Καλησπερα παιδια καλος σας βρηκα

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Σας ξαναχερετω μεσα απ το 1οτο μου μηνυμα :107:.θα σας κανω μια συντομη σε εισαγωγικα περιγραφη της περιπετειας εγκαταστασης της new δορηφ κεραιας μου.
Από χθες εχω που προσπαθουσα να φτιαξω το συστημα της δορυφορικης μου στην ταρατσα, 1 καλο ειναι οτι μενω στο 2τερο οροφο και η πολυκατοικια που μενω δεν εχει 3ο οροφο και ετσι δεν ανεβοκατεβενα πολλα σκαλια.
Αλλα τραβηξα αλλα στραβα, πχ.., επειδη μενω στις εργατοικες κατοικιες απ οτι καταλαβενετε το μπετον στην ταρατσα δεν ηταν και τόσο της προκοπης, οπότε αναγκάστηκα να βαλω μεσα σε 12cm διατομης ουπα αλλα 10αρια ουπα για να μπορεσω να σφιξω την βαση με τα 12στριφόνια, αν εσφιξε δλδ.. γιατι απ οτι ειδα το ενα απο τα 3 στριφονια εσφιξε με ζόρι στο πάτωμα της ταρατσας τα αλλα δεν εσφιξαν καλα... τεσπα ο καιρος θα δειξει.Απο αλφαδιασμα παντος πέτυχα καλο στον ιστο της βάσης.Ενα θετικο ειναι οτι εβαλα ελαφρυ πιατο οποτε μπορει να αντεξει η βάση το βάρος.. το μπετον δλδ να αντεξει την βάση.
Δευτερο στραβο το οποιο δεν υπολογισε ο φιλος που ηρθε να με βοηθησει ειναι οτι εστριξε το μοτερ Tέρμα δεξια για να για να μηδενιση το μοτέρ χειροκινητα, αλλα μετα κατω απο το σπιτι δωσαμε και αλλη κλιση απο το αποκοδικοποιητη, να στρίψει δλδ τερμα δεξια...Αλλα δεν υπολογίσαμε τα κεραμιδια του δίπλα διαμερισματος και ετσι καθως ανεβηκε ταρατσα ο φιλος να δει γιατι δε στριβει το πιατο ειδε το lnb να εχει φρακαρει στα κεραμιδια και να εχει στραβωσει λιγο, το ξεφράκαρε ο φιλος μου μετα.
Επειδη ηταν δικια του η μαμακια μου ειπε οτι δεν ειχε στραβωσει η προέκταση που κρατα το lnb, αλλα εγω ανυσηχω μήπως στραβωσε... βέβαια με το ματι δε φενετε κατι, αλλα με το ματι τι να λεει.
Μετα ανυσηχω μηπος επαθε κάτι το μοτερ γιατι ειχε φρακαρει και εμεις του διναμε για κανα 10λεπτο εντολη να γυρισει.τεσπα τωρα γυρνα αν και μας κολησε σε μια φάση.
Μετα αναγκάστηκα να κολησω με ηλεκτροκοληση μισο μετρο σωληνα, και ετσι σηκωσα το πιατο μισο μετρο ποιο ψηλα για να μην εχω προβλημα με τα κεραμυδια.
τελος η φλιαρια παιδια.
Στη συνεχεια πιασαμε τον hotbird xωρις sat finder, μετα πηρε το αποκοδικοποιητη του ο φιλος μου και εφυγε(τον ειχε φερει για να βρουμε του δορ/ρους).Περασα εγω λοιπον μετα το προγραμμα PROGDVB στο pc και εβγάλα τα καναλια του hotbird 3500 περιπου, αν δε κανω λάθος.
Θελω να ρωτησω τι θα κανω για να γυρναω το πιατο απο το pc, γινετε με το απ το progDVB που εβαλα? ο φιλος μου δεν εχει ανακατευτει με pc στα δορυφορικα γι αυτο δε τον ρωτησα.
Και αν δεν γινετε μέσα απο το progdvb πως μπορω να γυρναω το πιατο απο το pc.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.645
Reaction score
94.604
Απάντηση: Καλησπερα παιδια καλος σας βρηκα

Βάλε το ερώτημά σου εδώ

για να το δουν πιο πολλοί.

 


panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: Καλησπερα παιδια καλος σας βρηκα

καλώς ηρθες φίλε giannis400...:109:

Πραγματικός μαραθώνιος η εγκατασταση σου και ειδικότερα όταν δεν εχεις τις απαιτούμενες γνωσεις.
Αξιόλογη όμως, γιατι εχεις μέσα σου το μεράκι της δορυφορικής...:126:

Τωρα προφανώς το μοτέρ που έχεις βάλει ειναι το μοτερ diseqc δηλαδή κάτι τετοιο...


Επίσης το πιάτο είναι λιγότερο απο 1,2 σε διάμετρο ?

Οσον αφορά την κάρτα στο PC, ποιά είναι?
Το ProgDVB έχει εντολές περιστροφής για το μοτέρ, αλλά αρκεί και η κάρτα σου να το υποστηρίζει.
Ξερεις ότι το ρευμα που απαιτείται για την περιστροφή του μοτέρ το παίρνει απο την κάρτα, οπότε με το ζόρισμα μπορεί να σου δημιουργήσει πιθανό πρόβλημα.

Σε κάθε περίπτωση πάντως πρεπει η κεραία να ρυθμιστεί.
Το ότι πιάσατε τον Hotbird είναι μια αρχή, αλλά για σταθερό πιάτο.
Ποιο είναι το σημείο 0 του πιάτου, ο Hotbird ?

Εχει πάντως δουλειά η ρύθμιση του μοτέρ, οπότε περιμένουμε τις απαντήσεις σου....:109:
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Απάντηση: Καλησπερα παιδια καλος σας βρηκα

Βάλε το ερώτημά σου εδώ

για να το δουν πιο πολλοί.

καλησπερα φιλε, που εννωεις να βάλω το ερωτημα μου, εκει που μου εδειξες το ανοιξα και ειδα οτι ειδη εκει εχω βάλει το ερωτημα...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.645
Reaction score
94.604
Απάντηση: Καλησπερα παιδια καλος σας βρηκα

καλησπερα φιλε, που εννωεις να βάλω το ερωτημα μου, εκει που μου εδειξες το ανοιξα και ειδα οτι ειδη εκει εχω βάλει το ερωτημα...

Ή κάποιος το μετέφερε, ή είχα πιει πολλές μπύρες εχθές!:138:
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Απάντηση: Καλησπερα παιδια καλος σας βρηκα

Ή κάποιος το μετέφερε, ή είχα πιει πολλές μπύρες εχθές!:138:
ειχες πιει μια κάβα, και πηγες τα μπουκαλια πισω, και με τα λεφτα απο τα μπουκάλια αγόρασες και άλλες και ιπιες :143:
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Απάντηση: Καλησπερα παιδια καλος σας βρηκα

καλώς ηρθες φίλε giannis400...

Πραγματικός μαραθώνιος η εγκατασταση σου και ειδικότερα όταν δεν εχεις τις απαιτούμενες γνωσεις.
Αξιόλογη όμως, γιατι εχεις μέσα σου το μεράκι της δορυφορικής...

Τωρα προφανώς το μοτέρ που έχεις βάλει ειναι το μοτερ diseqc δηλαδή κάτι τετοιο...
αυτο ειναι που ειπες (diseqc 1,2)
Επίσης το πιάτο είναι λιγότερο απο 1,2 σε διάμετρο ?
1μετρο EDISION αλουμινιου
Οσον αφορά την κάρτα στο PC, ποιά είναι?
skystar 2
Το ProgDVB έχει εντολές περιστροφής για το μοτέρ, αλλά αρκεί και η κάρτα σου να το υποστηρίζει.
Ξερεις ότι το ρευμα που απαιτείται για την περιστροφή του μοτέρ το παίρνει απο την κάρτα, οπότε με το ζόρισμα μπορεί να σου δημιουργήσει πιθανό πρόβλημα.
αν ενωεις εκει που μου φράκαρε στα κεραμιδια το δούλευα με ενα αρχαιο αποκωδικοποιητη που το εχει για δοκιμες ο φιλος μου οποτε δε με νιαζει.. ή ενωεις οτι τωρα με την skystar 2 που θα το δουλεψω θα υπαρξη πρόβλημα, δλδ το μοτερ θα δημιουργισει προβλημα στην skystar 2 λογο τροφοδοσιας


Σε κάθε περίπτωση πάντως πρεπει η κεραία να ρυθμιστεί.
Το ότι πιάσατε τον Hotbird είναι μια αρχή, αλλά για σταθερό πιάτο.
Ποιο είναι το σημείο 0 του πιάτου, ο Hotbird ?
αυτο δε το ξέρω, θα ρωτησω το φιλο που ηρθε να με βοηθησει, θα μου ελεγε εχθες αλλα βραδιασαμε και εφυγε.... νομιζω παντος οτι εβαλε το hotbird 0.

Εχει πάντως δουλειά η ρύθμιση του μοτέρ, οπότε περιμένουμε τις απαντήσεις σου....
μπερδεμα ο συντονισμος με το μοτερ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: Καλησπερα παιδια καλος σας βρηκα

Λοιπον δες τα θέματα που υπάρχουν στο φορουμ για την Skystar 2...

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=43131&highlight=skystar

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=20194&highlight=skystar

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=54548&highlight=skystar

για απορίες εδω είμαστε...

Στο πιάτο για Αθηνα το σημείο 0 πρεπει να είναι στις 23,5 μοίρες , οπότε βρίσκουμε τον πιο κοντινό δορυφόρο εκεί και μετά ρυθμίζουμε east-west και limits.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Απάντηση: Καλησπερα παιδια καλος σας βρηκα

Λοιπον δες τα θέματα που υπάρχουν στο φορουμ για την Skystar 2...

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=43131&highlight=skystar

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=20194&highlight=skystar

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=54548&highlight=skystar

για απορίες εδω είμαστε...

Στο πιάτο για Αθηνα το σημείο 0 πρεπει να είναι στις 23,5 μοίρες , οπότε βρίσκουμε τον πιο κοντινό δορυφόρο εκεί και μετά ρυθμίζουμε east-west και limits.
για το δευτερο link που εδωσες τα λεει καλα.. αλλά εγω δεν ειμαι τοσο καλος να περνω προγραμματα να τα αντιγραφω μετα να βαζω patch κλπ, με τρομοκρατησαν λιγο ολα αυτα.κατι ποιο απλο δεν υπαρχη?.
drivers περασa τους τελευταιους στη skystar2, kai κατεβασα τη τελευταια εκδοση progdvb.Ετσι οπως ειμαι τωρα δε μπορω να δουλεψω το πιατο απ το progdvb? δεν εχει δλδ μενου για ελενχο μοτερ diseg 1.2.
επειδη με τα software ειμαι καπως ασχετος με βλεπω να δυσκολευομαι φιλαρακι.Και η τοποθεσια που βρισκομαι ειναι μεσα στην πολη της θηβας, νομος βοιωτιας.
Δλδ καλα τα link που εδωσες αλλα μαλον για καποιον που εχει μαυρη ζωνη στα κομπιουτερ, οπως ελεγε και η διαφημιση της conex πριν κατι μήνες :143: :137:
thanks παντος :126:
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: Καλησπερα παιδια καλος σας βρηκα

θελει λίγο διάβασμα, ειδικά το δευτερο λινκ είναι ακριβως αυτο που θέλεις, πάντως μόνα τους δεν γίνονται...δυστυχως...:109:

Η καλύτερη λύση πιο απλά είναι να πάρεις ενα δέκτη με 50 ευρώ και να κάνεις τη δουλειά σου αφού δυσκολεύεσαι με το PC...
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Απάντηση: Καλησπερα παιδια καλος σας βρηκα

θελει λίγο διάβασμα, ειδικά το δευτερο λινκ είναι ακριβως αυτο που θέλεις, πάντως μόνα τους δεν γίνονται...δυστυχως...:109:

Η καλύτερη λύση πιο απλά είναι να πάρεις ενα δέκτη με 50 ευρώ και να κάνεις τη δουλειά σου αφού δυσκολεύεσαι με το PC...
kαλησπέρα, κατέβασα το ss2diseqc 1.9 (http://www.dvbsoft.net/download.php?view.48)
που λεει στο 2τερο link, αυτο πως θα το βάλω στο progdvb για να καθοδηγο το μοτερ? ακόμη κατεβασα και το FastSatfinder 2.6.0 για να βρισκω τους σταθμους, και λεει οτι και απο αυτο μπορω να οδηγο το μοτερ, με αυτο μπορω να κάνω τιποτα λετε?.
Βασικα ειμαι ασχετος και ψαχνομαι :140:.
Σκέφτομαι να αγορασω και δορυφ δεκτη, εχω δει αυτο εδω http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=19754&cat=302&page=1 ο οποιος εχει usb θυρες για αναβάθμιση και εισοδο για σκληρους και και και, ακόμη ειδα και αυτο εδω της ιδιας μάρκας http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=19852&cat=302&page=1ο οποιος εχει και ψηφ αποκοδικοποιητη mpeg4.Μετα μου π΄ροτεινε ενας φίλος μου ενα της neco οποιος ειναι της dreambox με άλλη ονομασια.Που λέτε να καταληψω παιδια ποιον να παρω... καποιον απο αυτους ή καποιον αλλο που θα προτεινετε?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.718
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top