Κάμερα καταγραφής στο αυτοκίνητο/μηχανή

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
Επειδη τα κρουσματα ατυχηματων παραμενουν ακομα σε υψηλα επιπεδα σκεφτομαι σοβαρα κ αμεσα την εγκατασταση μιας τετοιας καμερας στο εμπρος παρμπριζ γι αρχη.

Νομικα στην Ελλαδα δεν ξερω τι ισχυει δεδομενου πλεον κ του GDPR,σε αλλες χωρες ομως επιτρεπεται και σε αλλες συστήνεται η χρηση της. Αυτο που σιγουρα ισχυει και ειναι αυτονοητο οτι δεν επιτρεπεται ειναι η επεξεργασία του υλικου μετα την εγγραφη. Οσοι γνωριζουν περισσοτερα παρακαλω να μας γραψουν τις συμβουλες τους καθως απασχολει ολους μας.

Εχει ενα αρθρο εδω οποιος θελει ας ριξει μια ματια.

Εχει πολλες λυσεις με διαφορα προιοντα ετσι προχειρα που ειδα στο skroutz. μια διακριτικη ειναι αυτη κ αυτη.



και μετα ειδα αυτο το φρεσκο βιντεο απο τον γνωστο λεωφορειατζή στο 45 sec. και καταλαβα πως δε τη γλυτωνει κανεις μας.


Aν το θεμα υπαρχει κ αλλου παρακαλω τους mods να το μεταφερουν.
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Κι εγώ ενδιαφέρομαι να κολλήσω κάμερα στο κράνος, αλλά θέλω να τη βάλω στο πηγούνι ώστε να μην επηρεάζει αεροδυναμικά την κίνηση, μόνο που τα πηγούνια στα κράνη δεν είναι επίπεδα για να κολλήσω τη βάση....

Αν λοιπόν κάποιος έχει βρει λύση και για μηχανή ας γράψει κάτι εδώ.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ανάλογα την μηχανή .
Υπάρχουν βάσεις είτε για τιμόνι ,
Είτε για τεποζιτο γύρω από την τάπα .
 

Μηνύματα
14.870
Reaction score
20.414
μετα ειδα αυτο το φρεσκο βιντεο απο τον γνωστο λεωφορειατζή στο 45 sec. και καταλαβα πως δε τη γλυτωνει κανεις μας.
ρετσινα και αγιου διονυσιου στον πειραια
αναθεμα και αν λειτουργει κατι σωστα σε ακτινα 200 μετρων απο κει. "δικαιολογημενος" ο μ@λ@κ@ρ@ς που περασε με κοκκινο

αυτο το dvr το σκεφτομαι και εγω να πω την αμαρτια μου
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Δες εδώ: https://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,124846&_dad=portal&_schema=PORTAL

9. Τι θεωρείται δημόσιος χώρος; Επιτρέπεται η τοποθέτηση καμερών σε τέτοιους χώρους;

Δημόσιοι χώροι είναι αυτοί που προορίζονται κατά την κείμενη πολεοδομική νομοθεσία και τον Αστικό Κώδικα για κοινή χρήση, π.χ. οδοί, πλατείες, άλση, αιγιαλός, παραλία, λιμάνια, όχθες λιμνών και ποταμών, δημόσια δάση. Περαιτέρω δημόσιος χώρος θεωρείται και κάθε άλλος, ανοικτός και ελευθέρως προσβάσιμος σε απροσδιόριστο αριθμό προσώπων, χώρος ο οποίος με οποιοδήποτε νόμιμο τρόπο (π.χ. οικοδομική άδεια) έχει τεθεί σε κοινή χρήση. Στην τελευταία περίπτωση μπορεί να ανήκουν μεγάλα εμπορικά κέντρα, ειδικά πάρκα, χώροι αναψυχής, κ.λπ. Στους δημόσιους χώρους συγκαταλέγονται,τέλος, και οι σταθμοί διακίνησης επιβατών με μέσα μαζικής μεταφοράς, όπως μετρό, κτίρια επιβατών του αεροδρομίου, κ.λπ., χώροι δηλαδή προσβάσιμοι σε απεριόριστο αριθμό ατόμων, που όμως μπορεί να είναι και κλειστοί και η είσοδος σε αυτούς ελεγχόμενη.

Κατά κανόνα, δεν επιτρέπεται η τοποθέτηση καμερών σε δημόσιο χώρο από ιδιώτη για τον σκοπό της προστασίας προσώπων και αγαθών (μια τέτοια τοποθέτηση μπορεί να επιτραπεί σε εξαιρετικές μόνο περιπτώσεις και υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις – βλ. άρθρο 6 της οδηγίας 1/2011).

Αναφέρεται σε τοποθέτηση κάμερας. Μάλλον σταθερής. Για μοτοσυκλέτα/αυτοκίνητο θεωρώ ότι δεν μπορείς.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.404
Reaction score
27.690
Καταγραφή από dashcams μπορεί να γίνει ελεύθερα μόνο αν αυτό είναι για προσωπική χρήση. Σε αυτό το GDPR δεν έχει να σου πει κάτι.

Αν τώρα αυτό το υλικό το χρησιμοποιήσεις για πράξη δικαίου τότε έχεις να κάνεις με τον GDPR.

Επειδή θα το θες για το δικαστήριο, δεν είναι σίγουρο ότι θα ληφθεί υπόψη καθώς δεν υπάρχει νόμος που να καθορίζει κάτι τέτοιο. Από την άλλη υπάρχουν δικαστές που το έλαβαν υπόψη.

Σε αρκετές περιπτώσεις ο δικηγόρος έκανε χρήση του βίντεο ώστε να πιέσει για εξωδικαστικό συμβιβασμό και τέτοιες περιπτώσεις έληξαν εκεί.

Όλα αυτά από δικηγόρο, σε σχετική κουβέντα πριν μπούμε στην αίθουσα.
Πριν μήνες είχα και εγώ δική για τροχαίο.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Πώς να παραβιάζει το GDPR η πινακίδα που είναι δημόσια;
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Μου έχει να είμαι σε βενζινάδικο κ ο αστυνομικός να μπει μέσα κ να ζητήσει να γυρίσει η κάμερα πίσω αυτή που πιάνει το φανάρι ώστε να δει πως έγινε το τροχαίο πριν λίγη ώρα .
Και να μην είναι νόμιμο που δεν το ξέρουμε το λαμβάνουν υπόψιν τους ώστε να κάνουν σωστά την δουλειά τους.
Επίσης σε γλιτώνει με παπ@ρες που υποστηρίζουν ότι δεν έκανα όπισθεν και ας είναι μπροστά αστυνομία ώστε να υπογράψουν την δήλωση ατυχηματος .
Μου έχει τύχη , μην γελάτε !!!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.333
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top