Κάρτα γραφικών

Μηνύματα
3.117
Reaction score
10.318
Αγαπητοί φίλοι, κάνω αναβάθμιση στον υπολογιστή μου (Mac pro) προκειμένου να «τρέχει» συγκεκριμένο σχεδιαστικό προγραμμα (και Dirac :D), που απαιτεί νέο λειτουργικό, μνήμες, σκληρό δίσκο και κάρτα γραφικών.
Κολλήσαμε στην κάρτα γραφικών (βρίσκω στο eBay και παράδοση σε ένα μήνα)

Η ζητούμενη είναι :

ATI Radeon HD5850 1GB All Apple MacPro Graphics Card Upgrade DVI bootscreen 5870

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Σας παραθέτω στοιχεία του υπολογιστή πριν την παραπάνω αναβάθμιση, η οποία είναι σε εξέλιξη.

AF125E49-D866-4B4D-8F32-59D593FAA0CF.jpeg


B916EA95-25F5-4836-814B-600241DB7E31.jpeg


AB2B0305-5E1E-4E1A-93DE-6BFC753A2D91.jpeg


17BEA860-7206-42FA-87E8-37255A5AA59E.jpeg
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Παλεύετε με μια μηχανή που είναι πολύ παλαιά - έχουν περάσει 11 χρόνια πια. Νομίζω πως μια ενδεδειγμένη λύση είναι να πάρετε μια νεώτερη σε λογική τιμή, η οποία, με βάση τις προδιαγραφές που ανακοινώνει η Apple, μπορεί να τρέξει MacOS Mojave, ενώ ο επεξεργαστής είναι σαφώς ταχύτερος αυτού που έχετε τώρα (είναι εφάμιλλος του i7-3770, αλλά καίει περισσότερο ρεύμα). απομένει βέβαια να εξακριβώσετε αν τρέχει εκεί η εφαρμογή σας.

Αν παρ' όλ' αυτά επιμένετε στον παλαιό υπολογιστή που έχετε, μια κάρτα που προφανώς ταιριάζει είναι αυτή εδώ, αλλά για να βεβαιωθείτε, επικοινωνήστε με τον πωλητή. Εάν ζείτε και ολίγον επικινδύνως (λέγε με τσιπαρισμένη κάρτα), επικοινωνήστε εδώ. Είναι ο άνθρωπος που ψάχνετε. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρείτε ισχυρή κάρτα που να μη δουλέψει στον Mac σας.
 


Μηνύματα
3.117
Reaction score
10.318
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση και συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά ήμουν εκτός Θεσσαλονίκης.

Προφανώς έχετε δίκιο σ´αυτα που λέτε αλλά αποφάσισα να κάνω τελικά την αναβάθμιση γιατί δεν ήταν πολλά τα λεφτά για την συνολική δουλειά , δηλ εγκατάσταση νέου σκληρού ssd, ram 8gb νέο λειτουργικό high Sierra, κάρτα γραφικών ATI Radeon HD5850 1gb .....5870 από eBay + καλωδίωση, αναβάθμιση όλων των προγραμμάτων μου για συμβατότητα με το νέο λειτουργικό και ένα σχετικό σερβις - καθαρισμός ήτοι φιλική θεσσαλονικιωτικη τιμή 280€..

Συν ότι παρότι παλιός macpro έχει καλή περαιτέρω δυνατότητα επεκτασιμοτητας και τον λυπήθηκα να τον παροπλισω (είχα ήδη παροπλισμένο ένα G5, δεν είχε intel) και δεν ήμουν για καινούριο Mac Pro αλλά για κάποιον iMac που αυτός που θα μου ι;κανόποιούσε τις απαιτήσεις των προγραμμάτων είχε από 2200€ +... οπότε έκανα την αναβάθμιση. Ε και αν η εγχείρηση αποτύχει το ρίσκο είναι μικρό. ( για να μην αναφέρω ότι μαζεύω και οθόνες mac (2).


Μειονέκτημα η αναμονή από eBay ,που παρότι από Γερμανία θα κάνει 1 μήνα, και δεν το στέλνει πιο γρήγορα. :(

Θα σας ενημερώσω , πάντως ότι και γίνει , ως ελάχιστη ανταπόδοση για το ενδιαφέρον σας. :hi:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.912
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top