Καλώδια ηχείων vs ΙC...


LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Θα μας κανεις την χαρη να ρωτησεις ; Κατα την διαρκεια της αγορας εκεινης ειχες συμβουλευσει τον φιλο σου ; Ειχες παραστει και εσυ στις ακροασεις και ειχατε και οι δυο την ιδια συμφωνη γνωμη ως προς τα επιλεχθεντα μηχανηματα ;
Τελος αφου κρινεις επιτυχημενη την επιλογη , αν καταλαβα καλα , θα μας βοηθησεις περιγραφοντας τα μηχανηματα καθως και τα καλωδια διασυνδεσης ;

Σ ευχαριστω εκ των προτερων .
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Όχι, όχι, όχι, όχι και όχι. Όποτε πάω σπίτι του παίζουμε μερικούς δίσκους (έχει μανία με την αναγεννησιακή μουσική, λαούτα κλπ) και συζητάμε για θεωρητική φυσική. Δεν θα κάνουν hijack μια φιλία οι νευρώσεις του καθενός.
 

Μηνύματα
742
Reaction score
2
Τα καλωδια αποτελουν βασικο μερος ενος συστηματος.Κανονες δεν νομιζω οτι υπαρχουν ουτε και απολυτα ποσοστα κοστους καλωδιων σε σχεση με το υπολοιπο συστημα.Εχω ακουσει οικονομικοτερα καλωδια να ''καθονται'' καλυτερα σε ακριβο συστημα οπως και αντιθετως.Πιστευω οτι πρεπει να γινεται ακροαση πριν την αγορα οποιουδηποτε καλωδιου.Σιγουρα ομως τα καλωδια αλλαζουν αρκετα τον ηχο ενος συστηματος και αυτο ειναι κατι ακουστο και οχι ψυχολογικο.Θα χαρω πολυ κυριε RDoherty να εισαι κοντα μας σε καποια εντος του χρονου συγκεντρωση στο καταστημα μου να ακουσουμε απο κοντα(καλωδια) και να μοιραστουμε τις εμπειριες μας.
 




LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
RDoherty said:
ΜΙΧΑΗΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ οrpheus said:
Τα καλωδια αποτελουν βασικο μερος ενος συστηματος.
Ενώ ΜΗ βασικά μέρη είναι???
Ο ποιο σημαντικος κρικος μιας αλυσσιδας ειναι ο ...ασθενεστερος .

Αυτο εννοει ο Γιαννης .

Θα μπορουσες ομως αντι εξυπνακισμων να περιγραψεις το ηχοσυστημα σου καθως και τα καλωδια διασυνδεσης .
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
preve said:
Μπορώ; :)
Ισορροπία παντού.
Αυτή είναι η γνώμη μου.
Η ισορροπία ή αλλιώς η μέση λύση, συχνά είναι η χειρότερη επιλογή, από τεχνικής άποψης.

Νίκος Τσαρουχάς said:
- Το ζουμί όμως είναι άλλο.
Γνωρίζοντας μερικά τεχνικά χαρακτηριστικά των μηχανημάτων μας, μπορούμε να πάρουμε πιο σωστές αποφάσεις και να πειραματιστούμε μεν, προς την σωστή κατεύθυνση δε. Άσε που μπορεί να γλιτώσουμε και λίγο χρήμα παραπάνω...
Τελικά πρέπει να πάρουμε μια απόφαση σε ένα τεχνικό ζήτημα και αυτή, όταν μιλάμε για hi end δεν μπορεί να είναι με βάση την κοινή λογική ή έστω την ισορροπία... της τσέπης μας. Θέλει την παραπάνω προϋπόθεση και φυσικά πειραματισμό. Γεγονός είναι ότι με βάση τον εξοπλισμό μας, θα δώσουμε βαρύτητα στα μήκη των ic ή των sc και αυτός είναι ένας μπούσουλας. Πάντως ο ασθενέστερος κρίκος παραμένει και κατά την γνώμη μου η πηγή, διότι αφενός τα λάθη της πηγής είναι "χοντρά" και αφ' ετέρου ένα απλό καλώδιο που πληροί όμως τις προδιαγραφές, "οφείλει" να μεταφέρει ορθά το σήμα. Το γιατί ορισμένες φορές δεν το κάνει σωστά ή με τον ίδιο τρόπο, παραμένει θέμα προς διερεύνηση.

Αν και εκτός θέματος, επειδή συζητήθηκε κι αυτό, κατά την αγορά ενός συστήματος (όπου ο υποψήφιος ιδιοκτήτης ανακαλύπτει ακόμη πράγματα), είναι καλό να χρησιμοποιούνται καλώδια αξίας ανάλογης με το σύστημα, βγάζοντας δηλαδή το διαθέσιμο ποσό, ποσοστιαία. Αυτός είναι κανόνας κοινής λογικής όμως και όχι απόλυτα τεκμηριωμένη πρακτική.

Το θέμα μας όμως αγαπητοί, είναι άλλο και αναγράφεται στον τίτλο.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Νίκος Τσαρουχάς said:
Η ισορροπία ή αλλιώς η μέση λύση, συχνά είναι η χειρότερη επιλογή, από τεχνικής άποψης.

Γιατί παρακαλώ;
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
preve said:
Νίκος Τσαρουχάς said:
Η ισορροπία ή αλλιώς η μέση λύση, συχνά είναι η χειρότερη επιλογή, από τεχνικής άποψης.
Γιατί παρακαλώ;
Διότι τα δεδομένα (και ο στην συνέχεια πειραματισμός), είναι αυτά που υποδεικνύουν την ορθή λύση και όχι η κοινή λογική. Συνεπώς η ορθή λύση μπορεί κάλιστα να μην έχει καμία σχέση με την... μέση λύση:

Νίκος Τσαρουχάς said:
Τι είναι πιο σωστό, 2,5m καλώδιο ηχείων και 10cm IC ή 2,5m IC και 10cm καλώδια ηχείων?
Τσαντουλής Βασίλης said:
Η απάντηση δεν είναι μονοσήμαντη !
Εξαρτάται από την αντίσταση εξόδου του προενισχυτή (από το στάδιο εξόδου του συγκεκριμένα)
από την αντίσταση εισόδου του τελικού και από το "πόσο δύσκολο" φορτίο αποτελούν
τα ηχεία μας.
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
To κάθε ένα είναι υπεύθυνο για την δουλειά του.
Και τα δύο,προσφέρουν κάποια υπηρεσία στην αλυσίδα της ηχητικής αναπαραγωγής.
Εκεί που έχουμε τις μεγαλύτερα ακουστές διαφορές,είναι το καλώδιο ηχείων.
Ο συνδιασμός όμως και των δύο,φέρνει το καλύτερο αποτέλεσμα.
Τα μεγάλα μήκη καλωδίων,προσθέτουν χαρακτήρα.
Το καλύτερο καλώδιο είναι να μην υπάρχει καλώδιο.
Μετά απο αρκετό διάβασμα και πειράματα,κατέληξα ότι τα καλώδια ηχείων,πρέπει να έχουν το μικρότερο μήκος,έναντι των ic.
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
RDoherty said:
Με το σκεπτικό του Tiefenbrun: όποια πληροφορία χαθεί στην πηγή, χάθηκε για πάντα.
Συμφωνώ εν μέρει με αυτό,γιατί η χαμένη πληροφορία δεν ξανα βρίσκετε.
Δεν μου διευκρίνησες όμως,ψηφιακή ή αναλογική πηγή?
Γιατί,αν πάμε στα ψηφιακά, εμένα προσωπικά δεν με έχουν πείσει ακόμη,διότι κάθε μοντέλο,είναι καλύτερο και φθηνότερο απο αυτό που αντικαθιστά. :)
 



Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Γιώργος(MAC)Αναμουρλίδης said:
Γιατί,αν πάμε στα ψηφιακά, εμένα προσωπικά δεν με έχουν πείσει ακόμη,διότι κάθε μοντέλο,είναι καλύτερο και φθηνότερο απο αυτό που αντικαθιστά. :)
Έτσι πιστεύω και εγώ.
Ότι κάθε επόμενο μοντέλο έιναι καλύτερο και φθηνότερο.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Νίκος Τσαρουχάς said:
Διότι τα δεδομένα (και ο στην συνέχεια πειραματισμός), είναι αυτά που υποδεικνύουν την ορθή λύση και όχι η κοινή λογική. Συνεπώς η ορθή λύση μπορεί κάλιστα να μην έχει καμία σχέση με την... μέση λύση:
Δεν μίλησα ποτέ για μέση λύση αγαπητέ.
Όντως μια μέση λύση ....μπορεί να μην είναι ορθή...μπορεί και να είναι. Μπορεί να είναι και η τέλεια...πατάτα. :p
Η ισορροπημένη λύση (λογικά, χρηματοοικονομικά, τεχνικά και τεχνολογικά) συνήθως παρέχει το καλύτερο (σφαιρικά) αποτέλεσμα. Ίσως όχι το απόλυτο σε κάποιο τομέα...αλλά το συνολικά καλύτερο.
Στα στερεοφωνικά...στα αυτοκίνητα...στους υπολογιστές...στην μαγειρική...σε κάθε έκφανση της...καταναλωτικής ή μη ζωής μας.
Μιλώντας για ισορροπημένη λύση δεν τοποθετώ οικονομικό όριο. Για να εξηγούμαστε.

Αυτό που πραγματικά δεν θέλω να αγγίξω ...είναι το καταναλωτικό υποσυνείδητο.
Εκεί...άβυσσος.... :wink: :p :lol:
 


Μηνύματα
925
Reaction score
0
Γιώργος(MAC)Αναμουρλίδης said:
Θεοδωρόπουλος Δημήτρης said:
Kανόνας?
Για ποιόν κανόνα μιλάς?
Γιατί,αν πάμε στα ψηφιακά, εμένα προσωπικά δεν με έχουν πείσει ακόμη,διότι κάθε μοντέλο,είναι καλύτερο και φθηνότερο απο αυτό που αντικαθιστά.
Ερώτηση για αυτό έκανα
 



Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top