Καινούργιο Αtmos 5.1.4

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.850
Reaction score
77.442
Σε 110 μοίρες ούτε να σκεφτείς αμφίπολα.
από χθες το σκέφτεται...ρίξε ένα γουορνινγκ να στρώσει 😁 :p
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Σε 110 μοίρες ούτε να σκεφτείς αμφίπολα.
εντάξει μπορώ και 90, αλλά τα surround σε 5.1.4 δε πρέπει να είναι λίγο πίσω από τη θέση ακρόασης? όπως μου τα λέτε μάλλον για τα 600m με βλέπω
από χθες το σκέφτεται...ρίξε ένα γουορνινγκ να στρώσει 😁 :p
τι από χτες, πας καλά? από την.. προηγούμενη σειρά να λες..(250s, 160m...) :po_O
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.850
Reaction score
77.442
φίλε μου έχεις μεγάλο δίκιο σε αυτά που γράφεις και είναι κάτι που απασχολεί και μένα. Είμαι ηχολήπτης και ένα δωμάτιο το έχω περιποιηθεί ακουστικά για να μπορέσω να δουλεύω και ξέρω ότι υπάρχει τεράστια διαφορά. Το πρόβλημα είναι ότι στο σαλόνι από ότι καταλαβαίνω μπορώ να βάλω ηχοαπορροφηση, μόνο στον μπροστά τοίχο πίσω από την tv, αντε και στο ταβάνι. Όσον αφορά τις πλαινές και σημαντικότερες πρώτες ανακλάσεις, θα πρέπει μάλλον να βολευτώ με το δεξί πράσινο καναπέ από δεξιά. και μπασοπαγίδες που να βάλω? είναι ανοιχτός χώρος τελείως . Όχι στα 3.5μ είναι η tv
θα βρεθούν λύσεις...εφόσον έχεις και το ταβάνι στα σχέδια...θα είσαι πολύ καλύτερα....

άρα εφόσον είσαι στο στοιχείο σου....
και εφόσον έχουμε 1 θέση ακρόασης.....να πάρεις μια μέτρηση του χώρου να μας δείξει με τι έχουμε να κάνουμε8-)
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
θα βρεθούν λύσεις...εφόσον έχεις και το ταβάνι στα σχέδια...θα είσαι πολύ καλύτερα....

άρα εφόσον είσαι στο στοιχείο σου....
και εφόσον έχουμε 1 θέση ακρόασης.....να πάρεις μια μέτρηση του χώρου να μας δείξει με τι έχουμε να κάνουμε8-)
η μέτρηση είναι μια πολύ εξειδικευμένη διαδικασία, πρέπει να γίνει από ειδικούς και κοστίζει αρκετά. Μακάρι να μπορούσα να διαθέσω τόσα χρήματα
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.850
Reaction score
77.442
η μέτρηση είναι μια πολύ εξειδικευμένη διαδικασία, πρέπει να γίνει από ειδικούς και κοστίζει αρκετά. Μακάρι να μπορούσα να διαθέσω τόσα χρήματα
δεν είναι τόσο όσο νομίζεις.....
γιατί δεν ρωτάς?
 



Μηνύματα
285
Reaction score
110
Δεν λέω για τον χώρο, γιατί το 502s θα ήταν πολύ ωραίο σαν surround σε 5.1 στις 90 μοίρες νομίζω, Θα γέμιζε το χώρο. Αλλά σαν surround σε atmos σύστημα, πιστεύω θα δυσκολευόταν και πολύ καλοί εγκαταστάτες-calibrator να τα φέρουν βόλτα
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.850
Reaction score
77.442
Δεν λέω για τον χώρο, γιατί το 502s θα ήταν πολύ ωραίο σαν surround σε 5.1 στις 90 μοίρες νομίζω, Θα γέμιζε το χώρο. Αλλά σαν surround σε atmos σύστημα, πιστεύω θα δυσκολευόταν και πολύ καλοί εγκαταστάτες-calibrator να τα φέρουν βόλτα
δεν νομίζω ότι έχει τρομερή δυσκολία....
για μία θέση ακρόασης μιλάμε....
εντάξει ο χώρος είναι για 5χ5 αλλά έχουμε δει αντίστοιχους χώρους σε μέλη που μετράνε υπέροχα
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
δεν νομίζω ότι έχει τρομερή δυσκολία....
για μία θέση ακρόασης μιλάμε....
εντάξει ο χώρος είναι για 5χ5 αλλά έχουμε δει αντίστοιχους χώρους σε μέλη που μετράνε υπέροχα
Εννοώ ότι έχοντας δύο κατευθύνσεις να βγάζει ήχο το 502s σε συνδυασμό και με τα άτμος και τα μπροστά, δεν θα γίνει λίγο τουρλουμπούκι; Θυμάμαι πέρυσι τέτοια εποχή το είχα αναφέρει και εγώ εδώ μέσα και τότε μου λέγανε ούτε καν να το προσπαθήσω...
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
δεν νομίζω ότι έχει τρομερή δυσκολία....
για μία θέση ακρόασης μιλάμε....
εντάξει ο χώρος είναι για 5χ5 αλλά έχουμε δει αντίστοιχους χώρους σε μέλη που μετράνε υπέροχα
το πρόβλημα δεν έιναι η μέτρηση το πρόβλημα είναι ότι δε μπορώ μάλλον να βελτιώσω ακουστικά το χώρο.
Εννοώ ότι έχοντας δύο κατευθύνσεις να βγάζει ήχο το 502s σε συνδυασμό και με τα άτμος και τα μπροστά, δεν θα γίνει λίγο τουρλουμπούκι; Θυμάμαι πέρυσι τέτοια εποχή το είχα αναφέρει και εγώ εδώ μέσα και τότε μου λέγανε ούτε καν να το προσπαθήσω...
γιαυτο μάλλον θα παω με το 600Μ να τελειωνουμε
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.850
Reaction score
77.442
Εννοώ ότι έχοντας δύο κατευθύνσεις να βγάζει ήχο το 502s σε συνδυασμό και με τα άτμος και τα μπροστά, δεν θα γίνει λίγο τουρλουμπούκι; Θυμάμαι πέρυσι τέτοια εποχή το είχα αναφέρει και εγώ εδώ μέσα και τότε μου λέγανε ούτε καν να το προσπαθήσω...
νομίζω το θέμα με τα di-bi το λύσαμε....δεν είναι αυτά για τέτοιο στήσιμο...
και δεν του χρειάζεται κιόλας....
αν έστηνε 9.1.4 και θέλαμε να πιάσουμε και τους καναπέδες θα μπορούσαν με λίγη δυσκολία στην κολώνα και κάνοντας την καρδιά μας πέτρα να μπουν στα πλαινά

με τα δεδομένα που έχουμε όμως είναι απαγορευτικό
το πρόβλημα δεν έιναι η μέτρηση το πρόβλημα είναι ότι δε μπορώ μάλλον να βελτιώσω ακουστικά το χώρο.

γιαυτο μάλλον θα παω με το 600Μ να τελειωνουμε
καλά μωρέ πριν δεν είπες για μπροστά τοίχο και ταβάνι ότι μπορείς να κάνεις κάτι? :oops:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.299
Reaction score
93.798
είχα ρωτήσει για το δωμάτιο μέσα. Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα μου είπανε, αλλά ήταν αρκετά γιατί το απέρριψα αμέσως. Πάνω από 500Ε
Με αεροπορικά business class να φανταστώ.... :headbang:

Πού βρίσκεσαι;
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
καλά μωρέ πριν δεν είπες για μπροστά τοίχο και ταβάνι ότι μπορείς να κάνεις κάτι? :oops:
[/QUOTE]
για κει ναι, αλλά για το πλάι και μπασοπαγίδες?
Με αεροπορικά business class να φανταστώ.... :headbang:

Πού βρίσκεσαι;
Νεάπολη Νίκαιας
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.850
Reaction score
77.442
Πού βρίσκεσαι;
Στρογγύλη:lolsign:
καλά μωρέ πριν δεν είπες για μπροστά τοίχο και ταβάνι ότι μπορείς να κάνεις κάτι? :oops:
για κει ναι, αλλά για το πλάι και μπασοπαγίδες?

[/QUOTE]

τα μπάσα θα έρθουν με 2-3 σαμπ....
κάποια βασικά όμως μπορούν να κερδηθούν με ταβάνι-μπροστά τοίχο;)
 


Μηνύματα
243
Reaction score
40
:eek:
Πόσο κwλόφαρδος...

Πάρε παιδί μου τον @Μανώλης Κ. να σε φτιάξει. Δίπλα σου μένει.
ναι, τον ξέρω τον Μανώλη, θα επικοινωνήσω απλώς ήθελα να πάρω μία γενική γνώμη πρώτα. Επιπλέον είχα τη εντύπωση ότι ασχολούνταν πιο πολύ με το κομμάτι της εικόνας
 


Μηνύματα
2.401
Reaction score
3.611
Αλήθεια γιατί δεν κάνουν τα Bipolar σε σύστημα που έχει και atmos?

Έχουν ευκολότερη τοποθέτηση και διασπορά, καλύπτουν μεγαλύτερο εύρος χώρου σε στριμόκωλες καταστάσεις...
Επίσης, γιατί είναι απαγορευτικό να μπουν στις 110 μοίρες? Πίσω απο τη θέση ακρόασης δεν υπάρχει τοίχος..
Είτε 90, είτε 110 το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο, αυτό είναι η ευκολία τους...
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
[Q
Είτε 90, είτε 110 το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο, αυτό είναι η ευκολία τους...
[/QUOTE]
και αυτό που λες μάλλον σωστό είναι, αλλά φοβάμαι πολύ τον χώρο μου που είναι τεράστιος
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.785
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top