Καθαρισμα Ενισχυτη

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
σε service tv που δούλευα με το κομπρεσέρ της φυσάγαμε και δεν είχαμε ποτε πρόβλημα.40-50 εκατοστά απόσταση είσαι ΟΚ.και πιο κοντα αν είναι μικρο
 


Μηνύματα
440
Reaction score
560
υπαρχει παγιδα νερου που μπαινει στο λαστιχο, διοτι η μπουκαλα μαζευει νερο (το οποιο υπαρχει βιδα απο κατω την οποια ξεβιδωνεις αφου εχεις αδειασει τον αερα , για να βγαλεις το νερο).
βεβαια αν δεν υπαρχει παγιδα, αν εχεις αδειασει το νερο , με 2-3 φορες που θα το λειτουργησεις το κομπρεσερ στην αρχη δεν υπαρχει κανενα προβλημα, ειναι σκετος αερας χωρις σταγονιδια.
επισης υπαρχει και ακροφυσιο-πιστολι που μπαινει στο λαστιχο, με τη σκανδαλη που οσο πατας τοσο αερα βγαζει, με μικρο χρηματικο ποσο (νομιζω κανει 5-6 ευρω) κατι σαν το πιστολι απο το λαστιχο ποτισματος...

να πω και την εμπειρια μου με μπλοουερ (big φυσερο λεγοτανε... η μαρκα ητανε; ετσι τα λεγανε τοτε; δεν ξερω.. φτηνο των 15000 δρχ...) μετα απο κανα χρονο, αραια κ που η χρηση του, και μια μερα με πολυωρη χρηση, πηρε φωτια το καλωδιο (απο τη μπριζα προς το μηχανημα-σε δευτερολεπτο...) τρομαξα παρα πολυ , το πεταξα απο τα χερια εκλεισα τον γενικο.
δεν ειχα ξαναδει ποτε κατι τετοιο, ουτε εχω ξαναδει... αγορασα αλλο καλης μαρκας που το εχω ακομη κ σημερα χωρις κανενα προβλημα.
το θεμα με αυτα ειναι οτι δεν εχεις ελεγχομενη εξοδο αερα, τον βγαζει στο μεγιστο.
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
στο κομπρεσέρ?:gotcha:
:drinks:
Στο κυκλωμα :p
υπαρχει παγιδα νερου που μπαινει στο λαστιχο, διοτι η μπουκαλα μαζευει νερο (το οποιο υπαρχει βιδα απο κατω την οποια ξεβιδωνεις αφου εχεις αδειασει τον αερα , για να βγαλεις το νερο).
βεβαια αν δεν υπαρχει παγιδα, αν εχεις αδειασει το νερο , με 2-3 φορες που θα το λειτουργησεις το κομπρεσερ στην αρχη δεν υπαρχει κανενα προβλημα, ειναι σκετος αερας χωρις σταγονιδια.
επισης υπαρχει και ακροφυσιο-πιστολι που μπαινει στο λαστιχο, με τη σκανδαλη που οσο πατας τοσο αερα βγαζει, με μικρο χρηματικο ποσο (νομιζω κανει 5-6 ευρω) κατι σαν το πιστολι απο το λαστιχο ποτισματος...

να πω και την εμπειρια μου με μπλοουερ (big φυσερο λεγοτανε... η μαρκα ητανε; ετσι τα λεγανε τοτε; δεν ξερω.. φτηνο των 15000 δρχ...) μετα απο κανα χρονο, αραια κ που η χρηση του, και μια μερα με πολυωρη χρηση, πηρε φωτια το καλωδιο (απο τη μπριζα προς το μηχανημα-σε δευτερολεπτο...) τρομαξα παρα πολυ , το πεταξα απο τα χερια εκλεισα τον γενικο.
δεν ειχα ξαναδει ποτε κατι τετοιο, ουτε εχω ξαναδει... αγορασα αλλο καλης μαρκας που το εχω ακομη κ σημερα χωρις κανενα προβλημα.
το θεμα με αυτα ειναι οτι δεν εχεις ελεγχομενη εξοδο αερα, τον βγαζει στο μεγιστο.
Το εχω το πιστολι, απλα ειναι πολυ συγκεντρωτικο, για αυτο προτιματε το blower απο τους επαγγελματιας. Λογικα θα ειχε πολυ μικρο καλωδιο σε σχεση με τα βαττ που εκαιγε
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.653
για αυτο προτιματε το blower απο τους επαγγελματιας
Όχι, προτιμάται γιατί είναι φθηνό και αξιοπρεπές. Δεν συγκρίνεται με κομπρεσσέρ σε απόδοση, δεν έχει όμως και θόρυβο συμπίεσης/εγκαταστάση/καθαρίσματα.
Κι εγώ κάνω το εσωτερικό των αυτοκινήτων με το τεράστιο blower του κήπου (καμία σχέση με τα Lidlένια και όλα τα miniblowers) πριν τα πανιά και τις σκούπες επειδή βαριέμαι το κομπρεσσέρ με πιστόλι που απαιτεί περισσότερο χρόνο, αλλά το αποτέλεσμα είναι σίγουρα χειρότερο. :p
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
θέλει προσοχή όμως γιατί δημιουργεί στατικό ηλεκτρισμό, ιδίως στα ηλεκτρονικά , οπότε να μην δουλέψει αμέσως μετά ο ενισχυτής. Και εί δυνατόν να γειωθεί σε ένα σωλήνα καλοριφέρ για να αποφορτιστεί.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.604
Reaction score
94.498
Δεν κάνει η γείωση του σπιτιού Γιάννη;
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.396
Reaction score
1.856
θέλει προσοχή όμως γιατί δημιουργεί στατικό ηλεκτρισμό...
Ωπ! αυτό δεν το'ξερα και ήμουν έτοιμος να αγοράσω. Δηλαδή σε μικροτσιπάκια, SMD κλπ, δεν;
 

Μηνύματα
376
Reaction score
221
Βενζιναδικο ,τελος. Τι ,μηπως φυγουν τα τρατζιστορ? Και που να με δεις να ''φυσαω'' pro ενισχυτη. Τοπιο στην ομιχλη. Μετα ομως ,τζαμαουα.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.653
Ωπ! αυτό δεν το'ξερα και ήμουν έτοιμος να αγοράσω. Δηλαδή σε μικροτσιπάκια, SMD κλπ, δεν;
Δεν παθαίνουν τίποτα. Δε θα περάσουν 2-3-5 λεπτά μέχρι να συνδεθεί και ν' ανάψει;
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Πως τον καθαριζω; Να τον κανω μπανιο οπως το βιντεο με τον μπακλαντεζ; 😁

Ηλεκτρικη σκουπα;
Δεν έχει τίποτα μια χαρά είναι... αστιεβομαι !!!
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
H εταιρεία που μου έβαλε το UPS μου είπε ότι μια φορά το χρόνο τα ανοίγουν και τα καθαρίζουν
 

Μηνύματα
393
Reaction score
1.206
1620039714716.png

Άριστη λύση! Χρησιμοποιώ έναν αντίστοιχο, για καθαρισμό PC, εδώ και μια δεκαετία.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.243
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top