Και φτου και απ΄την αρχή


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.867
Reaction score
28.520
Υπάρχει αυτό , στην χ.ε , σε άριστη κατάσταση , απείραχτο .
AUDIO SPECTRUM HERMES TLS .
κοντά στα 1000e
-
68544_0f481a457f3de5621dc279733e0bdae3.jpg


-
Πικάπ ,
κάτι σαν αυτό με 400-500e σε αυτή την κατάσταση .
Technics SL-1200 MKII

aa.JPG


-
Αυτόs ό τελικόs από τίs αγγελίεs του AVsite ( τό έχειs δει )
Είναι μοντέλο 2006, class A, dual mono 2x120Watt.
Τιμή 1200e .
Electrocompaniet AW 120

proxy.jpg


-
Πρό σου κάνει και έναs ολοκληρωμένοs με fono και pre out .

-
καλέs επιλογέs .
-
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.442
Reaction score
50.537
Υπάρχει αυτό , σε άριστη κατάσταση , απείραχτο .
AUDIO SPECTRUM HERMES TLS .
Τιμη - 1000e
-
View attachment 78277

-
Πικάπ ,
κάτι σαν αυτό με 400-500e σε αυτή την κατάσταση .
Technics SL-1200 MKII

View attachment 78283

-
Αυτόs ό τελικόs από τίs αγγελίεs του AVsite ( τό έχειs δει )
Είναι μοντέλο 2006, class A, dual mono 2x120Watt.
Τιμή 1200e .
Electrocompaniet AW 120

View attachment 78284

-
Πρό σου κάνει και έναs ολοκληρωμένοs με fono και pre out .

-
καλέs επιλογέs .
-
- Μανώλη , μάλλον πρέπει να το κάνεις με pm ή αγγελία
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Συγχώρα την ασχετοσύνη μου ,αλλά σε χώρο 56τ.μ και θέση ακρόασης στα 3μ. ,προτείνουμε ηχείο που ο κατασκευαστής του το χαρακτηρίζει "nearfield monitor" ?
Γιατί, τα άλλα που γράφει πιο δυνατά θα παίζνε; :errwhat::D

Το λίγο midfield μου κάνει κάπως σε "ολίγον έγγυος".
Μια χαραααά είναι και το ολίγο.... Απ' το καθόλου... :p :roflmao:

...η αλήθεια είναι πως φαίνεται ψιλοβαρβάτο πακέτο
Μωρέ χοντρο-βαρβάτο φαίνεται... 8-) Αλλά δε μ' έχει πιάσει ακόμα ο καφές, και δεν μπορώ να σκεφτώ εναλλακτικές προτάσεις. :)
Όλο ADAM, Harbeth, ADAM, Harbeth κατεβάζει το μυαλό...:errwhat::redface::roflmao:
Άντε τώρα νά' μουνα κανας χειρούργος σε επείγον, και να περιμένουν όλοι να ξυπνήσω... :thumbsdown: :laugh: :lol:

είναι δικάναλος και πάει για μεγάλα δαπέδου.. τι sub λέτε ??
Τι τραβάς κι εσύ.... :D:laugh::roflmao:

Η αλήθεια είναι πώς ο χώρος είναι πολύ μεγάλος για το budget... Οπότες και τα Κλιπς, και τα Αούντιο Σπέκτρουμ, και το 1200 και το 505, μια χαρά (ημίμετρα) είναι. Δεν φταίν αυτά... Ο Χώρος...;)
Αλλιώς, μωρέ μήπως να σηκώσει κανα δυο μεσοτοιχίες...;;; :D :roflmao: :beach:

*Αυτό το DYNAUDIO X38, ακόμα δεν τό βγαλαν σε ενεργό οι φ@ύστηδες;;; :errwhat::(;)
 
Last edited:

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.867
Reaction score
28.520
- Μανώλη , μάλλον πρέπει να το κάνεις με pm ή αγγελία
Τώρα είναι καλύτερα .
Δέν είναι τα δικά μου . Απλά ξέρω τί κάνουν όταν έχουν αυτόν τον χώρο .
Ευχαριστώ .
-
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Συγχώρα την ασχετοσύνη μου ,αλλά σε χώρο 56τ.μ και θέση ακρόασης στα 3μ. ,προτείνουμε ηχείο που ο κατασκευαστής του το χαρακτηρίζει "nearfield monitor" ?
Κάτι δεν μου κάθεται καλά...
https://www.avsite.gr/forum/threads/Ενεργά-ηχεία.154102/page-12#post-2130758

Eκείνο που μπορεί να μην κάθεται ΄΄καλά΄΄ είναι το μονό 10ιντσο διάφραγμα για όγκο χώρου περί τα 150 κυβικά και άνω,παράγων ο οποίος τείνει να είναι ανεξάρτητος από την απόσταση ακρόασης,όπως και η άτακτη προσαρμογή του υποβαθυφώνου στο υπόλοιπο σύστημα.

Γνώμη μου είναι ότι σε δωμάτια όπου -λόγω ανωτέρας βίας- η διαρρύθμιση δεν μπορεί να έχει ως προτεραιότητα τη βέλτιστη τοποθέτηση δεδομένου ηχοσυστήματος,είναι προτιμότερο να μην εγκατασταθούν περισσότερα από ζεύγος μεγάλων sub εφόσον κιόλας ληφθεί μέριμνα ούτως ώστε οι αποστάσεις εκείνων από τα τοιχωματικά όρια και τα σημεία κρος θα οδηγούν -αναπόφευκτα- σε ακυρώσεις συμπίπτουσες με προεξάρχοντες ρυθμούς συντονισμού για το δεδομένο δωμάτιο στις χαμηλές οκτάβες.

Εάν μια τέτοια συνθήκη δεν μπορεί να τηρηθεί για καθεμία εκ των δύο υποθετικών μονάδων sub,τότε θα ήταν προτιμότερο μονάχα ένα μεγάλο -εάν κι εφόσον θα ικανοποιείτο η προηγούμενη συνθήκη.Ας σημειωθεί επίσης ότι η τοποθέτηση του τελευταίου κοντά σε τοίχους,μπορεί μεν να συμβάλλει σε ανύψωση της αποδιδόμενης στάθμης,αλλά όχι απαραιτήτως και στην ομαλή ενσωμάτωση με τα κύρια ηχεία στο πεδίο του χρόνου.Το τελευταίο θα ήταν απολύτως απαραίτητο για ικανοποιητική δυναμική συμπεριφορά του συστήματος κι επομένως αποτελεί προτεραιότητα έναντι της απόκρισης αυτής καθαυτής.Σε αυτόν ακριβώς τον παράγοντα έγκειται η συντριπτική υπεροχή ενεργών συστημάτων πλήρους φάσματος εχόντων ενσωμάτωμένη υποβαθύφωνη μονάδα αρτίως κροσαρισμένη με τις επιμέρους κύριες στο πεδίο του χρόνου μέσω λογισμικού dsp -το οποίο είναι διαμορφωμένο κατά κατά κανόνα ώστε να καθυστερεί σε κάποιο βαθμό τις κύριες μονάδες ως προς την υποβαθύφωνη ανά οκτάβα,ευθυγραμμίζοντας έτσι χρονικώς τις επιμέρους εκπομπές και τα αντίστοιχα ηχητικά μέτωπα που φτάνουν σε δεδομένη θέση ακρόασης.

Σε αρκετές περιπτώσεις μια μονάδα ακόμα μεγαλύτερη από τη θεωρητικώς απαιτούμενη,θα μπορούσε να άρει την απαίτηση για τοποθέτηση κοντά στα τοιχώματα -εφόσον τα εγγενή χαρακτηριστικά της θα αναπλήρωναν αναλόγως κυβικών χώρου την ανάγκη για επαρκείς στάθμες στις κατώτατες οκτάβες- οπότε θα επικεντρωνόταν ο χρήστης στο στόχο για βέλτιστη σύζευξη προς τα κύρια ηχεία ανεξαρτήτως στάθμης.

Και ποια θα ήταν χρήσιμα βήματα γι αυτόν τον σκοπό απουσία του ιδανικού κροσαρίσματος μέσω dsp (φτου και απ'την αρχή είπαμε...);Υποχρεωτική παρεμβολή της υποβαθύφωνης μονάδας στη διαδρομή του σήματος προτού να οδεύσει το τελευταίο προς τα κύρια ηχεία -με στόχο το κροσάρισμα στο πεδίο της συχνότητας αντί για φασματικές αλληλοεπικαλύψεις- με παράλληλη προσέγγιση του sub στη θέση ακρόασης.Κάτι τέτοιο θα συνεπάγεται ότι η γρηγορότερη υποδοχή ως προς την ηχητική εκπομπή του υποβαθυφώνου -ανεξαρτήτως στάθμης- θα τείνει ν'αντιπαρέλθει την όποια χρονική καθυστέρηση επιφέρει δυνητικώς η διαχείριση του σήματος εντός αυτού,ενώ η αναπόφευκτη επιπρόσθετη καθυστέρηση από τον επιλογέα φάσης θα χρησιμοποιηθεί ενδεχομένως για καλύτερη προσαρμογή στο πεδίο του χρόνου.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Υποχρεωτική παρεμβολή της υποβαθύφωνης μονάδας στη διαδρομή του σήματος προτού να οδεύσει το τελευταίο προς τα κύρια ηχεία
Και αυτός ήταν ένας από τους λόγους που πρότεινα τα dynaudio...
 



Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
https://www.avsite.gr/forum/threads/Ενεργά-ηχεία.154102/page-12#post-2130758

Eκείνο που μπορεί να μην κάθεται ΄΄καλά΄΄ είναι το μονό 10ιντσο διάφραγμα για όγκο χώρου περί τα 150 κυβικά και άνω,παράγων ο οποίος τείνει να είναι ανεξάρτητος από την απόσταση ακρόασης,όπως και η άτακτη προσαρμογή του υποβαθυφώνου στο υπόλοιπο σύστημα.

Γνώμη μου είναι ότι σε δωμάτια όπου -λόγω ανωτέρας βίας- η διαρρύθμιση δεν μπορεί να έχει ως προτεραιότητα τη βέλτιστη τοποθέτηση δεδομένου ηχοσυστήματος,είναι προτιμότερο να μην εγκατασταθούν περισσότερα από ζεύγος μεγάλων sub εφόσον κιόλας ληφθεί μέριμνα ούτως ώστε οι αποστάσεις εκείνων από τα τοιχωματικά όρια και τα σημεία κρος θα οδηγούν -αναπόφευκτα- σε ακυρώσεις συμπίπτουσες με προεξάρχοντες ρυθμούς συντονισμού για το δεδομένο δωμάτιο στις χαμηλές οκτάβες.

Εάν μια τέτοια συνθήκη δεν μπορεί να τηρηθεί για καθεμία εκ των δύο υποθετικών μονάδων sub,τότε θα ήταν προτιμότερο μονάχα ένα μεγάλο -εάν κι εφόσον θα ικανοποιείτο η προηγούμενη συνθήκη.Ας σημειωθεί επίσης ότι η τοποθέτηση του τελευταίου κοντά σε τοίχους,μπορεί μεν να συμβάλλει σε ανύψωση της αποδιδόμενης στάθμης,αλλά όχι απαραιτήτως και στην ομαλή ενσωμάτωση με τα κύρια ηχεία στο πεδίο του χρόνου.Το τελευταίο θα ήταν απολύτως απαραίτητο για ικανοποιητική δυναμική συμπεριφορά του συστήματος κι επομένως αποτελεί προτεραιότητα έναντι της απόκρισης αυτής καθαυτής.Σε αυτόν ακριβώς τον παράγοντα έγκειται η συντριπτική υπεροχή ενεργών συστημάτων πλήρους φάσματος εχόντων ενσωμάτωμένη υποβαθύφωνη μονάδα αρτίως κροσαρισμένη με τις επιμέρους κύριες στο πεδίο του χρόνου μέσω λογισμικού dsp -το οποίο είναι διαμορφωμένο κατά κατά κανόνα ώστε να καθυστερεί σε κάποιο βαθμό τις κύριες μονάδες ως προς την υποβαθύφωνη ανά οκτάβα,ευθυγραμμίζοντας έτσι χρονικώς τις επιμέρους εκπομπές και τα αντίστοιχα ηχητικά μέτωπα που φτάνουν σε δεδομένη θέση ακρόασης.

Σε αρκετές περιπτώσεις μια μονάδα ακόμα μεγαλύτερη από τη θεωρητικώς απαιτούμενη,θα μπορούσε να άρει την απαίτηση για τοποθέτηση κοντά στα τοιχώματα -εφόσον τα εγγενή χαρακτηριστικά της θα αναπλήρωναν αναλόγως κυβικών χώρου την ανάγκη για επαρκείς στάθμες στις κατώτατες οκτάβες- οπότε θα επικεντρωνόταν ο χρήστης στο στόχο για βέλτιστη σύζευξη προς τα κύρια ηχεία ανεξαρτήτως στάθμης.

Και ποια θα ήταν χρήσιμα βήματα γι αυτόν τον σκοπό απουσία του ιδανικού κροσαρίσματος μέσω dsp (φτου και απ'την αρχή είπαμε...);Υποχρεωτική παρεμβολή της υποβαθύφωνης μονάδας στη διαδρομή του σήματος προτού να οδεύσει το τελευταίο προς τα κύρια ηχεία -με στόχο το κροσάρισμα στο πεδίο της συχνότητας αντί για φασματικές αλληλοεπικαλύψεις- με παράλληλη προσέγγιση του sub στη θέση ακρόασης.Κάτι τέτοιο θα συνεπάγεται ότι η γρηγορότερη υποδοχή ως προς την ηχητική εκπομπή του υποβαθυφώνου -ανεξαρτήτως στάθμης- θα τείνει ν'αντιπαρέλθει την όποια χρονική καθυστέρηση επιφέρει δυνητικώς η διαχείριση του σήματος εντός αυτού,ενώ η αναπόφευκτη επιπρόσθετη καθυστέρηση από τον επιλογέα φάσης θα χρησιμοποιηθεί ενδεχομένως για καλύτερη προσαρμογή στο πεδίο του χρόνου.
Τώρα που αρχίζω να καταλαβαίνω τον buhtia είμαι πιο ευτυχισμένος , ελυθηκε ας πούμε το θέμα του πως κοτσαρουμε το σαμπ στο δικαναλο και γιατί ...
Έχει κάμει όμως κι αυτός εχπτωσεις στα ορθοελληνικα του :D
 


TGD

Μηνύματα
7.132
Reaction score
7.172
Αμάν, ο άνθρωπος θέλει να ακούσει ξανά τους δίσκους του και τον πέσατε να τον φάτε. Αμφιβάλω αν διάβασε τα τελευταία μηνύματα. ΟΚ, ο χώρος είναι μεγάλος, αλλά αυτόν έχει και αυτόν θέλει να γεμίσει. Θέλει λοιπόν προτάσεις στα χρήματα που έχει. Και ειδικά τέτοιες εποχές που είναι γεμάτη η αγορά με μεταχειρισμένα είμαι σίγουρος ότι θα καταφέρει κάτι καλό στον προϋπολογισμό του. Και ξεχάσατε να του πείτε ότι θα μπορούσε να μικρύνει το τρίγωνο ακρόασης ώστε να μπορέσει να πετύχει καλύτερες στάθμες με οικονομία.

Ο Κόγιας έδωσε μια απλή συνταγή:
θα έπαιρνα ένα καινούργιο Dual με ανάρτηση και πακέτο με κεφαλή, έναν τσακιριδαίικο λαμπάτο ολοκληρωμένο και τα Klipsch που προτείνει ο Spock.

Δεν είμαι σίγουρος ακριβώς για τα μοντέλα, αλλά μου φαίνεται μια καλή αρχή.

Τα μεταχειρισμένα Audio Spectrum που γράφτηκαν είναι ό,τι πρέπει, αλλά θέλουν γαϊδούρι ενυσχυτή για να τα σπρώξει σωστά, δεν νομίζω ότι ο μεταχειρισμένος Electrocompaniet αρκεί.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αμάν, ο άνθρωπος θέλει να ακούσει ξανά τους δίσκους του και τον πέσατε να τον φάτε. Αμφιβάλω αν διάβασε τα τελευταία μηνύματα. ΟΚ, ο χώρος είναι μεγάλος, αλλά αυτόν έχει και αυτόν θέλει να γεμίσει. Θέλει λοιπόν προτάσεις στα χρήματα που έχει. Και ειδικά τέτοιες εποχές που είναι γεμάτη η αγορά με μεταχειρισμένα είμαι σίγουρος ότι θα καταφέρει κάτι καλό στον προϋπολογισμό του. Και ξεχάσατε να του πείτε ότι θα μπορούσε να μικρύνει το τρίγωνο ακρόασης ώστε να μπορέσει να πετύχει καλύτερες στάθμες με οικονομία...
Από τη δική μου μεριά,αμφιβάλλω για τον βαθμό που ο εγκέφαλος κάποιων επικοινωνεί με τα ακροδάχτυλά τους την ώρα που εκείνοι καταθέτουν μηνύματα...:lolsign:

Διότι εάν μεν αστειεύεσαι,τότε παίζεις ασυστόλως με τον ΄΄πόνο΄΄ του μέλους που εξέθεσε το ζήτημα που τον απασχολεί.
Εάν πάλι δεν αστειεύεσαι,τότε σημαίνει ότι αμέλησες να διαβάσεις επαρκώς το περιεχόμενο του παρακάτω συνδέσμου:
Μια αβλεψία βεβαίως είναι συγχωρητέα,εξόν και αν προβαίνουμε σε άστοχες παρατηρήσεις προς άλλους εξαιτίας της ...:sneaky:

Γενικώς,συνήθης παθογένεια των forum συνίσταται στο να ανοίγει κάποιο μέλος νήμα καταθέτοντας τον πόνο του και να λαμβάνει κατόπιν αποκρίσεις αναγόμενες στον ιδιαίτερο πόνο εκάστοτε συντάκτη,με αποτέλεσμα το νήμα να μην οδηγεί πουθενά,αφού τείνουν να μη τίθενται ορισμένες θεμελιώδεις παράμετροι με καθολική ισχύ...

Είναι προτιμότερο λοιπόν για κάθε ΄΄πονεμένο΄΄ συντάκτη,να ΄΄πέφτουν να τον φάνε΄΄ άτομα τα οποία δεν πρόκειται να του ζητήσουν αντίτιμο για τις υπηρεσίες τους.Είναι ο καλύτερος τρόπος να προέκυπταν χρήσιμα συμπεράσματα στο πλαίσιο ενός ελαφρού διαδικτυακού διαλόγου.

Όσο για τον υποφαινόμενο,δεν επεμβαίνει σε νήματα ορμώμενος από συμπόνια,αλλά επειδή κρίνει τα αντίστοιχα ζητήματα ως κατάλληλες ευκαιρίες για να τίθενται ορισμένες κρίσιμες πράμετροι με καθολική ισχύ που λέγαμε (φτου και από την αρχή)...:D
Έχω διαβάσει τον σύνδεσμο, αλλά δεν αστειεύομαι.
Καλή η θεωρία, καλές οι παρατηρήσεις για το τι είναι το σωστό, αλλά σε συγκεκριμένες ερωτήσεις χρειάζονται και συγκεκριμένες απαντήσεις.
Δηλαδή αν ρωτούσα για το Honda μου που καίει λάδια θα έπρεπε να ακούω ότι κακώς πήρα Honda;

Επί του θέματος, δεν είμαι σίγουρος για λαμπάτο σε τόσο μεγάλο χώρο, ακόμα και με τα Klipsh. Αλλά δεν ξέρω να προτείνω εναλλακτικές.
Τόσο...το χειρότερο.:p
Όποιος καταφεύγει ξανά και ξανά σε λύσεις που αργά ή γρήγορα ΄΄καίνε λάδια΄΄,θα όφειλε ν'αναρωτηθεί μήπως είναι τελικώς και ο ίδιος...καυστήρας ελαίων.;)
Η πιο συγκεκριμένη απόκριση που θα μπορούσε να λάβει από τον υποφαινόμενο,είναι να εξοικονομούσε κεφάλαια και με αρκετή θέληση να περνούσε σε ηχοσύστημα σύγχρονης κι εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας απ'όσα έχουν ήδη περάσει από την κατοχή του,αντί να μένει παντοτινά στο ίδιο έργο θεατής...
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
7.132
Reaction score
7.172
Έχω διαβάσει τον σύνδεσμο, αλλά δεν αστειεύομαι.
Καλή η θεωρία, καλές οι παρατηρήσεις για το τι είναι το σωστό, αλλά σε συγκεκριμένες ερωτήσεις χρειάζονται και συγκεκριμένες απαντήσεις.
Δηλαδή αν ρωτούσα για το Honda μου που καίει λάδια θα έπρεπε να ακούω ότι κακώς πήρα Honda;

Επί του θέματος, δεν είμαι σίγουρος για λαμπάτο σε τόσο μεγάλο χώρο, ακόμα και με τα Klipsh. Αλλά δεν ξέρω να προτείνω εναλλακτικές.
 

Μηνύματα
251
Reaction score
133
Αμάν, ο άνθρωπος θέλει να ακούσει ξανά τους δίσκους του και τον πέσατε να τον φάτε. Αμφιβάλω αν διάβασε τα τελευταία μηνύματα. ΟΚ, ο χώρος είναι μεγάλος, αλλά αυτόν έχει και αυτόν θέλει να γεμίσει. Θέλει λοιπόν προτάσεις στα χρήματα που έχει. Και ειδικά τέτοιες εποχές που είναι γεμάτη η αγορά με μεταχειρισμένα είμαι σίγουρος ότι θα καταφέρει κάτι καλό στον προϋπολογισμό του. Και ξεχάσατε να του πείτε ότι θα μπορούσε να μικρύνει το τρίγωνο ακρόασης ώστε να μπορέσει να πετύχει καλύτερες στάθμες με οικονομία.

Ο Κόγιας έδωσε μια απλή συνταγή:
θα έπαιρνα ένα καινούργιο Dual με ανάρτηση και πακέτο με κεφαλή, έναν τσακιριδαίικο λαμπάτο ολοκληρωμένο και τα Klipsch που προτείνει ο Spock.

Δεν είμαι σίγουρος ακριβώς για τα μοντέλα, αλλά μου φαίνεται μια καλή αρχή.

Τα μεταχειρισμένα Audio Spectrum που γράφτηκαν είναι ό,τι πρέπει, αλλά θέλουν γαϊδούρι ενυσχυτή για να τα σπρώξει σωστά, δεν νομίζω ότι ο μεταχειρισμένος Electrocompaniet αρκεί.
Αμάν, ο άνθρωπος θέλει να ακούσει ξανά τους δίσκους του και τον πέσατε να τον φάτε. Αμφιβάλω αν διάβασε τα τελευταία μηνύματα. ΟΚ, ο χώρος είναι μεγάλος, αλλά αυτόν έχει και αυτόν θέλει να γεμίσει. Θέλει λοιπόν προτάσεις στα χρήματα που έχει. Και ειδικά τέτοιες εποχές που είναι γεμάτη η αγορά με μεταχειρισμένα είμαι σίγουρος ότι θα καταφέρει κάτι καλό στον προϋπολογισμό του. Και ξεχάσατε να του πείτε ότι θα μπορούσε να μικρύνει το τρίγωνο ακρόασης ώστε να μπορέσει να πετύχει καλύτερες στάθμες με οικονομία.

Ο Κόγιας έδωσε μια απλή συνταγή:
θα έπαιρνα ένα καινούργιο Dual με ανάρτηση και πακέτο με κεφαλή, έναν τσακιριδαίικο λαμπάτο ολοκληρωμένο και τα Klipsch που προτείνει ο Spock.

Δεν είμαι σίγουρος ακριβώς για τα μοντέλα, αλλά μου φαίνεται μια καλή αρχή.

Τα μεταχειρισμένα Audio Spectrum που γράφτηκαν είναι ό,τι πρέπει, αλλά θέλουν γαϊδούρι ενυσχυτή για να τα σπρώξει σωστά, δεν νομίζω ότι ο μεταχειρισμένος Electrocompaniet αρκεί.
 

Μηνύματα
251
Reaction score
133
Sorry για τη διπλοεγγραφή μου ξέφυγε, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω, με έναν Aeolos Ultra από τους Tsakiridis D. ποιά ηχεία δαπέδου θα ταιριάζανε καλύτερα σε έναν τόσο μεγάλο χώρο;
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.867
Reaction score
28.520
Sorry για τη διπλοεγγραφή μου ξέφυγε, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω, με έναν Aeolos Ultra από τους Tsakiridis D. ποιά ηχεία δαπέδου θα ταιριάζανε καλύτερα σε έναν τόσο μεγάλο χώρο;
-
Aeolos Ultra tube Integrated Amplifier 2x70W 4x KT150, 4x12AT7. Ή EL34 .
-
Ταιριάζουν καλύτερα ,
Ταιριάζουν καλύτερα , με τον χώρο ή με τον Aeolos Ultra ?
( Ετσι όπωs το θέτειs , )
Δέν θα έπαιρνα ποτέ ηχεία που θα ταίριαζαν με τα έπιπλα ή γιατί είναι μεγάλα σε ύψοs !
Ασυζητητί .
Μέ αυτά που ό ήχοs τουs αρέσει στά δικά σου αυτιά !
Εσύ θα τά ακούs !
Τώρα .
Στούs Tsakiridides καί στουs Amplifier τούs , τουs αρέσει το Εγγλέζικο ηχείο ( εγγλέζικοs ήχοs ....και από Ελλάδα ) .

-

-
:hi:
 

Μηνύματα
251
Reaction score
133
-
Aeolos Ultra tube Integrated Amplifier 2x70W 4x KT150, 4x12AT7. Ή EL34 .
-
Ταιριάζουν καλύτερα ,
Ταιριάζουν καλύτερα , με τον χώρο ή με τον Aeolos Ultra ?
( Ετσι όπωs το θέτειs , )
Δέν θα έπαιρνα ποτέ ηχεία που θα ταίριαζαν με τα έπιπλα ή γιατί είναι μεγάλα σε ύψοs !
Ασυζητητί .
Μέ αυτά που ό ήχοs τουs αρέσει στά δικά σου αυτιά !
Εσύ θα τά ακούs !
Τώρα .
Στούs Tsakiridides καί στουs Amplifier τούs , τουs αρέσει το Εγγλέζικο ηχείο ( εγγλέζικοs ήχοs ....και από Ελλάδα ) .

-

-
:hi:
Εννοείται τι ταιριάζει με τον Aeolos Ultra. Για τον χώρο εννοούσα για τετραγωνικά, ανέφερα τίποτα για έπιπλα ή για ύψος; Απλά ρωτάω -για να γίνω πιο συγκεκριμένος- τα "εγγλέζικα ηχεία", όπως spendor d7, proac studio 140, proac response dt8 που μου αρέσουν, ο Aeolos είναι επαρκής ή είναι καλυτερα με τα αντίστοιχα βάσης;
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.867
Reaction score
28.520
Τά Audio Spectrum είναι μιά πονεμένη ιστορία .
Ή θα σου αρέσουν έξ αρχήs ή όπου τα βλέπειs θά φεύγειs μακριά .
Σέ εμένα συμβαίνει τό πρώτο . Τά αγαπώ !
Είναι ευκολοοδήγητα ηχεία καί δεν θέλουν " γαϊδούρι ενυσχυτή " , εκτόs από ένα . Τά Xanadu ,
Θέλουν ρεύματα , αρκετά δύσκολο ηχείο .

Καί μιά πληροφορία ( που μακάρι να είναι αληθινή ) .
Ή Audio Spectrum επανέρχεται .
Επανέρχεται όπωs παλιά και όχι με Κινέζικα κουτιά .

Τώρα .
Πόσο " γαϊδούρι ενισχυτήs " πρέπεί να είναι μιά , Tsakiridis artemis monoblock γιά να
ακούσω τον orpheus τηs audio Spectrum ?
-
System setup:
Bluenote stibbert cd player
alexander preamp (By tsakiridis Devices)
artemis monoblock power amps ( By tsakiridis Devices)
orpheus speakers ( By audio Spectrum )
power conditioner by audio technologies

-

-
:hi:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.191
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top