Καλημέρα, καλησπέρα και καληνύχτα














Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
καλησπέρα .
-

......... Ύστερα από την καταγραφή που πραγματοποίησε ο Richard K. Spottswood για λογαριασμό του Πανεπιστημίου του Ιλινόις με βάση τους καταλόγους εταιρειών οι οποίες διατηρούσαν αρχεία , προκύπτει ότι μέχρι το 1942 είχαν κυκλοφορήσει στις ΗΠΑ περίπου 4.000 δίσκοι με ελληνική μουσική , μαζί με τις επανατυπώσεις δίσκων που είχαν ηχογραφηθεί στην Ελλάδα και στη Μικρά Ασία από ελληνικές εταιρείες , αλλά και από τις αμερικάνικες Victor και Columbia . Ο Steve Frangos αναφέρει ότι σύμφωνα με την καταγραφή που έγινε από τις αμερικάνικές αρχές το 1940, οι Έλληνες αποτελούσαν την δέκατη τρίτη μεγαλύτερη εθνοδοτική ομάδα στις ΗΠΑ ( 273.520 καταγεγραμμένοι από τις αμερικανικές υπηρεσίες ) και την πέμπτη μεγαλύτερη σε συνολικές πωλήσεις δίσκων .
Πηγή: www.lifo.gr
-

-



Θα ηθελα να μπω σε μια μηχανη χρονου για ενα ταξιδι στο 1928,να βαλω αυτη την εκτελεση στη Μαρικα Παπαγκικα και να δω την εκφραση στο προσωπο της

 



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.691
Θα ηθελα να μπω σε μια μηχανη χρονου για ενα ταξιδι στο 1928,να βαλω αυτη την εκτελεση στη Μαρικα Παπαγκικα και να δω την εκφραση στο προσωπο της

-
.....ό παππούς μου μου χάρισε κατι με ιστορία και εγώ το έκανα έτσι ,
-
emmanouela.jpg


- :party:
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.870
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top