Καθαρισμός οπτικών μέσων

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Τις κεφαλές των cd, dvd, φακών με τι υλικό θα πρέπει να τα καθαρίζουμε;
Κάποιος ηλεκτρινικός μου είχε πει με καθαριαστικό τζαμιών.
Κάποιοι λένε ότι είναι καυστικό το καθαριστικό και αφήνει "νερά" και θα πρέπει μόνο με καθαρό οινόπνευμα.
Τελικά ποιο είναι το σωστό;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Τα καθαριστικά τζαμιών είναι λύση μάλλον αποφευκτέα, καθώς περιέχουν βασικές προσμίξεις, ώστε να καθαρίζουν τα λίπη, (όπως οι δαχτυλιές). Αυτές οι προσμίξεις μπορεί να αφήσουν υπόλειμμα, κάτι ανεπιθύμητο, βέβαια. Η καλύτερη λύση είναι το καθαριστικό αυτιών εμποτιμένο με νερό, κατά προτίμηση απιονισμένο, και αμέσως μετά σκούπισμα με την άλλη –στεγνή- άκρη της μπατονέτας. Το οινόπνευμα είναι προσφιλές γιατί εξατμίζεται γρήγορα, αλλά το σκούπισμα του φακού με τη στεγνή άκρη της μπατονέτας είναι και πάλι προτιμητέο, χωρίς να κοστίζει. Βέβαια, χρειάζονται προσοχή και απαλές κινήσεις, καθώς ο φακός εδράζεται σε πολύ ευαίσθητη ανάρτηση.

Βασική προϋπόθεση, η δουλειά αυτή να γίνεται με τη συσκευή σβηστή. Ο φακός της κεφαλής εκπέμπει ακτίνα αόρατη μεν, αλλά επιβλαβή για το μάτι.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Γενικά ναι, αρκεί το πανί να είναι πολύ μαλακό, καθώς οι συνθετικοί φακοί χαράσσονται εύκολα.
 


Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Υπάρχει ειδικό σετ για τον καθαρισμό των lasers.
Είναι ένα CD που έχει επάνω του ένα μικρό βουρτσάκι από πολύ λεπτές ίνες. Απλά ακολουθείς τις οδηγίες και δεν χρειάζεται να ανοίξεις to CD player.
Υπάρχει μέσα στο set και ειδικό υγρό.

Εναλλακτικά γίνεται ο καθαρισμός με αέρα υπό πίεση. Υπάρχει ειδικό σπρεϋ με πεπιεσμένο αέρα. Δεν δημιουργεί γρατζουνιές και δεν αφήνει κατάλοιπα. Το ίδιο κάνουν και οι ειδικοί στους φακούς των φωτογραφικών μηχανών.

Oi κοινές μπατονέτες από βαμβάκι δημιουργούν μικρές γρατζουνιές στον φακό. Δεν τις συνιστώ.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.934
Reaction score
3.746
Ειδικά για φακούς CD/DVD player δε θα συνιστούσα τον πεπιεσμένο αέρα, λόγω της εθαίσθητης ανάρτησης που προαναφέρθηκε.
Επίσης, για φακούς προβολέων, μηχανών κλπ, υπάρχει ένα ειδικό σπρέυ που στερεοποιείται με τη μορφή λεπτού στρώματος λίγη ώρα μετά που θα το ψεκάσεις. Στη συνέχεια το αφαιρείς, μαζί με το μεγαλύτερο μέρος των ακαθαρσιών του φακού. Είναι πολύ αποτελεσματικό, αλλά δυσεύρετο και σχετικά ακριβό. Συνήθως χρησιμοποιείται για τον καθαρισμό του οπτικού συστήματος τηλεσκοπίων :wink:
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
@ Minas,
συμφωνώ για τον πεπιεσμένο αέρα. Αλλά βρε παιδί μου δεν θα κολλήσεις το spray επάνω στο φακό !!!!!
Μία απόσταση περίπου 10-15 εκατοστά από τον φακό δεν θα βλάψει την ανάρτηση. Ισα ίσα θα την στρώσει και λίγο.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Εγώ με spray αέρα καθαρίζω τους φακούς και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Καπνίζω και στο σπίτι και το marantz μου διαβάζει τα πάντα εδώ και πολλά χρόνια.
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Έχω δει laser σε cd rom που δεν αναγνώριζε κανένα δίσκο και μετά το καθάρισμα με αλκοόλ έφυγε τόση βρομιά που φακός βρήκε ξανά το διάφανο του χρώμα και δούλεψε μια χαρά. Τι αέρα μου λέτε? Άσε που είναι επικίνδυνο να πάθει ζημία η ανάρτηση. Αν ο player είναι σχετικά καινούριο και σε ένα καθαρό περιβάλλον ακόμα και στεγνό καθάρισμα με λίγο βαμβάκι μια χαρά καθαρισμός θα γίνει. Εγώ με οινόπνευμα τα καθαρίζω και πολύ σπάνια και δεν έχω κανένα πρόβλημα.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Εγώ τον καθαρισμό του laser τον κάνω μία φορά το χρόνο ή μία φορά κάθε 2 χρόνια.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.695
Μηνύματα
2.870.126
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top