Κάψιμο woofer Atc Scm 40 v2

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Και 12 db/oct καλά είναι... απ' το ολότελα που τα έχεις τώρα;;; (full range)

Μακάρι να είχαν κι άλλοι προενισχυτές αυτά και ας ήταν στα 12 db/oct !!!

Απλά κόψε λίγο πιο ψηλά, 90-100

View attachment 255865
Με 12 db/Oct, χωρίς δεύτερη συζήτηση, στα 140 θα το έβαζα, στο τέρμα ο περιστροφικός επιλογέας, όπως βλέπω στη φώτο.

Για αρχή που λες, μια χαρά είναι.

Κι έχει και για δεύτερο σαμπ έξοδο.

Όσο το σαμπ είναι ένα, αυτό θα πρέπει να τοποθετηθεί κέντρο ανάμεσα στους 2 δορυφόρους, και να σε βλέπει φάτσα κάρτα.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
48
Η χειρότερη ενσωμάτωση sub είναι πάντοτε προτιμώτερη από την ανυπαρξία του, ειδικά όταν τα ηχεία είναι αναιμικά στα μπάσα όπως εν προκειμένω. Δεν ξέρω αν κάποιος επιτήδειος ή ημιμαθής σε έχει επηρεάσει, μη τυχόν και "χαλάσεις τις χροιές" και "καταστρέψεις τη φάση", κι αφήνεις το sub και τις δυνατότητες του προενισχυτή σου αναξιοποίητες. Σύνδεσε το sub απόψε κιόλας. Ας είναι όπου θέλει. Σε λάθος θέση. Ένα μόνο.

View attachment 255871
Το sub το έχω και παίζει.
Απλά τα ηχεια είναι στο full range χωρίς cross γιατί εκεί μου έβγαζε καλή απόκριση στο rew!
Με cross στα main δεν έφτανε μόνο το sub για να καλύψει μια βύθιση στους 50 που είχε και να φέρει σε καλό μια έξαρση στα 35hz
 

Μηνύματα
208
Reaction score
48
Καλησπέρα και πάλι.
Έστειλα το woofer για recone.
Το άνοιξε ο κύριος που συνεργάζεται η atc εδώ στην Ελλάδα και δεν είχε καεί το πηνίο.
Απλά είχε διαλυθεί σε κομμάτια.
Παρακάτω fotos.
Από τι να έγινε αυτό άραγε;
 

Attachments


Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Mε αστοχία υλικού μου μοιάζει. Δεν είναι καμένο, απλά ξετυλίχτηκε , μάλλον δεν φταίς εσύ.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
48
Mε αστοχία υλικού μου μοιάζει. Δεν είναι καμένο, απλά ξετυλίχτηκε , μάλλον δεν φταίς εσύ.
Μου είπε ότι είναι από την μεγάλη ένταση.
Δε ξέρω.
Περίεργο μου φαίνεται.
Ο ενισχυτής ελέγχθηκε και δεν έχει κάτι.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Αυτό δεν είναι από μεγάλη ,αλλά από πολύ μεγάλη ενταση.
Δεν στέκει .
 






gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Επειδή,σύμφωνα με τον νηματοθετη,τα ηχεία είναι καινουρια,άρα εντός εγγυησης νομιζω ότι πρέπει να γίνει αντικατάσταση του γουφερ από την ATC με μηδενικη χρεωση!
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Επειδή,σύμφωνα με τον νηματοθετη,τα ηχεία είναι καινουρια,άρα εντός εγγυησης νομιζω ότι πρέπει να γίνει αντικατάσταση του γουφερ από την ATC με μηδενικη χρεωση!
Ένα τέτοιο θέμα εναπόκειται στην καλή διάθεση του αντιπροσώπου, ή του κατασκευαστή, για αντικατάσταση.
Η λανθασμένη χρήση μπορεί κάλλιστα να προκαλέσει κάτι τέτοιο.
Γενικά οι καμένες μονάδες δεν καλύπτονται από την εγγύηση, αφού δεν μπορεί να υπάρχει έλεγχος του χρήστη για τις συνθήκες ακρόασης.
Στα χαρακτηριστικά του ηχείου αναφέρεται <<προτεινόμενος ενισχυτής από 75 έως 300 watts>>. Ο Halo με το καλημέρα βγάζει κοντά στα 300 watts χαλαρά, στα 8 ωμ.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
48
Η αντιπροσωπεία έδω στην Ελλάδα άμεσα με εξυπηρέτησε και φτιάχνω το woofer αυτή τη στιγμή.
Θα μιλήσω με Κύπρο που το πήρα Demo να δω αν μπορέσει να κάνει κάτι..
 

Μηνύματα
172
Reaction score
74
Παντως το να εχεις atc και το ενα να ειναι επισκευασμενο ,ειναι αστα να πανε,πρεπει να τα αλαξεις και τα δυο.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Γιατί τι διαφορά θα έχει ? αφού πέρασε καινούργιο recone kit , και τα ηχεία είναι καινούρια.
 

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.574
Αυτο για να συμβει απο λαθος χειρισμο θα ειχαν αρπάξει τα πάντα.Λογικα η κολλα που κρατάει το συρμα δεν είχε απλωθει στην σωστη ποσότητα σε ολο το πηνιο.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Αυτό είπα και γω. Αστοχία στην εργασία .
Δεν είναι κάπου καμμένο το πηνίο , απλώς ξετυλίχτηκε από το φόρμερ.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
48
Καλησπέρα.
Μόλις έβαλα το επισκευασμένο woofer (recone kit).
Θα είχε νόημα να έβαζα μόνο το woofer να παιζει ωστε να κερδισει καποιες ωρες σε σχεση με τα αλλο?
Να βάλω μόνο τις μπορνες του woofer.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top