Κάλυψη απόκρυψη plasma

Μηνύματα
627
Reaction score
51
Εχω ακουσει οτι η τηλεοραση στον τοιχο πσνω απο το ρακ μονο κακα αποτελεσματα εχει στον ηχο.Υπαρχουν ιδεες με τι μπορουμε να την καλυψουμε?
 

Μηνύματα
38
Reaction score
57
Αν πέσει από τα πολλά db μπορεί να κάνει κακό και στα ήχο - μηχανήματα :tongue:

Εξαρτάται τις ίντσες νομίζω και αν είναι led ή πλάσμα (κρακεν) από ότι είχα ακούσει παλιά ...

Εγώ στην παλιά έβαζα σεμεδακι ... σε αυτήν που έχω τώρα επειδή όλα τα σεμεδακια είναι μεγάλα την αφήνω ακάρλυπτη! :D
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
:rolleyes:Ενα ειναι σιγουρο, οτι θα εχει 100% καλυτερο αποτελεσμα απο γυμνο τοιχο....:whistling:
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Και οι χαντρούλες για το κακό το μάτι κρεμασμένες περιμετρικά της τηλεόρασης ,βελτιώνουν την κατάσταση..
 


Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Οχι φιλε μου αυτες οι προτάσεις ηταν πραγματικές και εμπειρικα στις προτειναν

Για αυτό δεν ακουγεται κανενα συστημα απο εδω μεσα :D και για αυτο εχουν εξαφανιστει οι λάμπες ...εσπασαν απο το χουμορ...:D:D

Δεν νομιζω πως ισχυει αυτο που φοβάσαι παντως
Αν κατι εχει αρνητικές επιδρασεις στον ηχο σου το πιθανότερο το λιγότερο να φταίει η τηλεόραση σου

Καλυψε την με οτιδηποτε ριχταρι κτλ κ δοκιμασε μονος σου;)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ευχαριστω πολυ φιλε για τον σεβασμο σου στην ερωτηση μου.Και παλι ευχαριστω!!!!
Με χιουμοριστική διάθεση το έγραψα..αν σε πρόσβαλα ζητάω συγνώμη.

Επί της ουσίας...υπάρχουν πολύ πιο κατάλληλοι άνθρωποι από μένα για να σου πούνε πως αν η ύπαρξη της τηλεόρασης δημιουργεί προβλήματα ,αυτά θα πρέπει να εντοπιστούν και να προσδιοριστούν μέσω κάποιων μετρήσεων και αφού επιλεγεί ο κατάλληλος τρόπος αντιμετώπισής τους ,να επαληθευτεί η επίλυσή τους με νέες μετρήσεις.
Μη με ρωτήσεις πώς..είμαι παντελώς άσχετος ,αλλά η μεθοδολογία θα πρέπει να είναι αυτή.
Αν τώρα εσύ σκέφτεσαι να παίξεις τζόκερ επιλέγοντας κάποιες λύσεις τύπου βαρύ ύφασμα πάνω στην τηλεόραση ή ριχτάρι όπως σου προτείνουν παραπάνω ,ελπίζοντας πως μπορεί να σου κάτσει και να ακούσεις ή να νομίζεις πως άκουσες βελτίωση ,τότε γιατί όχι και τις χάντρες για το μάτι?:p
[DOUBLEPOST=1537734139][/DOUBLEPOST]
Οχι φιλε μου αυτες οι προτάσεις ηταν πραγματικές και εμπειρικα στις προτειναν

Για αυτό δεν ακουγεται κανενα συστημα απο εδω μεσα :D και για αυτο εχουν εξαφανιστει οι λάμπες ...εσπασαν απο το χουμορ...:D:D

Δεν νομιζω πως ισχυει αυτο που φοβάσαι παντως
Αν κατι εχει αρνητικές επιδρασεις στον ηχο σου το πιθανότερο το λιγότερο να φταίει η τηλεόραση σου

Καλυψε την με οτιδηποτε ριχταρι κτλ κ δοκιμασε μονος σου;)
I rest my case...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Γενικότερα, οποιοδήποτε αντικείμενο με μεγάλη λεία επιφάνεια βρίσκεται κοντά στο πεδίο έντονων ανακλάσεων των ηχείων μας, αποτελεί πρόβλημα.
Αναφέρομαι σε τηλεοράσεις, παράθυρα, έπιπλα και οι τοίχοι ακόμα.
Το πρόβλημα διογκώνεται στην ασύμμετρη τοποθέτηση αυτού.
Τα απλά υφάσματα έχουν ελάχιστη επίδραση και μόνο σε υψηλές συχνότητες, αλλά είναι και το μόνο εφικτό.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Oποιος τεκμηριωσει γιατι θα πρεπει να μην υπαρχει, ή να σκεπαστει η τηλεοραση ,τοτε και εγω αντιστοιχα θα πω οχι και οχι!!:)

Υ.Γ.
μην αρχισουμε αυτο με την ακοη παλι :D
 

TGD

Μηνύματα
7.196
Reaction score
7.227
Ιδανικά πίσω από τα ηχεία πρέπει να υπάρχει απορρόφηση και στον υπόλοιπο χώρο διάχυση. Μια μεγάλη οθόνη μόνο απορροφητική δεν την λές!
Αν όμως δεν έχεις σκοπό να προχωρήσεις σε ακουστικές παρεμβάσεις στον υπόλοιπο χώρο μην σκας και για την τηλεόραση. Συνδέσέ την στο στέρεο να φχαριστιέσαι καλύτερα και τους αγώνες. Στο κάτω-κάτω θα μπορούσες να έχει τζάκι στη μέση και να είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα από ακουστική άποψη.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Oποιος τεκμηριωσει γιατι θα πρεπει να μην υπαρχει, ή να σκεπαστει η τηλεοραση ,τοτε και εγω αντιστοιχα θα πω οχι και οχι!!:)

Υ.Γ.
μην αρχισουμε αυτο με την ακοη παλι :D
:rolleyes: συντακτικο :D ....τοτε και εγω θα αιτιολογισω τα οχι μου.:)
Ιδανικά πίσω από τα ηχεία πρέπει να υπάρχει απορρόφηση και στον υπόλοιπο χώρο διάχυση. Μια μεγάλη οθόνη μόνο απορροφητική δεν την λές!
Αν όμως δεν έχεις σκοπό να προχωρήσεις σε ακουστικές παρεμβάσεις στον υπόλοιπο χώρο μην σκας και για την τηλεόραση. Συνδέσέ την στο στέρεο να φχαριστιέσαι καλύτερα και τους αγώνες. Στο κάτω-κάτω θα μπορούσες να έχει τζάκι στη μέση και να είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα από ακουστική άποψη.
Αυτη ειναι η γνωμη σου και μαλιστα γενικευμενη και αοριστη δεν ειναι τεκμηριωμενη ,θα βγουν αλλοι 100 να μας που τα δικα τους ιδανικα :gotcha:
[DOUBLEPOST=1537771317][/DOUBLEPOST]Μαρεσει που οταν μιλανε για ηχοαπορροφηση εχουν το μυαλο τους σφουγγαρια ,πετσετες βετεξ ..:D
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.039
Reaction score
8.060
Όλες οι νέες τηλεοράσεις λόγω έλλειψης χώρου, παρουσιάζουν υποτυπώδη ηχητική κάλυψη. Λύση αν δεν υπάρχει πρόβλημα χώρου ή οικονομικό, οι εξωτερικές μονάδες για τον σκοπό αυτό.
Πιστεύω πάντως ότι δεν δημιουργείται κανένα απολύτως πρόβλημα που αφορά τον τρόπο στήριξης και το θέμα που σε απασχολεί.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Εχω ακουσει οτι η τηλεοραση στον τοιχο πσνω απο το ρακ μονο κακα αποτελεσματα εχει στον ηχο.Υπαρχουν ιδεες με τι μπορουμε να την καλυψουμε?
Σε όλα τα home cinema με τηλεοράσεις εκεί είναι η θέση της. Πάνω από το ρακ, ανάμεσα από τα ηχεία.
 

TGD

Μηνύματα
7.196
Reaction score
7.227
:rolleyes: συντακτικο :D ....τοτε και εγω θα αιτιολογισω τα οχι μου.:)
Αυτη ειναι η γνωμη σου και μαλιστα γενικευμενη και αοριστη δεν ειναι τεκμηριωμενη ,θα βγουν αλλοι 100 να μας που τα δικα τους ιδανικα :gotcha:
[DOUBLEPOST=1537771317][/DOUBLEPOST]Μαρεσει που οταν μιλανε για ηχοαπορροφηση εχουν το μυαλο τους σφουγγαρια ,πετσετες βετεξ ..:D
Η γνώμη μου είναι να μην ασχοληθεί, να αφήσει την τηλεόραση όπως είναι και να εκμεταλλευτεί και τη θέση της ώστε να έχει καλύτερο ήχο στο τηλεοπτικό πρόγραμμα. Οι ειρωνείες για τα βετέξ να λείπουν.
Όσο για την γενικευμένη και αόριστη και ατεκμηρίωτη γνώμη μου, εδώ έχει μερικές ακόμα πληροφορίες με την ίδια γενική ιδέα:
https://www.athensproaudio.gr/el/room-taming.html
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Η γνώμη μου είναι να μην ασχοληθεί, να αφήσει την τηλεόραση όπως είναι και να εκμεταλλευτεί και τη θέση της ώστε να έχει καλύτερο ήχο στο τηλεοπτικό πρόγραμμα. Οι ειρωνείες για τα βετέξ να λείπουν.
Όσο για την γενικευμένη και αόριστη και ατεκμηρίωτη γνώμη μου, εδώ έχει μερικές ακόμα πληροφορίες με την ίδια γενική ιδέα:
https://www.athensproaudio.gr/el/room-taming.html
Mυγιαστικες? μη...ειρωνεια , χιουμορ οπως θελει το περνει κανεις, εδω καλημερα λες και σε κοιταει ο αλλος στραβα...
Το λινκ δικαιολογει τα οσα λεω, πες μου τι κακο κανει η τηλεοραση και τι καλο εαν καλυφθει ή φυγει απο τη θεση, εσυ και οποιος εχει την ιδια αποψη, ακριβως, με νουμερα οχι λινκς.
 


Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Παντως εγω εχω μια ιδεα για αποκρυψη tv :D

Mια σκληρη ''μαξιλαροθηκη'' με κρεμαστακια οπου στο εσωτερικο θα εχει ενα φυλλο φελλου,η καποιο αλλο ηχοαπορροφητικο υλικο :D
Το ολο προτζεκτ θα το συμπηρωνει μια ψηφιακη εκτυπωση πανω στην μαξιλαροθηκη , με ενα μουσικο jazz η blues θεμα .Και δουλει να μην κανει , ομορφο θα ειναι.Μπορει να την γλυτωσει η tv και απο κανα ιπταμενο playmobil :D
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Νομίζω ότι θα ήταν καλό πριν ρωτήσεις να έκανες μια δοκιμή μόνος σου Να άκουγες με τα ίδια σου τα αυτιά πώς θα ήταν με ή χωρίς καλυμμένη τηλεόραση. Και μετά, αν όντως υπήρχε θέμα, θα πήγαινες παρακάτω.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.714
Αν είναι πάνω στο ίσιο ντουβάρι ή ίσια τιβί, γιατί να "αλλοιώνει" και να "χαλάει" τον ήχο; :)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.778
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top