Καλώδια για subwoofer

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Εννοείται
Αλλά προτιμότερο είναι να έχεις φτιάξει πρώτα τον χώρο , σωστό στήσιμο των υπάρχων ηχείων (φυσικά πρέπει πρώτα να πληρούν τις σωστές προδιαγραφές αλλιώς δεν έχεις επιλέξει σωστά ) μετά τα σωστά ενισχυτικά ώστε να οδηγούν σωστά τα ηχεία και μετά τα καλώδια
 

Μηνύματα
20
Reaction score
4
Προς το παρόν έχω ένα ταπεινό mini hifi SONY MHC RX90 χρονολογίας 1997-1998...δυνατουτσικο μεν αλλά εντάξει τα έχει φάει τα ψωμιά του...δεν μου αρκεί πλέον και κάποια στιγμή θα ρθει η ωρα για την αντικατάσταση του...πρόσφατα μου χάρισαν ένα sub της yamaha το yamaha ns sw100...ε ειπα και γω για να μη κάθεται ας το συνδέσω στο sony εφόσον έχει sub out...το σύνδεσα όλα OK αλλά κάτι δεν μ αρέσει κάτι δεν μου κολλάει και αρχίζω να ψάχνομαι...μήπως φταίει η θέση του; μήπως ένα καλυτερο καλωδιο θα έκανε τη διαφορά; μήπως φταίει και ο ενισχυτής του sony;...ή μήπως δεν δένει ωραια - δεν ταιριάζει με το υπάρχον sony;
(Προφανώς και δεν γνωρίζω πολλά περί ηχου κλπ κλπ γι αυτο αν ειπα και καμια βλακεια συγχωρέστε με😂)
Ακόμη, επειδή το sony έχει equalizer όταν θέλω να κόψω μπάσα από τα ηχεια δυστυχώς κόβεται και από το sub...επηρεάζεται δηλαδή...υπάρχει κάποια λυση γι αυτο ;
 
Last edited:

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
για να μη κάθεται ας το συνδέσω στο sony εφόσον έχει sub out...το σύνδεσα όλα OK αλλά κάτι δεν μ αρέσει κάτι δεν μου κολλάει και αρχίζω να ψάχνομαι...μήπως φταίει η θέση του; μήπως ένα καλυτερο καλωδιο θα έκανε τη διαφορά; μήπως φταίει και ο ενισχυτής του sony;...ή μήπως δεν δένει ωραια - δεν ταιριάζει με το υπάρχον sony;
Α, έτσι!
Ωραία λοιπόν, ένας τρόπος υπάρχει να μάθεις τι είναι αυτό που δε σου αρέσει. Πρέπει να μετρήσεις με μικρόφωνο την απόκριση συχνότητας του συστήματός σου. Υποθέτω και με το μικρόφωνο του κινητού θα πάρεις μια ιδέα, οπότε χρησιμοποίησε τον υπολογιστή ή laptop σου, με το πρόγραμμα Droid Cam γι ανα δηλώσεις το κινητό ως μικρόφωνο (αν δεν έχεις άλλο κανονικό), βάλε το δωρεάν πρόγραμμα REW και ξεκίνα. Εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε.
Το καλώδιο δε φταίει.
 

gid

Μηνύματα
7.406
Reaction score
8.643
Προς το παρόν έχω ένα ταπεινό mini hifi SONY MHC RX90 χρονολογίας 1997-1998...δυνατουτσικο μεν αλλά εντάξει τα έχει φάει τα ψωμιά του...δεν μου αρκεί πλέον και κάποια στιγμή θα ρθει η ωρα για την αντικατάσταση του...πρόσφατα μου χάρισαν ένα sub της yamaha το yamaha ns sw100...ε ειπα και γω για να μη κάθεται ας το συνδέσω στο sony εφόσον έχει sub out...το σύνδεσα όλα OK αλλά κάτι δεν μ αρέσει κάτι δεν μου κολλάει και αρχίζω να ψάχνομαι...μήπως φταίει η θέση του; μήπως ένα καλυτερο καλωδιο θα έκανε τη διαφορά; μήπως φταίει και ο ενισχυτής του sony;...ή μήπως δεν δένει ωραια - δεν ταιριάζει με το υπάρχον sony;
Με βάση την παραπάνω περιγραφή, το τελευταίο πράγμα που πρέπει να σε απασχολεί στο σύστημά σου είναι το καλώδιο προς το σαμπ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.362
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top