player. Τι να το κάνει το linker το fury ή το vertex;

Ένα τέτοιο εργαλείο θα ήταν χρήσιμο μόνο εάν είχε πηγή η οποία θα υποστήριζε HDR υλικό και θα ήθελε, στην περίπτωση μας ο προβολέας, να μην μπει σε mode HDR και χάσει την φωτεινότητα του.

Αυτά τα εργαλεία μπορούν να «σπάσουν» τα metadata της ταινίας. Με αυτόν τον τρόπο ξεγελάμε τον προβολέα στο τι σήμα παίρνει και μπορούμε πλέον να τον ρυθμίσου αντί για HDR2020 σε SDR 2020 και αντί για gamma ST2084 σε gamma 2.3 – 2.4.

Νομίζω ότι αυτή είναι η κατάσταση και αυτή είναι και υπόσταση αυτών των μηχανημάτων.

Εάν η αρχική μου συλλογιστική είναι ορθή τότε η λύση στο πρόβλημα του φίλου είναι η αγορά νέου player νέου καλωδίου σύνδεσης και ίσως μετά να χρειαστεί κάποια από εν λόγω μηχανάκια.
 

Μηνύματα
3.187
Reaction score
774
Έχει απόλυτο δίκιο ο Μανώλης .

Τι να μετατρέψει το hdfury οταν δεν θα μπορέσει να λάβει καν το πλήρες HDR.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.583
Μηνύματα
2.866.399
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top