Καθαρισμα Ενισχυτη



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Τους υπολογιστές συνήθως τους καθαρίζουμε με κομπρεσέρ (εννοώ πεπιεσμένο αέρα).
Ούτε με τη σκούπα, ούτε με το πινέλο δεν θα φύγει τόσο καλά η σκόνη όσο με το κομπρεσέρ.

Προσοχή απλά, υπάρχουν και κάτι δοχεία με πεπιεσμένο αέρα (πουλάνε στο Πλαίσιο κλπ.) για καθαρισμό πληκτρολογίων κλπ. Απλά όσες φορές έχει τύχει να χρησιμοποιήσω τέτοια, έχω δει πως κάνει υγροποίηση, κάτι που δεν το θες σε καμία περίπτωση σε ηλεκτρονικά κυκλώματα. Ενώ το κομπρεσέρ δεν έχει τέτοιο θέμα.
 



gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.653
Πιστολάκι για τα μαλλιά στο κρύο; (χωρίς δηλαδή τις αντιστάσεις σε λειτουργία)
Το πιστολάκι δεν βγάζει επαρκή πίεση.

Προσωπικα θα έπαιρνα την πολλή σκόνη με ηλεκτρική σκούπα (γιατί έχει ΠΟΛΛΗ σκόνη), μετά θα το φυσούσα (ιδανικά με συμπιεστή) και με μεγάλη προσοχή ως προς την πίεση για να "σηκωθεί" η υπόλοιπη σκόνη, και αμέσως μετά μια τελευταία ηλεκτρική σκούπα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.066
Το χρησιμοποιώ για τους H/Y, όμως και εδώ μπορούμε, με ευλαβική όμως προσοχή. Κάνει πολύ καλή δουλειά και είναι οικονομικό. Το αντίθετο δηλαδή από τα γνωστά σπρέι αέρος που μόνο δυσκολίες φέρνουν και αποτέλεσμα μηδέν.

Παράδειγμα
 

Μηνύματα
1.407
Reaction score
2.820
Εγώ πηγαίνω σε βενζινάδικο και με το λάστιχο πίεσης που ξεσκονίζουν τα αυτοκίνητα φυσάω τον ενισχυτή, βέβαια από αρκετή απόσταση γιατί έχουν μεγάλη πίεση, αλλά μετά βλέπεις τον ενισχυτή και είναι βιτρίνα, τίποτα άλλο δε σου λέω.
Και πριν προλάβει να πεταχτεί κανείς και πει ότι στα βενζινάδικα τα λάστιχα πίεσης βγάζουν υγρασία αν το κάνετε από απόσταση δεν υπάρχει αυτό το θέμα, κάθε τρία - τέσσερα χρόνια το κάνω αυτό σε τρεις ενισχυτές και δεν είχα ποτέ πρόβλημα, γίνονται κούτα εσωτερικά με τόση δύναμη που δε χρειάζεται τίποτα μετά.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
έχω δει πως κάνει υγροποίηση, κάτι που δεν το θες σε καμία περίπτωση σε ηλεκτρονικά κυκλώματα. Ενώ το κομπρεσέρ δεν έχει τέτοιο θέμα.
Έχουν και τα κομπρεσσέρ υγρασία που εξαφανίζεται ταχύτατα όπως κι απ' αυτό. Έχω καθαρίσει δεκάδες φορές πισιά και ηλεκτρονικά με δοχείο αέρα και με κομπρεσσέρ.
Μέχρι να συνδεθεί και ν' ανάψει, και με το λάστιχο να το έχεις κάνει θα έχει στεγνώσει. :p
 

Μηνύματα
1.407
Reaction score
2.820
Πολύ καλή δουλιά κάνει και το σπρέι σιλικόνης που είναι αδιάβροχο και προστατεύει τα ηλεκτρονικά κυκλώματα ψεκασμένο σ ένα πινέλο και μετά με το πινέλο πιάνεις όλες τις λεπτομέρειες, πιο καινούριο πεθαίνεις.
Εννοείται αφού πρώτα έχεις φυσήξει τα χοντρά ώστε να μη γίνουν λάσπη με το σπρέι.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Έχουν και τα κομπρεσσέρ υγρασία που εξαφανίζεται ταχύτατα όπως κι απ' αυτό. Έχω καθαρίσει δεκάδες φορές πισιά και ηλεκτρονικά με δοχείο αέρα και με κομπρεσσέρ.
Με το σπρέι έχω δει με τα μάτια μου να συγκεντρώνεται νερό εκεί που φυσάω (το οποίο ναι, εξαφανίζεται άμεσα), ενώ με το κομπρεσέρ όχι. Μάλλον είναι επειδή λόγω της μεγαλύτερης δύναμης, το κάνεις από πιο μακριά; Ίσως.

Πάντως δεν εννοώ την υγρασία που (φυσιολογικά) έχει ο αέρας. Εννοώ την υγροποίηση που κάνει λόγω απότομης ψύξης (που δημιουργείται λόγω της αποσυμπίεσης, όπως στα Air Condition). Φαντάζομαι βέβαια το ίδιο εννοείς κι εσύ.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.920
Reaction score
12.574
Μέχρι να συνδεθεί και ν' ανάψει, και με το λάστιχο να το έχεις κάνει θα έχει στεγνώσει. :p
Αν βαριέσαι να το αποσυνδέσεις και το κάνεις επί τόπου, τι γίνεται?

Για ένα φίλο ρωτάω...
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Αγοράζεις blower ,φθηνά είναι και 2 πινέλα ενα μικρό και ένα μεγάλο και το πλακώνεις στο φύσιμα ταυτόχρονα με το πινέλο σε έξω χώρο πάντα.
και το βενζινάδικο παίζει αλλά φορτώνης-ξεφορτώνης .
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Αν βαριέσαι να το αποσυνδέσεις και το κάνεις επί τόπου, τι γίνεται?

Για ένα φίλο ρωτάω...
Μου θυμισες μια φορα που εκοψα ενα καλωδιο και ξεχασα να το βγαλω απο την πριζα. Μπαμμμμμ
 





Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Τα κομπρεσέρ ειδικά αυτό που δεν έχει νερό παγίδα μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα, ένα φτηνό μπλοουερ όπως είπε και ο φίλος παραπάνω είναι η πιο ασφαλής λύση.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top