Και εγώ θέλω τελικό.

Μηνύματα
182
Reaction score
399
Γειά σας.
Στο καθιστικό μου, έχω μια τηλεόραση και έναν Yamaha 3060.
Προς το παρόν έχω μόνο 3 ηχεία, ένα σετ focal 906 και το κεντρικο 900. Σε λίγες ημέρες περιμένω τις κολώνες 936 και το 1000f sub, οπότε επιτέλους θα ολοκληρωθεί το 5.1 σετάπ με aria ηχεία, κάτι που κηνυγούσα να κάνω εδώ και καιρό (νά'ναι καλά ο Ndis).

Φοβάμαι πως ο Yamaha θα είναι αναιμικός να οδηγησεί όλο το σύστημα, οπότε σκεφτόμουν για μια λύση τουλάχιστον για τις κολώνες: έναν class d τελικό.

Επειδή έχω ήδη parasound σε ένα ξεχωριστό stereo σετάπ και είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση, είδα τον Zonemaster 2350 και νομίζω πως είναι καλή επιλογή.
Θα ήθελα την γνώμη των έμπειρων του φόρουμ.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Περίμενε ντε πρώτα να δεις πως θα παίξει το σύστημα. Το sub είναι ενεργό, οπότε θα χαλαρώσει τον Yamaha από κάποιο φόρτο...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
καλοάκουστα τα φοκαλάκια:king:

για αρχή θα έλεγα να τα ακούσεις πρώτα όλα μαζί και βλέπουμε
για γιαμάχα μιλάμε...δώστου μια ευκαιρία πρώτα;)

προσωπικά θα έπαιρνα σε πρώτη φάση ένα ακόμα sub και όχι τελικό για τα ηχεία(ακόμα)

όλο το ρεύμα πάει στα μπάσα...αν εκεί είσαι οκ....στα subs δηλαδή..... και σου γεμίζουν τον χώρο...
και απαλλάξεις τα ηχεία σου από το δύσκολο κομμάτι των χαμηλών συχνοτήτων....
αναλόγως μετά των εντάσεων που ακούς...ίσως και να μην χρειαστείς κάποια επένδυση σε τελικό
 

Μηνύματα
182
Reaction score
399
Έχετε δικιο και οι 2. Εξάλλου αμέσως δεν θα τον αγόραζα. Είναι για τον Σεπτέμβριο η αγορά αν είναι να γίνει. Το δεύτερο sub πολύ το θέλω αλλά κυνηγάω πάλι καμια ευκαιρία, αλλιώς είναι τσουχτερό το άτιμο.

Edit: Ασχέτως αυτού όμως, πως σας φαίνεται ο 2350;
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.115
Reaction score
124.692
Υπομονή..

Σχετικά εύκολη η ανεύρεση ευκαιρίας για το δεύτερο, στο τρίτο θα αρχίσουν τα ζόρια και στο τέταρτο τα γ@μοσταυρίδγια...
 


Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
O Yamaha αναιμκός δεν θα είναι αλλά ΑΝ ακούς σε πολύ υψηλές στάθμες σε μεγάλο χώρο θα χρειαστείς τον τελικό, και μάλιστα τρικάναλο . Και λεω πολυ υψηλές και όχι σκέτο υψηλές γιατί λες για 5 ηχεία. Για παραπάνω ηχεία και υψηλες στάθμες δεν τον γλιτώνεις τον τελικό.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.512
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top