Καλώδια Ηχείων

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Χαίρετε σε όλους.

Πρώτη φορά γράφω εδώ, και η ερωτησή μου αφορά το αν όντως κάνουν διαφορά τα πιο ακριβά καλώδια ηχείων.

Μεγάλο θέμα θα μου πείτε. Έχω διαβάσει αρκετά στα forum για αυτό το θέμα, χωρίς όμως να καταλήξω σε κάποιο συμπέρασμα. Άλλοι λένε πως παίζουν σημαντικό ρόλο τα καλώδια, άλλοι πως είναι μικρές, έως πολύ μικρές, οι διαφορές και τζάμπα τα λεφτά. Δεν βγάζω άκρη. Και επειδή μένω επαρχία είναι δύσκολο να κάνω δοκιμές καλωδίων στο σπίτι.


Στη δική μου περίπτωση έχω στήσει ένα home cinema σύστημα 5 ηχείων, και σκέφτομαι να αλλάξω την καλωδίωση στα δυο μπροστινά Wharfedale Diamond 9.5, από τα οποία και ακούω μουσική. Ο ενισχυτής αυτή την στιγμή είναι ένας φθηνός Sony 5.1. Χρησιμοποιώ διπλοκαλωδίωση με καλώδια DAP Audio 4x2.5mm OFC.

Σκέφτομαι να αλλάξω τον ενισχυτή με ένα Harman Kardon AVR 255, γι' αυτό θέλω να αλλάξω και τα καλώδια σε κάτι καλύτερο. Σκέφτομαι να βάλω SuperFlatline Gold MkII (24ευρώ/m) ή Solar Wind (45ευρώ/m) της Nordost.

Κατά την γνώμη έσας των πιο έμπειρών, αξίζουν στο δικό μου "ταπεινό" setup, ή θα πάνε χαμένα; Έχεις κανείς εμπειρία με αυτά τα 2 καλώδια, και αν αξίζουν τα παραπάνω λεφτά του Solar Wind;

Οποιεσδήποτε πληροφορίες/γνώμες είναι ευπρόσδεκτες.

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
436
Reaction score
0
Πάρε αυτά ή αυτά. Τα παραγγέλνεις κατευθείαν από τον κατασκευαστή στο Αμέρικα.

Πιστεύω ότι θα σου κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά από τα Solar Wind ή τα Superflatline.

Έπειτα, πάρε interconnect μονόκλωνα (πχ DNM) και ξέχνα την υπόθεση "καλώδιο".
Και αυτά που σου προτείνω, πολύ είναι. Απλώς αν αναβαθμιστείς, δε θα τα αλλάξεις.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Κατά την γνώμη έσας των πιο έμπειρών, αξίζουν στο δικό μου "ταπεινό" setup, ή θα πάνε χαμένα;
Αυτή η ερώτηση αξίζει πολλά λεφτά.
Οι ειδήμονες των καλωδίων, υποστηρίζουν ότι στα ταπεινά συστήματα οι διαφορές δεν είναι μεγάλες, διότι αυτά δεν είναι αρκούντως αποκαλυπτικά:137:, ότι κι αν σημαίνει αυτό. Παρόλα αυτά, ο πιο ένθερμος υποστηρικτής των θετικών επιδράσεων των καλών καλωδίων στον ήχο που γνωρίζω (και κυκλοφορεί στα φόρα), έχει σχετικά φθηνά μηχανήματα (τα καλώδιά του κοστίζουν περισσότερο) και καμία σχέση με χαϊεντάδικες υπερβολές. Απλά είναι καλωδιάκιας γιατί έτσι του γουστάρει ή τόσο καταλαβαίνει, (διάλεξε εσύ)...

Προσωπικά, λαμβάνοντας υπόψη το επίπεδο του συστήματός σου, θα σου πω να κοιτάξεις τα καλώδια που χρησιμοποιείς να είναι εντός προδιαγραφών (αυτά που προτείνει ο Στέργιος πιο πάνω είναι μια χαρά) και να ασχοληθείς με περισσότερο σοβαρά θέματα. Αν έχεις χρήματα για αναβαθμίσεις, να τα δώσεις αλλού.

...
 


LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Αλλαξε πρωτα ενισχυτη π.χ. ΥΑΜΑΗΑ RXV-1800 και μετα ηχεια για εμπρος π.χ. CHARIO SILVERETTE 200T (τα 9.5 πανε πισω) .
Μετα ψαξου για καλωδια .
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Αυτή η ερώτηση αξίζει πολλά λεφτά.
Οι ειδήμονες των καλωδίων, υποστηρίζουν ότι στα ταπεινά συστήματα οι διαφορές δεν είναι μεγάλες, διότι αυτά δεν είναι αρκούντως αποκαλυπτικά:137:, ότι κι αν σημαίνει αυτό. Παρόλα αυτά, ο πιο ένθερμος υποστηρικτής των θετικών επιδράσεων των καλών καλωδίων στον ήχο που γνωρίζω (και κυκλοφορεί στα φόρα), έχει σχετικά φθηνά μηχανήματα (τα καλώδιά του κοστίζουν περισσότερο) και καμία σχέση με χαϊεντάδικες υπερβολές. Απλά είναι καλωδιάκιας γιατί έτσι του γουστάρει ή τόσο καταλαβαίνει, (διάλεξε εσύ)...

Προσωπικά, λαμβάνοντας υπόψη το επίπεδο του συστήματός σου, θα σου πω να κοιτάξεις τα καλώδια που χρησιμοποιείς να είναι εντός προδιαγραφών (αυτά που προτείνει ο Στέργιος πιο πάνω είναι μια χαρά) και να ασχοληθείς με περισσότερο σοβαρά θέματα. Αν έχεις χρήματα για αναβαθμίσεις, να τα δώσεις αλλού.

...
Αν ο ενθερμος υποστηρικτης των καλωδιων ειναι αυτος που νομιζω δεν εχει τοσο φτηνα μηχανηματα οσο νομιζεις αφου ειναι fully modified και αν ετσι πουλιοντουσαν κατευθειαν απο τον κατασκευαστη τους θα στοιχιζαν πενταπλασια χρηματα....

Οσον αφορα τα καλωδια του εχεις δικιο στο οτι οτι υποστηριζει τα καλα καλωδια και οχι απαραιτητα τα ακριβοτερα....

Για το παραπανω συστημα που περιγραφει ο φιλος τα καλωδια της Goertz αποτελουν την καλυτερη επιλογη....
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Αν ο ενθερμος υποστηρικτης των καλωδιων ειναι αυτος που νομιζω δεν εχει τοσο φτηνα μηχανηματα οσο νομιζεις αφου ειναι fully modified και αν ετσι πουλιοντουσαν κατευθειαν απο τον κατασκευαστη τους θα στοιχιζαν πενταπλασια χρηματα....

Οσον αφορα τα καλωδια του εχεις δικιο στο οτι οτι υποστηριζει τα καλα καλωδια και οχι απαραιτητα τα ακριβοτερα....

Για το παραπανω συστημα που περιγραφει ο φιλος τα καλωδια της Goertz αποτελουν την καλυτερη επιλογη....
Κοίταξε. Κατ' αρχάς λόγω αναβάθμισης υλικών δεν μπορεί ένα μηχάνημα να κοστολογηθεί για πενταπλάσια χρήματα. Δεν ξέρω αν γνωρίζεις από τιμές αλλά αυτό απλά δε γίνεται. Επίσης, δεν γίνεται να μετατρέψει κάποιος έναν rotel σε mark levinson. Και σε τελική ανάλυση, αν τα καλώδια, φίλτρα ή μαντζούνια ενός συστήματος κοστίζουν περισσότερο από το ίδιο το σύστημα, τότε κάτι δεν πάει καλά, διότι έχουμε μπερδέψει τις προτεραιότητές μας. Τουλάχιστον αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη.

...
 

Μηνύματα
436
Reaction score
0
Θυμήθηκα τώρα που είδα τις προάλλες έναν ταλαίπωρο που προσπαθούσε να μας πείσει ότι έκανε το Ασκόνα του Φερράρι...:135:
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Re: Καλώδια Ηχείων

Θυμήθηκα τώρα που είδα τις προάλλες έναν ταλαίπωρο που προσπαθούσε να μας πείσει ότι έκανε το Ασκόνα του Φερράρι...:135:
Τι καλώδια του είχε βάλει; :116:
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Κοίταξε. Κατ' αρχάς λόγω αναβάθμισης υλικών δεν μπορεί ένα μηχάνημα να κοστολογηθεί για πενταπλάσια χρήματα. Δεν ξέρω αν γνωρίζεις από τιμές αλλά αυτό απλά δε γίνεται. Επίσης, δεν γίνεται να μετατρέψει κάποιος έναν rotel σε mark levinson. Και σε τελική ανάλυση, αν τα καλώδια, φίλτρα ή μαντζούνια ενός συστήματος κοστίζουν περισσότερο από το ίδιο το σύστημα, τότε κάτι δεν πάει καλά, διότι έχουμε μπερδέψει τις προτεραιότητές μας. Τουλάχιστον αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη.

...

κοιταξε αν καποιος ριξει 1000 Ευρω σε υλικα μεχρι να φτασει στα χερια του καταναλωτη το νουμερο αυτο θα παει x2, x3 τουλαχιστον στην τιμη που θα αγοραζε ο dealer απο την εταιρια και αλλο ενα x2 στην τιμη που παει στον καταναλωτη. Εδω βλεπεις ενα CD των 3000 και ενα των 6000 της ιδιας εταιριας και μπορει ουσιαστικα η διαφορα στα υλικα να ειναι 200 Ευρω (τελεστικοι, τροφοδοσια κλπ). Το πενταπλασιασμος το ειπα πολυ χοντρικα για να δειξω οτι τα υλικα που χρησιμοποιουνται στα μηχανηματα του ειναι καλα και οχι βεβαια για να σχολιασω την ποιοτητα του κυκλωματος... Στο λεω γιατι εχω ακουσει οτι το τροποποιημενο CD Cambridge Audio 640 V2 (συνολικο κοστος 600 - 700 Ευρω) απο τον τυπο που του βελτιωνει τα μηχανηματα παταει το Nagra των 11000 Ευρω!!!! Εγω το ακουσα και σκοτωνε....

Συμφωνω παντως οτι τα καλωδια δεν ειναι σωστο να ξεπερνουν το κοστος του υπολοιπου συστηματος ειναι υπερβολη αλλα δε νομιζω οτι κατι τετοιο συμβαινει με το συγκεκριμενο συστημα
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
κοιταξε αν καποιος ριξει 1000 Ευρω σε υλικα μεχρι να φτασει στα χερια του καταναλωτη το νουμερο αυτο θα παει x2, x3 τουλαχιστον στην τιμη που θα αγοραζε ο dealer απο την εταιρια και αλλο ενα x2 στην τιμη που παει στον καταναλωτη. Εδω βλεπεις ενα CD των 3000 και ενα των 6000 της ιδιας εταιριας και μπορει ουσιαστικα η διαφορα στα υλικα να ειναι 200 Ευρω (τελεστικοι, τροφοδοσια κλπ). Το πενταπλασιασμος το ειπα πολυ χοντρικα για να δειξω οτι τα υλικα που χρησιμοποιουνται στα μηχανηματα του ειναι καλα και οχι βεβαια για να σχολιασω την ποιοτητα του κυκλωματος... Στο λεω γιατι εχω ακουσει οτι το τροποποιημενο CD Cambridge Audio 640 V2 (συνολικο κοστος 600 - 700 Ευρω) απο τον τυπο που του βελτιωνει τα μηχανηματα παταει το Nagra των 11000 Ευρω!!!! Εγω το ακουσα και σκοτωνε....

Συμφωνω παντως οτι τα καλωδια δεν ειναι σωστο να ξεπερνουν το κοστος του υπολοιπου συστηματος ειναι υπερβολη αλλα δε νομιζω οτι κατι τετοιο συμβαινει με το συγκεκριμενο συστημα
μακαρι να ηταν τοσο απλο το πραγμα φιλε μου.

νομιζης οτι αμα ριξης 1000 ευρω σε υλικα καθαρισες;

βελτιωνονται λιγο αν ξερης τι κανης αλλιως μπορη να τα κανης και χειροτερα.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Αφ' ενός αυτό είναι πολύ σωστό:
βελτιωνονται λιγο αν ξερης τι κανης αλλιως μπορη να τα κανης και χειροτερα.
...αφ' ετέρου:
Στο λεω γιατι εχω ακουσει οτι το τροποποιημενο CD Cambridge Audio 640 V2 (συνολικο κοστος 600 - 700 Ευρω) απο τον τυπο που του βελτιωνει τα μηχανηματα παταει το Nagra των 11000 Ευρω!!!! Εγω το ακουσα και σκοτωνε....
Οι προσωπικές εκτιμήσεις, ειδικά σε κάτι τόσο πολύ αμφιλεγόμενο, δεν μπορούν να είναι κριτήριο.

Γενικώς, χρειάζεται ισορροπία και πάνω από όλα λογική.

...
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Αυτο που λεω ειναι οτο ενα μηχανημα που εχει βελτιωθει απο καποιον που γνωριζει τι κανει μπορει να βελτιωθει αρκετα εξαιτιας της τσιγκουνιας καποιων εταιριων να χρησιμοποιησουν σοβαρα υλικα. Δηλαδη ενα CD player που καποιος αντικαθιστα το αναλογικο σταδιο που υλοποιειται με τελεστικους της πλακας μπορει με λιγα χρηματα να παιξει καλυτερα εαν το αναλογικο τμημα υλοποιηθει με διακριτα μερη. Επισης ενα καλυτερο clock και η βελτιωση της τροφοδοσιας δεν μπορει να επιφερει αρνητικα αποτελεσματα.

Anyway το θεμα ειναι οτι τα τωρινα καλωδια του συγκεκριμενου μελους δεν ειναι τοσο ακριβα οσο νομιζουν μερικοι (αυτα που εχει τωρα) ακριβα ηταν καποια που ειχε στο παρελθον. Βεβαια εαν θεωρειται απο καποιους οτι 500 Ευρω για ενα interconnect και 1000 Ευρω για καλωδια ηχειων ειναι υπερβολη παω πασο... Απλως σκεφτειται οτι εαν τα αγοραζαμε κατευθειαν απο τις εταιριες θα πληρωναμε κατω απο 40% επι της λιανικης τιμης τους και υπαρχουν εταιριες που πουλανε κατευθειαν στον τελικο χρηστη
 

Μηνύματα
436
Reaction score
0
Αθροιστικά, με όλα αυτά τα λεφτά που πέταξε στα καλώδια, θα είχε πάρει ενισχυτικά και ηχεία τρελής κατηγορίας τιμής.

Γνώμη μου...
 

Μηνύματα
150
Reaction score
0
Αθροιστικά, με όλα αυτά τα λεφτά που πέταξε στα καλώδια, θα είχε πάρει ενισχυτικά και ηχεία τρελής κατηγορίας τιμής.

Γνώμη μου...
Σωστος.Τα ειπες ολα.

Οσο για τι βελτιωση ακριβων μηχανηματων,δεν υπαρχει καμια αμφιβολια για την χειρηστη ποιοτητα των υλικων που βαζουν πολλοι.Τι εννοω?
Ανοιγεις το σουπερ ντουπερ σιντι των 6 χιλιαδων ευρος,και βλεπεις πυκνωτες και αντιστασεις smd και ολοκληρωμενους opamp.Πολλες φορες της πλακας.Αλλα μας εντυπωσιαζει το αεροπορικου τυπου αλουμινιο στο σασι:116::116::116:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Κατά την γνώμη έσας των πιο έμπειρών, αξίζουν στο δικό μου "ταπεινό" setup, ή θα πάνε χαμένα; Έχεις κανείς εμπειρία με αυτά τα 2 καλώδια, και αν αξίζουν τα παραπάνω λεφτά του Solar Wind;

Οποιεσδήποτε πληροφορίες/γνώμες είναι ευπρόσδεκτες.

Ευχαριστώ.
Πρώτον, δεν χρειάζεσαι διπλοκαλωδίωση. Αν όμως τη θέλεις επειδή σε κάνει να νιώθεις πιο ευτυχισμένος, διατήρησέ τη.

Δεύτερον, δεν χρειάζεσαι άλλα καλώδια και ούτε τον AVR255. Αυτό που χρειάζεσαι είναι δύο μονομπλοκ, ώστε καθένας από αυτούς να τοποθετηθεί πολύ κοντά στο ηχείο, αν είναι δυνατό πίσω απ’ αυτό, και να το οδηγεί με ένα καλωδιάκι μήκους -το πολύ- μισού μέτρου, από αυτό το DAP που ήδη έχεις, και το οποίο πρέπει να συστρέψεις ελαφρά, (κάπου 10 συστροφές ανά μέτρο). Φυσικά, καθένας μονομπλοκ θα οδηγείται με μακρύ interconnect, το οποίο μπορεί να είναι κάποιο λογικού κόστους ομοαξονικό, και υπό την προϋπόθεση πως υπάρχουν διαθέσιμες οι ανάλογες έξοδοι προενισχυτή. Αυτός είναι ο τρόπος για να οδηγήσεις τα ηχεία σου σωστά. Εάν αυτό δεν σε κάνει ευτυχισμένο και θέλεις ντε και καλά στέρεο ενισχυτή και μακρύ καλώδιο ηχείων, πάρε Kimber 4TC ή 8TC.
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Πρώτον, δεν χρειάζεσαι διπλοκαλωδίωση. Αν όμως τη θέλεις επειδή σε κάνει να νιώθεις πιο ευτυχισμένος, διατήρησέ τη.

Δεύτερον, δεν χρειάζεσαι άλλα καλώδια και ούτε τον AVR255. Αυτό που χρειάζεσαι είναι δύο μονομπλοκ, ώστε καθένας από αυτούς να τοποθετηθεί πολύ κοντά στο ηχείο, αν είναι δυνατό πίσω απ’ αυτό, και να το οδηγεί με ένα καλωδιάκι μήκους -το πολύ- μισού μέτρου, από αυτό το DAP που ήδη έχεις, και το οποίο πρέπει να συστρέψεις ελαφρά, (κάπου 10 συστροφές ανά μέτρο). Φυσικά, καθένας μονομπλοκ θα οδηγείται με μακρύ interconnect, το οποίο μπορεί να είναι κάποιο λογικού κόστους ομοαξονικό, και υπό την προϋπόθεση πως υπάρχουν διαθέσιμες οι ανάλογες έξοδοι προενισχυτή. Αυτός είναι ο τρόπος για να οδηγήσεις τα ηχεία σου σωστά. Εάν αυτό δεν σε κάνει ευτυχισμένο και θέλεις ντε και καλά στέρεο ενισχυτή και μακρύ καλώδιο ηχείων, πάρε Kimber 4TC ή 8TC.
A) το ...μακρυ ομοαξονικο σημαινει χωρο απαλλαγμενο απο ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες (αν ..βρειτε εναν τετοιο πειτε μου ....) . Για αυτη τη δουλεια υπαρχουν τα balanced interconnects τα οποια χρειαζονται και αναλογες εξοδους προενισχυσης .......

Β)Τα Kimber 4TC η 8TC ...Κωστα μου απεχουν σε τιμη υπερβολικα απο αυτα του 1 ευρω που θεωρουσες επαρκη μεχρι πριν καποιους μηνες !!!!! Τι αλλαξε τωρα ;;;;;
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Re: Καλώδια Ηχείων

Ακολούθησε αυτή την άποψη
.... Αυτό που χρειάζεσαι είναι δύο μονομπλοκ, ώστε καθένας από αυτούς να τοποθετηθεί πολύ κοντά στο ηχείο ....
Και αυτή επίσης
.... Αν έχεις χρήματα για αναβαθμίσεις, να τα δώσεις αλλού ...
Σε cd's π.χ :126:

Αν γίνεις εραστής ηχητικών μηχανών και όχι της μουσικής, έχεις χάσει όχι μόνο το παιχνίδι, αλλά και το πρωτάθλημα! :121:

A) ... Κωστα μου απεχουν σε τιμη υπερβολικα απο αυτα του 1 ευρω που θεωρουσες επαρκη μεχρι πριν καποιους μηνες !!!!! Τι αλλαξε τωρα ;;;;;
Δεν ξέρω πως σκέπτεται κάποιο άλλος, αλλά όταν κάνεις προτάσεις, εστιάζεσαι πάνω στις ανάγκες του ερωτώντος και όχι με βάση τις δικές σου. Εξάλλου, αν δε με γελά η μνήμη μου, οι προτάσεις του ενός ευρώ ήταν για καλώδια ρεύματος. :137:
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
παντως αποσα καλωδια ηχειων δοκιμασα στο συστημα μου τα κιμπερ 8τι σι κρατησα για τα δικα μου Αναλυσις Ομεγα
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.316
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top