Καλη ταινια, καλη εικονα

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Καλη ταινια, καλη εικονα



The descendants(2011)

Ειναι η τριτη συνεχομενη ταινια για την οποια σας γραφω την αποψη μου κατω απο την επηρεια(οχι του αλκοολ αλλα του πυρετου)
αρα δεν θα μπορουσα να την αναλυσω οσο θα ηθελα, και η τριτη με κυριο χαρακτηριστικο την κορυφαια εμηνευση ρολου.
Συν το γεγονος πως η ταινια δεν αντιμετωπισε τιποτα "εμποδια" οπως οι δυο προηγουμενες ωστε να κανουν δυσκολη την θεαση της και ετσι, αν και πλεον χρονοβορα σε διαρκεια, κυλαει πραγματικα ευχαριστα.
Κατορθωμα του "δικου μας" Alexander Payne?Προφανως!
Αλλως τε το γεγονος πως ηταν υποψηφιος για δυο Οσκαρ(σκηνιθεσιας και σεναριου) και εφυγε τελικα με το ενα δεν πρεπει να αφηνει και πολλα υπονοουμενα.
Και παμε τωρα στον αλλο υποψηφιο της ταινιας, εκεινον για Οσκαρ α'ανδρικου ρολου.Εκεινον που ολοι θεωρουσαν σιγουρο πως θα το αποσπασει αλλα τελικα η επιτροπη το εδωσε αλλου(δεν θα κρινω καθως δεν εχω δει το "The artist")
Υπαρχει μια στιγμη στην ταινια που σου κοβεται η ανασα(θα πω οσα λιγοτερα γινεται για να μην εχουμε spoilers)
O Clooney σκυβει πανω απο την γυναικα του και την φιλαει, αυτα που της λεει, τα δακρυα του...
Ειλικρινα δεν περιμενα αυτον τον ανθρωπο να παιξει ετσι.
Εννοω πως ειναι εξαιρετος ηθοποιος, και το εχει αποδειξει πολλες φορες, αλλα σε αλλους ρολους.
Ετσι ομως?Ποτε!

Τεχνικα η εικονα ειναι παρα πολυ καλη με αφθονα τοπια απο την Χαβανεζικη φυση αλλα και τις πολεις των νησιων.
Ηχος, τα τυπικα.

Διακρισεις

IMDB βαθμολογια:7,6
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.137
Απάντηση: Καλη ταινια, καλη εικονα

The descendants(2011)


Αλλως τε το γεγονος πως ηταν υποψηφιος για δυο Οσκαρ(σκηνιθεσιας και σεναριου) και εφυγε τελικα με το ενα δεν πρεπει να αφηνει και πολλα υπονοουμενα.
Και παμε τωρα στον αλλο υποψηφιο της ταινιας, εκεινον για Οσκαρ α'ανδρικου ρολου.Εκεινον που ολοι θεωρουσαν σιγουρο πως θα το αποσπασει αλλα τελικα η επιτροπη το εδωσε αλλου(δεν θα κρινω καθως δεν εχω δει το "The artist")
Υπαρχει μια στιγμη στην ταινια που σου κοβεται η ανασα(θα πω οσα λιγοτερα γινεται για να μην εχουμε spoilers)
O Clooney σκυβει πανω απο την γυναικα του και την φιλαει, αυτα που της λεει, τα δακρυα του...
Ειλικρινα δεν περιμενα αυτον τον ανθρωπο να παιξει ετσι.
Εννοω πως ειναι εξαιρετος ηθοποιος, και το εχει αποδειξει πολλες φορες, αλλα σε αλλους ρολους.
Ετσι ομως?Ποτε!
Eν αντιθέση δεν ενθουσιάστικα.
Χωρίς να έχω δεί όλους τους αντίπαλους(λείπουν ο Jean Dujardin, The Artist και ο Demian Bichir, A Better Life) δεν μου έκανε κάποια ιδιαiίτερη αίσθηση ο Clooney,παρόλο που όντως τον θεωρώ εξαιρετικό ηθοποιό(το έχει αποδείξει ήδη απ το Syriana),άφοβο στο να τσαλακώσει την εικόνα του γόη.
Προσωπικά ο Oldman στο Tinker με συγκίνησε περισσότερο.

Όσον αφορά τον ''δικό'' μας Payne,πράγματι ο άνθρωπος είναι κινηματογραφιστής..
Έδωσε με εξαιρετικό τόνο και την κωμική και την δραματική πλευρά στην ιστορία αλλά μου άφησε μια ημιτελή γεύση,απροσδιόριστο το γιατί.
 

Μηνύματα
738
Reaction score
8
Απάντηση: Καλη ταινια, καλη εικονα

Eν αντιθέση δεν ενθουσιάστικα.
Χωρίς να έχω δεί όλους τους αντίπαλους(λείπουν ο Jean Dujardin, The Artist και ο Demian Bichir, A Better Life) δεν μου έκανε κάποια ιδιαiίτερη αίσθηση ο Clooney,παρόλο που όντως τον θεωρώ εξαιρετικό ηθοποιό(το έχει αποδείξει ήδη απ το Syriana),άφοβο στο να τσαλακώσει την εικόνα του γόη.
Συμφωνώ μαζί σου για τo The descendants καλή ταινία αλλά δεν ενθουσιάστικα
και εγώ ήθελα κάτι παραπάνω.

Eχοντας δεί τά έργα που αναφέρεις πιο πάνω σου λέω οτι έχεις απόλυτο δίκιο.
Και οι δύο προιγούμενοι Dujardin,Βichir ερμηνευτικά είναι ένα σκαλί πιο πάνω από
τον Clooney κατά την γνώμη μου.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Καλη ταινια, καλη εικονα



Le Havre(2011)

Δυστυχως η τελευταια μου(και μοναδικη) φυσικη παρουσια στην Χαβρη ηταν μια μονοημερη επισκεψη το 1978.
Ετσι δεν μπορω να ξερω με σιγουρια εαν ο Φιλανδος σκηνοθετης Kaurismaki εδωσε επιτηδες μια τετοια οψη στην πολη(πραγμα που νομιζω) η απλα οτι ετσι παρεμεινε.

Εδω ολα θυμιζουν αρχες δεκαετιας 70'ς
Το ντυσιμο των ανθρωπων, τα σπιτια στις φτωχογειτονιες, τα επιπλα, τα αυτοκινητα, τα παντα.
Μονο ενα κινητο τηλεφωνο καπου καπου και σαφως η ευκρινεια στην εικονα μας πειθουν οτι βλεπουμε ταινια του 2011 που διαδραματιζεται το 2011

Πρωταγωνιστης ενας ηλικιωμενος λουστρος, ενας μικρος λαθρομεταναστης, μια ολοκληρη γειτονια απλοικων και καλων ανθρωπων, θα ελεγε κανεις μια μικρη κοινωνικη ουτοπια αλληλοσυμπαραστασης και αλτρουισμου που με καποιο μαγικο τροπο επιβιωσε σε βαρος του στυγνου καπιταλισμου.
Ω ναι ξεχασα, ακομα και στις ουτοπιες υπαρουν και οι "κακοι".
Οι καταδοτες και οι αστυνομοι.
Μην δω ρυτιδες στα προσωπακια σας ομως, ειπαμε ζουμε σε μια μικρη ουτοπια.Στους χαμενους παραδεισους αυτου του κοσμου υπαρχει ελπιδα ακομα και για τους κακους.

Οσο παραξενο και εαν σας φανει η πλοκη ειναι στην ουσια ανυπαρκτη.
Στην ουσια παρακολουθειτε μια κανονικη,διαφορετικη, ημερα της φτωχογειτονιας του λιμανιου.
Και, ω του παραδοξου θαυματος, θα σας αρεσει και δεν θα σας κουρασει.
Αφηστε, μη μου πειτε τον λογο, τον ξερω.
Ζηλευετε...
Ζηλευετε γιατι εσεις εχετε να ξυπνησετε σε μια γκριζα πολη που ο ενας αποφευγει να μιλησει στον αλλο, που η αγενεια εχει γινει υποκαταστατο της καθημερινοτητας και η μιζερια της αναπνοης.
Ζηλευετε γιατι ευχαριστως θα ανταλασσατε την λιμουζινα η το τζιπ σας με την σακαρακα του επιθεωρητη αρκει να ζουσατε λιγες στιγμες οπως οι κατοικοι αυτης της γειτονιας.Με ντομπροσυνη και χαμογελο!
Ζηλευετε αν και παρακαλατε να δωσετε την μαιζονετα σας για μια μερα ζωης στο χαμοσπιτο, στο χαρουμενο χαμοσπιτο, του ενος δωματιου συν κουζινα με την ανθισμενη κερασια απ'εξω.Να γυρνατε κουρασμενοι απο την χαμαλοδουλεια και να σας περιμενει ενα ζεστο μαγειρεμενο πιατο φαγητο, ενα χαμογελο, ενα ποτηρι κοκκινο κρασι.
Υπαρχουν καλα και κακα νεα.
Πρωτα τα ασχημα.
Μην κατσουφιασετε αδικα, δεν θα μπορεσετε να καταφερετε τιποτα απο ολα αυτα.Εφυγαν, πεταξαν, σκορπισαν, σαν τα λογια των πολιτικων μας για το ελληνικο οικονομικο θαυμα.
Τα καλα νεα.
Δειτε την ταινια, δειξτε την και στα παιδια σας.
Οι παλαιοτεροι θα θυμηθουν και οι νεοι ισως μαθουν τι σημαινει ανθρωπια,πως ημασταν και που φτασαμε.
Και γυαλιστε και καπου καπου και κανενα υποδημα.
Καποιος φτωχος διαβολος θα φαει εκεινο το βραδυ.


Η εικονα ΑΨΟΓΗ, ο ηχος τυπικος.

Διακρισεις

IMDB βαθμολογια:7,5

Υποψηφιοτητα της Φινλανδιας για Οσκαρ καλυτερης ξενογλωσσης ταινιας
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Καλη ταινια, καλη εικονα



Perfect Sense(2011)

Εχω "σπασει" το κεφαλι μου να βρω τι ειναι εκεινο που εφταιξε σε εκεινους που εδωσαν χαμηλο βαθμο στην ταινια ωστε να δημιουργηθει ο μεσος ορος του "7"
Μηπως ηταν οι υπερβολικες ενδειξεις αγαπης?
Μα φυσικες δεν πρεπει να ηταν σε μια παρομοια κατασταση?
Η αφηγηση ισως?
Δεν ξερω, εγω την λατρεψα.

Δεν μπορεις κυριε σε μια ταινια με τοσο πρωτοτυπο σεναριο να δινεις αβιαστα ενα "7"
Δες την σκηνοθεσια.
Δες τις ερμηνειες.
Ζησε ζωντανα το κλιμα των αισθησεων καθως αυτες χανονται απο τα ματια σου.
Το soundtrack.
Τις υπεροχες ληψεις.
Την μεγαλειωδη ποιοτητα της εικονας.
Αξιζουν ολα αυτα ενα ταπεινο "7"?
Η μηπως τελικα στραβα αρμενιζω εγω?

Διακρισεις

IMDB βαθμολογια:7,0
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.836
Reaction score
83.900
Απάντηση: Καλη ταινια, καλη εικονα

Εχω "σπασει" το κεφαλι μου να βρω τι ειναι εκεινο που εφταιξε σε εκεινους που εδωσαν χαμηλο βαθμο στην ταινια ωστε να δημιουργηθει ο μεσος ορος του "7"
Διαφέρει η αυστηρότητα που θέτει στη βαθμολογία του ο κάθε θεατής. Για παράδειγμα, εγώ δεν θυμάμαι κάποια ταινία που να έχω βάλει πάνω από 8. Το 8 όμως για μένα δηλώνει άψογη ταινία. Και το 5 δηλώνει ότι βλέπεται, όταν για άλλους είναι μάπα.
Στη συγκεκριμένη πάντως πάνω από ...1 δεν θα έβαζα. :116:
 

Μηνύματα
120
Reaction score
6
Απάντηση: Καλη ταινια, καλη εικονα

Μου θυμίζεις έναν καθηγητή μου στο ΤΕΙ Πειραιά που έλεγε:
''Για μένα το άριστα είναι 9 , το 10 το παίρνει μόνο ο Θεός'' .

Στο ''Ρίτα Χεϊγουορθ - η Μεγάλη Έξοδος'' τι θα έβαζες?
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.836
Reaction score
83.900
Απάντηση: Καλη ταινια, καλη εικονα

Μου θυμίζεις έναν καθηγητή μου στο ΤΕΙ Πειραιά που έλεγε:
''Για μένα το άριστα είναι 9 , το 10 το παίρνει μόνο ο Θεός'' .
Η λογική μου είναι ότι πρέπει στην ανώτερη βαθμολογία να ξεχωρίζει ένας. Τι να το κάνω αν το παιδί μου έχει π.χ. 19, αλλά παράλληλα έχει 19 και η μισή τάξη; Αρκεί βέβαια να υπάρχει κοινή αντιμετώπιση στη βαθμολογία απ' όλους τους καθηγητές. Μην είναι δηλαδή ο ένας σαν κι εμένα κι ο άλλος σαν τον Ανδρέα. :114:

Στο ''Ρίτα Χεϊγουορθ - η Μεγάλη Έξοδος'' τι θα έβαζες?
Δεν είναι στις ταινίες του γούστου μου οι υποψήφιες για βραβεία. Θα έβαζα ένα 5.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Απάντηση: Καλη ταινια, καλη εικονα

Perfect Sense(2011)

Εχω "σπασει" το κεφαλι μου να βρω τι ειναι εκεινο που εφταιξε σε εκεινους που εδωσαν χαμηλο βαθμο στην ταινια ωστε να δημιουργηθει ο μεσος ορος του "7"..........................................................................................................................
Ως γνωστον οι βαθμολογιες σ΄αυτο το IMDB δινονται κυριως απο αμερικανους θεατες (και δε νομιζω πως κανενας σας/μας ελαβε μερος σ΄αυτην την βαθμολογηση). Αρα, Ανδρεα μου, ισως ως γνωστης των εκει "γουστων" θα πρεπει να εχεις την εξηγηση των κριτηριων τους. Παντως, παμπολλες φορες, προσωπικα, διαφωνησα με την βαθμολογια αυτων(και κυριως στην Top 250 - εκει να δειτε), οπως βεβαια και εγχωριων κριτικων. Αρα, "περι γουστου...."...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.428
Reaction score
74.818
Re: Απάντηση: Καλη ταινια, καλη εικονα

Ως γνωστον οι βαθμολογιες σ΄αυτο το IMDB δινονται κυριως απο αμερικανους θεατες (και δε νομιζω πως κανενας σας/μας ελαβε μερος σ΄αυτην την βαθμολογηση).
Ψηφίζω πολλά χρόνια, περίπου δέκα, και έχω βαθμολογήσει περίπου 4000 ταινίες.
Θα έπρεπε να ψηφίζει οποιοσδήποτε θεωρεί τον εαυτό του cinephile, ώστε να γίνει η βαθμολογία πιό αντικειμενική.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.336
Reaction score
94.006
Απάντηση: Καλη ταινια, καλη εικονα

Kακώς. Μόνο εδώ τα κάνεις πουτ@να? Ντρέπεσαι να τα κάνεις εκεί?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.428
Reaction score
74.818
Re: Απάντηση: Καλη ταινια, καλη εικονα

Kακώς. Μόνο εδώ τα κάνεις πουτ@να? Ντρέπεσαι να τα κάνεις εκεί?
Εκεί τα κάνω πουτ@να με το My Movies, που μετά από τόσα χρόνια το κατέστρεψαν.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Καλη ταινια, καλη εικονα



A Seperation(2011)

Δεν ξερω το μπορει να περιμενετε απο μια ταινια απο το Ιραν, ακομα και εαν αυτη η ταινια κερδισε το Οσκαρ καλυτερης ξενογλωσσης.
Καλο θα ειναι παντως να παραμερισετε τις οποιες προκαταληψεις σας, εστω και προσωρινα, και να κανετε την αποπειρα.
Διοτι εδω δεν σας περιμενει μια σινεφιλ προσεγγιση, με την βαρια εννοια του ορου.
Εδω εχουμε καλο κινηματογραφο, απο σκηνοθεσια μεχρι ερμηνειες, με αφθονα "γυρισματα" πλοκης επανω σε μια οικογενειακη υποθεση καθως η οποια αποφαση των ενηλικων εμπλεκομενων φερνει αδιανοητες συνεπειες για τους ιδιους και κυριως για την μικρη τους κορη, η οποια διχαζεται στην κυριολεξια απο αποφασεις που δεν θα επρεπε να την απασχολουν φυσιολογικα.
Ενας διαφορετικος μικροκοσμος, απο τους γνωστους μας δυτικους, οπου ομως συμπεριφορες και αξιες δεν εχουν και τοσο μεγαλες διαφορες ακομα και εαν αυτες λαμβανουν χωρα σε ενα θεοκρατικο καθεστως.
Οι συντελεστες αγγιξαν "επι των τυπων των ηλων" σε θεματα οπως χωρισμος, εγωισμος, παιδικη ανασφαλεια, γεροντικη ανοια, σχεσεις πλουσιων-φτωχων, δικαιοσυνη.Δεν μπορει, κατι απο αυτα θα αγγιξει και εσας.

Η εικονα ειναι καλη σε 16:9 καδρο, αλλα ο ηχος τυπικος.

Διακρισεις

IMDB βαθμολογια:8,6

Αριστη, μην την χασετε!
 

Μηνύματα
1.191
Reaction score
103
Απάντηση: Καλη ταινια, καλη εικονα

ρε παιδια ειδα χθες το Cafe De Flore.Παρα μα παρα πολυ ωραια εργο.Ψαχνω απο χθες το soundtrack,οκ μουσικη επιλογη ειναι αλλα πραγματικα ολα τα κομματια ειναι 1 και 1.Δεν μπορω να το βρω ΠΟΥΘΕΝΑ!!!Γιατι ετσι??
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.336
Reaction score
94.006
Απάντηση: Καλη ταινια, καλη εικονα

Είδες πόσο εξυπηρετικός μπορώ να γίνω? :138:
 

Μηνύματα
1.191
Reaction score
103
Απάντηση: Καλη ταινια, καλη εικονα

ειναι το πρωτο που εκανα κ εγω,amazon k ebay αλλα αυτα που υπαρχουν ειναι οι συλλογες Cafe De Flore,κατι σαν Cafe Del Mar,Cafe De Paris κτλ.Αυτες οι συλλογες ομως Cafe De Flore δεν εχουν καμια σχεση με το soundtrack της συγκεκριμενης ταινιας...Ευχαριστω παντως
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.870.721
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top