Καλή μετατροπή mp3

Μηνύματα
103
Reaction score
29
Καλησπέρα, επειδή τα έχω ξεχάσει λίγο αυτά. Στο προηγούμενο laptop έκανα μετατροπή πάντα με windows media player και στο spek πήγαιναν τα κομμάτια στα 20khz. Τώρα σε αυτό που έχω (παλιότερο λάπτοπ αλλά με εξοπλισμένη memory card κλπ συνεπώς καλύτερο) με το windows media player πάνε 15khz στη μέγιστη ποιότητα 320kbps. Τα cd είναι original και επειδή δεν υπάρχουν σε πλατφόρμες ψηφιακά/youtube κλπ θέλω να κάνω μετατροπή. Έλεγα για wav/flac αλλά παίρνουν χώρο. Τα 20khz θα με κάλυπταν (όπως στο προηγούμενο λάπτοπ). Δεν ξέρω τι φταίει. Δοκίμασα κι άλλα προγράμματα τα οποία ναι μεν πάνε 20khz αλλά μου λένε γνωστοί μου 2-3 άτομα ότι ο ήχος βγαίνει "πλαστικός","ψεύτικος".
Αυτό το lame πώς μπορώ να το βάλω στο windows media player, υπάρχει κανένα καλό lame?Υπάρχει τέτοια δυνατότητα?
Ένα eazycd πάντως έχει lame 3.99.5 και πάνε και σε αυτό χαμηλά τα khz γύρω στα 15khz.
Στέλνω σε γνωστούς μου να μου εξηγήσουν ακριβώς και εννοείται έχουν 2-3 μέρες να απαντήσουν.
Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
 

ika

News
Μηνύματα
14.094
Reaction score
13.027
Δοκίμασε από το MICROSOFT STORΕ, το POIKOSOFT FREE MUSIC CONVERTER, είναι δωρεάν και έχει πολλές επιλογές στις μετατροπές. Μ' αυτό κάνω τις δικές μου.
 
Last edited:

Μηνύματα
103
Reaction score
29
σε ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω, αλλά αν δεν κάνω λάθος το συγκεκριμένο είναι ίδιο με το ez cd, το οποίο έχει το lame 3.99.5 και πάει χαμηλά σε khz, δηλαδή στα 320 το βγάζει 15khz είναι ίδιο σαν 192.
Και δεν άρεσε ο ήχος στους γνωστούς μου από 3-4 cd που είχα στείλει, έλεγαν ότι είναι "πλαστικός" ήχος, όπως και με iTunes, exact cd copy και κάποια άλλα.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
29
Πάντως χίλια ευχαριστώ!Μου βγάζει ότι έχει lame 3.100 και ευτυχώς πάει στα 20khz και στα δικά μου αυτιά ακούγεται μια χαρά (δεν ξέρω τον "πλαστικό" ήχο δεν τον εντόπισα πουθενά ας λένε)!
Και είναι και δωρεάν!
 
  • Like
Reactions: ika


Μηνύματα
103
Reaction score
29
Από όσο έχω καταλάβει ναι ακούνε παραπάνω γιατί τα βρίσκουν μέτρια ακόμα και πολλά από cd!Και είναι και υπέρ του flac/wav περισσότερο. Πολύ πιθανό να μην τους αρέσουν και οι εντάσεις, γιατί αυτά είναι 90s και είναι γραμμένα με χαμηλό gain ως 93 το πολύ.
Και εγώ η αλήθεια είναι ότι κάπως έχω "καλό" αυτί όχι όμως να ξεχωρίζω τα 15 με τα 20khz αλλά ας πούμε την αλλοίωση που κάνουν πολλοί επίτηδες (ώστε να μην βρεθούν κάποια σε καλή ποιότητα) την καταλαβαίνω.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
29
Χίλια ευχαριστώ και πάλι, τους κάλυψε τους γνωστούς μου το συγκεκριμένο!Είναι ότι καλύτερο σε σχέση με windows media player και κάποια άλλα.
 
  • Like
Reactions: ika


Μηνύματα
103
Reaction score
29
Δεν είναι τόσο ο χώρος, όσο ότι πολλά ελληνικά σε ψηφιακή μορφή digital singles από πλατφόρμες πάνε με το spek και με άλλα τέτοια προγράμματα οριακά στα 20khz ακόμα κ wav να τα κάνεις, τα οποία είτε flac, m4a από iTunes, ή mp3 είναι ακριβώς το ίδιο, επομένως δώρο άδωρο το flac. Το ίδιο συμβαίνει κ με πολλά παλιά cd αρχές δεκαετίας 90, από τα πρώτα που βγήκαν.
Για να μην πω για την απάτη, αυτά τα hi-res που και πάλι τα 20khz φτάνουν κ το υπόλοιπο είναι κενό.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.137
Για να μην πω για την απάτη, αυτά τα hi-res που και πάλι τα 20khz φτάνουν κ το υπόλοιπο είναι κενό.
πόσο να φτάσει δηλαδή;
αν π.χ. από το στάδιο του mastering βγήκε μέχρι τα 20Khz, το hi-res δε θα το πάει παραπάνω...
Απλά θα είναι ασυμπίεστο, με μεγαλύτερο μήκος λέξης η/και μεγαλύτερη δειγματοληψία... Αυτά θα ανεβάσουν την ποιότητα του μεν αλλά δε σημαίνει πως θα φτάσει τα 40KHz, δεν απευθύνεται σε ...νυχτερίδες :p
 


ika

News
Μηνύματα
14.094
Reaction score
13.027
...
Για να μην πω για την απάτη, αυτά τα hi-res που και πάλι τα 20khz φτάνουν κ το υπόλοιπο είναι κενό.
Αν έπρεπε να έχουν παραπάνω από 20KHz, θα τα είχαν. Εδώ και πολλά χρόνια δεν είναι δύσκολο αυτό.



Δηλ αν κάποιο αρχείο έχει πάνω από 20KHZ, αλλά έχει κομμένα κάτω από 100Hz, είναι καλό?
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
14.094
Reaction score
13.027
Χίλια ευχαριστώ και πάλι, τους κάλυψε τους γνωστούς μου το συγκεκριμένο!Είναι ότι καλύτερο σε σχέση με windows media player και κάποια άλλα.
Το FOOBAR2000 δεν τους έκανε?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.272
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top