Κάλυψη χώρου από 2 subwoofer

Μηνύματα
36
Reaction score
11
Θέλω να καλύψω ηχητικά ένα χώρο περίπου 35τμ. και θα ήθελα τα φώτα σας για την τοποθέτηση 2 sub
-ώστε να καταφέρω να μην ξεπεράσω το χιλιάρικο-. Προφανώς "θυσίες" ακουστικές θα γίνουν.
Εχω λοιπόν τις εξής προοπτικές, ή μήπως όχι :

1. Αγορά ενός ποιοτικού sub (π.χ. SVS PB-1000pro) και αναμονή για αγορά μεταχειρισμένου sub άλλης εταιρίας, πιθανό άλλης δεκαετίας
στα ίδια πάντως ohm, με κριτήριο την χαμηλή τιμή.

2. Αγορά 2 ίδιων 12ιντσων φθηνότερων subs (Taga Harmony TSW-212, Magnat Monitor Supreme Sub 302 , ή άλλο )
ή Αγορά 2 ίδιων 10ιντσων ακόμα φθηνότερων subs (Taga Harmony TSW-90, Yamaha NS-SW100, ή άλλο )

3. Αγορά ακόμα φθηνότερου ζεύγους :) -σοβαρά τώρα- (Nobsound React SW-120II )

Αν έχετε όρεξη ανάμεσα στις βουτιές, απαντάτε :welcome:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
ο χώρος σου είναι μεγάλος....
σίγουρα πας από 2 και πάνω...και αναλόγως εντάσεων που επιθυμείς στην χαμηλή περιοχή συμπληρώνεις και με άλλα

ρίξε μια ματιά εδώ...
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Θέλω να καλύψω ηχητικά ένα χώρο περίπου 35τμ. και θα ήθελα τα φώτα σας για την τοποθέτηση 2 sub
-ώστε να καταφέρω να μην ξεπεράσω το χιλιάρικο-. Προφανώς "θυσίες" ακουστικές θα γίνουν.
Εχω λοιπόν τις εξής προοπτικές, ή μήπως όχι :

1. Αγορά ενός ποιοτικού sub (π.χ. SVS PB-1000pro) και αναμονή για αγορά μεταχειρισμένου sub άλλης εταιρίας, πιθανό άλλης δεκαετίας
στα ίδια πάντως ohm, με κριτήριο την χαμηλή τιμή.

2. Αγορά 2 ίδιων 12ιντσων φθηνότερων subs (Taga Harmony TSW-212, Magnat Monitor Supreme Sub 302 , ή άλλο )
ή Αγορά 2 ίδιων 10ιντσων ακόμα φθηνότερων subs (Taga Harmony TSW-90, Yamaha NS-SW100, ή άλλο )

3. Αγορά ακόμα φθηνότερου ζεύγους :) -σοβαρά τώρα- (Nobsound React SW-120II )

Αν έχετε όρεξη ανάμεσα στις βουτιές, απαντάτε :welcome:
Παρε 2 svs sb-1000 pro / pb 1000 pro .1300 € Για 300 € παραπανω ειναι ξεφτιλα ( ...με τη καλη εννοια !) αφου εφτασες στα 1000€
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλησπέρα φίλε μου,
Για να σε βοηθήσουμε τι σαμπ να πάρεις θα πρέπει να μας πεις αν έχεις ηχεία βάσης η δαπέδου.
Σε βάσης ηχεία μπορεί να βάλεις και 10ιντσα αλλά σε δαπέδου θα χρειαστείς από 12ιντσα και πάνω.
Φυσικά όσο πιο μεγάλη διάμετρο έχει το γούφερ και με τα βατ του τόσο καλύτερα θα ακούγετε.
Τώρα για Svs δεν έχω λόγια είναι αυτή τη στιγμή μία από της καλύτερες μάρκες, με βραβεία.
Για πιο φθηνές λύσεις είναι το Polk Audio HTS 12, Sunfire SDS 12 όσο για 10ιντσο με Yamaha NS-SW300 πιστεύω θα είσαι οκ.
Αν σε παίρνει οικονομικά κοίτα τo ΧΤΖ που σου προτείνει ο @daharis666 και τα Arendal που τα προτείνει και ο @ankokdog.
Φιλικά, η άποψή μου ........
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Για να σε βοηθήσουμε τι σαμπ να πάρεις θα πρέπει να μας πεις αν έχεις ηχεία βάσης η δαπέδου.
Σε βάσης ηχεία μπορεί να βάλεις και 10ιντσα αλλά σε δαπέδου θα χρειαστείς από 12ιντσα και πάνω.
δεν υπάρχει κανόνας γι αυτό...το Output κοιτάμε και τις παραμορφώσεις ;)
σε συνδυασμό και με το όριο τιμής που θέτουμε
 

Μηνύματα
36
Reaction score
11
Παρε 2 svs sb-1000 pro / pb 1000 pro .1300 € Για 300 € παραπανω ειναι ξεφτιλα ( ...με τη καλη εννοια !)
Το ήξερα πως θα είχαμε τέτοια απάντηση ;) Πόσο γρήγορα θα την είχαμε δεν ήξερα :lolsign:

Το θέμα δεν είναι για 300€ παραπάνω αλλά για 400 και 500 -αν υποθέσουμε πως βολεύομαι με μια υλοποίηση των 800€. Γι'αυτό και ρωτάω. Βολεύομαι -με κάποιες υποχωρήσεις- ή μπα ?

Eδώ, φτάνω να ρωτάω και για τα Nobsound React SW-120II -που δεν τα ξέρω καθόλου αλλα υποψιάζομαι πως παραείναι φθηνά- μπας και γλιτώσουμε κανένα εκατοστάρικο για να το δώσουμε αλλού :)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Eδώ, φτάνω να ρωτάω και για τα Nobsound React SW-120II -που δεν τα ξέρω καθόλου
ούτε αυτοί τους ξέρουν :laugh:

Το ήξερα πως θα είχαμε τέτοια απάντηση ;) Πόσο γρήγορα θα την είχαμε δεν ήξερα :lolsign:

Το θέμα δεν είναι για 300€ παραπάνω αλλά για 400 και 500 -αν υποθέσουμε πως βολεύομαι με μια υλοποίηση των 800€. Γι'αυτό και ρωτάω. Βολεύομαι -με κάποιες υποχωρήσεις- ή μπα ?
όπως είπα και πριν...ο χώρος σου είναι μεγάλος
δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις μέχρι τώρα από ακροάσεις (με ή χωρίς subs) αλλά σίγουρα τα 2 εφόσον τοποθετηθούν-καλιμπραριστούν σωστά είναι μια εξαιρετική αρχή....για να καταλάβεις αν θέλεις κάτι παραπάνω ή όχι

σε αυτές τις κατηγορίες τιμής ανά sub αλλά και λόγω μεγέθους είναι εύκολο να συμπληρώσεις με έξτρα τεμάχια και να ανεβάσεις και άλλο το level
 

Μηνύματα
36
Reaction score
11
Η εμπειρία μου είναι ένα παλιότερο sub της Yamaha (μάλλον 8aρι) που όντας λειψό, έβηχε και μπούμαρε (αν υπάρχει τέτοια λέξη) κάνοντας με να το έχω σε αχρηστία μέχρι να το δώσω. Τώρα μόλις, που αναβαθμίζω τον χώρο μου, βλέπω και διαβάζω εδώ και αλλού για την αξία ενός και δύο και τεσσάρων sub σε ένα σύστημα home theater...
Αναλαμβάνουν όλες τις χαμηλές και συμπληρώνουν τον ήχο... δεν πετάγονται απλώς σαν την πορδή !
Αλλά μαζί με τη γνώση έρχεται και ο λογαριασμός. Τελικά , πράγματι, δεν υπάρχει αυτό που λένε Δωρεάν εκπαίδευση :)
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Το ήξερα πως θα είχαμε τέτοια απάντηση ;) Πόσο γρήγορα θα την είχαμε δεν ήξερα :lolsign:

Το θέμα δεν είναι για 300€ παραπάνω αλλά για 400 και 500 -αν υποθέσουμε πως βολεύομαι με μια υλοποίηση των 800€. Γι'αυτό και ρωτάω. Βολεύομαι -με κάποιες υποχωρήσεις- ή μπα ?

Eδώ, φτάνω να ρωτάω και για τα Nobsound React SW-120II -που δεν τα ξέρω καθόλου αλλα υποψιάζομαι πως παραείναι φθηνά- μπας και γλιτώσουμε κανένα εκατοστάρικο για να το δώσουμε αλλού :)
Μα αφου ειναι 300€ γιατι να τα κανουμε με το ζορι 400-500 ? Ta svs ειναι τα vfm με παμπολες κριτικες .
Επειδη τα εχουμε δοκιμασει τα φθηνοτερα και πεταξαμε τα λεφτα μας τα λεμε εδω μηπως και σωσουμε καμμια τσεπη
Ειμαι και εγω υποψηφιος για αγορα 2 sub και ειμαι στην αναμονη ......Θα πρεπει να περιμενω κανα χρονο αλλα δε παω να κερδισω γιατι τελικα θα ...χασω !!!
 

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
Φίλε μπορείς να πάρεις άμεσα δύο Presonus Temblor T10 που είναι δοκιμασμένα και πιθανότατα θα σε καλύψουν, και θα σου περισσέψουν και 200+Ε

Εναλλακτικά μπορεις να πάρεις σε πρώτη φάση ένα μεγαλύτερο/ισχυρότερο SVS/XTZ/Arendal, και σε Χ μήνες να πάρεις κι ένα δεύτερο (με συνολική τελική υπέρβαση κάτω από 300Ε). Δε χάθηκε ο κόσμος να είσαι με ένα σαμπ προσωρινά.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
11
Νομίζω πήρα από όλους χρήσιμες συμβουλές και το ψάχνω πάνω στις προτάσεις σας.
Σας ευχαριστώ, γιατί ψάχνοντας sub ζητάω κάτι καλό σε ηχητικό αποτέλεσμα και όχι κάτι που (απλώς) να τρίζει τα τζάμια και να κουνάει το παρκέ....
Σίγουρο πάντως, όταν έβαλα τα κουφώματα δεν σκέφτηκα πως πρέπει τώρα να πάρω και κάτι που να τα τρίζει :)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Η εμπειρία μου είναι ένα παλιότερο sub της Yamaha (μάλλον 8aρι) που όντας λειψό, έβηχε και μπούμαρε (αν υπάρχει τέτοια λέξη) κάνοντας με να το έχω σε αχρηστία μέχρι να το δώσω. Τώρα μόλις, που αναβαθμίζω τον χώρο μου, βλέπω και διαβάζω εδώ και αλλού για την αξία ενός και δύο και τεσσάρων sub σε ένα σύστημα home theater...
Αναλαμβάνουν όλες τις χαμηλές και συμπληρώνουν τον ήχο... δεν πετάγονται απλώς σαν την πορδή !
Αλλά μαζί με τη γνώση έρχεται και ο λογαριασμός. Τελικά , πράγματι, δεν υπάρχει αυτό που λένε Δωρεάν εκπαίδευση :)
Ας ξεκαθαριστεί κάτι έστω και για πολλοστή φορά...

Πρώτον,δεν υπάρχει πραγματικά δωρεάν εκπαίδευση...Πληρώνεται αργά ή γρήγορα με χρόνο,χρήμα ή και τα δύο από την πλευρά καθενός ενδιαφερομένου...

Δεύτερον,οποιοδήποτε μοντέλο sub κληθεί να οδηγηθεί πέρα από τις προδιαγραφές του,ή ακόμα χειρότερα έχει εσφαλμένη τοποθέτηση,αναμένεται να δίνει αυξημένες παραμορφώσεις και φαινόμενα μπουμαρίσματος.

Τρίτον,εφόσον προσέχεις όσα γράφονται,πρέπει να έχεις μάθει την αξία επιλογής μοντέλων με γνώμονα τις απαιτούμενες στάθμες στις πρώτες οκτάβες,τον ολικό όγκο χώρου προς κάλυψη και ακολούθως τη μελετημένη τοποθέτηση με τη συνδρομή μετρητικών δεδομένων χάρη σε εμπλοκή μικροφώνου και προγραμμάτων όπως REW...

Τέταρτον,έστω και αν έχουν γίνει οι προαναφερθείσες ενέργειες,η τελική ακροαματική απόδοση κι ενσωμάτωση με τα main ηχεία εξαρτάται από την ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά των εμπλεκόμενων μονάδων και τους τρόπους που θα αλληλεπιδρά εκείνη με την ακουστική συμπεριφορά του χώρου ακρόασης στις τέσσαρες πρώτες οκτάβες χονδρικά...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Τέλος πάντων, στο δια ταύτα, αγοράζεις πρωτα ένα μίνι ντιεσπι και ένα μικρόφωνο γιουμικ, για την ενσωμάτωση πολλαπλών σαμπ, και μετά, πρόσεξε, μετά λέω, αγοράζεις 2 πρισονους 10-αρια, ώστε να είναι φτηνά το καθένα τους, ώστε να μπορείς σε δεύτερο χρόνο να πάρεις άλλο ένα ίδιο σαμπ, και σε τρίτο χρόνο άλλο ένα ίδιο τέταρτο σαμπ.

Κλειδώστε το.
Λήξη.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ας ξεκαθαριστεί κάτι έστω και για πολλοστή φορά...

Πρώτον,δεν υπάρχει πραγματικά δωρεάν εκπαίδευση...Πληρώνεται αργά ή γρήγορα με χρόνο,χρήμα ή και τα δύο από την πλευρά καθενός ενδιαφερομένου...

Δεύτερον,οποιοδήποτε μοντέλο sub κληθεί να οδηγηθεί πέρα από τις προδιαγραφές του,ή ακόμα χειρότερα έχει εσφαλμένη τοποθέτηση,αναμένεται να δίνει αυξημένες παραμορφώσεις και φαινόμενα μπουμαρίσματος.

Τρίτον,εφόσον προσέχεις όσα γράφονται,πρέπει να έχεις μάθει την αξία επιλογής μοντέλων με γνώμονα τις απαιτούμενες στάθμες στις πρώτες οκτάβες,τον ολικό όγκο χώρου προς κάλυψη και ακολούθως τη μελετημένη τοποθέτηση με τη συνδρομή μετρητικών δεδομένων χάρη σε εμπλοκή μικροφώνου και προγραμμάτων όπως REW...

Τέταρτον,έστω και αν έχουν γίνει οι προαναφερθείσες ενέργειες,η τελική ακροαματική απόδοση κι ενσωμάτωση με τα main ηχεία εξαρτάται από την ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά των εμπλεκόμενων μονάδων και τους τρόπους που θα αλληλεπιδρά εκείνη με την ακουστική συμπεριφορά του χώρου ακρόασης στις τέσσαρες πρώτες οκτάβες χονδρικά...
Απο τις πιό τρομερές περιλήψεις θέματος που έχω διαβάσει. Άξια summary σκοπού επιστημονικής εργασίας. Μόνο το "καταδεικνύεται" λείπει. Εύγε.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.064
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top